Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Én a következővel kapcsolatban szeretnék információt, segítséget kérni tőletek: Áramerősséget kellene mérnem. egy spec. gép alaklmazásánál egy generátor kb 80 V feszt álíít elő, és 0-20 A közötti áram csordogál.ezt az áramot kellene nekem mérnem, méghozzá úgy , hogy a mért értékkel arányosan feszültség éréket kapjak, amiről már olvastam valahol, pl egy mérő ellenálláson, de hogy hogy lehet ezt mecsinálni, milyen értékű ellenállást használjak, illetve milyen ellnállást, mert gondolom egy hétköznapi ellenállás nem igazán alkalmas erre, ha pontos értéket szeretnék.márpedig fontos a pontos érték.Vagy milyen más megoldás létezik erre az áram mérésre?ja igen és a kimenő feszültségnek egyen fesznek kell lennie, tehát valahol egyenirányítani is kellene. ez igazából egy egész egyszerű kis kapcsolás, csak lehet, hogy túl bonyolúltan írtam le. Kérném, hogy aki tud ezzel kapcsolatban segíteni, kapcsolást küldeni, értékek, stb, az írjon ide, vagy a silverdome@freemail.hu -ra. kösz mindenkinek!
Helló!
Nem jó neked egy analóg áramerősség mérő műszer? Mert szerintem olyat lehet kapni simán. Ilyen kis mutató van benne stb...
20 ampert analóg kéziműszerrel?
Táblaműszer van ilyenre (tudod, amit kapcsolószekrénybe lehet építeni), de annak a pontossági osztálya nem valami...izé...hagyjuk.
Nem kézi műszer, hanem beépíthető. Nem tudom van-e 20 amperes. De meg lehet oldani ha nincs akkor is. Pl egy 10 mA-es műszerrel és sönt ellenálásokat kell bekötni sorosan/párhuzamosan.
Hát számoljuk ki mekkora kell!
Először is ha a műszerrel párhuzamosna kötjük az ellenálást. 1) Vegyünk mondjuk egy műszert 10 mA-es méréshatárral. A legnagyobb kimenő áramunk 20A. Akkor 19 990mA-t kéne nekünk a söntre terelni. 2)A műszer belső ellenálása mondjuk 6 ohm. Akkor a műszerena feszültségesés 10mA*6ohm=0,06V. 3)A söntellenálás párhuzamosan van kapcsolva tehát ezen is ekkora feszültség esik. Így a sönt értéke U/I=0.06V/19,99A=0.003 ohm. Ami éppen nem bazi nagy, hanem bazi kicsi Mert az a 0,06 elég kicsi. Szerintem ezt a műszerrel sorba kötött minél nagyobb ellenálással lehet orvosolni. Pl 100K vagy 1M ohm. És így több máráshatárt is ki lehet alakítani ha a párhuzamosan kapcsolható ellenálásokból több van. Pl egy 10A-ig aztán mondjuk 5A-ig és 1-A ig. Ilyenkor a műszer az adott méréshatárnál lesz a maximális kitérésen. Huhh, remélem érthető és nem számoltam el semmi.
Szia!
Nem sajna, nem jó a Deprez vagy más műszeres megoldás, mivel nem egy egyedi műszerrel kellene az áramerősséget mérnem, hanem az eszköz ami feldolgozza ezt az értéket annak feszültség mérő bemenete van. Ez teljesen elterjedt megoldás az ilyen árammérő ellenállásos mérés, mert az ellenálláson eső fesz arányos lesz az áramerősséggel és én ezzel a fesz értékkel tudnék utána tovább dolgozni.CSak mivel pontosan nem tudom, hogy mekkora ellenállás, milyen teljesítményű stb kellene ezért dobtam fel ide ezt a témát, hogy aki otthon van ebben az írjon nekem némi infót.
Hello spiderman!
A te problémádra kétféle megoldás létezik. Az egyik egyszerű, a másik pontos. Az egyszerű, az hetedikes fizika anyag: R=U/I és P=U*I. Vagyis, ha 20A méréshatárnál kell pl. 200mV, akkor R=200mV/20A=0.01 Ohm. P=200mV*20A=4W. Tehát min. 4W/10mOhm ellenállás kell söntnek. A teljesítményt célszerű sokszorosan túllépni pl. 40W, jó hűtéssel, hogy a melegedésből adódó ellenállásnövekedés a lehető legkisebb legyen. A söntre kell még egy (vagy négy) dióda és egy kondi, hogy egyenfeszültség legyen a vége. Ezzel a megoldással az a probléma, hogy csúcsértéket mérsz, amit leosztva lehet effektívet kijelezni, de ez csak egyféle és állandó jelalak mellett igaz. Másik, hogy a diódán az átfolyó áramtól függően esik X mV feszültség, ha az áram túl nagy, (n*100uA-tól), akkor egy jelentős nemlineáris torzítást viszel be, ha elég kicsi, akkor lassú lesz a műszered, esetleg nem is tudsz már mérni. (Ge vagy schottky diódával kisebb a torzulás.) A precíz megoldás a DSP, ami nem feltétlenül jelent DSP IC-t, lehet PIC is, feltéve, ha nem túl nagy frekire alkalmazod pl. 50Hz. Ez mindig valós effektívet (trueRMS) mér, függetlenül a jelalaktól. Ez utóbbi kicsit bonyolultabb és drágább, de pontos. Ha nem fontos a nagy pontosság, akkor az első megoldást javaslom inkább. Igaz, azt nem írtad, hogy mivel dolgozod fel a kapott jelet, mert ha pl. egy PC-vel, akkor a nem lineáris jelből is tudsz helyes értéket képezni. Üdv.
Hi!
Egy egyszerű áramváltó szóba sem jöhet? :yes:
Hali!
Ez egy jó ötlet, de spiderman nem írta, hogy 50Hz színuszra akarja használni!
Szia Spiderman!
Én beraknék egy söntöt, raknék rá egy graetz-et majd utána bepakolnék egy műveleti erősítőt, ami felerősíti azt a kis feszt. Ezek után azt csinálsz a feszültséggel, amit akarsz. A sönt: Ha 20A-nál mondjuk 2V-ot -tehát amperenként 0.1V-ot- akarsz "ejteni" rajta R=U/I=2V/20A= 0.1 ohm. ez után egy kis teljesítményű graetz, szinte nem is fog áram folyni, mert a műveleti erősítőbe elhanyagolható áram folyik be. A műveleti erősítőt meg bekötöd vagy invertáló műv erősítőnek vagy nem invertálónak... de az invertálónál figyelj rá, hogy jól kösd rá, mert ha nem , akkor fordítva kapod meg a végén. Ezt már nem nehéz méretezni, bármelyik könyvben találsz róla egy két mondatot... Sok sikert!
Ja, a söntöt legegyszerűbben rézhuzalból lehet megcsinálni, a huzal átmérője= 0.7*gyök alatt I. azaz neked minimum 3.1mm-es kell.
Az értékét úgy bírod leellenőrizni, ha átfolyatsz rajta egy fix áramot és megméred rajta a feszültséget. Ha mondjuk 1A-t folyatsz, akkor 0.1V-ot kell mérned rajta. DE ILYEN MÉRÉSEKNÉL MÁR NEM ELHANYAGOLHATÓ A MŰSZEREK BELSŐ ELLENÁLLÁSA SEM!!!
Sziasztok!
Abban kérném a segítségeteket, hogy szeretnék egy árammérőt építeni 230V-ra. Amit láttam, az 7-szegmenses kijelzőn jelezte ki az áramot és állítólag a null-vezetőn nézte a feszültségesést két helyen. Valami hasonlót szeretnék én is építeni. Ha valakinek van valami ötlete, vagy kapcsolási rajza, akkor kérem segítsen. Kössz: Zsozsia
Nem tudom hogy mi buzog benned, a barkács hajlam, vagy szeretnél egy megbízható megoldástkapni. Az áram nagysága tulajdonképpen a terhelés hatására két pont között létrjövő feszültségesés nagyságával egyenesen arányos. Lefordítva: veszel egy egyszerű digitális voltmérőt, pár menet vezetéket sorosan a vizsgálandó áramkörbe, és a terhelés máris látható. Na de még nem tudod hogy a mért érték mit jelent. Kell egy Amperérő az áramköz kalibrálása idejére. A voltmérő ága pedig egy potméter. Már csak az a feladatod hogy a voltmérővoltban ugyanazt az értékt mutassa mint az ampermérő amperban. Ha kész, az ampermérő eltávolítható.
Helyesírás javítás:
A voltmérő ágba pedig egy potméter.
hellosztok!
szeretnék egy 7szegmensen kijelzős ampermérőt 0-9A-ig, 1tizedes pontossággal készíteni, de nem tudok elindulni sehonnan, valami olcsó kapcsolás kellene, de multimétert nem akarok szétbarmolni, mert be szeretném építeni egy tápegységbe, de az analóg műszerek viszont túl nagyok! Előre is köszönöm a segítséget!
most megnemmondom hol de találtam multiméter kapcsrajzokat talán abból el tudsz indulni
találam párat a gépen
köszi szépen a segítséget, bár ebből kicsit nehéz lesz kihámozni a lényeget..
Sima voltmérőt, mint ami a kapcsolások között van, nem lehet átalakítani ampermérőre?
"Igazi" ampermérőt ma már nemigen találni. Minden műszer egy (sönt)ellenálláson eső feszültséget mér.
Ha LED kijelzős kell, az az olcsóbb verzió, 7107-es IC-vel. Ez 200mV érzékenységű, 3és fél digites chip, ennek tesója a 7106 (LCD), ilyen van a mellékelt rajzokon is. Keress rá az adatlapra, azon vannak applikációs példák, a Te esetedben kettős táp kell (+5,-5V) hozzá, mert közösíteni célszerű a mérendő GND-t a mérőIC GND-vel. (persze megoldható egy DC-DC szigetelt kimenetű konverterrel, de az drága)
Sziasztok!
Nem teljesen témába vág a kérdésem. Váltakozó áramot szeretnék mérni, de csak annyit hogy folyik, vagy nem. Egyenárammal nem lenne baj, mert egy reed csőre tekerek pár menetet és kész. Ha jól sejtem ez váltakozónál nem műxik. Egyébként ~230V kb 2A. Valakinek van tippe?
Szia!
A 230v-os részre tegyél egy olyan pici trafót, aminek a primer menete 2-3 menet, és a szekundere 20-30 menet. Ez a kis trafó akkor ad feszültséget, ha folyik az áram. Ezt egyenirányítva már működik egy reed relé, vagy mivel a hálózatról le van választva bármire használhatod.A SZIGETELÉSRE VIGYÁZNI!!! A legbiztonságosabb, ha a 2 menet eleve szigetelt vezeték, nem zománcozott drót....
Köszi, nem rossz ötlet. Egy ferritgyűrüvel talán meg is oldható egyszerűen.
Viszont azon gondolkozom, mi van ha közvetlen a fázisvezetékre tekerek rá pár menetet. A fluxus vonalak így nem adódnak össze, de pár volt szerintem így is indukálódik a tekercsen. Tudtommal a lakatfogók is hasonló elven működnek. Hát ezt ki kell próbálni. Minden esetre köszi a gondolatébresztő hozzászólást.
Sziasztok !
Segitséget szeretnék kérni. Áramot Kellene mérnem .Egy 16mm2 keresztmetszetű vezetéken DC 12V 1A -nél kapcsoljon ,vagyis ha minimális áram folyik már rajta át . Lakatfogos elven mérnék . Milyen vezetéket kellene rátekerni ,hogy kb .1-2 V keletkezzen ? Vasgy tegyek rá egy relé tekercstestet? Ezt már egy komparátorral össze tudom majd hasonlitani. Köszi
Ha DC-t szeretnél mérni, akkor a tekercses megoldás nem működik (csak váltakozóáram indukálna benne feszültséget). A lakatfogós egyenárammérők Hall elemet használnak a mágneses tér mérésére.
Ha vékonyabb lenne a vezeték, javasolnám, hogy tekerd az áramjárta vezetéket egy reed-patron köré, de így nincs ötletem.
Valami még eszembe jutott:
Vegyél egy sokkal kisebb átmérőjű vezetéket, pl. néhány tized mm átmérőjűt. Ezt tekerd egy reed-patron köré. A vezeték két végét kösd az eredeti vezetékkel párhuzamosan. Ekkor egy áramosztó jön létre, az ellenállásaik arányában arányosan kisebb áram fog folyni a vékony vezetéken, viszont ebből már sok menetet lehet tekerni a reed-patron köré.
sziasztok!
Áramerősséget szeretnék mérni elektromos modellrepülőgpen az akummulátor és a szabályzó között Az akku 11,1 v LiPO nem akarok nagy hülyeséget írni de megoldható lenne egy panelműszerből ezt megcsinálni 0-100A ig előre is köszi
Egy kb. 11,5 cm hosszú, 1mm2 keresztmetszetű rézhuzalon átfolyó 100 A áram hatására egy 200 mV-os panelműszer végkitérést (200-at) mutat.
A panelműszer bemeneti két vezetékét rákötöd a huzalra egymástól 11,5 cm-re, és a huzalon átvezeted az áramot (sönt).
Sziasztok!
Én egyenáramot szeretnék mérni, amit egy mikrokontrollerrel dolgoznék fel. A baj az, hogy a söntellenállás az 5 voltos tápfeszültségnél magasabb potenciálon van. (max. 20 V). Gondoltam egy AD6206-ra, amely a tápfeszültségénél magasabb bemeneti feszültséggel is működik. Ezt az IC-t elég nehéz beszerezni, ezért valami alternatívát keresek olcsóbb, könnyebben hozzájutható műv. erősítő személyében. Tud valaki egy ilyen típust javasolni? |
Bejelentkezés
Hirdetés |