Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1070 / 2208
(#) (Felhasználó 1947) válasza joepapa hozzászólására (») Szept 20, 2010
Szia !

Látom senki nem áll szóba veled.
A brummot okozhatja:
-A hálózati és kimenőtrafók nem megfelelő elhelyezése:
A hálózati trafót helyezd áram alá.(Ne legyen bekötve semmi a szek. Oldalon.)
A kimenőtrafó szekunderére akassz rá egy fejhallgatót.Tedd fel a fülest.Tedd le a dobozon a kimenőt a hálózati mellé. És addig húzod-vonod forgatod a sasszin, amíg a legkisebb brummot hallod benne. Ahol ez a hely „megtaláltatott”, oda tedd a kimenőt.
-Zajos anódfesz:
Szkóppal nézd meg mekkora AC komponens ül a tápon, és korrigáld.
A legegyszerűbb a C-L-C szűrés.Pl:220u/450V-3H-s fojtó-220u/450V.
Ha csöves az egyenirányitás, akkor az első kondi kicsi legyen, (Cső adatlap tartalmazza)
A második már lehet nagyobb.
-A bemenet nincs szigetelten felszerelve: földhurok van a bemeneten.
A bemeneti aljzatot, pl:RCA csati gnd-jét a felszerelés helyén szigeteld el a sasszitól, a bemenet árnyékolt vezetéket csak a monoblokknál kösd gnd-re.Design szempontjából legjobb az egypont(csillag ) földelés.
Hirtelen ennyi.
(#) gkari válasza joepapa hozzászólására (») Szept 20, 2010
A Siemens 350VL eir. csöve AZ21 (f:4v/1A, a:2x300v/120ma. max., Cmax:60mikrofarad.
(#) joepapa hozzászólása Szept 20, 2010
A 6l6 sikerén felbuzdulva nekiláttam az el84 se (késznek hitt) méricskéléséhez...
A rajzban ami itt fent van van egy hatalmas hiba:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/75/753154f7f73062171a407...49.jpg
ECC85 az elején 47k Ohmal tápon az kicsit nagy neki elsőre a katódba a 2k2 szintén, így a 10mA helyett 1mA es anódáram csorog ami nem egy egyenes szakasza a csőnek.
A legnagyobb baj az hogy előbb torzít be mint az EL84 utánna, azaz a kivezérelhetőség nem oké, ezért a csak 2-3W.
Megpróbálom ECC83 al mert az van itthon 10db új. 85 ös meg csak 2 használt...és irkálok a végén rendes ellenállás értékeket...de a linkelt rajzot nem ajánlom, nekem itt van szól...szól..de, majd kiderül mit alkotok ECC83 al.

Lehet a rajz is simán jó ECC83 al?
Nem tudom, most letöltök egy 83 as datasheetet.
(#) djhans válasza joepapa hozzászólására (») Szept 20, 2010
El lett írva. 1k2 a katódellenálás.

ECC83-nak kicsi a 47K anódba. 100K kell és ezek után kell a katódellenállást módosítani.
(#) s.sanyi hozzászólása Szept 20, 2010
Sziasztok.Van eggy gondom,bekötöttem eggy 220 k sztereo potit az el 84-se be és most van eggy kis gerjedés mindkét csatornáján.Direktbe kötve poti nélkül tökéletes semmi gerjedés.Mindent árnyékolt huzallal kötöttem mit lehetne tenni vagy a poti a hibás?
(#) lac- hozzászólása Szept 20, 2010
Üdv, ismét felteszem, hátha falaki meglátja, MAGNOVAL (PL508, PL509, EL509, EL519) csőfoglalatot nemtud valaki szerezni, vagy miből lehetne bontani esetleg? Köszi.
(#) (Felhasználó 1947) válasza lac- hozzászólására (») Szept 20, 2010
(#) (Felhasználó 1947) válasza s.sanyi hozzászólására (») Szept 20, 2010
A csúszkák vannak gondolom az erősitő bemenetén, ami helyes.
A bemenetektől jövő árnyékolásokat a potinál ne kösd össze, földhurok lehet....
Egyébként kell oda 220k? Szerintem egy 100k logaritmikus simán jó.
(#) s.sanyi válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 20, 2010
Két különálló se van eggy dobozba épitve külön tápról mennek csak az elöfok közös.A bemenet a doboz hátulján van innen elöre megy a potihoz az árnyékolás a negativra poti közepétöl 47 nanon keresztül az elöfokra az árnyékolás szintén a negativra ugyanigy a másik fele.Orsós csövesböl van a poti egyenlöre nincs másik a deszkamodellomon tökéletesen müködött de akkor csak az eggyik fele volt még megépitve.
(#) ticseboy válasza lac- hozzászólására (») Szept 20, 2010
Szia.

Kültem pü-t a foglalatokkal kapcsolatban!!!
(#) klemo86 válasza lac- hozzászólására (») Szept 20, 2010
Tök újat hozok neked 580-ért Ha érdekel, a többit privátban… Megjegyzem, itt minden 2×- 4× annyiba kerül, mint amennyi.
(#) joepapa válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 21, 2010
Köszi a választ, útálnak, mert sokat írok, ha meg keveset nem értik.
A táp nem brummos, nem is földhurok, ez szórás.
El is kezdeném a tologatást de ez egy teljesen kész erősítő. az előző gazdája lefurta beserlegelte a trafókat, max 1cm el arrébbfúrni, és fordítani tudnék rajtuk egy iciri picirit, bár lehet már az is segít, de a táptrafó torroidra cserélése tutira szerintem, esetleg kellene egy köpeny a torroidnak.

GKari-nak is köszi az infót, esetleg azt tudod a tápja a gyári helyén hány voltos DC-t tud?
Esetleg a terta 328 és terta 331 nek a tápja mekkora feszt állít elő? Bár majd ha ráérek felcipelem konektorközelbe és megmérem.

Lehet az EL84 SE-be elférne valamelyik rádió tápja komplett. Esetleg a 6L6 ba is, bár ebben az esetben nagyon kicsi a hely.
(#) joepapa válasza djhans hozzászólására (») Szept 21, 2010
ECC83 Katódba 1k2 esetén 47k anódba 250V ra van a datasheet jén is a legkissebb impedanciás ajánlás.
Nekem most így is van. 1mA körüli anódáram, és ha önállóan van egész nagy jel jön le torzítatlanul.
Ha rá van akasztva az EL84 akkor jönnek a gondok, de ennél kissebb impedanciás megoldás nemigen van, ha 100k 220k van anódba még nagyobb a kimenő imp.
Lehet ide is kell egy katódkövető, úgyis fele megy az ECC83 aknak.
(#) gkari válasza joepapa hozzászólására (») Szept 21, 2010
T328: EZ80 katódon:310V. Nézd meg az "elektroncso.hu"-n Bozó Balázs -szerintem szellemes- megoldását: az ECC83 mindkét felét párhuzamosan kötötte.
Üdv!
(#) (Felhasználó 1947) válasza joepapa hozzászólására (») Szept 21, 2010
Tapasztalatom szerint a toroid még nagyobb szórt teret csinál ,mint a "sima" trafók.
Csinálj új fedlapot, és helyezd el helyesen a trafókat. A régi rádiókat ne alázd szét, nagyobb érték ha egyben vannak. Inkább készits, készittess egy trafót az adott paraméterekre.
(#) CHZ válasza sturbi hozzászólására (») Szept 21, 2010
Szia István !

Amikor ezzel a csővel kísérleteztem , én is próbálkoztam DC csatolással , lebegő táppal , az akkor nem jött be .
Kapcsolásod tetszik , jól méretezve nem lesz rossz , táp stabilitása fontos lehet .
(#) tube_dani hozzászólása Szept 21, 2010
Sziasztok!
Régi rádióból kiszerelt trafókkal és csővel megépítettem ECL86 SE kapcsolásomat. Mikor még rádióban volt, akkor a tápfesz 265V volt.

A kipróbáláskor az erősítő hangja halk és torz volt, majd szép lassan elhalkult. Lehet azért, mert 300V-tal küldtem?:S
(#) (Felhasználó 1947) válasza tube_dani hozzászólására (») Szept 21, 2010
Az a valószinűbb hogy gázos a cső.
(#) tube_dani válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 21, 2010
Szia!
A rádióban még szépen szólt....
(#) (Felhasználó 1947) válasza tube_dani hozzászólására (») Szept 21, 2010

Akkor már tudod is a választ: Valamit rendesen eldrótoztál.....
(#) mokmen válasza lac- hozzászólására (») Szept 21, 2010
Üdv, csömágusok! Mikor elkezdett érdekelni ez a téma körbe érdeklödtem a falumban(nyugd. tv szer, iskolai amatőr rádios és mindenki) kb. 200db csö meg csomó használható foglalat jött össze. Régi leharcolt TV -ket is kaptam, 1 tv 1 magnovál foglalat. Bár egész tv-t ne nagyon vigyetek haza, mert nehéz a bontás utáni kacattol megszabadulni. Na igy kezdödöt a baj, mert lett EBL21,EZ1,varázsszemek, PL36 és muszáj volt valamit kezdeni velük. Persze ezek nem szolnak ám mindenféle HIFI hangfalakkal, ezért ütöttem össze egy tölcséres hangfal párt. Elsöre nem hittem a füleimnek, hogy szól ez a pár Watt. De a PL36-os SE úgy kiszolgálja a szobai Bose 2.1.es hangsugárzot,hogy a próba óta a szobatársam lett ez a kb 10-15W-os eröködő. Ezért mondom ne agyaljatok, épitsetek! Néhány kép a termésröl.
(#) (Felhasználó 1947) válasza mokmen hozzászólására (») Szept 21, 2010
A PL36 SE kapcsolásban 10-15W-ra képes? :eek2:
Akkor Te vagy a csőmágus, nem mi....
(#) Szebence hozzászólása Szept 21, 2010
Sziasztok! Nekem semmi közöm a csöves erősítőkhöz, viszont egy barátomnak nagyon kellene egy bizonyos csőfoglalat és anódsapka, de sehol sem talál... Esetleg valaki tud nekem segíteni? Bővebben: Link
Előre is köszönöm!
(#) (Felhasználó 1947) válasza Szebence hozzászólására (») Szept 21, 2010
Szia.Van mindegyik.Keress magánban
(#) skero válasza mokmen hozzászólására (») Szept 21, 2010
Mini rutsche autós hangszórókkal ,ez hogy szól? Amúgy szép erósítők
(#) tube_dani válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 21, 2010
megvan a hiba! a visszacsatoló ágban egy elkót fordítva kötöttem be. még jó h el nem durrant. akkor pedig egyből rájöttem volna a hibára... gyorsan átforrasztom. de lehet h ma már nem próbálom ki...
(#) (Felhasználó 1947) válasza tube_dani hozzászólására (») Szept 21, 2010
Na ugye, ha figyelsz, megvan a hiba. Kösd be jól, és próba!!!
Nehogy már abbahagyd, most vagy a célegyenesbe!
(#) tube_dani válasza tube_dani hozzászólására (») Szept 21, 2010
Működik
Pénteken beviszem suliba és leméricskéljük a tanárral, négy gyakorlatóránk lesz. Beszámoló hamarosan...
(#) nikolatesla válasza mokmen hozzászólására (») Szept 21, 2010
Szép lett az erőlködő! Bár azok a kis Rutsche ládikák sem rosszak Egy jó kis szélles sávúval jó lenne
(#) djhans hozzászólása Szept 21, 2010
Készül a PL82 PP "deszkamodell". Próbára junoszty trafókat kap kimenőnek. A hálórafó most külön lesz. Kikisérletezem a meghajtást és a végleges változat nyákos lesz. Sajnos csak telóval tudtam fotózni.
Következő: »»   1070 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem