Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   109 / 966
(#) phc válasza Dudus hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Visszamértem a sorkapocsig a "sárgazöldet"...
Nincs szakadás.

Korábban leírtam hogy fest a hálózat.


(nem jön fel pen)
Fázis - nulla 2 vastag alukábel aztán kifujt...
(#) Dudus válasza phc hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Az általad nullának hívott vastag alukábel a PEN ( elvileg ) Azt kellene a védővezető sínjére csatlakoztatni és innen készíteni egy átkötést a nulla sínre. Milyen keresztmetszete van annak a vastag alumínium kábelnek? A lépcsőházban valószínűleg mindenki így kapja, földelést a 2.-on nemigen tudsz értelmeset kialakítani.

Az a sorkapocs, amíg visszamértél, hol van és hova kapcsolódik?
(#) phc válasza Dudus hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Nullázással van kialakítva az érintésvédelem.
A sorkapocs a lakáson belüli biztosítéktáblában van (itt nullázták)
Az alukábel 8-10 es átmérő kb de a nullán is pislákol a glimm no komment...

A biztosíték táblától a lakás többi részébe réz kábelek mennek.
100% hogy nincs szakadás.

Egyszer úgy megvágott a mikró hogy eldobtam a kávésbögrét...
de nem csak a mikrón jelenik meg, izoláltam a lakás összes konnektorán észlelhető. világítást nem próbáltam, de mértem rengeteget.
Kezd idegesíteni a jelenség, ezt próbálom megszüntetni.
(#) Dudus válasza phc hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Akkor nálad nagy a baj! Sürgősen hívj villanyszerelőt, mert akkor az a nulla, ami jön hozzád, valahol szakadt vagy van benne egy rossz kötés.

-Szerintem!-
(#) phc válasza Dudus hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Kihagynám a villanyszerelőt.
A lépcsőházban az ajtómtól 2M re van a főbiztosíték és az óra.
Onnan jön a padló alatti csövezésben az a 2 szál kábel.
Ránézésre is fapados az egész. ami ezt kötötte tuti megbukott aki átvette az meg jót keresett hirtelen.
A lényeg, szerintem ezen a 2-3M en nem lehet túl nagy probléma, ergó messzebb van a baj hacsak nem az óra húz át, amit kétlek.
Ha így van akkor a villanyszerelő csak bólogat meg elkér egy tizest mert szépen mosolygott.

A másik dolog hogy ha a pincében kapott földet a főmérőnél, és onnan ágazik szét a 4 lépcsőházban 4 emeletre és ott is ezek a remek keresztmetszetű jó minőségű vezetéknek nevezett valamik vannak szerintem okozhat ekkora poteniál külömbséget.
(persze csak találgatok)
Akkor viszont a villanyszerelő nem tud mit csinálni tényleg...
(#) Dudus válasza phc hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Ne találgass, nem játék! Te ehhez nem értesz, a mért fővezeték cseréjéhez plombát kell bontani, és itt be is zárult a kör. Ha a ház rendszere életveszélyes, akkor közös ügy, közgyűlést kell összehívni és a közösképviselőt megbízni a lebonyolítással, halogatni nem szabad.

Fogalomzavarok is vannak. Társasházban nincs főmérő, az a vízvezetéken lehet maximum. Az első kötési pontban, ahol az áramszolgáltató kábele megérkezik elkészíthették volna a szétválasztást és a földelést, ebben az esetben viszont kapnod kellett volna védővezetőt az órától, és a házban 5 vezeték lenne a méretlen fővezeték.

Ez egy rendszer, ha Te nekiállsz az csak gányolás lehet, a megoldáshoz nem tudod kihagyni a szerelőt!

-Szerintem!-
(#) phc válasza Dudus hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Nem áll szándékomban nekiállni.
A főmérő a pincében van.
A 3 fázis itt érkezik meg.

Korábban írtam hogy egy lakástűz már volt a másik épületben ami ugyan így készült.

A lakáson belüli elektromos hálózat egy részét már cseréltem. Bevarrtam egy csövet jó vastag MBCU ip54es osztódoboz ahogy illik...

A konnektorok rossz minőségű falra szerelt hulladékok voltak. Egyik konnektortól a másikhoz megy a vezeték... (ez okozott lakástüzet)

A közös képviselőt nem érdekli a lakók meg elviselik a csapkodó drótokat.

Több esetben is perelték a kivitelezőt, és a főépíttetőt (10éve hiába)...

Másrészt épületvillamosságból gyakorlati tapasztalatom van bőven, pont ezért kérdeztem és nem álltam neki!
(#) walter válasza phc hozzászólására (») Dec 11, 2010 /
 
Szia!
Aki átvette a Polgármesteri Hivatal Műszaki osztályán,ő sem elérhető?
Az átadás érintésvédelmi, tűzvédelmi,villámvédelmi jegyzőkönyvvel lehetséges,azt valaki aláírta és valaki átvette!
Szerintem nézzetek utána a műszaki osztályon,ha eddig még nem.
(#) Rumcájsz válasza walter hozzászólására (») Dec 12, 2010 /
 
Véleményem szerint reménytelen ha eltelt 10 év!
Magánházak esetén 9, közösségi lakások esetén 6 évenként törvényileg kötelező a teljeskörű felülvizsgálat. Ha ez az idő elmúlt és a fogyasztó ezt nem végeztette el -márpedig ezt kevesen tudják!- és bármi baj keletkezik a fogyasztó viszi el a balhét! A biztosítóknak is jó kibúvó - pl egy tűzeset után- ez a rendelkezés!
(#) phc válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 12, 2010 /
 
Ez így van.
A tetőt elvitte a szél.
fa gerenda az előírás duplájára a gerendák, önmetcő lemezcsavar a fagerendába....
A statikust megkeresve nem érdekelte a dolog..

Kiderült hogy a tetőnek nem voltak építési tervei.
Fel lett kutatva a papírköteg a levéltárból, és kiderült eredetileg fém tetőszerkezet lett tervezve, de nem az lett kivitelezve.
Az új statikus azonnal kicseréltetett mindent és még a födém se volt szakszerű, és újra kellett betonozni.

A világító földet meg megoldottam.
Lekapcsoltam minden biztosítékot sorba vissza és Egyszer csak felvillant.
Hoppá meghúzkodtam a csavarokat amiket eddig nem akartam ba...tatni...
A nulla vezető alu-réz páros nem jön ki egymással.
Csavar nem volt laza lehet hogy oxid vagy egyéb...
Mindenesetre ezt mindenképp megoldom, mert nem maradhat így!

Az elkövetőt nem nagyon fogják megtalálni.
a fő kivitelező egyből megszűnt
(#) phc válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 12, 2010 /
 
A biztosító azonnal fizetett nekik!
(#) Massawa hozzászólása Dec 12, 2010 /
 
Keresek jo forrást (boltokat), ahol modern falikapcsolok, konnektorok kaphatok.
Sajnos a barkácsboltok (legalábbis Sopron környékén) elég szegényes választékkal dicsekednek.
Föleg világitos falikapcsolok (család) valamint 6 lyuku falicsatlakozok érdekelnek. A minap Pesten egy szállodában LED-es kapcsolok nagyon tetszettek a nejemnek.
Elöre is köszönöm a tippeket. (A nyugati határvidék elönyben)
(#) maTaKee hozzászólása Dec 13, 2010 /
 
Helló!
Falban futó vezetéknek melyik ajánlott, a tömör réz vagy a sodrott réz?
(#) VIM válasza maTaKee hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Szia!
Röviden és tömören: a tömör. A sodrott erűvel csak a baj van ha csatlakoztatni kel a tömörhöz. Érvéghüvely, csoki, esetleg forrasztás, préselő fogó (a forrasztás az ami nem ajánlott). A konnektoroknál szokták hajlékonyra váltani azt a szakaszt, ami a felső kötésdobozból jön a konnektorig, hogy könnyen beigazítható legyen a 2.5 keresztmetszet. Ennek csak az a hátulütője, hogy plusz egyel több kötés van benne, amit ugye nem jó alkalmazni a konnektoroknál. A toldásokat lehetőség szerint kerülni kell.
(#) Rumcájsz válasza maTaKee hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Tömör, hiszen ott nincs kitéve mozgásnak.
VIM-el ellentétben: a forrasztásnál eddig jobb kötést nem találtak ki. Az más kérdés hogy a szabvány tiltja.
(#) jumbo65 válasza maTaKee hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Igen tömör.De nem a külső behatások miatt, hanem a költségek végett. A kötésekről csak annyit hogy, a Wagonál nincs a piacon jobb. Ez mérhető és bontható,és elég egy kés is a kötéskészítéshez. A szabvány az szabvány!
(#) VIM válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Végülis, ha se hozzátenni, se elvenni nem akarsz belőle, szigetelés után be is lehet gipszelni az egész kötésdobozt, hiszen készen van. Megőrülnék, ha ilyet kellene javítanom.
(#) lapose hozzászólása Dec 13, 2010 /
 
Hali!

Engem azért érdekelne valami. Tud linkelni valaki egy olyan szabványt, ami szerint tiltott a forrasztott kötés?
Az egyik ismerősöm tavaly volt fejtágítón ott az előadó azt mondta, hogy lehet forrasztott kötést csinálni, akkor nem jó, ha szigetelő szalaggal szigeteli az ember, de zsugorcsővel használható.

Idézet a www.villanyszaklap.hu -ról:
Idézet:
„Tisztelt kollégák!

A forrasztott kötést ma semmilyen szabvány, rendelet stb nem tiltja, tehát alkalmazható. De nem szabad figyelmen kívűl hagyni az alábbiakat:

1.- A forrasztást a részleges technológiai előírás (rte) szerint kell végezni. (előkészítés, forrasztás, savmaradék eltávolítása, stb)

2.- Szkín hatás. Szakemberek előtt ismert elektrotechnikai jelenség ami szerint áramvezetés a tömör vezető külső felületén történik. Ezért nem javasolt nagy keresztmetszetű vezetékeknél (nagy áramterhelés) még az érvéghüvely alkalmazása sem. Forrasztásnál a sok vezeték nagy felülete egy tömör vezetékké alakul kissebb felülettel.

3.- A lágyforrasz anyag nem jó vezetőképességű, és nagy a hidegfolyási képessége.

4.- A vörösréz forrasztásnál kilágyul, vezetőképessége romlik, nedvességre fokozottan érzékeny, tehát a szigetelésre nagy hangsúlyt kell fektetni.

Felülvizsgálataim során találkoztam kitűnően elkészített kötésekkel, de sajnos nagy részük a (rte) be nem tartása miatt nem megfelelő minősítést kapott. Ezek között volt visszaégett szigetelés, hiányosan diffundált forrasztás, zöldre korrodált rézvezető, stb.”


Akkor most mi az igazság?
Idézet újratördelve. Figyelj az olvashatóbb kinézetre. Action2K
(#) proli007 válasza lapose hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Hello!
szkin-hatás 50Hz-en?
üdv! proli007
(#) Rumcájsz válasza lapose hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Próbálj akkor átvetetni szabványossági felülvizsgálattal egy forrasztott áramkört. (épületet). Úgy visszavágják hogy csak úgy süvít...
A forrasztott kötést miért nem lehet szigetelő szalagozni?
Érdekes...
(#) walter válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Sajnos van benne igazság.
(#) potyo válasza VIM hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Idézet:
„A konnektoroknál szokták hajlékonyra váltani azt a szakaszt, ami a felső kötésdobozból jön a konnektorig, hogy könnyen beigazítható legyen a 2.5 keresztmetszet.”


A 2,5-ös vezetéket szerintem egyáltalán nem nehéz beigazítani, csak nem ócska kínai konnektort kell használni, ami a vezeték hajlításkor keletkező ellennyomásától már kijön a falból. Én mindenhová 2,5-ös vezetéket rakok dugaljakhoz, de ilyet még nem hallottam, hogy doboztól hajlékony vezetéket rakni. Egyszerűen ami falban van, oda tömör vezeték menjen, mert nincs állandó hajlítgatás alatt.
(#) walter válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Szerintem az összesodrott és forrasztott kötést azért nem támogatja a szabvány,mert nem vagy nehezen javítható. Illetve vannak ,akik nem tudnak rendesen forrasztani így nem lehet egységes megbízható kötést garantálni. [color=olive(]Egyébként jobb,,ha rendesen van elkészítve,agyon terhelt ~40 éves hálózaton,ahol a szerelvényekben égett volt a csatlakozás a kötésnél nem volt kimelegedés nyoma.)[/color]
(#) walter válasza phc hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Ha a PEN vezető túl hosszú a keresztmetszete kicsi a terheléshez viszonyítva, rossz a kötés, lehet rajta nagy a feszültség-esés. Hurok ellenállást kell mérni.
Az épület csatlakozó pontjánál a PEN vezetőt le kell földelni , ha van ilyen akkor azt is mérni kellene.
A leírtak után még az áramvédő relé sem lenne jó (állandóan lekapcsolna)
Egy felülvizsgálat nagyon kellene!
(#) lapose válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Idézet:
„Próbálj akkor átvetetni szabványossági felülvizsgálattal egy forrasztott áramkört. (épületet). Úgy visszavágják hogy csak úgy süvít...”

Lehet, de pont ezért szeretnék egy jogszabályt. Mellesleg ez sajnos nem jelent semmit: Hasonló területen van minősítői jogosítványom, és a múltkor a hatóság emberkéjével dolgoztam együtt. A jegyzőkönyv kitöltésekor szóltam neki, hogy rosszul tölti ki, mert a jogszabály megváltozott. Egy-két telefonálás után kiderült, hogy az utóbbi időben kiállított hatósági jegyzőkönyveket rosszul állították ki, mert nem tudtak a változásról...
Idézet:
„A forrasztott kötést miért nem lehet szigetelő szalagozni?”

Elméletileg a szigetelő szalaggal nem lehet szigetelni, azt csak vezetékek rögzítésére, megjelölésére lehet használni. A múltkor amit vettem szigetelő szalagot nagykerben, már rá volt írva, hogy elektromos szigetelésre nem alkalmas.
(#) lapose válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Szia!

Én sem értek benne mindennel egyet, de a hozzászólásból arra következtetek, hogy az illető ilyesmivel foglalkozik. A hozzászólásban az első, és az utolsó két mondat, ami számomra fontos, csak szerintem nem lett volna korrekt, ha csak kiemelek részeket a hozzászólásból..
(#) VIM válasza potyo hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
A kötések tekintetében mindenki úgy csinálja, ahogy akarja. Helyesebben, ahogy jobbnak látja, mint a másik megoldást, mert Ő abban jobban bízik. Olyan nagyon nincs is pro és kontra. Én biztosan nem fogok leforrasztani egyetlen kötést sem, mert azért nem vagyok. A drága energiát pocsékolni ilyesmire.....
A 2.5-s vezetéket azért elég nehéz bebirkózni harmad magával konnektorostól a 65-s dobozba. Nem a kirúgódással van ott a gond, hanem a feszülésmentes helyreigazításról, no meg az ujjamról. Occót pedig nem szabad beépíteni, még véletlenül sem.
(#) potyo válasza VIM hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Idézet:
„A drága energiát pocsékolni ilyesmire...”
Páka nem eszik valami sokat. 30-40W ilyen célra simán jó, vagy ha valami nagyobb teljesítményű, akkor az meg úgyis csak rövid ideig van bekapcsolva.

Idézet:
„A 2.5-s vezetéket azért elég nehéz bebirkózni harmad magával konnektorostól a 65-s dobozba.”
Szerintem egyáltalán nem vészes. Meg kell hajtani olyan formára, hogy a dugalj mögött a betolás folyamán szépen eligazodjon és akkor nem nehéz. Viszont erről jut eszembe, hogy a nyáron sikerült vásárolni a szokott helyen valami más dobozkákat. Ránézésre semmi eltérés a szokásostól, akkor derült ki a turpisság, amikor festés után be akartam rakni a konnektorokat. Az új dobozkák néhány milliméterrel kisebb átmérőjűek és amelyiket álló tojás alakúra sikerült begipszelni, abból kicsit faragni kellett ki, hogy beférjen az iker dugalj. Még szerencse, hogy csak három ilyen volt, nem egy egész háznyi...
(#) VIM válasza lapose hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Idézet:
„A múltkor amit vettem szigetelő szalagot nagykerben, már rá volt írva, hogy elektromos szigetelésre nem alkalmas.”
Nem volt rajta vörös kereszt? ...mert akkor csak rossz helyre nyitottál be ragasztószalagért. Akkor ha a fűtési kábelt (1.5kV) meglátom, hogy ilyen szalaggal van betekerve, akkor ne nagyon fogdossam. A tréfát félretéve, azért vannak még olyan források, ahonnan megbízható minőségű szigetelő szalagot lehet beszerezni. A Polimer még most is felbukkan időnként, vagy csak képzelődöm.
(#) Action2K válasza VIM hozzászólására (») Dec 13, 2010 /
 
Vannak kifejezetten elektromosan vezető szalagok. Nem olyat vettél véletlenül?
Következő: »»   109 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem