Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Én úgy oldanám meg, hogy kijelölnék egy bementetet, amin egy +5V-os jel lenne mindig, mikor be van kapcsolva a vezérlő modul. Úgy, hogy az 5V-os tápból egy diódán keresztül fel töltődne mondjuk egy 100nF-os kondi, amit lehúzna egy vele párhuzamosan kötött ellenállás a testre (hogy hi tudjon sülni). A pic ezen a bemenetén lefutó élet figyelne, ezért csak a kikapcsoláskor lenne hatása.
A többi elektronika is egy diódán keresztül kapna áramot, utánna következne a puffer, ami lehetne egy kicsit nagyobb. A diódák miatt nem tudná az egyik kondi fel töltődni a másikat. Működése: Amint megkapja a tápot a rendszer, be indulna a cucc. A lefutó él figyelés miatt nem lenne gáz, hogy nem indulna be tőle semmi. Amint kikapcsolod a cuccot, a 100 nanós kondi hamar kisülne a vele párhuzamos ellenállástól, a nagy pufferben meg még egy ideig lenne energia. Ez a lefutó él elkezdené az adatok el mentését. A végén kisül, és kikapcsol. Szerinted ez megoldható? Ettől nem kéne fölöslegesen mindig újra írnia a kontrollert.
Ez szerintem nem lenne olyan "intelligens" megoldás.
Az lenne az igazi, ha erre nem kéne külön figyelni.
Nem kell gombelem, lehet kapni kis méretű 5,5V-os 1F-os kondit, direkt erre a célra való... (378Ft)
Lehet, hogy nagy hülyeség, de autórádiókban alkalmazzák azt a megoldást, hogy a menüben be lehet állítani a bekapcsoláskori hangerőt és a csatornát. Mindig ugyanazon a hangerőn, ugyanott kapcsolódik be. Ez itt nem lenne járható? Magyarul a menüben mentett értéken indulna mindig a táp. Így az eeprom csak akkor kerülne felülirásra, ha a felhasználó megváltoztatja. Én speciel nem biztos hogy szükségesnek látom, hogy ugyanúgy induljon ahogy ki lett kapcsolva, bár lehet pro és kontra is érveket felhozni....
Szia! Csak ezeket a beállításokat akkucserekor elfelejti. Ezért jobb lenne valamiféle CMOS RAM egy kis elemmel ellátva, a memóriagondok orvoslására.
Még esetleg egy olyan kieggel, hogy pl: értéket beállit ( itt lehetne tetszőlegeset megadni) vagy értéket átvesz - itt gombnyomásra átvenné az éppen aktuálisat és a következő inditásnál is ezzel indulna
Én ezt úgy csináltam, egyszer, hogy amikor az enkódert forgatom, az egy külön rutinban számlálódik, ennek a rutinnak a végén, amikor már nincs több tekergetés, és visszalépnék az előző programfolyamatba, mentem az aktuális értéket. Tehát csak akkor van mentés, amikor a tekerést befejeztem (mondjuk várok 1s-et, majd mentek). Így az adott érték mindig eltárolódik, ha állítasz, de egyébként nem nyúlsz az EEPROM tartalomhoz.
Nem kár ezt ennyire szétszabdalni? Csak kérdezem..
Végül is maga a labortáp mindképp analóg, a vezérlésben, beállításban van különbség, de elfogadom..
Sziasztok!
Az Alkotó féle labortápegység anyagbeszerzésénél vagyok, de felmerült néhány kérdés. Az anyagokat a Hestorenál akarom megvenni. Előszöris: BC307-es tranzisztort az nincs mivel lehetne helyetesítteni, aminek ugynaz a lábkiosztása van, mert a Hestorenél sajnos nincs. A stab ick azok mennyire melegednek?? Kis pici TO220-as bordát tegyek rájuk?? Az R21-es ellenállás az, hogy legyen: 0,22 Ohm vagy 0,33 Ohm legyen?? A teljesítménye az 5W vagy 10W-os legyen?? Üdv.: Kistotti
Szia!
Én csak annyit szeretnék mondani, hogy a BC307 helyett a BC212 jó lenne.
Igen énis nézegettem jópár tranzisztort, de a lábkiosztásuk nem egyezik. Mindegy ha más nem lesz majd beforrasztáskor fordíttok rajt egy kicsit, aztán jólesz.
Egyezik az! Nem lesz gond a lábakkal sem. Keresztreferencia-kereső
Igen egyezik. Bocs csak én néztem félre. Kössz szépen az infokat. A csatolt képen látható is.
Sziasztok!
Attila86 féle labortápot építem.Az elsőt,amiben nincs előszabályzó.De lassan megborjadzok.A TL431 referencia feszültségnek mennyinek kell lennie?Ha kiszámolom az adatlap szerint,akkor 6,2V-t kapok.Vettem 4 db újat,ST gyártmány,azzal max 2,5V van rajta.Kiszedtem egy monotor roncsból egyet,azzal 5,7V.Járt már így más is? István
Hali!
Mi lenne ha a kimenetről kapna visszacsatolást, méghozzá az áram mérésről. Tegyük fel, beállítasz x értéket, de az nem menti el amíg a kimeneten nem folyik minimális áram pl.:10mA, amit eléri a szintet elmenti a beállított értéket, és leállítja a mentést, ha újra állítsz rajta akkor engedélyezi a mentést, és amint aktív lesz a kimenet elmenti. Üdv!
Szia!
De ez miért jó? A cél az, hogy a beállított feszültség és áram-értékeket a vezérlőmodul megjegyezze és a kikapcsolás után ugyan arra az értékre álljon be.
Hali!
Tegyük fel hogy beállítunk 5V 100mA, mint írtad korlátozott az eeprom írása, ezt az értéket nem menti el addig míg a kimenet nem aktív azaz a kimeneten nem tudsz minimális áramot mérni, egy átlag ember ha beállítja a tápot akkor nem kapcsolja ki hanem elkezd vele dolgozni, amint rákapcsolja a tápra a terhelést, elkezd folyni áram a kimeneten, ezt érzékelve a pic elmenti a beállított értéket, viszont addig nem vizsgálja a kimenetet, és nem ment újra míg nem veszel fel egy új értéket a beállítással. Ezzel megvan oldva az hogy csak akkor mentsen ha ha újra állítod, és meg van oldva hogy keveset mentsen. Üdv.
A BC307 egyáltalán nem érzékeny semmire. Tökéletes a BC212 is, meg még egy nagy csomó más típus is. Az MPSA sorozatnak valóban eltérő szokott lenni a lábkiosztása, illetve Pl. a BC639-640 párosnak is.
A R21 ellenállás a rajzon teljesen egyértelmű. Két darab 0,33R/5W van belőlük egymás fölé téve. Azért választottam ezt a megoldást, mert így volt a legegyszerűbb növelni a kimeneti áramot. De természetesen az R15 R16 párossal mindenképpen célszerű pontosan belőni a valóban beállítható áramhatár maximumát. Ha változtatsz az értéken, akkor újra kell számolnia a műszerosztókat, és az áramhatár korlátját is. A TO220-as stabilizátorok nem melegszenek, nem kell hűteni.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Lenne egy kérdésem szeretnék készíteni egy labortápegységet és lassan össze is szedtem a "hozzávalókat" csak egy olyan bajom akadt hogy a trafó tekerése közben elszámoltam valamit és a megközelítőleg 42 v helyett 51 v -ot sikerült tekernem az lenne a kérdésem hogy ismét szedjem szét a trafót vagy így is megfelel és ha igen ez hoz-e magával alkatrész változásokat?
Szia!
Melyik kapcsolást nézted ki magadnak? Ez a 42V AC is elég sok egy labortápnak, az 51 meg még inkább
Szép jó napot ! Én az alábbi kapcsolással próbálkoznék.
Hát, szerintem tekerj le a szekunderből pár menetet vagy adj a primerhez. Fő a békesség. Vagy esetleg adj a szekunderhez ellentétes menetiránnyal, így csökkenteni tudod a feszültséget.
Nagyon köszönöm a segítséget akkor nekilátok
Hello.Sziasztok...Attila féle négydigites kapcsolóüzemü labortápegységről lenne a téma...van egy olyan problémám...hogy müködött hibátlanul éven át.és most hirtelen elkezdet hülyeséget mutatni.mondom valami egyszerübb hiba.aztán kezdtem mérni a kimeneti feszültséget és a maximumot adta függetlenül attól hogy állitom e vagy sem. és kesőbb pedig a TL074 es 10es lábán lévő 1K elenállás elkezdett szó szerint izzani.füstölni.cseréltem.semmi.ezzel nem oldottam meg semmit de próbálkoztam.az 5V1 zener diódák is forrósodtak.cseréltem a hiba ugyan ugy fenn áll.ha Bekapcsolom csak a segédtápot akkor a kijelző mutat egy fix értéket amit nem lehet leolvasni mert hiányoznak karakterek.ha kapcsolom fogyasztás mérésbe vagy volt mérésre akkor is világol a kijelző.ha rácsatlakoztatom a főtápot akkor pedig mutatja a max kimeneti Feszültséget ami kb 53V :S és füstöl az ellenállás. Valaki Valamienféle megoldást nyujtani segiteni? A TL074 cseréltem.555cseréltem.amit tudtam.de Semmiből semmi és ilyen fellép? Érdekes...
Előre is kösz...
Szia!
Szerintem az áteresztő FET megadta magát. Forraszd ki és mérd meg hogy rendben van-e, szerintem biztos hogy zárlatos lesz.
Sziasztok!
Szeretnék majd építeni (remélem összejön, ha nem is mostanában) egy jó labortápot. Csak hát annyi van belőlük, hogy én már nem tudok eligazodni köztük. Tehát valami olyasmit szeretnék, amit széles körben, pontosan tudok alkalmazni, de mégse túl bonyolult. Továbbá nem kell hozzá tekercseket készíteni. Melyik kapcsolást ajánlanátok? Köszi
Feltételezve, hogy a labortáp váltó feszről üzemel, egyenirányítod, majd puffereled. Ha a váltófesz oldalra tennél még egy egyenirányítót, simító kondenzátort puffer nélkül és egy feszültségosztót 5V-ra, akkor egy bemeneten tudod nézni, hogy mikor szűnik meg a váltófesz. Ezután még lenne annyi energia, hogy mentsd az értéket.
Szia!
Ha esetleg nagy vonalakban leirnad, hogy mire is hasznalnad? Illetve kb mik az elvarasaid a labortappal kapcsolatban Feszultseg es aram vonatkozasaban, illetve a lelkenek szamito trafo adatait megadva konnyebben tudnank tanacsot adni mert, hogy Idézet: „Csak hát annyi van belőlük, hogy én már nem tudok eligazodni köztük.” Idézet: Egyikhez se kell tekercset csinalnod, hamar egyszer keszen van „Továbbá nem kell hozzá tekercseket készíteni.” |
Bejelentkezés
Hirdetés |