Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   36 / 370
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Ha már trafó és biztonság így egymásmellé kerültek...

Még senki sem foglalkozott érdemben a "szigetelés bevizsgálásával"... Mert ugye amikor a
Idézet:
„ráz a trafó”
, akkor mindenki erre (vagy ennek hiányára) gondol. De egy valamirevaló kapcsolással - műszerrel eddig még itt a fórumos nem találkoztam. (Remélem valaki megcáfol majd!) ( Ill. van egy hely ahol elkezdtük kitárgyalni, de félbeszakadt... )
(#) szucsy3 válasza frrrrr hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Köszi a fejmosást, asszem használt...átböngészem azt az érintésvédelmet. A hasznos ötleteket pedig mindenkinek köszönöm!!!

üdv.

szucsy
(#) Andreas89 hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
Hellósztok, keresek akár használt is +- 40-50v-os trafót kb. 500w vagy lehet nagyobb is. ha valaki tud irjon.
Köszönöm előre is!
(#) roland0327 válasza Andreas89 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Szia! Nem jó helyen keresgélsz :no: , az apró hirdetésbe lehet, hogy többre mész!
(#) _JANI_ válasza pjg hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Kép: Hivatkozás

... A tekercselés egy gyűrűs vetélővel történik. Erre tekerik fel előszőr a kellő hossúságú huzalt. A huzal megközelítő hosszát előszőr meg kell határozni. ...

De olvasd el ezt a cikket: Ingyenenergiával a tiszta földért - Transzformátorok tervezése.

[off] ( Minden bennevan! De sokadik olvasatra is nehéz megemészteni a képleteket... )



:google: : Toroid Transzformátor Tekercselés
(#) pjg válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Köszi! Ez hasznos információ. Már elég jól beleástam magam a toroidgyártásba. Szerencsére sikerült összejönni egy szakemberrel, aki egy tekercselőüzemben dolgozik, mint a gépek tudora.
(#) bancsi15 hozzászólása Nov 23, 2008 /
 
Sziasztok!

A képen látható tekercsek nélküli trafóból szeretnék készíteni egy 230V~/12V~ 30W-os trafót. Segítene valaki kiszámolni, hogy milyen vezetékből hány menet kell tekercsenként? A vasmag keresztmetszet: 6.4 cm2.

Köszi
(#) Ferkógyerek válasza bancsi15 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Szia!

Sajnos ez a vasmag 50Hz-en nem elég nagy a 30VA-hez. A 6,4 cm2 csak ~20VA-hez elegendő. Neked legalább egy 8 cm2-es keresztmetszetű vasmag kellene.
(#) sprofan válasza bancsi15 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Hopp, nem, tévedtem. elszámoltam magam... Szóval Ferkógyereknek igaza van :yes:
(#) bancsi15 válasza sprofan hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Akkor 20VA-re is jó lesz. Erre esetleg tudtok segíteni, hogy melyik tekrcsre milyen drót kell, és hány menet?
(#) Ferkógyerek válasza bancsi15 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Primer tekercs:
1500 menet
huzal átmérő 0,2mm

Szekunder tekercs:
88 menet
huzal átmérő 0,9mm
(#) bancsi15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Köszi mindkettőtöknek, de most hogy van? az egyikőtök azt monfja , hogy kevés a vasmag 30W-nak, a másik meg nem?

(#) bancsi15 hozzászólása Nov 23, 2008 /
 
Én is kipróbáltam, de nekem ez jött ki, ami a képen van. Így is jó?

névtelen.JPG
    
(#) frrrrr válasza bancsi15 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Szia bancsi15 !

Te a prim/szek kiszámolásához kérsz segítséget. Ez az egyszerűbb része a trafókészítésnek. A trafókészítésnek van egy életveszélyes része is: 230V. Szerintem ez még nem neked való. Gondolom kezdő vagy, s ezért nem rendelkezel a megfelelő szakértelemmel.

230V/XX táp készítésésnél a legfontosabb tudnivalók az érintésvédelmi szempontok, s ez nem gyerekjáték. Ez emberéletekről szól. Kezdőnek csak a köv. tudom ajánlani: Tápot vegyen és ne építsen. Ha "komoly" szaküzletben vásárolsz, tanácsot is kapsz, melyik mire jó és mire nem.

Ez a trafó pillanatnyilag nem neked való. Tedd a trafót a fiókod legmélyére és ha majd jártas leszel az érintésvédelemben, tudod mi az a kettős szigetelés, biztonsági trafó, (villamosan) szakképzett személy [(electrically) skilled person] leszel, stb., akkor vedd elő újra.

Nefeledd: Te tudod mit csinálsz. A szabványok, normák betartása tudtommal nem kötelező. Viszont nem mentesülsz a felelősségre vonás alól, ha a kistesódat áramütés éri.

Nagyon szép dolog az elektronika, érdemes vele foglalkozni. Nehogy bármi is elvegye a kedved (vagy lerövidítse életed).

(#) lapose hozzászólása Nov 23, 2008 /
 
Sziasztok!

Engem az érdekelne, hogy bancsi15 trafója mi alapján lett 20VA-es?
Mert én megnéztem gyári katalógusban, és ha jól saccoltam a magot SU60b méretű lehet, aminek 123VA a teljesítménye, ami nagyon messze van a 20VA-től!
(#) Ferkógyerek válasza lapose hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Szia!
Én egy a Rádiótechnikában megjelent táblázatot szoktam használni ha trafót tekerek (lásd melléklet).
De mivel nem vettem figyelembe hogy a kérdéses mag hipersil, csak sima szilícium magra adtam meg az értékeket. Így valószínű Köbzoli adatai a helyesek (nem számoltam utána).
A konkrét képletek megtalálhatóak ezen topic 5. oldalán Gigant hozzászólásában.

Trafó.JPG
    
(#) lapose válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Szia!

Akkor jól sejtettem, hogy innen jön a hiba, ez a közelítő teljesítményszámítás csak EI és M magra igaz!
(#) frank tibor hozzászólása Nov 23, 2008 /
 
Hello
Én a melléklet számításait használom.
(#) barbalics9 hozzászólása Nov 27, 2008 /
 
Sziasztok!
Szakdolgozatom témája "Transzformátorok vizsgálata és mérése".Ha valakinek van róla témája megköszönném.(nekem is van csak nem elég)Témakörök: Alapismeretek(indukció,gerjesztés,fluxus,kölcsönös indukció,vasmag, hiszterézis,örvényáramok)
Transzformátor felépítése
Segítséget előre is köszönöm.
(#) miklosch válasza barbalics9 hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Van róla kb. 80 oldal jegyzetem, a méréseiről is talán van pár 10 oldal, de sajnos nincs meg digitális formában! Ha sürgős, fényképezni tudom, vagy 2hét múlva be tudom szkennelni.
(#) barbalics9 válasza miklosch hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Nagyon szépen megköszönném.Ha képként küldöd megprobálom karakterfelismerővel.Majd ha két hétmulva betudod szkennelni az extra jólesz. Köszönöm
(#) miklosch válasza barbalics9 hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Elkezdtem fényképezni, nézd meg, hogy jó lesz-e!
Trafó jegyzet!
(#) Bonanza02 válasza barbalics9 hozzászólására (») Nov 28, 2008 /
 
Elvileg van egy hasonló című szakkönyvem (megpróbálom megkeresni),de ha érdekel,van egy olyan kiskönyvem,ami érték(!),csak szkennelni tudok belőle. Rézhuzalok (persze lakkozott,szigetelt) átmérő/áram terhelhetőség számítás/táblázat. Nagyon sok érdekes trafó tekeréshez.Lehet vele méretezni heggesztőtrafót is.
Utána nézek a könyvnek.
(#) gulyi88 válasza barbalics9 hozzászólására (») Nov 28, 2008 /
 
csá nekem megvan DJVU ban a
"Híradástechnikai transzformátorok" című könyv.
elég jó könyv szerintem.

csatolom a tartalomjegyzékét. láthatod a minőségét is, szerintem karakterfelismerő nem boldogulna vele.

ha kell elküldöm, ide nem rakom fel mert 4MB....

csá
(az én szakdogám is a transzformátorokkal kapcsolatos lett vona, de konstrukciós verseny miatt kellett csinálnom dokumentációt a kütyümről (CDI) és azt elfogadták szakdolinak. ha készen lesz a tied én szivesen elolvasnám, persze csak ha nem gond.. )
(#) barbalics9 válasza miklosch hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Karakter felismerővel tudtam használni amit küldtél.
(#) barbalics9 válasza Bonanza02 hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Nagy segítség lenne.Elöre is köszönöm!
(#) barbalics9 válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
A tartalomjegyzék szerint érdekelne.Megköszönném ha elküldenéd.
emai cím:barbalics9@freemail.hu
(#) bladika hozzászólása Dec 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Segítségeteket kérném! Van egy 150VA -es toroid transzformátorom. A kialakítása olyan, hogy 3 kivezetése van. A szekunder tekercs közép kivezetéses. A közép kivezetéshez képest a két másik kivezetésen 28VAC van. A kérdésem az lenne, hogy mit kell tennem, ha csak 1x28VAC -ra van szükségem? Csak használjam az 1iket? Akkor nem csökken a teljesítménye a trafónak?
(#) lapose válasza bladika hozzászólására (») Dec 5, 2008 /
 
Szia!

Ha nem bontható a középkivezetés, csak egy tekercset tudsz használni!
Ha bontható, párhuzamosan lehet kötni őket!
Ha nem bontható, de egyenfeszültségre van szükséged, két egyutas egyenirányítással ki tudod használni a teljes trafóteljesítményedet!

tap.gif
    
(#) bladika válasza lapose hozzászólására (») Dec 5, 2008 /
 
Hát ez kell nekem!!!! Örök hála! Igen DC kell! Konkrétan 35VDC szóval még le is kéne tekernem belőle! De mennyit? Valami kbt nem lehet erről tudni?
Következő: »»   36 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem