Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1114 / 3960
(#) janikukac válasza idlob hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Igen, igen. Az a baj, hogy a HIFI-n nincs AUX, mert ez is vagy 30 éves, házimozi ; tv nincs, viszont van egy 5.1es hangkártya a sz.gépben. Akkor a passzív hangszórót így megtudom oldani, hogy a kimenetre pedig a PASSZÍV hangszórót?!
(#) janikukac válasza (») Jan 4, 2011 /
 
ok, köszi
(#) blackdog hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Sziasztok!

Még korábban rendeltem egy ilyen piezo kis hangszórót.
Ezt hogyan tudom meghajtani, hogy valami hangot csikarjak ki belőle?
Elektronikus dobókockához szeretném hozzákötni.
(#) blackdog válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Igen, de ez nem csinál semmi a tápra. Jó csak 9V-t kapott.
Próbáltam egy 555 IC kimenetére kötni akkor volt hanja csak halk. LM358-al nem lehet erősíteni neki?
(#) granpa hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Szervusztok!
Van egy régi kondenzátor hangszóróm (8x12cm). Kérdésem: ebriasztóba tudnám-e használni? (mintha magas hangra találták volna ki; UH-t bírná?)
Köszi: Kálmán
(#) jdani hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Helló. Innen melyik a legnagyobb SMD ellenállás? Amit még könnyen lehet forrasztani.
(#) Norberto válasza jdani hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
0805 méretkódú.

0603-hoz már egy valóban hegyes csipesz szükséges.
(#) janik00133 hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Ezt jól kötöttem be?

DSC00274.JPG
    
(#) Doncso válasza janik00133 hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Mérd meg ellenállás mérővel, amelyiknél a legnagyobb ellenállást méred, az lesz a 230-as tekercs, biztonság kedvéért én sorba kötnék vele egy 230/60w-os izzót, úgy csatlakoztatnám a hálózathoz, így bármi galibát csinálsz, maximum az izzó világít. ha csak pillanatra felvillan, akkor ok, megmérheted a szekunder tekercset. Persze azért ne érintsd meg, amig nem mérted meg. Sőt, ha autotrafó, akkor hiába 18v akkor is megráz mert ott a fázis.
(#) janik00133 válasza Doncso hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
köszönöm sokat segiettél
(#) blackdog válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
De ez van és az adatlap szerint 3-24V között működik.
Én kicsit mélyebb hangot szeretnék kihozni belőle.
(#) davidovics hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Nekem az lenne a kérdésem,hogy ugyebár a nyákot lelehet védeni azzal,hogy denaturált szeszbe forrasztógyantát rakok és lekenem,de meglehet denaturált szesz helyett hígítóval is csinálni?
(#) vicsys válasza Norberto hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Szerintem nem. Nézd meg: Bővebben: Link (ha jól értem...)
(#) Feketekutya hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem,hogy mivel/hogyan lehetne megoldani egy szobában a "színvakság""effektet"

Tehát milyen megvilágítás kéne?
Esetleg valami kapcsolás kéne hozzá?
Frekvenciával játszani?(bár gondolom az nem elég)

Ha valaki látott/tud ilyent írjon.

Előre is köszönöm mindenkinek.
(#) Sir-Nyeteg válasza Feketekutya hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Alacsony-nyomású nátrium lámpa: Bővebben: Link
(#) Feketekutya válasza (») Jan 4, 2011 /
 
Értem ez esetben bocsánat hogy rossz helyre írtam.
Egyébként valami komolyabbra gondoltam mert az Alacsony-nyomású nátrium lámpával csak anyit idézünk elő hogy ne tudd megkülönböztetni.
Engem pedig az érdekel,hogy lehet e tisztán minden egyéb szín nélkül fekete fehér látást előidézni.

Köszönöm a válaszod azért.

A moderátornak pedig ismételten elnézést kezdő vagyok.
(#) Krisz03 válasza davidovics hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Az aromás hígító is oldja a gyantát, ha erre gondolsz. De szerintem jobban járnál, ha forrasztás után aromás hígítóval lemosnád a panelt, majd pedig lakkoznád.
(#) zoka hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek, ha a házimozi 5.1 hangjának center csatornáját belekeverném a 2 front hangfalba + egy potival lehetne szabályozni a keverést, és nem alkalmaznék center hangfalat, úgy elviselhetetlenül rossz lenne?

(Azért kérdezem, mert sokkal szívesebben építenék 4 csatornás erősítőt+sub, minthogy még center hangfalat is vennem kelljen)
(#) bbalazs_ válasza Feketekutya hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Alacsony fenyintenzitassal.

A csapoknak, amikkel a szineket latjuk, viszonylag sok feny kell.
A palcikakkal latunk eros szurkulet utan.
Egy gond van csupan: az eleslatas helyen, a foveaban, ahova akkor vetul a kep, amikor ranezunk valamire, keves palcika talalhato. Igy aztan sotet szobaban jobban latjuk a targyakat, (mondjuk a sotet pokot a feher falon) ha kicsit mellejuk nezunk.
(#) zolika60 válasza idlob hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Szerintem, ha ez van otthon, bátran kipróbálhatja. Valamelyest túl is vannak méretezve gyártáskor. Nem lesz vele gond. Ha mégis, kicseréli.
(#) huhuu hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Veszélyes ez a szemre?

Szerintem máshogy lehetetlen ezt elöidézni, mivel a fehér fényben benne van minden szín.
(#) blackdog hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Sziasztok!

Szerintetek ez a kapcsolás működőképes?
Bővebben: Link
Én akárhogyan csinálom az oszcillátor részét nem megy. Ha megnyomom a gombot akkor vált egyet, de ezt is úgy, hogy a megás ellenállások tizedét tettem be. Eredeti értékekkel nem rezed.
(#) mex válasza blackdog hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Úgy nézem, a gombot folyamatosan nyomva kell tartani. De az ellenállások szokatlanul nagyok valóban. Nyugodtan rakj 10M helyett 10k-t a 3.3M helyett meg 3.3k-t.
A 100k töltőellenállás is nagy érték, ezt is csökkentheted.
(#) blackdog válasza mex hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Igen. Nekem szokatlan az ellenállások mérete és a kondi kapacitása kicsi. 470 nF szerintem sok csodát nem tesz.
Akárhogyan nézem, forgatom nem értem a működését az oszcillátornak. :no:
Szerk.:
Ezeket a módosításokat kipróbáltam. Semmi érdemi változás.
(#) mex válasza blackdog hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Pedig egyszerű. Ha a nyomógombot elengeded, akkor még nem áll le az astabilnak kötött 555, hanem addig "pörög" még tovább, míg a 470nF-ban tárolt töltés nyitva tudja tartani a tranzisztort. A tervező szándéka szerint ez akár még másodperces időt is jelenthet, de ez nagyban függ ilyen ellenállásértékek mellett a tranyó bétájától, és a hőmérséklettől is. Szóval, ha a javasolt csökkentett ellenállásokat rakod be, akkor a kondi értékét növeld meg akár a tizszeresére.
(#) idlob válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Igen, talán valóban nem volt egyértelmű az előző hozzászólásomból: túl nagy bajt legrosszabb esetben sem lehet vele csinálni (hacsak nem atomerőművet vezérel a lámpa ), szóval lehet vele próbálkozni. De ha különösebb akadálya nincs, érdemesebb erősebb darabot beépíteni.
(#) blackdog válasza mex hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Ezt én értem, de hiába csökkentem az ellenállások értékét a kívánt pergés nem következik be míg nyomva tartom a gombot.
[off]Amúgy épp az előbb sikerült 9V-al megküldeni a tranyó bázisát.
Azt mondta szó szerint, hogy pfffff.... és bugyborékolt a teteje
(#) mex válasza blackdog hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
pffffffff....

Ha nyomvatartott gomb mellett sem pörög, akkor elkötöttél valamit. Az 555 kimenetére köss egy ledet, egy soros ellenállással a test felé, (katód a testre), az értéke legyen 1k, és így nézd meg, hogy működik-e? 100k töltőellenállással, és 100nF kondival ~70-80Hz a freki, ezt nem biztos, hogy meg tudod különböztetni, ezért a próba idejére növeld a kondi értékét, vagy csökkentsd az ellenállás értékét. Ha működik akkor a számláló környékén kell tovább keresgélned.
(#) blackdog válasza mex hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Ha felengedem a gomgot kialszik a teszt led, ha lenyomom világít.
(#) mex válasza blackdog hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Növeld a 100nF-ot 1µF-re és úgy nézd. Ha most sem villog, és jól is kötöttél mindent, akkor az 555 kuka.
A 470 nF helyett tegyél 100µF-ot, így egy másodpercig még egyre lassuló ütemben villognia kell a gomb elengedése után is.
Következő: »»   1114 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem