Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1021 / 3965
(#) storm válasza dtomi86 hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Én még nem nagyon értek ehhez (de jó úton haladok) Szóval azthiszem, hogy a FET fesz vezérelt, míg a tranzisztor áram vezérelt. ÉS hogy a FET sokkal gerjedékenyebb. Ezekbe nemvagyok biztos de hátha segít
(#) kadarist válasza dtomi86 hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
A jFET már fél Volt UGS feszültség hatására teljesen kinyit, így nem nagyon illeszthető digitális feszültségszintekhez.
(#) dtomi86 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
köszönöm szépen
(#) bbalazs_ válasza tojci hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Elso lepeskent vegyel egy multimetert, egy 9V-os elemet (vagy 4.5V-os laposat, ha ugyan még lehet kapni), par ellenallast (50 Ohm, 200 Ohm, 1K, 2.2K, 4.7K-bol tobbet, 10K, 100K, nehany LED-et, tekeros 4.7K-s vagy 47K-s potmetert, mindenbol a legolcsobbat. Aztan 10db NPN es 10 db PNP-s tranyot.
Vezetekek, paka (pillanat is jo az elejen), on.
Multimeter, paka draga, a tobbi filleres.
Aztan pedig neki kell allni es csinalni.
Ohm-torveny a gyakorlatban.
(#) kendre256 válasza dtomi86 hozzászólására (») Okt 19, 2010 / 1
 
A JFET vezérléséhez (lezárásához) vagy negatív tápfeszültég kell (kettős táp), vagy a szintek eltolásához ellenállások (sokkal több alkatrész). Ezek olyan hátrányok, amelyek egyike sem jelentkezik MOSFET használatakor. Egy NAND kapu összesen két MOSFET-ből előállítható, minden más megoldás sokkal több alkatrészt igényel. Kizárólag NAND kapukból pedig bármilyen logikai áramkör megvalósítható ("funkcionálisan teljes rendszer").
(#) dtomi86 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
kettős táp használata, és a szintillesztés sem egyszerű. értem már miért nem terjedt el, köszönöm.
(#) kendre256 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Bocs, még mielőtt valaki megjegyzi, a NAND-hoz azért kettőnél több FET kell (kettő az inverterhez kell)
(Mindenesetre kevesebb alkatrészből előállítható, mint más aktív elemekkel.)
(#) eshe válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Szia!
Megnéztem a töltő tipusát ,
rasszvet 2-es. Közben sikerült rajzot találnom hozzá.
Az lenne még a kérdésem hogy a tirisztort multiméterrel kilehet-e mérni mint a tranyót és ha rossz nagyobbal helyettesithető-e ?
(#) misi93 válasza tojci hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Heló! Én kezdő vagok a témában de tanulok folyamatosan. Én 555 ic-vel felépített astabil mv. (villogó) volt az első kapcsolásom légszerelve . Szerintem szerezz be pár cuccot amit előttem írtak. Ja és rossz cuccokból is sok mindent meg lehet menteni. Sok sikert.
(#) kadarist válasza eshe hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
A tirisztor ellenőrzéséhez kell egy tirisztorteszter kapcsolás. Bővebben: Link. Általában lehet helyettesíteni nagyobbal.
(#) alcapone3 hozzászólása Okt 20, 2010 /
 
Sziasztok!

Sajna nem kaptam választ senkitől, úgyhogy még mindig kérnék egy kis segítséget.

Adott egy 3w os Infra led (magasfényű, hűtőcsillagon elhelyezett). Dealextremen kapható. (1.5-1.7V). Ezt szeretném a lehető legjobb teljesítményen üzemelni. Több leírást találtam. 1000-1600mA es meghajtást ajánlanak. Nekem elegendő lenne az 1000mA. Áramgenerátort sajnos még nem találtam ami 1.5-1.7V on adna le fix 1000mA-t. Mit ajánlanátok? Mivel hajtsam meg? Jelenleg 2 góliát elemről megy ezek párhuzamosan kötve. Jól világít, de tud ez még többet is

Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) takitibi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Hali! Mögvöttem!
3 lába van, hát mivel full nem értek hozzá kérdezném, hogy ezt hogy kell bekötni.
Olyan stabilizátort vettem, amilyet mondtál. Biztonság kedvéért vettem 4-et.
A középső láb a negatív? (közös negatív?)
Üdv.:T
(#) bbalazs_ válasza takitibi hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Ahogy kobzoli mar megmutatta, ugy kell. Igen, a kozepso lab a kozos fold (GND).
(#) kadarist válasza alcapone3 hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Szia!
LED-áramgenerátor hegyek kapcsolóüzemű és hagyományos változatban. A power LED-es kapcsolásokat nézd. Bővebben: Link
(#) netnet.hu hozzászólása Okt 20, 2010 /
 
Vettem egy szilárdtest relét. Azért erre esett a választás, mert váltóáramot is meg tud szakítani!

Annó használtam FET-et ködlámpa ki-be kapcsolására.

Abban szeretnék segítséget, hogy hogyan tudom megépíteni a magam 250VAC megszakítóját, melyet egy PIC lábáról írányítok.
(#) bbalazs_ válasza netnet.hu hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
A bemenetet bekotod, mint egy ledet (+ es - lab), mondjuk egy 300 Ohmos elotet-ellenallassal direktben a PIC labarol. A masik ket labara mehet a 230V direktben, mint egy hagyomanyos kapcsolonal. Nullatmenetnel valt, szoval inkabb ohmikus terhelest erdemes vele kapcsoltatni (pl izzolampa, vasalo, hosugarzo), nem tekercset vagy motort.
(#) takitibi válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Köszi Zoli és Balázs!
Neki is látok majd!
Üdv: T
(#) netnet.hu válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Bocsi, nem voltam elég egyértelmű!

Azt akartam mondani, hogy van egy szilárdtest relém ami 220-at tud megszakítani, de én szeretném a magam 220AC megszakítóját megépíteni.

Így a kérdésem inkább az: milyen áramkörrel tudnám kiváltani a szilárdtest relét, hogy az nagy feszültségen (250V) és akár váltóáramon is jól működjön?
(#) bbalazs_ válasza netnet.hu hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Triak, szerintem.
Bar ertelmet nem latom.
(#) lapose válasza netnet.hu hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Szia!

Tessék! De van egy ilyen topikunk is: Bővebben: Link
(#) Vittike hozzászólása Okt 20, 2010 /
 
Helló
Van nekem egy RM-950E tipusú univerzális távirányítóm , be szeretném programozni a Daewoo tv-mhez! Hogyan tudnám ezt megcsinálni? Előre is köszönöm a segítséget! V
(#) nikolatesla válasza Vittike hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Hali!
RM-950E
(#) Vittike hozzászólása Okt 20, 2010 /
 
Köszönöm, de sajna nics kódunk, mert úgy kaptuk (amikor meghalt a távirányítónk) csomagolás nélkül! Esetleg ha vki tudna hozzá kódot azt nagyon megköszönném! :yes:
(#) dave500 hozzászólása Okt 20, 2010 /
 
Sziasztok! Olyan problémával fordulnék hozzátok, hogy egy sharkoon neon inverterében egy D1616 A GCK29 tranzisztor elégett, mert fordítva adtam rá a feszt. Azt szeretném kérdezni, hogy ezt mivel lehet helyettesíteni? Előre is köszi!
(#) dave500 válasza dave500 hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Ha lehet, kérem gyorsan válaszoljatok.... bocsi...
Itt a datasheet Bővebben: Link
(#) pucuka válasza dave500 hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Esetleg?

BC639.pdf
    
(#) dave500 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Én nem tudom hogy jó- e? Remélem. Köszönöm szépen.
(#) Doncso válasza Vittike hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Ha nem megy a kódokkal, akkor SET nyomva tartani majd a TV gombot mellé nyomni amig nem világít a led, majd ismét SET, ekkor elkezd villogni a led, ha már villog, akkor kezd el nyomogatni a POWER gombot bekapcsolt TV mellett, ilyenkor lépteted a kódokat,, ahol kikapcsol a TV ott rögzítsd az állást a SET ujbóli megnyomásával. Ha túlszaladsz, akkor lehet előlről kezdeni.
(#) pucuka válasza dave500 hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Ugyan nem egyezik, néhány paramétere kicsit gyengébb, de lényegében megfelelhet. Fesz , áram, béta jó, kicsit lassabb talán. Hasonlítsd össze.
(#) peti16biro hozzászólása Okt 20, 2010 /
 
Heló!
Az lenne a kérdésem hogy,az ellenállásoknak mindegy.e a bekötése?Hogyan kell őket bekötni?Mindegy melyik lába merről van?
A válaszokat előre köszönöm.
Üdv.: Peti
Következő: »»   1021 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem