Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönöm szépen a válaszokat illetve a tippeket!
Kipróbálom mind a 2 verziót bár nem tudom hogy lesz-e valami különbség! Csak azért szálltam rá az 1 greatzes egyenirányításra mert lebeszéltem már egy emberrel aki fogja tekerni a trafót hogy 8x29v legyen és nemrég gondolkodtam hogy elszámoltam magam mert amikor összeírtam a trafó jellemzőit éppen variáltam hogy csak sima sztereó legyen vagy 4 csatornás és hát a végén a 4 csatornás mellett döntöttem de a trafó meg maradt a régi és nem akarok vele vacilálni mert ha meg 2 külön trafó lenne akkor 2 lágyindítás + 2x annyi helyfoglalás ezért gondoltam hogy jó lenne 1 trafóban megoldani az egészet! Még egyszer köszönöm nektek a sok hozzászólást és tanácsot!
Sziasztok!
Kicsit gondolkoztam trafó ügyben és ha a sima és dupla greatzes egyenirányítás közt nincs sok különbség akkor inkább maradok a szimpla egyenirányításnál és a trafó pedig marad amit már említettem pár hozzászólással ezelőtt! Köszönöm még1x a véleményeteket! És ha az építésnél elakadnék akkor jelentkezek! Lacko12
Van egy amiben nem vagyok 100% biztos. Az amelyik a jobb alsó sarkában van a Stby-mute áramkörben. Annak nem szűrési feladata van,hanem időzítés. Amolyan koppanásgátló megoldás. Mondjuk így később töltődik fel ,és később is fog bekapcsolni , néhány ms -al. Ha nincs ilyen problémád akkor maradhatnak a 47µF ek ,nyugodt szívvel.
Már hogyne lenne különbség.
Olvasd át ezt. Szerintem ha 1.1KW -os trafód van 8x29V-al , akkor abból építhetsz, négy különálló tápot egyenként 275W -al. Ez négy hidat vígan kiszolgál. Hol itt a probléma? ![]()
Köszi a sok segitséget, akkor egyenlőre maradnak a 47µF-esek
![]()
Én nem értek valamit, a napokban írtam hogy az erősítőbe raktam 100µF 63V kicsatoló kondenzátort, na ez annyira nem jött be hogy a 2. bekapcsolásnál felpúposodott és iszonyatosan forró lett. Gondolom mert kap + és - polaritást is, és ezt az elektrolit nem bírja. Ez rendben is lenne, csak most vettem észre hogy amiket hajtottam vele 2 hangfalat abban pedig alapból van kondenzátor. 47µF 50V és szintén elektrolit. Annak pedig semmi baja, pedig már jó párszor használtam, amikor az erősítőben nem volt kicsatoló, ennek akkor se volt semmi baja.
Mit csináltam rosszul?
Akkor szoktak az elkók ilyen jelenségeket produkálni, ha fordított polaritással kötöd be vagy váltakozófeszültséget kapnak vagy ugyan jó polaritással, de túl nagy feszültséget kötsz rájuk.
Szimmetrikus tápnál a hangszóróval sorba kötve a kondenzátort váltakozó feszültséget kap, nem?. A képen látható módon volt bekötve
Szimmetrikus táplálású erősítőnél nincs szükség csatolókondenzátorra. Miért építettél be mégis ilyet, ráadásul ilyen kis kapacitásút?
Mert ez teljes mértékben elnyomta nekem a búgást. Ha nincs ott kondenzátor akkor búg. És ez megoldotta, bár csak a 2. bekapcsolásig. Milyet lehetne odarakni akkor és hogy?
Az nem megoldás, erre a problémára, hogy beépítesz egy csatolókondenzátort, amivel leválasztod az egyenfeszültséget az erősítő kimenetéről. Az erősítő kimenete és a GND között közel 0V-nak kell lenni vezérlés nélkül. Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor valamit elkötöttél vagy a tápod nem szimmetrikus vagy az IC nem jó.
Szóval akkor azt így nem lehet megoldani?
Nem bizony. Csináld meg az erősítődet úgy, ahogyan kell.
Rendben, akkor igyekszek valahogy szabályosan összehozni a rendes működést, a segítségedet pedig köszönöm szépen.
Sziasztok!
Köszönöm szépen a sok választ és tanácsot! Megépítettem a megbeszélt tápot és ideiglenesen be is vezetékeztem egy régebben készített erősítőpanelhoz tesztelésre de meg se nyikkan! Csináltam pár képet hogy hogy állok jelen pillanatban! De inkább beszéljenek a képek! Szóval már csak azt kellene kideríteni hogy hol van a hiba! Szerintetek mit kellene mérnem először?! Vagy esetleg elkötöttem valamit?
És még néhány kép!
Nemtudom, a kapcsolást, de lehet, hogy az alábbi összeforrasztás miatt.
Lehet hiba is, de talán csak az alkatrész lába az. Persze a nyákot át kell nézni, illetve a használt alkatrészeket is.
Nincs túl sok tennivaló, mint általában az IC-s erősítőkkel. Jó alkatrészeket kell, jó nyákba tenni és már szól is.
Meg kell mérni az IC szigeteltségét, a tápfeszültséget -lehetőleg magán az IC lábán-, a kimeneti egyenszintet -aminek illik nulla közelében lenni-. Ezen kívül a "mutte" miatt lehet még csendben. Ha jól emlékszem éppen ehhez a nyákhoz tartozó rajznak van hibás szövegrésze, mert helyesen nyitott érintkezőkkel szól, és ha zárod őket, akkor elhallgat.
Sajnos nem az összeforrasztás miatt volt!
A feszültségmérés az jó ötlet az ic hányas lábain mérjek feszt? A mute funkciót azt kapcsolóhoz vezettem ki mint a képeken is látszik! De bármilyen variációban kötöm be a kapcsolóhoz semmi sem változott!
Nekem azért azzal a leírással van némi-nemű gondom.
Mindenesetre javaslok egy kísérletet elvégzésre: Kell építeni egy végfokot, akár TDA7294-et, rákötni egy szimpla diódahidas táptrafóra két pufferrel. A +- tápon lehetőleg más fogyasztó ne legyen. Terheljük le műterheléssel, majd akár számítógépes jelgenerátorral vezéreljük ki az erősítőt, hogy a műterhelésen 2-3A áram folyjon. Mérjük meg közvetlenül a szekunder 3 kivezetésén az ott folyó áramokat. Tanulságos lesz.
Már majdnem befejeztem 100%-ra a megépitését az erősitőnek, de még nem tiszta nekem ez a stby/mute funkció. Bővebben: Link
Ahogy itt van úgy beültettem az alkatrészeket, de ahol a stby/mute van ott nemtudom mit kell csinálni, és hogy hogyan működik. Ahogy van a 10k és 20k-s ellenállás közös pontja és +tápfesz aközé kellene egy kapcsolót kötnöm? És ez zárt állásban némit, vagy ha nincs összekötve?
A leírásban van sok okos dolog, csak tudni kell ügyesen válogatni belőlük. Nem is a konkrétumok a fontosak, hanem a szemlélet.
A javasolt kísérleted eredményét miért nem árulod el nekünk, ha már te elvégezted? Pontosan rávilágíthatnál mit kell észrevenni, az miért jó nekünk, és mi ebből a tanúság. Így nem kellene sokunknak kísérletezgetni, csak a soraidat elemezgetni. Illetve ha valami gyanúsat mondanál, akkor még mindig a végére lehetne járni.
Pont rád gondoltam a mérés elvégzésére..
![]() Azért szeretném, ha más végezné a mérést, mert én már többször "rávilágítottam", mit kell észrevenni. Jelen esetben az a gond,hogy egy tápegységet nem lehet alkatrészenként kezelni, hanem a teljes egészét érdemes vizsgálni, és itt nemárt számszerűsíteni a kondenzátorokat töltő "hatalmas" áramokat.
Ha a hidalt verzióból kiveszem az egyik IC-t akkoris szólni fog?
![]()
Én úgy tudom hogy 1 ic-vel nem fog szólni csak akkor ha bent van mind a kettő!
Sziasztok
Építettem egy ilyen erősítőt csak a biztosíték maradt ki , ehez kérnék segítséget hova tegyem a biztosítékot a tápba és mekkorát ? köszönöm!
Stiasztok !
Lenne egy problémám! megépítettem az erosítőt! Deh valamiért nem akar hangot kiadni mi lehet a gondja? Segítséget kérek
Annak több oka is lehet,fesz.-ek megvannak?Nem volt fordított polaritású élesztés mert akkor konyec filma.Mute, stand-by funkció is probléma lehet.A hűtőtönkön negatív tápfeszen van el kell szigetelni a bordától,ha véletlen rövidzárt csináltál akkor is elszáll...stb.Kép van a beültetésről ill. huzalozásról?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |