Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1131 / 3970
(#) janikukac válasza mex hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Onnn , hogy azt írja rajta : INPUT : 220-250 V
OUTPUT : 5-11 V . Azért , hazudni , még nem hazudok... !!!
(#) David.zsombor válasza janikukac hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Akkor az lehet 5v is
(#) mex válasza janikukac hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Na látod ezért kell mérni, hamár egyszer van mivel.
(#) janikukac válasza mex hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Hát bezony, azt a multit is tegnap vettem ) most fülig ér a szááám
(#) Tomi20 hozzászólása Jan 13, 2011 /
 
Sziasztok

Ma találtam itthon egy diódát, de nem tudok rájönni, hogy miféle lehet. A típusa GP15J, adatlap szerint ez egy "SINTERED GLASS PASSIVATED JUNCTION RECTIFIER". Ezt használhatom például egyenirányításra? Mivel jobb, vagy rosszabb ez egy 1N4007-es diódánál?
(#) krisz976 hozzászólása Jan 13, 2011 /
 
Sziasztok

Tudnátok nekem segíteni a következőkben:
Szeretnék 2-3 smd uv ledet (párhuzamosan kötve) működésre bírni, hogy az áramellátása változóan 7-12V között lenne. Lehetőleg kis méreteben (smd?) lenne jó a helyszűke miatt, és az is jó lenne ha magától tudna működni és nem kéne "kapcsolgatni".

Segítsetek Előre is köszönöm
(#) vilmosd válasza Tomi20 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Dontsd el Te magad:Bővebben: Link
(#) proli007 válasza krisz976 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Hello!
Ez keresztrejtvény? Mert így nem érthető a kérés.
- Milyen a Led típusa, de legfőképpen nyitófeszültsége és működtető árama?
- Miért éppen 7..12V a feszültség, és számít-e a hatásfok.
- Mi az hogy "magától tudna működni"? (Hozzá sem kell nyúlni "magától elromlik"? )
üdv! proli007
(#) krisz976 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Szia!
A led típusa smd 0603 uv. Ennyit írnak még róla:
Source Material: InGaN
Emitting Colour: UV
Emitting Wavelength (nm): 400-410
Intensity (mcd): 60-100
Forward Voltage (mA): 20-30
Forward Current (V): 3- 3.6
A feszültség azért változó, mert nem mindig egyforma
akkuról lenne működtetve. Az, hogy magától működjön,
úgy értem ne keljen semmit állítani, ha más feszültségű aksira van kapcsolva. Sajnálom nem akartam keresztrejtvényt írni. Remélem így már minden fontos információt megadtam.
Üdv! Krisz
(#) kadarist válasza krisz976 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Szia!
A forward voltage a 3-3,6V, a current pedig a 20-30mA. Nézd meg ezt: Bővebben: Link. A két ledet kösd sorba és használj áramgenerátort.
(#) meszi_1985 hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy nekem van egy kisebb magnó gyüjteményem itthon és ezekből helyhiány miatt vannak kint garázsban, ill. olyan helységben ami nincs fűtve, most a nagy hidegekben méregettem a hőmérsékleteket és volt hogy mínusz fokok is előfordultak bennük, és azt szeretném tudni hogy ez a nagy hideg nem-e teszi tönkre az elektronikai alkatrészeiket? Nem szeretném ha tönkremennének. Köszönöm szépen előre is a választ.
(#) kadarist válasza meszi_1985 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Nem, nem teszi tönkre a hideg. Még az elektrolitkondenzátorok sem károsodnak.
(#) Action2K válasza meszi_1985 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Csak a páralecsapódástól védd őket.
(#) Moderátor hozzászólása janikukac hozzászólására (») Jan 14, 2011
 
"Fiatalság, bolondság!" Tarja a közmondás. De kérlek, ne itt bolondozz.
(#) bancsi15 hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Sziasztok!

Valaki megnézné, hogy ez a kapcsolás így életképes-e? Elsősorban az értékekre gondolok. A LED egy motorra menne, ahonnan az egész kapcsolás névlegesen 6V váltakozó feszültséget kapna.

Köszi

lamp.JPG
    
(#) Baxi válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Hi
A D1 és R1 és a led egymásután sorba s kész.
Tehát a R2 és a zéner felesleges.,R1 értéke 6V/0,02A=300 ohm .
(#) solesz hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Kezdő kérdés, itt a helye:

Van egy tápegységem, 10V AC kimenettel. Nekem viszont DC kell. A DC kimeneten LED-et szeretnék üzemeltetni, mondjuk összesen 100 darabot, csoportonként párhuzamosan kötve 2-3 darabot, megfelelő előtétellenállásal, modellvasúti témakörben, azaz nem nagyteljesítményű LED-ekről van szó.

Kérdéseim:
- ha dióda hídban gondolkozom, akkor milyet válasszak?
- pufferkondenzátort pontosan milyet kell alkalmaznom?
- 0,9x szórzó jó e a híd utáni kimenő feszültségre a számításokhoz?
- zavaró lehet-e a maradó kicsit ingadozó feszültségszint a résztvevő áramköri elemekre?
-érdemesebb-e egy gyári ~500mA - 1A közötti adaptert venni és arra rákötni az egészet?

tanácsokat, válaszokat előre is kösz, solesz
(#) bancsi15 válasza Baxi hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Én azért raktam bele a zenert, mert a fordulatszám függvényéven azért változik a feszültség is.

Ha csak sorba teszem a diódát, az ellenállást, meg a ledet, és csak 6V-tal számolok, akkor az ellenállás értéke csak 4V/0,02A=200 Ohm, mert 2V jut a LED-re, nem?
(#) Baxi válasza solesz hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Hi
Ueff=Ucs*1,41 azaz DC=AC*1,41=14,1V lesz.
A ledek színtől függően 5-20mA vesznek.
Puffer gondi 1000µF amperenként.
De ha veszel adaptert azokba már a szűrés egyenirányítás pufferelés benne van.
(#) neogeo2 válasza solesz hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Nem tudom hogy milyen diódahidat tudsz beszerezni, de szerintem pl. 4 darab 1n4007 több mint jó lenne graetzben.
Pufferkondenzátor feszültsége legyen nagyobb mint a kimenő feszed. Mondjuk 20V-os biztos jó lesz. Kapacitása min. 2000uF.
Úgy hiszem hogy 1.4 a szorzó.
A ledek nem nagyon érzékenyek a minimális feszültségszint ingadozásra, max egy kicsi fényerő változás lehet belőle.
Ha feltételezzük hogy 1 LED 20mA, akkor szerintem kevés az 1A.
(#) szendiszundi hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Nem tudjátok miért akadozik az online film
(#) Krisz03 válasza szendiszundi hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Milyen online film? Kicsi a sávszélességed. Ha van a filmnél olyan lehetőség, akkor válts rosszabb minőségű lejátszásra.
(#) B.I hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Sziasztok. A videók között van egy amelyik pákahegy készitésével foglalkozik. A kérdésem az lenne, hogy miért kell cinkel bevonni a réz pákahegyet?
(#) proli007 válasza krisz976 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Hello!
Itt van az István által említett áramgenerátor. Ha csak egy Led-et teszel bele, akkor is működni fog. Kettőnél többel teszel akkor viszont nem, mert kettőhöz is éppen hogy csak elég a 7V feszültség.
üdv! proli007

2UV7-12V.png
    
(#) B.I válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Köszönöm.
(#) pcroland hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Hello! Pár információ kéne a hővezető pasztáról.
Műanyag tokozású hűtőfelület és borda közé kell a paszta?Mennyi kell?Tippem az,hogy minél kevesebb,de füg az ic-től,hogy új -e vagy "kukázott")?Jól gondolom?És próbaképp kentem egy kicsit egy greatz hídra és mikor levettem a bordáról a hídon látszottak kis erek.Gondolom kitöltötte a réseket.És egy idő után nem lesz valami baja?Se a tubusában se a bordán?És ha szigetelni kell többet akkor,hogy kell?borda közé és csillám közé és csillám és ic közé?Ha túl sokat rakok ki jön az ic alól?
(#) David.zsombor válasza pcroland hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Én úgy csináltam hogy tettem alá bőven ha kijön alóla az nem baj jól húzd rá a csavart .müanyag alatt is volt pc tápban de az alá nem kell szigetelés.A csillámhoz nem értek
(#) storm hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Sziasztok!
PC tápból bontottam egy hőmérsékletfüggő vetillátorszabályzót. Alapből ad X voltot a ventinek aztán ha a hőérzékelő elkezd melegedni úgy növeli a ventin is a feszt. Nem tud valaki ugyanilyen tudású működő kapcsirajzot? nagyon megköszönném
(#) zolika60 válasza storm hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Itt egy: Bővebben: Link
(#) kadarist válasza pcroland hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Természetesen mindegyik résztvevő felületét be kell pasztázni. Értelem szerűen a csillám mindkét oldalán kell pasztának lenni. A műanyag vagy kerámia felületeket is be kell kenni hővezető pasztával. Ilyenkor az a lényeg, hogy a levegőt, ami elég rossz hővezető képességű anyag, kiszorítsuk a két illeszkedő felület közötti térrészből.
Következő: »»   1131 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem