Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   94 / 370
(#) nolex hozzászólása Jan 2, 2011 /
 
Egy leválasztó trafót akarok készíteni 50Hz-re.
A képen mellékeltem a vasmagot és a félkész trafót
A tervem h csak a szekundert tekerem meg.
Kérdéses h hány menet, hogy jöjjek rá hogy mennyi menet szükséges?

továbbá h lehet egy ilyen trafót darabokra szedni? Ez gondolom EI magos, de ragasztott...
Csévetestet valahogy ki lehet így szednem?

köszi

DSCF4987.JPG
    
(#) nolex hozzászólása Jan 2, 2011 /
 
Szeretnék készíteni egy leválasztó trafót.
Adott a képen a trafó amit át szeretnék tekerni.
Kérdés az hogy milyen menetszámmal készítsem, esetleg milyen vastagságú huzallal?
Nem kell nagy teljesítmény, akár 50-100VA is elég.
A jelenlegi állás szerint 12 és 32 voltos szekunder van, amit egy mátrixprintert hajtott(epson).
Mellesleg hogyan tudom okosan szétkapni egy ilyen trafót? Csévetestet is ki tudom szedni?

DSCF4987.JPG
    
(#) dobo válasza nolex hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Úgy van összerakva hogy minden mésodik lemez I lemez ezeket eggyessével kiscyavarhúzó hegyével kiütögeted aztén az E lemezeket egy I lemezzel kitologatod a csévetestből.
A menetszámot úgy határozd meg hogy tekerj a csévére 10-20 menetet valamilyen huzalból.
Kösd be a hálózatra és mérj feszültséget a szekunderen.
Ezt a feszt oszd el a menetszámmal és megkapod hogy 1 menet hány volt .Innentől pedig szerintem tudod.
A huzal vastagság elég ha akkora mint a primer oldalon esetleg egy picit vastagabb mert ez egy kb 65 VA-es típus többet úgysem tudsz kivenni belőle .
A szigetelésekre nagyon ügyelj Leválasztó trafókra külön előírások érvényesek.
(#) _JANI_ válasza nolex hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Szia! Ahhoz, hogy valóban leválasztó transzformátorod legyen a primert és a szekundert külön csévetestre kell tekerni. ( Nem én találtam ki hanem ez szabvány. ) Az más kérdés, hogy gondos szigeteléssel is megoldható a korrekt elválasztása a két tekercsnek. De az akkor sem tekinthető a szabvány szerint leválasztó transzformátornak...
A próbatekercses módszert meg érdemes kipróbálni.
A primernek kell vastagabbnak lennie ( ha mégis szükség van a vastagabb huzalra, ) mert a vasveszteség is a primer tekercset terheli. Azaz, elég a primer huzalátmérőjével megtekerni a szekundert 1/1-es trafó esetén.
A korrekt méretezéshez a _vaskeresztmetszet_(_AFe_)_ és az ablak keresztmetszet fog kelleni. A próba tekercsel a vaskeresztmetszetet és a primer adatait nem kell kiszámolni. Viszont mindenképp ellenőrizni kell hogy a rendelkezésre álló szabad ablak keresztmetszetébe valóban el fér-e a szekunder huzal. Ebben egy _táblázat_ tud sokat segíteni.
Méretezz és számolj! S csak aztán tekercselj ha minden érték a helyén van. Úgy nem kell duplán dolgoznod.
Üdv.: _jani_
(#) doomkiller hozzászólása Jan 2, 2011 /
 
Sziasztok! Találtam a padláson egy trafót, van rajta egy csőfoglalat is, valaki tudja esetleg, hogy ezt a trafót mire lehet használni. Esetleg megtudhatnám melyik a primer köre?
(#) erbe válasza doomkiller hozzászólására (») Jan 2, 2011 /
 
Régi csöves rádió trafója volt. A primer a kép szerint alul a rengeteg kivezetéssel. 70+235+... 230V-ra nyugodtan kötheted a 2 legszélső pontra. A szekunder 2x820 menet ment az EZ80 (81) egyenirányító csőre, aminek a fűtését a vékonyabb 23 menet adta. A többi cső fűtését, 6,3 V-ot pedig a vastagabb 23 menet.
(#) doomkiller válasza erbe hozzászólására (») Jan 3, 2011 /
 
Körülbelül mekkora teljesítményt bír el a vasmag? Mert ha olyan 80-100VA körüli akkor lehet hogy áttekerem.
(#) feccus hozzászólása Jan 3, 2011 /
 
sziasztok!
Tudja valaki hogy a BANDO trafókról hol lehet tudni bármit is. Neten nézegettem de nem sok sikerrel jártam.
(#) feccus hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
sziasztok esetleg valaki tudna valmit mondani az alábi trafókról?csak annyi infó van róla ami a képen látható.
köszi.
(#) feccus válasza yohnsee hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
csak valami tipus szám szerűséget tudtam kibogózni belőle,de nem sokra mentem vele+annyit tudok róla hogy bontott toroidok.és 1300 pénz/db
Az tulaja nemtudja hogy mjik kivezetés a 220V és igy nem tudja megmérni.
(#) feccus hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
és még
(#) yohnsee válasza feccus hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
OK, bár ez még mindig nem sokat segít, mert nagyon távol vannak, fényképezz le egyet jó minőségben közelről. Amúgy vagy ebben a témában vagy valahol már leírták, hogy hogyan lehet kimérni melyik a primer és melyik a szekunder kivezetés.
Üdv
(#) yohnsee válasza feccus hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Most nincs időm keresgélni, de a helyedben ezt csinálnám: megkeresem a gyártó honlapját (vaxjö sweden toroid) és ott megpróbálnám a számok alapján azonosítani.
Üdv
(#) Moderátor hozzászólása feccus hozzászólására (») Jan 4, 2011
 
Kérlek, legközelebb szedd össze a gondolataid, s ne 8 hozzászólásból derüljön ki, hogy mit szeretnél. A feleslegeseket töröltem. A mondateleji nagybetűkre, a helyesebb írásra is figyelj, s az MSN-es "+" (meg) és társait mellőzd. Köszi.
(#) feccus válasza (») Jan 4, 2011 /
 
Álltalában normálisan-helyesen szoktam írogatni,akkor gyorsan és helytelenül írtam ,mert rohannom kellett a kislányom óvodájába.
(#) Hercooles hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy PC hangfal szett, amibe kiment a transzformátor. Nagy valószínűség, hogy a biztosíték adta meg magát, de nem szeretem szétcsomagolni és forrasztgatni azt a hajszál vezetéket.
A gyári 9 Voltos 0.3A-es. Helyettesíthetem ezt mással, esetleg hálózati adapterrel? Olcsóbb megoldást keresek, mit túrkáljak, 12 Voltos adapter megfelel-e, Amper mennyiben számít? Köszi a választ.
(#) szokola hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Sziasztok,

tudom hülye kérdés, de nem tudom.
Ez a trafó Quadhoz lenne. De a koppanás gátlóhoz be kell kötni a trafóról a szekunder ágat a panelra.
Honnan tudom melyik a szekunder kivezetés?

A fehér kábel a 220V.
A fekete kék 2x25 V

üdv

Attila
(#) kadarist válasza szokola hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szia!
A kisebb ellenállású a szekunder tekercs, ami a 2x25V-ot szolgáltatja.
(#) szokola válasza kadarist hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Köszönöm!
(#) benedek hozzászólása Jan 11, 2011 /
 
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem egy transzformátorral kapcsolatban, konkrétan a kivezetések érdekelnének engem készítettem róla pár képet: első második harmadik kép. Azon az oldalon ahol 3 kivezetés van mind 3 kapcsolatban áll egymással. Két szélső között 0,5 ohmot mértem, a középső és a szélsők között pedig 0,4 ohmot. A másik oldalon a fekete filctollal jelöltek állnak egymással kapcsolatban, ezek között minden felállásban 0,2 ohmot mérek. A filctollal nem jelölt lábak is kapcsolatban vannak egymással, ezek között 0,2ohm valahol 0,2-0,3-között ugrál az ellenállás, ezek a lábak továbbá kapcsolatban vannak a trafó tetején található kivezetéssel is, itt 0,2 ohm és néha 0,1 ohm között ugrál az ellenállás.

A transzformátor egy kb. 300 wattos PC tápban volt, más adatokat is szívesen vennék.

Köszönettel,
Benedek
(#) banyaiakos válasza benedek hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Ahol csak 2 vezeték van a lábakra forrasztva az a primer oldal. A másik oldalon vannak a szekunderek és a középkivezetés a vastag fehér felül. Mire akarod használni?
(#) Alkotó válasza benedek hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Egyáltalán nem biztos, hogy hálózat trafó (szerintem NEM az). A PC tápok másképpen működnek.
(#) CUNGI44 hozzászólása Jan 13, 2011 /
 
Üdv Fórumozók.
Lehet hogy butaságot kérdezek, s talán nem is ez a topic rá a legmegfelelőbb hely de remélem valaki hasznos segítséget tudna adni, amit előre is köszönök.Adott egy
U=2x115V , Out U1=27V I kb 2,5 A trafó . Ha ezt a trafót
a szekunder oldalról egy állandó feszültséget leadó autó
generátorral táplálom, mi lesz az eredmény? Milyen teljesítményt fog leadni/a generátor pontos paramétereit nem ismerem!/ a primer oldalon , ami ez esetben ugye a szekunder,és ez kb mire lenne elég?
Köszönettel U J. Hajdúsámsonból
(#) koboraram1221 válasza CUNGI44 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
hát amennyiben váltót kap a trafó talán ugy 90-100 volt jön ki majd.
(#) koboraram1221 válasza CUNGI44 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
de elég rossz lenne a hatásfoka. és csak váltó jó neki.
(#) erbe válasza CUNGI44 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Ha a generátor szabályzója tartja a ~14 voltot, a váltakozó oldalról megtáplált trafó az eredeti 230-as kimenetén kb 120 voltot adna le. Túl nagy fordulaton nem célszerű járatni, mert akkor már az örvényáramveszteségek megnőnek, de 100-200 Hz-en még működik a dolog.
koboraram1221!
Mitől lenne rosszabb a hatásfoka?
2,5 A bemenőnél kb 60VA-t ki lehet venni belőle.
(#) CUNGI44 válasza erbe hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Köszönöm szépen a hasznos információt, mostmár legalább van némi elképzelésem hogy mire számíthatok.
Ha kérhetnélek még légyszives már írni pár sort hogy mi a helyzet akkor ha ezt a generátort én egy hegesztőtrafóra tenném/Hegesztőtrafó, hegesztőáram szabályozható : 55-88A, Ikmax.:130 A, elektródák: átmérő 2, 0-2,5 mm, üresjárati feszültség: 47-49 V, hálozati feszültség: 230V ~ 50Hz/ ... ez esetben milyen feszültségre és áramerősségre lehetne számítani? Köszönettel: UJ.
(#) CUNGI44 válasza CUNGI44 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Most esett le hogy hülyeséget kérdeztem , hiszen a hegesztőtrafó az egyenáramú, ugye?
(#) erbe válasza CUNGI44 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
A hegesztőtrafó váltakozóáramú. De mit akarsz rajta a generátorral?
(#) CUNGI44 válasza erbe hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Csak érdekelne ,ha összekötném az állandó fordulaton állandó teljesitményt leadó generátort a heg-trafó szekunderére, akkor egy ilyen teljesitményü heg-trafóból milyen értékek fognak kijönni a 220 V-os oldalán?
Következő: »»   94 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem