Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   95 / 370
(#) erbe válasza CUNGI44 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Hát nem sok minden.
A hegesztőtrafó ugyanis nem arra való. Eső jelleggörbéjű, az árambeállítás függvényében nem sok minden jön ki a másik oldalon. Legalábbis nem az, amit szeretnél.
Másik dolog. Az autógenerátor 3 fázisú. Trafóval ebből egyet erősebben, kettőt alig terhelsz. 60 W-os trafócskával terhelve még elmegy. 5 KW-ossal már nem nagyon.
(#) CUNGI44 válasza erbe hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Köszönöm,okosabb lettem!
(#) Attis92 hozzászólása Jan 13, 2011 /
 
Üdv!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Nézelődtem a topikokban de nem találtam semmit, ha én voltam béna akkor bocs. Van egy BEAG TH-209-E típusú trafóm és semmit nem tudok róla csak azt hogy a TH az táp, a TK pedig kimenő trafó. Ha valakinek van valami leírása vagy tapasztalata kérem segítsen.

Előre is kösz!
(#) Ricsi89 válasza Attis92 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Biztos, hogy E végű? Az F végű az apx100-as erősítő táptrafója. Egyébként nekem jól jönne egy ilyen apx táptrafó. Van nekem másik, de az icipicit gyengébb.
(#) Attis92 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Hát eléggé meg van kopva, tehát lehet. Leírásod van esetleg róla?
(#) Ricsi89 válasza Attis92 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Leírásom nincs, de nagyjából tudom az adatait. 320W-os összesen, van rajta 6,3V, 40V és 320V, aminek középen van egy megcsapolása is. Ennyit tudok róla. Fejből nem tudom, hogy melyik kivezetés micsoda.
(#) Gubán_Gábor válasza Attis92 hozzászólására (») Jan 14, 2011 / 3
 
Az APX 100-as gyárilag 2 féle táptrafóval készült:

Az egyik volt a TH-206-F ez a 260W-os verzió, és a TH-209-E, ez a 320W-os verzió.

A TH-206-F-est tették a hazai piacra gyártott erősítőkbe, és a TH-209-E-t azokba, amelyeket külföldi exportra gyártottak,PL519-esekkel szerelték, és kicsivel nagyobb teljesítményt adtak le.

A feszültségeik ugyanazok, és ugyanúgy vannak bekötve, csak a 320W-os jobban terhelhető.

bekötés:

C-E primer 220V
C-G primer 240V
D-P fűtés 40V
H-K fűtés 6,3V
V-X-Z anódfeszültség 360V, X ponton 180V-nál megcsapolással
(#) Attis92 válasza Gubán_Gábor hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Nagyon köszönöm a segítséget!
(#) Attis92 válasza Gubán_Gábor hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Üdv!
Megnéztem alaposabban a trafót és sajnos semmi nem stimmel azzal amit leírtál. A kivezetések nagy részén nincs is semmi. Szerintem nincs áttekerve, mert a lakkot amivel a csavarokat rögzítették a bakeliten még most törtem fel. Mellékletben küldök egy rajzot. Ha tudsz, segíts légy szives!

Beag.png
    
(#) djvalentino90 hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
sziasztok! enne egy kérdésem, hogy lehet megállapítani hogy hány V-ot ad le egy trafó? nekem van egy szép példányom (12*12*8cm), lóg ki belőle vagy 8 vezeték, ebből tudom melyik az input a maradék kábelek pedig így vannak: 1 zöld és 1 fehér összeforrasztva, 1 zöld és 1 fehér összeforrasztva, 1 fehér vezeték amiből 2 réz drót lóg ki és végül 1 fehér vezeték amiből 2 különálló rézdrót lóg ki. nos ez egy teljesen működőképes erősítőben volt (kivéve hogy SONY és lehetetlen volt megjavítani, de minden világított rajta csak nem szólt). egy erősítőt szeretnék belőle építeni, csak nem tudok belekezdeni semmibe addig amíg nem tudom hogy hány V-ot ad le +/- ba.
köszönöm a segítséget!
(#) kzsolt88 hozzászólása Jan 25, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!

Bár másik topicban folytatok egy beszélgetést, de azt gondolom ez a kérdés idetartozik:

Van egy adott vasmagom, az meghatározza a maximális teljesítményt, vagy tőle függetlenül mehet fentebb is?

Szóval a gyökP = keresztmetszet -képlet alapján, ha adott keresztmetszetem 30cm2 akkor ott nem lehet 900 W-nál nagyobb?

Üdvözölök mindenkit! üdv
(#) erbe válasza kzsolt88 hozzászólására (») Jan 25, 2011 /
 
A trafó vasmagkeresztmetszetének semmi köze a trafóról levehető teljesítményhez. A teljesítmény attól függ, hogy mennyi huzalt tudunk beletekerni a rendelkezésre álló tekercselési térbe és azt mennyire terheljük. Ez pedig a vasmag geometriájától függ. Egy időben sok hegesztőtrafót tekertem 25 cm2 körüli vasmagkeresztmetszettel, aminek akár 3-4 KW-ot is le kell adnia. Mikrosütőkben 9-10 cm2-es trafók vannak 700-1200 W teljesítményre, amit a vasmag és a tekercs túlhajtásával vesznek le. A túlzott melegedés ellen hűtőventillátort vetnek be.
(#) _JANI_ válasza kzsolt88 hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
A vasmagra jellemző MAX teljesítmény fölé nem tudsz menni. ( Itt elsősorban a gerjesztésre gondolok... ) Mert a vasmag telítődik a mágneses erővonalakkal és a többlet energia csak hővé alakul. ( Tudomásom szerint. )
(#) kzsolt88 válasza erbe hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Szia!

Örülök hogy te is válaszoltál. Igazából csak az járt a fejemben ha nincs szükségem 2x150 Amper-es diódára, akkor a felét lepasszolom egy ismerősnek, mert igényelte volna, de azok alapján amit elmondtál meghagyom magamnak mindet. A vasmagom: 35 cm2. Így gondolom erről is simán le lehet szedni 4 kw-ot kb. (mivel elég sok menet van rajta). Még a hegesztésnél vígan menne a 100-130 amper amire nekem van szükségem, de az indítózásnál, félek hogy hűtés mellett is bántja a 150 Amperes diódát a túláram. Üdv!
(#) Gyozo92 hozzászólása Jan 26, 2011 /
 
Sziasztok! Visszajutott hozzám egy trafó, amit még én tekertem anno. 2x25V egyenirányítva. Viszont nem vagyok nagy mester a trafótekerésben, és ez a trafó nagyon elvetemült... Max 250 wattot nézek ki belőle. Egyébként El vasas. Amikor bekapcsolom elég hangosan búg. Ezenkívül melegszik a vasmag. Ez mitől lehet? Gondolom túl van gerjesztve.
Erősítőt hajtanék vele, viszont így nem akarom betenni egy erősítő mellé a dobozba... Még a kombinált fogót is magához rántja.
Ezt hogyan lehetne megszüntetni? Kéne tekerni a primerre? Vagy lenne egyszerűbb módja is? Nem szeretném szétszedni, és letekerni az egész szekundert.
Előre is köszönöm.
Az erősítő szépen megy róla, de még így is hallom azt a búgást... Pedig 200 watt megy róla...
(#) szendi001 válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Hát én szívesen szétszedem neked

Ha túl van gerjesztve mindenképpen szét kell szedni. Érdemes újraszámolni a szükséges meneteket, meg a szigetelésnek sem ártana megütni a szabványt. A búgás ellen ettől függetlenül lehet védekezni mechanikai feszítéssel pl acél keret. Természetesen lehetne vákuum impregnálni, de nincs értelem addig amíg melegszik...

A mechanikai összeszorítás és az impregnálás együtt segít amúgy.

Tegyél fel képet
(#) Gyozo92 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Itt egy kép az áldozatról. Mi a véleményed róla?
(#) Szebence válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Így méretek nélkül, saccra én olyan 170W-ot mondanék rá maximum. Ájra kell tekerned pontos menetszámmal és nagyon szorosan kell egymás mellé feltekerned a zománcozott huzalt, ha laza akkor is búg.
(#) pjg válasza kzsolt88 hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Ha szerzel hozzá 2 db 150A-es tirisztort, akkor már 300A-rel nyomhatod. Ráadásul a tirisztorral szabályozhatod az áramot.
(#) erbe válasza kzsolt88 hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Nem tud akkora áramot felvenni az önindító, ami tönkretenné a diódáidat. Hacsak nem az önindítóval akarsz szántani.
(#) kzsolt88 válasza erbe hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Tudod jól hogy csak rásegítésnek kell, már megbeszéltük. Holnap még veszek hozzá egy kis vezetéket meg egyéb kellékeket és hétvégére valami kis videóit is felrakok róla (feltéve ha jól működik). Üdv
(#) gaben62 válasza erbe hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Már hogyne lenne köze egy vasmagos lemezelt trafónak, az általa kiadott vasmag keresztmetszetnek a leadott/felvett teljesítménynek.
S=A2, amiből S=látszólagos telj.A=magkeresztmetszet.
A mikrotrafó rossz példa, mert az csak néhány mp.ig működik, ahogy a program kapcsoló be van állítva, aszerint.
Az akkutöltő tr.vagy egy erősítő trafó, az pedig állandó üzemben megy, aszerint kell méretezni, nyilván nem vehet fel 500W-os Ei trafó üresjáratban,0,5-0,7A-t 100-150VA-t.
A vasmagot csak túlmágnesezni lehet, de attól még hogy vastagabb huzalt teszel, nem fog nőni a szekunder áram, mert egy bizonyos érték felett, ezt telítődésnek hívják, telítődik a vasmag,és nem visz át nagyobb áramot, a trafó.
Ha pedig a primert vastagítod az sem segít,attól még a vas nem lesz jobb, meg aztán nem fér be a szekunder,ennek is vannak korlátai pl.kitöltési tényező.
(#) idrats. válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Hali
A kérdéseim a következők: Mágneskapcsoló behúzótekercs méretezése, kiszámolása (a magméret 19-19 az ablak 14-49 az ablak falvastagsága 12 mm ) , próbáltam a tr. programmal nekem megközelítőleg sem jött az a eredmény ,menetszám.)( 0,25 cu. 2430 menet így van rá írva.) Lehetséges a behúzótekercsre mint primer tekercs számítani és ha igen 12V-on hány A -rel terhelhe tő milyen huzal átmérővel" melegedésnélkűl". 12V-nál egy led esetében mekkora ellenállás kel. /bicikli nagy fehér/

köszönöm
(#) Freedomocska válasza erbe hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Na ezt hamarabb is mondhattad volna ... most akkor dobhatom ki a számításaimat a trafómra P=AexAex4xf (mVA) ? MOT-okat bontottam vagy harmincat de azok 65-72 mm lemez kötegek voltak 35 mm szélességgel így mindegyiknek 20 cm2 feletti volt a vasmag keresztmetszete .
(#) gerasz88 válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
szia_ nekem eltudnád küldeni a kőnyvet_ és a karakter felismerőt_
(#) erbe válasza Freedomocska hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Idézet:
„Na ezt hamarabb is mondhattad volna ...”

Mondtam már néhányszor.
Attól még akár tökéletes is lehet a számításod. Csak nem szabad ezt a vasmagkeresztmetszet-teljesítmény összefüggést túlmisztifikálni. Egy bizonyos vasmagtípusra adott feltételek mellett közelítően érvényes. Ha bármelyik feltétel változik, pl. hűtjük, vagy éppen zárt helyen üzemel, esetleg a mágneses zavarsugárzást kell csökkenteni, már nem is érvényes.
Itt van előttem egy mikrotrafó, 35 mm * 58 mm vasmag. 20,3 cm2. Találkoztam már kisebbekkel is. De arányaiban olyan kicsi a tekercselési tere, alig fér bele huzal. Ha 3 A/mm2 terheléssel számolnád, 250 VA-nál többet nem lehet ráengedni. Hagyományos EI vagy M magon ekkora keresztmetszetnél 1-1,5 KVA-t bíró drót ráfér. Nem beszélve a texturált LL és UU vasakról.
(#) szendi001 válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Szia! Kellene a tetejének a szélessége és a pakett vastagság. Ez alapján fel tudjuk méretezni, amiben segítek.

Őszinte véleményem szerint ebben az állapotban életveszélyes a szigetelések hiánya miatt a kivezetéseken, valamint a szigetelő szalag gyenge hőálló képessége miatt.

A búgás oka valószínűleg az, hogy kevés vaslemez darabszáma az eredetihez képest, nincs keret a két oldalán, valamint esetleg a kettős szigetelés miatt lafog a külső tekercs a mechanikában. Mindhárom együtt valószínű a kép alapján, de a hangja sok mindent elárul.

Érdemes lenne csinálni hozzá egy új csévét, és beszerezni a hozzávalókat a pl Kistarcsán a Villértben.

Röviden: varnis cső való a huzal végére, prespán szigetelés rétegenként, és bő szigetelő lakk a békesség kedvéért. A vasat mindez után érdemes impregnálni, és utána még frissen összehúzni a csavarok és a keret segítségével.
Saccra, de lehet hogy tévedek: a primer vezeték vastagnak tűnik.
Kitartás, meg lehet c sinálni, bár az anyagok ára összemérhető egy esetleges új toroidéval....
(#) szendi001 válasza Szebence hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Saccra nagyon nehéz... függ a sámli méretétől ,amiből csak az Ikeában van három méret. Referencia kellene aképen pl egy centi, vagy esetleg egy cigis doboz, bár az is 20 százalék hiba teljesítményben egy ilyen esetben.

Mindenképpen a pakettvastagság és a lemez típus kell hogy mérvadó legyen ilyen esetben szerintem. Amúgy uganez a bajom a huzam vastagságának megállapításánál. Üdv Joe
(#) Szebence válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Én abból indultam ki illetve mertem saccolni, hogy a csavar, ami összetartja a magot az M4 de inkább M5-ös méretű.
De egyébként tényleg pontos adatok kellenének és kilehetne számolni a teljesítményét.
(#) Gyozo92 hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
A primer vezeték az vékony, az nem látszik a képen. Oda a két fekete vezeték csatlakozik.

4 egyforma szekunder van rajta. Mindjárt megpróbálok méricskézni. Egyébként ennyi vaslemezt is alig bírtam bekalapálni a csévetestbe.

Szóval 10,5 cm magas és 3,5 cm széles a vasmag. Itt egy kép, viszonyításnak.

trafó.JPG
    
Következő: »»   95 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem