Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   117 / 966
(#) ötfelezős válasza kovacslajcsi hozzászólására (») Jan 3, 2011 /
 
Az elveket illetően nincs bocsánat, akár energia, akár kommunikáció... Ami kint van, azt túlfeszvédelemmel védeni a bemenetelkor, és majd a készüléknél is. Nem a jel vagy az energia iránya számít, hanem az, hogy kívülről befelé mit hoz be.
Én a 3 mm-es keresztmetszetű vasról lebeszélnélek, föld alatt egyedül a rozsdásodás számít, minél vastagabb, annál tovább tart.

Aztán a következő feladat még fejben a vezetékek elrendezésének megtervezése.
(#) alienco hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
Sziasztok!
Felújításra került a lakás vezetékhálózata, kapott egy fí relét is. A hűtő kivételével minden működik.
Ha a hűtőt csatlakoztatom, és kinyitom az ajtaját, a relé lekapcsol. Kivettem a hűtő belső világítás izzóit. Ajtó kinyit, relé nem kapcsol le. Vár. Relé egyszer csak lekapcsol (gondolom akkor indulna a kompresszor). A hűtő modern (A++), egyébként tökéletesen működik.
Volt ilyennel tapasztalatotok?
(Mielőtt megbontom a hűtőt, jól jönne pár jótanács!)
(#) rolie válasza alienco hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Szia!

Lehet, hogy a hűtő konnektoránál fel van cserélve a védőföld és a nulla. Egy próbalámpával tudod ellenőrizni.
Ha fázis-föld közt lecsap és fázis-nulla közt nem, akkor jól működik, más a hiba. Ha fordítva, a nulla fele csap le és a föld fele nem, akkor meg vannak cserélve a vezetékek.
A lámpa árama legyen nagyobb, mint a FI relé érzékenysége (pl. 30mA-esnél mondjuk egy 100-as izzó megteszi)

Ui: nem is kell lámpával bonyolítani a dolgot, próbálj ki egy másik, min. 100 W-os fogyasztót azon a konnektoron.
(#) alienco válasza rolie hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Köszi, közben én is ugyanezekre jutottam. Kiderült, hogy a nulla a fí relé kihagyásával lett bekötve a hűtőnél. Nem ment át rajta. (Fogyasztó a hűtő konnektoráról lekapcsolja, hűtő más konnektorba vezetve nem. Aztán keresés...)

THX!
(#) sniperx hozzászólása Jan 8, 2011 /
 
Valaki meg tudná mondani, hogy jelenleg melyik szabvány írja elő a kötelező jelöléseket a kisfeszültségű hálózatban? Konkrétan az érdekelne, hogy a 230V és a 400V szabvány dugaljakon ipari környezetben kötelező-e feltüntetni a feszültségszintet? Magyarán, hogy minden dugaljat fel kell-e matricázni, hogy mekkora fesz van benne. Szerintem ennek semmi értelme, de ettől még lehet rá előírás.

Mit tudtok erről és hol lehetne utánanézni?
(#) dobo válasza sniperx hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Azt nem tudom pontosan melyik szabvány rendelkezik róla de azt tudom hogy jelezni kell a feszültségszinteket az biztos.
(#) ötfelezős válasza sniperx hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
Ilyen kérdésre nehéz válaszolni, mert ahhoz a válaszhoz, hogy nincs ilyen előírás, szó szerint mindent tudni kéne. Ki tartja magát mindentudónak?
Az én véleményem az, hogy marhára nem kell feliratozni, ha nincs félreértésre lehetőség. Nem magamtól gondolom, az MSZ 1600 ebben az értelemben nyilatkozott. Az meg egy jó szabvány volt.
(#) sniperx válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Na igen, ezért érdekelne, hogy most mi az irányadó? (MSZ 1600 visszavonva ugye )
Amúgy pont azért akarok utánanézni, mert értelmét nem látom a címkézésnek.
(#) zoli_varga válasza sniperx hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Nem szabvány de fellapoztam egy régi könyvet:

"Ugyanabban a helyiségben különböző feszültségű berendezések számára olyan aljzatokat kell szerelni, hogy tévedésből se lehessen az üzemüknek meg nem felelő feszültségre kapcsolni".

Ebből kifolyólag szerintem felesleges a címkézés.

de az msz 453 és a benne lévő utalások tartalmazhatják.
(#) Massawa hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Most egy nem elektromos kérdés.
A házam átalakitásában vagyok és vettem egy zsák gipszet.
A baj az, hogy olyan gyorsan köt, hogy gyakrolatilag egy keveréssel optimális esetben egyetlen dobozt tudok begipszelni. (néha még arra is 2x kell keverni)
Néhai barátomnak volt egy trükkje, hogyan lehet lassitani a folyamatot, de ö már sajnos az égi dobozokat gipszeli.
Van valakinek valamilyen ötlete?
(#) abubabu válasza sniperx hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Az ilyen kérdésekkel az a baj hogy a munkavédelmi felügyelőség sem tudja a jelenlegi szabványokat.
Nem idevaló téma,de példának jó.
Élelmiszerbolt-Tojás a polcon. ÁNTSZ: Tojás nem lehet a polcon,Hűtő!OK. Következő alkalom:Tojás a hűtőben.ÁNTSZ: Hűtőben nem lehet a tojás,polc.
Ki a hülye?
Valós történet!
Holnap utánaérdeklődök a szerelvény feliratozásnak.
Sok ipari csarnokot szereltem,eddig nem kérték,de láttam olyan üzletet ahol a szerelvényekre rá volt írva az áramköri szám.Az jó dolog,de nem előírás. :nemtudom:
(#) abubabu válasza Massawa hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szénsavas ásványvíz,vagy szóda lassítja a kötést.
(#) Feri válasza sniperx hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Próbálj nem kicsiben gondolkodni.
Mondjuk van egy komojabb üzem, mint a györi Audi, vagy hasonló. Ezeken a helyeken tökk tucat elosztó van egy csarnokban esetenként 100-200 áramkörrel, ha nem azonosítasz mindent a karbantartó hogy fogja a hibát megtalálni.
Ugyan ez van kicsiben is.
Az idő a legdrágább kincs.

(#) abubabu válasza Feri hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
És az idő pénz!
(#) Massawa válasza abubabu hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Kösz! Kiprobálom.
(#) SzAndras00 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Sima homokkal kb fele-fele, nem próbáltad? Tisztán használva valóban igyekezni kell
(#) fulcsii válasza SzAndras00 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Én felesben keverem száraz malterrel! Nekem nagyon bevált!
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Malterral nem jó,a gipsz és a cement nem szereti egymást. Fángliba homok,víz hogy éppen ellepje,azt jöhet a gipsz. Az a legtutibb anyag.
(#) SzAndras00 válasza abubabu hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Csak a mostani építkezéseken lassan fehér holló lett a homok. Néha én is veszek "kölcsön " a kőművesektől vakolóanyagot. Bár a héten, meg szilveszter előtt muris volt gipszelni, na akkor nem kellett sietni.
(#) zoli_varga válasza Massawa hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
A modellgipsz hosszabb nyitott idővel rendelkezik. Viszont ha a felületed amibe rakod tök száraz akkor hamar kikapja a vizet. Tessék a falat előnedvesíteni.
(#) abubabu válasza zoli_varga hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Igen. És tessék a dobozokat telibe gipszelni,mert nem a vakolat feladata hogy bent maradjon a doboz!
(#) zolika60 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Tapétaragasztó is lassítja a kötést. Az a régi vízben áztatós fajta. Nem tudom a nevét. De ha glettelő gipszet veszel, azzal fél órát is vacakolhatsz.
(#) Macsek71 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Rémlik, hogy anno mikor felújíttattam a kéglit, a szaki nem vízzel, hanem tapétaragasztóval keverte a gipszet...DE ez már vagy 10 éve volt ...
(#) zoli_varga válasza Macsek71 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
A tapétaragasztó anyaga valamilyen cellulóz. neve CMC tapétaragasztó.
(#) Massawa válasza zoli_varga hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Tessék a falat előnedvesíteni.

Természetesen ez volt az elsö dolog amit csináltam! Kösz!
(#) bundibacsi válasza Massawa hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Hello!Én egy idősebb kollégától tanultam meg "pihentetett gipszet" keverni.A lényeg hogy a vízbe annyi gipszet teszel amennyit kíván,de nem kevered össze csak pár perc múlva.Így lényegesebben lassan köt meg.
(#) kadarist válasza Massawa hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szia!
Keverd Rigips-el a moddell-t. Nekem anno bevált.
(#) hegman válasza Massawa hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
A gipsz mellé kis homok és oltottmész egy kevés, vagy mészhidrát. A mészhidrát szintén por állagú, nem sok kell, a lugos kémhatása lassítja a gipsz kötését. Ha a kelleténél többet teszel bele akkor még a dobozt tartanod is kell hogy megáljon míg megköt.
(#) fulcsii válasza abubabu hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
No és mi lesz a baj? Mert nekem és társaimnak tutira bejött! Tényleg érdekel!
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Szia! A gipsz és a cement,mindkettő kötőanyag.
Kötési idejük különböző,ráadásul a gipsz kötéskor tágul,míg a cement zsugorodik.A homok semleges anyag.Gipsz-cement=bereped.
Gipsz-malter= határeset (gyenge tartás)
Gipsz-sárgahomok= Jó kötés
Következő: »»   117 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem