Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   108 / 966
(#) DuMatyi hozzászólása Dec 7, 2010 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek. Azt tudtam, hogy összesen 32 amperig más elbírálás alá esik, de azt nem, hogy ingyenes.
(#) fulcsii válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Úgy mondják!
Állampolgári jogon jár, ha a feltételei adottak!
(#) phc hozzászólása Dec 8, 2010 /
 
üdv mindenki!
nem vagyok kezdő, láttam pár érdekes dolgot, de ez aggasztó. társas ház 2.emelet....
2000 környékén átadott villanyszerelőcsoda.

A villanyóra a lépcsőházban. Onnan jön a lakásba 2 szál (0 .. fázis) alu kábel... itt vakartam a fejem
A biztosítótáblán minden szabályosan be a sorkapocsba,
az alukábel itt nullázva, és rézkábel mindenfele...

hozzáteszem ráz minden.
a mikró csavarján világít a fázisceruza...

az előszoba gipszkarton fém profiljait összeföldeltem, (ha véletlenül történne valami csavarozás közben ) és mikor a földszálat kötöttem volna a sorkapocsba, kíváncsiságból rámértem mégis mit mutat.
2V na meredeken néztem a műszerre, itt aztán van potenciál...

fogtam a földszálat visszadugtam a gégecsőbe nem kötöm sehova...

ki vette át ezt a munkát nem tudom, de biztos óccó volt....
(#) szamóca válasza phc hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
És mivel Te szerelted utoljára, kötelességed lett volna a hibákat elhárítani, vagy a munkát nem elvállalni a törvény szerint. Ha baj lesz, Te szerelted utolsóként.
(#) phc válasza szamóca hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Szerencsétlenségemre ez saját lakás...
Ránézésre nem is vállalnám ha másé lenne
(#) szamóca válasza phc hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Bummm!....
(#) phc válasza szamóca hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
2 épület van egy időben készültek azóta 1 lakástűz volt elektromos hiba miatt. (a másik épületben)

A fürdőszoba tükör melletti konnektor, amit általában villanyborotva vagy hajszárító miatt alakítanak ki, kicseréltem egy normálisabb darabra.

Mikor az eredeti kötést megláttam... A vezetékrögzítő csavar jól meghúzva, ám a vezeték, a szorítóalátét alá került. Tulajdonképpen nem is volt rögzítve
Kiesett belőle mikor kiemeltem a konnektort.
Igen ez a fázis volt!
(#) potyo válasza phc hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Ha ilyenek vannak, akkor mi lehet még? Az egész lakást át kellene nézni és újrakötni minden kötést, ellenőrizni minden csavart, stb. Biztos vannak még ilyenek máshol is. Illetve az egész társasházban felhívni a nép figyelmét a dolgokra, valamint beszélni valami ügyvéddel, hátha rá lehetne verni az egésznek a költségét az építőre vagy villanyszerelőre...
(#) phc válasza potyo hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Első dolgom volt a konnektorok/kapcsolók cseréje
szabályosan túlméretezett MBCU-t befűztem, bevéstem a csövet stb ebbe kössön bele aki akar.
Arra nem számítottam hogy a biztosítószekrény is elég ócskán van megcsinálva.
A gázkazán vezérlőszála(24V)ugyan abban a csőben megy mint a hűtőszekrény és a kazán tápja.
Mellette az üres cső...
beletoltam a befűzőt...
elakadt.
Valószínűleg a kémény került oda...
Nem lepődök meg ilyeneken

A per lassan 10 éve megy a fő kivitelező már abban az évben megszűnt, szóval erre nem adok

A másik ház tetejét levitte a szél, ekkor a statikus megerősítve hivatalosan lesz...ta. Az új statikus a födémet is kicseréltette(30MFt).
Hitel lett felvéve a garanciás tetőre....

Kihagynám ezt a kört, megoldom SK
(#) DuMatyi hozzászólása Dec 8, 2010 /
 
Újból üdv. A főnökasszonyom ügyén vagyok még mindig. Lett egy kis probléma. A házban kettő villanyóra van. Egyik óra a ház egyik felét látja el, a másik a másikat. Valószínű ikerháznak indult. Mindkét óra egy néven van. Azaz: azonos a lakcím és azonos a név, tehát: a 32 amper felezve lesz. No már most minden törvény mellett van kiskapu. Ha átíratjuk egyiket a feleség a másikat a férj nevére, akkor lehetséges elviekben a 2 szer 32 amperre felbővíteni náluk?
Valamilyen szinten engem is érint a kérdés, mert nálunk is 2 óra van, de a mi lakásunkban 1 nappali 1 vezérelt áram. A két óra egy néven van (szükség esetén külön lehet íratni). A nappali feltornázható lenne 32 amperre?
Mi E.OFF, ők meg Démász területen vannak / gyunk .
(#) _ampervadasz_ válasza potyo hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Felesleges, ilyenkor az építésvezetőt, és a hozzá tartozó referenst kell elővenni, aki ezt műszakilag átvette.
Azért felesleges, mert már valószínűleg azóta tízszer megszűnt, és már harmincszor változtatott nevet, az az lehetetlen az ilyen eseményeknek "elkövetőinek felhajtása".
(#) Rumcájsz válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Az éjszakai mérőt nem írják külön névre csak akkor ha van egy nappali is mellette! Ergo, ha vékony a szolgáltató vezetéke akkor cserélje ki -ingyen cserélik bizonyos keretek között!- ha a mért fővezetéked vékony az Neked saját zsebből kell kicseréltetned és a megkövetelt érintésvédelmet kialakíttatni. A 32A Neked ugyanis JÁR!
(#) DuMatyi válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 9, 2010 /
 
Nálunk van egy nappali és egy vezérelt. A főnökasszonyomnál két nappali óra van.
(#) enigbt hozzászólása Dec 10, 2010 /
 
Sziasztok!
Van egy Orosz akkumlátor töltöm 12 Voltos. Le van vágva a töltő része. Melyik abból a pozítív illetve a negatív. Az egyik szál le van biztosítékolva . Olyan biztosíték van benne mint a régi Trabantokba illetve Zsigulikba.
Ha valaki tud segíteni megköszönném!
(#) Gabi válasza enigbt hozzászólására (») Dec 10, 2010 /
 
A le van vágva a töltő része az pontosan mit jelent? Egyébként műszerrel tudod megnézni a polaritást, vagy egy ellenállással+LED-del.
(#) ötfelezős válasza gg630504 hozzászólására (») Dec 10, 2010 /
 
"Magyarországon villany, gáz, posta szabványt úgy állapították meg, hogy a szolgáltatók teljesíteni tudják."
Nos, a szabványt a művelt nyugatról vettük át...
"Azaz megnézték, mit tudnak a szolgáltatók és ahhoz alakították a szabványt."
Ez viszont igaz a művelt nyugatra, mert az áramszolgáltatás is csak pénzkérdés, mint bármi más a világon... Ott ezt jól tudják. Amerikában az áramszolgáltató honlapján ott van, hogy tartsál otthon pokrócot, zseblámpát, konzervet, palackos vizet. Ez a realitás.
(#) ötfelezős válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 10, 2010 /
 
"A sok kapcsolóüzemű táp oly mértékű zavart termel hogy pár év és nagy gondot fog okozni! Sebaj, akkor ismét módosítanak mindent hogy a szolgáltató jól járhasson."
Ja, hogy a kuncsaft készülékeinek milyensége a szolgáltató hibája... ez világos.
"A túlfeszültség védelem is pl ilyen. Elméletileg 3 lépcsős védelemmel kell hogy rendelkezzen az összes elosztó hálózat. A valóságban pedig csak 20KV-on van a trafók előtt de az is inkább a trafó védelmét szolgálja. 0.4-en csak az új építésű vagy felújított trafókban van de azoknak is nagy részük nem működik. (nincs NKI betéve) A 0.4KV-os szabadvezeték hálózaton meg sehol sincs."
Elméletileg nem "kell", hogy azzal rendelkezzen. Az elosztóhálózaton a régi fokozatjelölés szerint az A lehetne, de az a negyedik a háromból. Mindez kisfeszültségre igaz, a 20 kV-on valóban a készülék védelme a cél.
(#) ötfelezős válasza voodoo hozzászólására (») Dec 10, 2010 /
 
A cikkben az induktivitás az borzalom, de jól látod, egyszerűen a tekercselt állapot miatt nem tudott megfelelően hűlni.
(#) ötfelezős válasza Dudus hozzászólására (») Dec 10, 2010 /
 
"A túlfeszültségvédelem minden esetben a fázis(ok) és a nulla között van, majd a nulla-vezető egy összegző szikraközzel össze van kötve a védővezetővel. Akármennyi katalógust, az elmúlt évek alatt, átlapoztam TNC-S hálózaton nem találkoztam olyannal, ami a fázis(ok) és a föld közé lenne kötve !"
Dehnventil TNS...
"Tehát kell a B a C és a D osztályú védelem is"
Villámcsapás veszélye esetén.
(#) antika037 hozzászólása Dec 10, 2010 /
 
Üdv mindenkinek! Szeretném megtudni, hogy hogyan állapíthatom meg a földelt fali aljzat valóban földelve van-e? valamilyen műszerre van szükségem? Köszi előre is!
(#) ötfelezős válasza potyo hozzászólására (») Dec 10, 2010 /
 
"Elég gyenge indok, mert akkor minden villanykörtéhez is külön vezetékeket kellene húzni, hiszen külön készülékek..."
Bocsánat, a már megszűnt magyar szabvány alapján ez nem egészen helyes érvelés, mert az általános szabályok alól pont a világítási berendezésekre abban felmentések voltak, közös túláramvédelme lehetett, ha az 10 A alatt volt, egy pólusban lehetett kapcsolni, stb. Tény, hogy így nem jutunk el még az elosztótáblától külön vezetékig készülékenként, de közelítünk.
(#) ötfelezős válasza Tropy hozzászólására (») Dec 10, 2010 /
 
"Mi a lényeg a szonda földel valóérintkezési felület nagysága vagy a földfelszíntől a húsza vagy az anyaga?"
A válaszokkal ellentétben elsősorban az, hogy az amúgy megfelelő méretű (inkább rudat vernek le, akkor annak a hossza*) földelőt a korrózió ne egye meg az életedben, tehát a vastagsága, aminek minimumát különböző anyagokra a szabványok meg is határozzák.
*Ha függőleges rúd, akkor a földfelszíntől számított első méter a fagyhatár miatt nem kerül számításba. Stb.
(#) ötfelezős válasza fúró hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
"ird mán le ménem ajánlott kárt nem lehet vele csinálni vagy mégis?"
(kettős szigetelés, földelni tilos)
Az ideológia az, hogy: mivel nem kell védővezető - mert anélkül is biztonságos a gyártmány - hát nem tesznek rá védővezető csatlakozót. Mert azt, ha meglátja jóérzésű ember, akkor rögtön beleköt védővezetőt. Így, hogy nincs rajta, szakszerűen nem is tudná bekötni, ezért meg is van tiltva.
Egyébként igazából földelni nem lenne tilos, hanem védővezetőhöz csatlakoztatni tilos, mert például EPH hálózathoz csatlakoztatni elvileg szabad. De ez inkább egy műtőben téma, nem otthon a fürdőszobában, azokon a kettős szigetelésű készülékeken megfelelő jelzéssel ellátott EPH bekötő kapocs van is.
(#) ötfelezős válasza Action2K hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
"Az EPH lényege, hogy minden fém tárgy, szerkezet egyen potenciálon, azaz földpotenciálon legyen. Értelme az, hogy ha egy pl. mosógép testzárlatos lesz, viszont a földelése az idők során már szakadásos lett, vagy kontakthibás, akkor a fásis ne maradhasson a burkolaton. Ilyenkor az áram az egyenpotenciálra kötött vízvezetéken át távozik, s működésbe hozza az életvédelmi berendezéseket (ha van), vagy csak simán lecsapja az automatát."
Bocsánat, az EPH-nak nem ez a célja. Az EPH-nak az a célja, hogy a védővezetős érintésvédelemmel ellátott fogyasztókészülék testzárlata esetén (akár csak arra az időre, amíg leold a védelem, akár a védelem meghibásodása esetén hosszabb időre) ne legyen a készülékháztól eltérő potenciál, amit a készülékkel egyidejűleg megérintve áramütést kapna a delikvens.
(#) ötfelezős válasza mpisti hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
"Egyébként az EPH rendszer kialakítására vonatkozó előírás pontosan meghatározza,hogy az EPH összekötéseket hogy kell elvégezni. A jól kialakított EPH kizárja azt,hogy bárhol is hurokáram alakuljon ki"
Az előírás megenged kiegészítő összekötéseket, amik miatt lehet hurokáram.
(#) Rumcájsz válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Nem azt irtam ha figyelmesebben elolvasod!
Ha van egy minden napszaki és egy vezérelt mérőd, egy szolgáltató sem irja a vezérelt mérőt más nevére a minden napszaki mérő nélkül. A vezérelt mellé kell egy minden napszaki is. Két minden napszaki mérő esetében természetesen lehet külön néven is.
(#) Action2K válasza ötfelezős hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Köszönjük az oktatást, de azért nem baj, ha más szakember is ugyanazt mondja mint Te, csak más szavakkal.
(#) phc hozzászólása Dec 11, 2010 /
 
Én most azon agyalok, hogy a nullázott hálózatomat merjem e földelni vagy sem... Ezt ugye jobb lenne az óra előtt megtenni (de ezt nem tehetem). Így meg ki tudja milyen mérési anomáliát okozna.

A másik gond, honnan a frászból vegyen az ember földszondát a 2. emeleten.

Viszont világít a fázisceruza a földelésen...

A szolgáltatót szerintem meg nem is érdekli.
(#) Dudus válasza phc hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Nem, tényleg nem érdekli, mert az a szakasz már nem az Ő tulajdona. A második emeltre ha megfelelő keresztmetszetű PEN megy föl, válaszd szét szabályosan, csinálj EPH hálózatot, és nem lesz gondod. Ha világít a fázisceruzád a földelésen, az nem azért van mert a szétválasztás nincs földelve, és a földelés sem oldaná meg. Valahol szakadt vagy ki sincs építve rendesen a védővezetőd.
(#) Dudus válasza ötfelezős hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Akkor eggyel már találkoztam, kösz!

Ezt a villámcsapás veszélye esetén.... mondatodat nemigazán értem, hogyan jön ide? Az nem okoz túlfeszültséget?
Következő: »»   108 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem