Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kiégett izzó visszajelzése
 
Témaindító: nzperx, idő: Máj 19, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 7
(#) ferci válasza sturbi hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
Sturbi... feladom...

Egyszerűen nem értem, miről beszélsz... ha a reed-relés rajzról, akkor ott szét van választva a LED áramköre és a lámpáké.
Tehát : reed-1k-LED, illetve tekercs-lámpák.
Ha másról, akkor bocs.
(#) Norberto válasza ferci hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
Elolvastam az egész topikot, és alátámasztom ferci válaszát; valóban csak 100 mW disszipálódik az ellenálláson, lazán elég egy 0,4W-os egyszerű, mindennapi ellenállás a LED-del sorosan kötve...

Azt pedig nem tudom, ki találta ki, hogy az izzók (nem LED-ek!!!) elé előtét-ellenállást kell tenni Ez nem csak totálisan fölösleges, de emellett hülyeség is, hiszen elhalványítaná az izzót, így már akár büntethető is lehetne, mert nem az előírt teljesítményt adja le fényben pl. a féklámpa...
(#) sturbi válasza ferci hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
A reed relés megoldást kezdettől jónak tartottam és azt is írtam. Egyéb megoldásoknál vetettem fel csak aggályokat.
(#) kerteszsasa válasza Norberto hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
Valaki számolta, h a reed relés megoldásnál mekkora fesz esik tekercsen?
Ha elhanyagolható, akkor nincs baj, de ha befolyásolja az izzókat /halványabbak lesznek/ abba beleköthetnek műszakin.
Ja a D1 és 2 nek megfelelne pl: 1n5408
Én tinával szimuláltam de eagle-val is meg.
az izzón átfolyó áram elég a ledeknek, próbáltam.
Ennek az egyetlen szépséghibája, hogy üzem közben nem működik, de valamit valamiért...
(#) Senki Alfonz hozzászólása Máj 19, 2007 /
 
"Valaki számolta, h a reed relés megoldásnál mekkora fesz esik tekercsen?"

Számolni? Mit????
Gondolj bele!!!
A tekercs hossza 10 menet, 0,8mm átmérőjű zománchuzal. Keresztmetszete 0,503mm2. A reed fiola átmérője kb. 5 mm. Kerülete:d*pi = 5*3,14 = 15,7mm.
A 10 menet hossza 157mm. Ennek ellenállása: R= rho (fajlagos )*(hossz / keresztmetszet). Vagyis:0,005462 ohm. A 2*21W izzó árama: 42W /12V = 3,5A. Feszültségesés= I*R, vagyis3,5A * 0,005462 ohm = 0,019117V! Azaz: 19,117millivolt feszültség esik a tekercsen!!!!
Mi a gond????
(#) mefi01 hozzászólása Máj 19, 2007 1 /
 
1 próbát megér ,hogy csak sorbakötni a ledet a lámpável ellenállás nélkül mert lehet eszik annyit az izzó hogy nem hal meg a led, 1 próbát megér és nem kell kritizálni
(#) cszotyi válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
mefi01!
Öregem , te nem tudsz olvasni??
szépen le van írva hogy mennyit eszik az égő (3,5A)
,te láttál már olyan LED-et amelyik kibír ennyit, me én nem.
Légyszíves próbáld ki amit leírtál és a tapasztalataidat osztd meg velünk, és ha világítani fog az égőd akkor emelem a kalapom előtted.

Egyszerűen kiakadok az ilyen okos hozzászólásokon , mikor fin..ja sincs az egészről oszt elkezdi osztani az észt ....
(#) Moderátor hozzászólása Máj 19, 2007
 
Emberek! Ha lehet, finomabban marjátok egymást! Köszi
(#) Tomee válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
mefi01!

Én kipróbáltam egy 3W-s smd fehér leddel. (nem 3 ft volt)
És az eredmény lett.
Akkor mikor kapom meg tölled a ledem árát?
Szerintem mielőtt hülyeségeket beszélsz gondold át a dolgok anyagi vonzatát is!

Az áramrelés megoldás a legjobb!
Szerintem ne is gondolkodjatok más megoldásban.
(#) Prinner válasza Tomee hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
A feladat: az izzó áramát kell figyelni, hogy vesz fel áramot, vagy nem. Van egy nehézség is, mivel az izzó relatíven nagy áramot, vesz fel és nem engedhető meg hogy az áramérzékelő elemen eső feszültség túl nagy legyen (max 100mV).

3 féle megoldást tudok mondani:

-motorvédelemre használt áramrelé tekercsét az izzóval sorba. Az áramrelé tekercs ellenállása kicsi, így nem igazán okoz túl nagy feszültségesést (habár minden relatív)

-Lakatfogós árammérő modul használata. Ennél a megoldásnál a legkevesebb a feszültségesés az áramérzékelő elemen, majd a kimeneti jel komparálása után kész a kijelzés.

-Felsőoldali áramtükör (High Side Current Shunt Monitor, ez a hivatalos neve ) Ez a legjobb megoldás, én tápegységek kimeneti áramfigyelésére használom
Az egész lelke egy INA206 (207 v. 208-as IC).
Azért felsőoldali mert, mert a + ágba sorba bekötsz egy nagyon kicsi (a te alkalmazásodban 10-20 miliohm) ellenállást. Persze ilyen kics R-t nem nagyon lehet venni, ezt neked kell kiszámolni, elkészíteni sima rézhuzalból.
Az ellenállás két kivezetésére rákötöd az IC megfelelő bemeneteit, és az IC kimenetén megjelenik az árammal arányos földszimmetrikus feszültség. Az IC-ben még van két komparátor és egy referencia, ezeket megfelelően bekötve a comp. kimenetre kötött leddel simán meg lehet csinálni az egészet 1 IC vel.
Többet nem írok róla az adatlap mindent elárul :
ina206
(#) Moderátor hozzászólása (») Máj 19, 2007
 
Ennél finomabban nem lehet mefi01-et észhez téríteni...ha 100 kezem lenne, se tudnám megszámolni, hogy eddig hány hülyeséget mondott itt az oldalon...

Szegény szerencsétlen

A legdurvább az az, ami jópár helyen is előfordult (bár nem csak mefi01-gyel):

1. valaki feltesz egy kérdést egy témával kapcsolatban
2. páran válaszolnak rá
3. ezek közül 1-2 hibás válasz, ez meg van mondva az összes illetékesnek, mi és hol hibádzik...
4. 1-2 "beszólás", bizonyos dolgok megvitatása, lehetőségek felmérése
5. a lehető legegyszerűbb megoldáshoz eljutunk, mindenki örül, lehet építkezni
6. jön mefi01, TALÁN a kezdő kérdést féligmeddig átfutja, és kezdi az egész vitát az elejéről, és megmondja a frankót, úgy, hogy az Ohm-törvényt se ismeri kellőképpen...
(#) nzperx válasza Prinner hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Hello.

A 3. megoldásod nagyon tetszik! Nem tudnál erröl egy kis kapcsolási rajzot feldobni nekem?

köszi
(#) ferci válasza cszotyi hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Mit vársz egy 12 éves gyerektől?
(#) mefi01 válasza Tomee hozzászólására (») Máj 20, 2007 1 /
 
ki mondta hogy 300 forintos ledekkel kisérletezz?
elég lett volna egy 30 forintos piros led is...
amúgy azért írtam le mert tudtam hogy valaki ki fogja próbálni...

tudom hogy kinyírja a ledet...
már jáccottam alkatrészölősdit, gázforrasztóval , "pár" amperral kinyírost.
már csináltam robbantókamrát is plexiből
(#) szabi83 válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
[off]
Idézet:
„amúgy azért írtam le mert tudtam hogy valaki ki fogja próbálni...”


mért kell kipróbálni, aki tudja, hogy egy standard led ~20mA bír ki.... izzó ellenállása kicsi... biztos nem 20mA folyna ott...
(#) Müszi hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Én is hozzászólnék, ha a modik nem b...sznak le az előző hsz.-ek alapján.....
Szerintem ez a kapcsolás neked jó lenne Bővebben: Link
A fényellenállást az izzó közelébe, a relé meg a dióda helyett odarakni egy ledet, és kész.
Mit szóltok?
(#) Prinner válasza nzperx hozzászólására (») Máj 20, 2007 / 4
 
Szia!
Lerajzoltam neked, az INA 206 bekötést, két dolgot érdemes tudni róla:
-mivel nem tudom, hogy konkrétan milyen izzóhoz használnád ezért én a 15mohm-ot 2A-e méreteztem:

Rsc=0,03/Isc {0,03V onnan jött, hogy a komp. referenciája 0,6V és az erősítés 20-szoros}

-Ha a "OUT" elérné az IC tápfeszét, akkor a Vo feszültség hirtelen leesik, majdnem 0V-ra!!! :yes:
És ezt én nem találtam meg az adatlapban, csak a mérések alatt derült ki

A rajzot nem teszteltem le, azt neked kell megcsinálni, hátha valahol mégis hibázik (de nem hiszem). Célszerű lenne próbapanelen megépíteni először.
(#) marcigas hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Hi!
Az én ötletem a következő lenne:
Beteszel két kicsi ( pl 0,1 Ohm-os ellenállást ) sorban az izzókal és rajtuk feszültséget nézel két komparátorral.

Sztem egy próbát meg ér. (Lehet rosszul mérteztem a rajzomon pár dolgot)
(#) Senki Alfonz hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Hogy mit várok egy 12 éves gyerektől?
Csupán annyit, hogy gondolkodjon, ha megakadt, akkor kérdezzen. Ha nem érti a választ, akkor újból kérdezzen. Ne menjen azért is fejjel a falnak, mert hatalmas dudor lesz a homlokán.
(#) ferci válasza marcigas hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Ha nem csal az emlékezetem, az izzók alapban testen vannak, főleg a duplák..
Bontsd meg..
(#) 925 válasza nzperx hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Itt egy rajz az izzó ellenörzésére. Ezt a pótkocsi index visszajelzéséhez csináltam amikor kötelezővé tették a visszajelzést hogy működik-e. A lényeg hogy a diódát úgy kell megválasztani hogy az izzó áramát kibírja!

1.JPG
    
(#) marcigas hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Tess most a másik ágat nézetem.

De amúgy ez még nem biztos, h működne, ki kiné próbálni. Valószínüleg kell egy osztó ami beállítja a referencia feszültséget, h mekkora fesznek kell lenni az izzón.

Arra gondolok, h mondjuk az izzón 11,5V akkor mondjuk Beállítjuk ezt 11,6V-ra és ha kiég az izzó akkor ugye mindenképp a max táp fesz megy rá a műverősítőre ami itt 12V ez bőven elég, h kigyulladjon a LED.

De lehet rosszul gondolkodok
(#) nzperx válasza Prinner hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Köszi a rajzot! Menni fog, ha sikerül beszereznem az IC-t
(#) nzperx válasza 925 hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Köszi! Ez is nagyon jónak tünik, és még egyszerü is, majd kipróbálom, lehet, elég lenne ez is!
(#) nzperx válasza marcigas hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Köszönöm neked is a tippet, egyenlöre az IC-s megoldás érdekel elsösorban, ha nem jönne be, elgondolkodom a többin!

Nagyon köszönöm mindenkinek a sok segítséget!
(#) lgyk válasza kerteszsasa hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
"Ennek az egyetlen szépséghibája, hogy üzem közben nem működik, de valamit valamiért..."

Akkor bocs, azt hittem, hogy a diódán eső feszültség is szerepet játszik az áramkör működésében (ha 0, akkor szakadás van, működés közben 600+akárhány mV, kikapcsolt állapotban kb. 12 V, de ez már nem a diódán esik ). Egy tranyós megoldással kiegészítve működhet akár üzem közben is...

Müszi: a lámpák akkor is világosak, ha pl. szemből süt a nap.
(#) kerteszsasa válasza lgyk hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Ez igaz, de a legegyszerűbb megoldásra törekedtem, + legolcsóbb, mert ez két izzó alkatrészlistája, de ennél többet kell figyelni.
IC -vel mennyiből jön ki?
(#) Sebi válasza nzperx hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Igen, a komparátoros megoldás a legmegfelelőbb a célnak, vannak egy tokban négyen is (LM339), tán 60HUF-ért. Azonban - ha már ennyit dolgoznék vele - nem elégednék meg azzal, hogy egy karácsonyfányi LED világít üzem közben, hiszen infó a rossz izzóról kell. Tehát kapukat is építenék bele, és egy 7szegmenses kijelzőre tenném a rossz izzó számát...
(#) kerteszsasa válasza kerteszsasa hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Az elején arra gondoltam, poénból beírom, h PIC-cel egy 2x16os LCD-re ki lellene írni a hibát, de elvetettem.
Már majdnem itt tartunk
(#) hzsolt77 hozzászólása Máj 21, 2007 /
 
sziasztok!
találtam egy kapcsolást asszem idevág.....
Következő: »»   2 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem