Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » UV-s NYÁK levilágító készítése
Lapozás: OK   8 / 136
(#) joci hozzászólása Feb 14, 2007 /
 
Az Elektor újság 2006/5-ös számában közöltek egy cikket, melyben normál 5mm-es LED-ekkel készítettek NYÁK megvilágítót. A cikk első oldalát mellékelem (scan), ha kell küldöm a másik 2 ldalt is. Igen szemléletes az 1. oldalon az ábra, amelyen a távolság függvényében látható a levilágított terület, és a megvilágítási idő.
(#) eSDi válasza joci hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Szerintem nem túl jó megoldás, mert a sima ledeknek nem szórt a fényük és így nem világítják be egyenletesen a felületet. Ellenben ezeknek a Cree teljesítmény ledeknek szórt fényük van és nagyság rendekkel fényesebben világítanak mit a sima UV ledek. Ami még a hozzá tartotó optikával növelhető! És a kérdés, hogy ők hány darab LED-el csinálták. Mert nekem 10-12perc volt 1db Cree UV leddel az exponálás..
(#) joci válasza eSDi hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
Kérdésedre a válasz az alábbi csatolt oldalon. Lehet, hogy jobb megoldás a Cree LED (én is olyat akarok csinálni), de ez már kipróbált technológia, legalábbis az Elektorban leközölt kapcsolások általában hiba nélkül működnek.
(#) eSDi válasza joci hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
24db led.... ha átlagosan 300Ft-al számolunk az 7200Ft.... Egy darab Cree LED 1600 körül van. De abból elég 2db is... Kérdés az, hogy melyik éri meg jobban?....
(#) Sonix válasza eSDi hozzászólására (») Feb 19, 2007 /
 
"egyszerűen egy PC táp 5V-os ágára rádugom és a LED-el sorba kötök egy 4.7Ohmos ellenállás és kész..."

Nem akarok okoskodni, de nem a 12V ágára gondoltál???
5V-on a 4,7ohmos ellenállat szerintem kinyírná a LED-et!
Picit több mint 1 amper folyna át rajta!
(#) bbatka válasza Sonix hozzászólására (») Feb 19, 2007 /
 
12V-nál meg kétszer akkora. Nem így van?
(#) eSDi válasza Sonix hozzászólására (») Feb 19, 2007 /
 
Nem! Az 5V-os ágába!!!! És szerinted 12V-ról akkor mennyi áram folyna a LED-en? Nem több véletlenül mint 5Volt ról?

Egyébként meg én nem számolgattam semmit, hanem fogtam a műszert és szépen egy nagyobb ellenállásal kezdve elkezdtem próbálgatni, és mértem az átfolyó áramot. És a 4.7Ohmon így esik 1.68V és a LED-en pedig 3.39V. És igy a LED-en pontosan 357mA folyik át. Még Ohm törvénye alapján is!
(#) eSDi válasza Sonix hozzászólására (») Feb 19, 2007 /
 
Jah! Tinába ne nagyon próbálj ilyeneket mérni! 1 nincs benne ilyen LED. 2 a zárlati áram az meg jó hogy nagyobb....
(#) Sonix válasza eSDi hozzászólására (») Feb 19, 2007 /
 
Bocsesz! Ezt nagyon elszámoltam!
Egyébként nem szoktam Tinát használni, inkább kísérletezek! Most is ezt csináltam és rájöttem a hibámra!

De legalább ma is tanultam valamit!
(#) Sonix válasza Sonix hozzászólására (») Feb 19, 2007 /
 
Egyébként az volt a baj a számolásommal, hogy az 5V-ból nem vontam ki a LED nyitófeszültségét, ezért jött ki olyan nagy áram! :szomoru1:
A 12V-os dolgot meg nem gondoltam át rendesen, hamarabb járt a kezem...
Még egyszer bocs...remélem más is tanul belőle! :yes:
(#) Szárnyas hozzászólása Feb 19, 2007 /
 
Lenne egy kérdésem. Mégpedig, hogy használt-e már valaki a led-hez optikát, és ha igen mi a tapasztalata vele?
(#) Gab_Bee hozzászólása Ápr 18, 2007 /
 
Üdv mindenkinek!

Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy ezzel az UV neonnal pontosabban 2 darabbal lehet-e fotózni?
Nem az a lényeg hogy 2 perc alatt meglegyen, hanem hogy jó-e? mondjuk azért egy körülbelüli megvilágítási idő jó lenne, ha jo a fotózáshoz!

Köszi a válaszokat!
Üdv :Gab_bee
(#) szabi83 válasza Gab_Bee hozzászólására (») Ápr 18, 2007 /
 
ez sztem pénz vizsgálóba való és ez gyengus, a másik kettő darab áráért kapsz hmli :yes: :yes:
(#) Gab_Bee válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 18, 2007 /
 
De nem tudnál adni egy linket, ahol lehet venni ilyen HMLI lámpát? mert ahol lakom egy 15Km-es körzetbe nincsen semmi! Vannak villamossági boltok, de ott még azt sem tudják hogy mi ez...

(#) san398 hozzászólása Máj 30, 2007 /
 
eSDi: Lenne pár kérdésem az UV LED-del való fotózásról, nyák készítésről.Azóta mik a tapasztalataid vele?Mennyi nyákot világítottál vele?Mekkora maximális területet világított be?Ment már tönkre led használat közben?
Köszi
(#) Őrült Ödön hozzászólása Máj 31, 2007 /
 
FIGYELEM!

(ide is beírom..)

Nyákkészítéshez tudok kedvező áron szerezni HgOK 125-ös kvarcégőt, amennyiben legalább 10 db-ra (ennyi jelentkező..) volna konkrét igény!

Ára: 800HUF /db, ami jóval olcsóbb mint a semmiresejó HMLI, vagy a búraletörős HgLI!
Zsírúj, de már nem gyártott típus, készletből visszamaradt példányok...
Előnyei: 125W-os higanyfojtóval, vagy soros izzóval is elmegy, tartós (5-6000óra), óccó, kisméretű, nem okoz a fénye bőrrákot (kötőhártyagyuszit már igen!), és pár perc alatt levilágítja a fotólakkot!
Nem kell húszpercekig szenvedni, vagy búrákat törögetni.

Hátránya: Mint mondtam, legalább 10 darabot meg kell rendelnem egyszerre, és 2-3 hét mire meghozzák, utána tudom csak szétküldeni az érdeklődőknek!

Ha összeáll pár emberke, akiknek komolyan kell ilyen, tessék írni privit, vagy a mailemre, amint ősszegyűlik a rendelés, szólok a faszinak hogy hozza meg őket!
(#) Őrült Ödön hozzászólása Máj 31, 2007 /
 
így néz ki...

Hgok125.jpg
    
(#) eSDi válasza san398 hozzászólására (») Jún 4, 2007 / 1
 
Bocs hogy csak most válaszolok. Nem voltam itthon egy ideje... Az az igazság, hogy mostanában szinte semmi időm nincs az elektronikával foglalkozni....
A tapasztalat az az, hogy 1 LED-el nem lehet nagyobb nyákot fotózni, de olyan 10x10cm-ig elég jól használható. E fölött szerintem jobb ha több LED-et használ az ember. Ha a LED a névleges áramot kapja, akkor szinte soha sem fog tönkremenni... Feltéve, ha megfelelő a hűtőfelület. Mondjuk ebből nem kell túl nagy...
(#) san398 válasza eSDi hozzászólására (») Jún 4, 2007 /
 
kösz a választ
(#) nonem hozzászólása Jún 21, 2007 /
 
(#) _JANI_ válasza nonem hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Ez egy tuti jó ötlet!!! :yes: S ez a tipus valamivel olcsóbb...
Mát tudom mi lessz a szkenneremből ha egyszer elhalálozik!
Köszi az ötletet nonem.
(#) nonem válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 22, 2007 /
 
Szivesen, egyébként a részletes leírás:
http://sappa.livejournal.com/19579.html
(#) hgpl hozzászólása Jún 22, 2007 /
 
Biztos hülyeség emit kérdezek, de:

Próbálkozott már valaki előre lakkozott nyákot TFT monitorral nyákrajz nélkül (fólia) "levilágítani" ?

Amúgy a kérdés az, hogy esetleg van e olyan lakk, ami a vörös, kék, zöld, vagy a látható tartományban valahol működik.

Tudom a TFT monitor szórja a fényt, ezért nem szerencsés, ráadásul a plexi vastagsága, ráadásul...

De azért érdekelne...
(#) Frankye válasza hgpl hozzászólására (») Jún 22, 2007 /
 
Úgy tudom, hogy a NYÁK gyártásban használt lakkok kivétel nélkül (előre lakkozott lemez, WOLF-os magyar, P-20) csak az UV fényre reagálnak. Szerintem a TFT monitor erre a célra nem alkalmas. De ez csak az én véleményem.
(#) hgpl válasza Frankye hozzászólására (») Jún 22, 2007 /
 
Csak azért gondoltam ,mert rossz LCD panelt már pár ezerért lehet kapni. Egy cikkben TFT belezés láttam , hogy mi is van benne. És talán a fénycsövet egy UV lámpával (LED-ekkel) kicserélve ...

... olyan nyák készítő készülne, amelynél elég, ha a "képernyőre" tesszük a panelt és ott egy ideig megjelenik a nyákrajz...

... aztán mehet az előhívóba.

És ha még a TFT panelrétegek közül levesszük a külső plexit, illetve a fényszórásért felelőst... akkor ez még talán egy kontrasztos jó megoldás is lehet.
(#) Frankye válasza hgpl hozzászólására (») Jún 22, 2007 /
 
Hmmm... Érdekes elgondolás, ez kétségtelen! Egy próbát - esetleg - megér!
(#) eSDi válasza hgpl hozzászólására (») Jún 27, 2007 /
 
Hmmm.... Bele gondoltam... nem is hülyeség... Csak pár feltétele van! Az LCD panel viselje el az UV sugárzást, És azt vezesse is át megfelelő mennyiségben. DVI csatis monitorból kell a panelt kitermelni, hogy minden pixel ott legyen ahol kell és ne torzuljon a kép. A másik meg, hogy ki kell számolni a felbontást, hogy megmaradjanak a méretarányok. Egy próbát tényleg megér!

De szerintem egy scanner kibelezése olcsóbb....
(#) Bucherátor hozzászólása Júl 2, 2007 /
 
Kipróbáltam a ChipCAD-nél most kapható UV-ledekkel a panel-fotózást, és le vagyok nyűgözve! Ezeddig azért nem készült "levilágító", mert macerás volt a fénycső bedobozolás, sőt a HGLI lámpa nagy hője. Ez pedig teljesen félvezetős megoldás, nem kell ragozni a részleteket!
Az előhívással volt egy kis problémám, ugyanis nem adtak NaOH-ot, mert méregkezelési (vagy mittomén milyen) engedély kell hozzá. A dolgot ennél egyszerűbben oldottam meg. Vettem a boltban granulált lefolyótisztítót, aminek 70%-a nátrium-hidroxid. Ebből kell másfél kupak fél liter vízhez. Ülepítés után mindjárt használható is! Itt is igaz volt, ami régebben elhangzott a fórumon: amit nem kapsz meg a vegyszerboltban, mert erős méreg, azt a szomszéd ABC-ben leveszed a polcról, mint általános tisztítószert....
(#) Bucherátor hozzászólása Júl 2, 2007 /
 
Ami eszembe jutott a TFT-s ötlet után, hogy elvileg a pontba fókuszált UV-fénnyel is lehetne "nyomtatni" a p20 spray-vel kezelt nyákra. Például az "egytűs" mátrixnyomtatók analógiájára, ahol a tű helyére kerülne az UV-led, és ez exponálná a fényérzékeny réteget.
A másik dolog ami eszembe jutott, hogy ezt össze lehetne kombinálni egy síkágyas scanner belével. A "másolandó" panelrajzot pontról pontra letapogatva vinné át az UV-ledre. A fotodióda és az UV-led közös karra szerelve, és úgy "tapogatná" le ez a kar a forrás- és a cél területet, mint a televízió.
A kísérletezésnek semmi sem szab határt, ötlet van bőven...
(#) raron válasza Bucherátor hozzászólására (») Júl 2, 2007 /
 
És nem lenne egyszerűbb egy plotter-re tenni egy baromi erős uv ledet, egy-két lencse a fókusznak, és kész is.
Sőt uv lézerrel is lehetne.
Következő: »»   8 / 136
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem