Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   300 / 843
(#) BarnaPili válasza obero hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Az apróhirdetések közt láttam olyat,aki foglalkozik NYÁK készítéssel.De ez az egyik legjobb része,szerintem ne ugord át...
(#) proli007 válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
Hello!
Ez nem megoldható, mert ez a tápegység, csak egy feszültséget szabályoz. Lehet az téveszt meg, hogy van benne negatív segédtápfeszültség, mert az IC-k működéséhez szükséges.
Ha csak +-12V feszültséget szeretnél, akkor használhatod a trafódat. De a plusz oldalt egy 7812-vel, a mínusz oldalt egy 7912-vel stabilizáljad. De enek már köze nincs a labortáphoz, úgy hogy ez itt OFF.
üdv! proli007
(#) neptunes4you válasza proli007 hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
Aha, értem. Kösz a választ.

Martin
(#) Akashi hozzászólása Nov 17, 2010 /
 
Lehet hogy lenyakaztok a kérdésemért, de
labortápba szeretnék építeni 2db PM438 panelműszert.
Namármost, ha az áramerősség méréshatárt én 3A-ig szeretném kiterjeszteni a panelműszeren, akkor milyen értékű ellenállást vegyek hozzá? Bővebben: Link
(#) Ghoost válasza Akashi hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Meglatasom szerint....

Ez a muszer max 199.99mV kijelzesere kepes, (az arammerese is feszultseg esesen alapszik)

A rajz szerint nem allithato 3A-s mereshatara.
de a jozzan mezogazdasagi [paraszt] logikam, azt mondatja velem, hogy 0.1R kell a 2A-hez, akkor, hogy a 3A-t is merni tud, ahhoz a 20A-s hatarhoz tartozhato 0.01R kenne neked .

szerintem
(#) mex válasza Akashi hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Ha megfigyelted a táblázatot, akkor egyértelmű, hogy a panelműszer max 199.9 mV feszültséget tud feldolgozni, ennél nagyobb bemenő feszültség túlcsordulást okoz. Ahhoz, hogy a kijelzési kép 3A áram esetén is pontos legyen, 0.01 ohm ellenállást kell alkalmaznod. Így a műszer végkitérése 19.99A lesz, és 3A esetén 3.00 lesz a kijelzési kép. A shönt ellenállást több darab párhuzamosan kapcsolt értékből célszerű összeállítani, mert egy ilyen alacsony érték beszerzése problémás és drága is lehet.
(#) Akashi válasza mex hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Köszönöm a választ.(Ghoost Neked is) Én is igy okoskodtam, csak gondoltam megkérem hátha valaki gyakorlatban is bekötötte már igy..
(#) Ghoost válasza Akashi hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Valjek egeszsegedre
Reszemrol, nagyon szivesen.
Orulok, ha esetleg segitett a hsz-om.

bar Mex szeben megfogalmazta mindazt ami kerdesedre valaszkent adhato volt.
(#) Baxi válasza mex hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Hi
Szerintem ilyen kis értékű ellenállást meg kell tekerni sima rézdrótból. R=Ró*L/A.

De Én úgy csináltam hogy fogtam 2,5mm-es rézdrótot tekertem vagy 10 menetet s megnéztem mennyit mutat a műszer, ha kevés volt raktam hozzá a több vissza vágtam. Sima digi multival "hitelesítettem" azaz sorba kötöttem vele. Nagyából ennyi egy 0,XXX ohmos ellenállás tekerése.

Névtelen.jpg
    
(#) kadarist válasza Baxi hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Szia!
A rézdrótnál jobb a kanthal (cekász) huzal, mert kevésbé változik meg az ellenállása a hőmérséklet változásával.
(#) Alkotó válasza kadarist hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Ilyen kis értéknél nem jobb. A hőmérséklet változást se tolerálná jobban, ami itt egyébként nem is szempont, mert aligha fog melegedni pl a 1,5-es huzal. Ha tényleg csak 3A-ig akarsz mérni, sokkal vékonyabb (0,8-as) huzal is elég a célra.
A cekász (fűtőszál), -ami egyébként nem kantálból van-, nem forrasztható, vagy csak nagyon-nagyon pocsékul, ellenben a réz nagyon is jól.
(#) proli007 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Hello!
"A leggyakrabban alkalmazott ellenállás-hőmérő anyagok a platina, a réz és a nikkel." as. PTE
Azért a jó választás a Manganin..
üdv! proli007
(#) Gabi hozzászólása Nov 18, 2010 /
 
Sziasztok,
érdekelne, hogy esetleg valaki készített-e már olyat, hogy a labortápban az nyers egyenfeszültségű részt SMPS-el váltotta ki. Arra gondolok, hogy vannak különböző tápjaim, amik mind feszültségben, mind áramban megfelelő paraméterekkel rendelkeznek, de fix a kimeneti feszültségük. Ha ezek kimenetére rakom a labortáp szabályozó részét, meg fog-e küzdeni vele? Pl. az Lm317 40-60dB csillapítást ígér ezen a frekvencián.
(#) Akashi hozzászólása Nov 18, 2010 /
 
Lehet egy hülye kérdésem?
A Pioneer féle labortápon a beállított áramkorlát értékét hogy tudom leolvasni?
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Rövidrezárod a kimenetet és leolvasod a műszerről.
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Akkor még a nyomógombnak a forrszemeit rá kell rajzolnom a nyákra
(#) koczka hozzászólása Nov 20, 2010 /
 
üdv.

Ilyent építettem a héten, na de kimeneten 5A-er folyik pedig a specifikáció szerint 3A-nek kellene, hol lehetne beállítani a kimenő áramot?
(#) Proci_85 válasza koczka hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
A P2 potenciométerrel. Nálam 4A a vége, mert erősebb trafót használtam + gyanítom beleszól némi alkatrész szórás is. Mekkora trafóról hajtod?
Nálam 230V/24V/100W biztonsági transzformátor van.
(#) koczka válasza Proci_85 hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Ja tényleg akkor P2-es poti mellé bedobok egy trimert amivel beállítom a max kimenő áramot.
A trafó meg a másik hogy csak 230V/24/2A-es és és emiatt sem örülök az 5A-nek.
(#) edison14 válasza koczka hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Hali. Az R18-as ellenállást cseréld ki 100kOHM-ra és akkor maximum 2A lesz a kimeneten.
(#) Akashi hozzászólása Nov 20, 2010 /
 
Épül a tápom, és ki kellene próbálnom.
Azt szeretném kérdezni, hogy a 6,8V zéner helett használhatok 6,2, vagy 7,5-öst? Illetve a 0,22R és 0,68R ellenállásokat kiválthatom-e közeli értékkel? Mert csak 5 wattosaim vannak (0,33 meg ilyesmi)
Természetesen csak próbából, hogy müködik-e a kapcsolás.
(#) Sword hozzászólása Nov 20, 2010 /
 
Elkészült a Frankye féle labortáp után építése.
Nos... egy részéig működik, de fesz. nem jön ki belőle.
Ha nem kapkodnék mindig, feltehettem volna a NYÁK tervet, hogy vajon jó-e. Utólag lenne szíves rá nézni valaki? A forrasztások rendben vannak, tehát tervezési hibára gyanakszom. Az alkatrész neveket/értékeket beírkáltam. Több szem többet lát.
1N4001 helyett 1N4007-es diódák vannak bent.
(#) proli007 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Hello!
Természetesen a közelebbi értéket válaszd. A paraméterek kissé másak lesznek, de működni fog.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Hello!
Csak belekukkantottam, elég zűrzavar van még a nyákon.
Nem tudom eldönteni, hogy a forrasztási oldalról látom, vagy az alkatrész oldalról. (Mert hogy a nyákra írt szöveg olvasható.) De ha ez az alkatrész oldal, akkor a Fet és tranyó rosszul van bekötve. Viszont ha a forrasztási oldal, akkor a stabilizátorok.. De a Led mindenhogyan fordítva van.
üdv! proli007
(#) Sword hozzászólása Nov 20, 2010 /
 
Ez az alkatrész oldal, csak a kimeneteket jelöltem meg, hogy egyértelmű legyen, ezért nincs tükrözve a szöveg.
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Hello!
Akkor viszont a kész nyákon a feliratok fordítva olvashatók. De a nagyobb baj, hogy a Led a BC és a Fet-ek fordítva vannak..
üdv! proli007
(#) Sword válasza proli007 hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Szervusz!
Nincs rajta a nyákon, biztos félreérthető voltam, elnézést.
Csak utólag írtam rá, hogy, aki átnézi, annak egyértelmű legyen.
A jobb sarokban lévő BF256 S és D lábai valóban fel vannak cserélve. A többit nem értem.
Nehogy kötözködésnek vedd, csak szeretném megérteni.

Tehát: a BC141 bázisára van kötve a LEDen keresztül a negatív tápfesz. és az R6-os ellenálláson keresztül a GND. A kollektor az áramkorlátot beállító poti egyik végpontjára megy és egy diódán keresztül a GND-re.
Az emitter pedig R7 270R-en keresztül a negatív feszre (alsó fóliacsík).
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Nov 20, 2010 / 1
 
Hello!
Ez mind szép, csak a BC kollektor és emitter lábai a valóságban fordítva vannak.
A Led-nek pedig a katódja megy a negatív tápra. Viszont, a katódot, a lelapolt rész jelöli.

De ha már itt vagyunk..
Ez a fokozat egy áramgenerátor, aminek referencia feszültsége a Led. Az állandó áram, a kollektoron folyik a poti felé. Értéke, (Uled-Ube)/R7. Ez piros led esetén kb. (1,5V-0,65V)/270ohm=3mA.

Célja pedig az, hogy az áramszabályzó potméteren mindig ugyan akkora feszültség essen, bármekkora is IC1 kimenő feszültsége. (De hogy ezt aztán a két párhuzamos diódával, miért kell módosítani, nem tudom..) A D6 dióda, pedig azért van beépítve, hogy a poti alja ne kerülhessen kisebb feszültségre, min -700mV.
üdv! proli007
(#) Sword válasza proli007 hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Ahha...
Akkor valamit nagyon elnézhettem, mert bc .pfd -je szerint ez a lábkiosztás.
A led jelölést nem tudtam, ettől függetlenül helyes polaritással kötöttem be, mert az az elejétől fogva világít.
Akkor ha BC-t és az második BF-et megfordítom elméletileg működnie kellene?
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Hello!
Ha a többi dolog jól van elkövetve, akkor lehetséges. De javaslom, hogy az ST adatlapját nézzed, mert a többinél nem írták oda hogy alulnézetben (lábak felől) van ábrázolva, csak sejteni lehet a képből.
üdv! proli007
Következő: »»   300 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem