Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Az illesztés a kiinduló adatok között van,természetesen függ az alkalmazott tápfeszültségtől és anódáramtól.Korábban leírták, hogy jön ki.
Az AE211-en is lehet, nem is akárhogy.
Örülnék, ha ilyenem lenne.
Hát igen, ebben egyetértünk, azt hiszem, a 211-en lehet zenét hallgatni.. Mondjuk én el szórakoznék vele, az biztos, takarítanám, javítgatnám kicsit, ha lenne egy ilyenem.
Egyre kisebb az esély rá. Kb. 15-20 éve felvásárolták, hirdetésekkel, a "nagyok". Pl. DP. Viszont jó hír, hogy a tekercselrendzés egyszerű és nagyszerű, bármikor megtekerhető, és akár az eredeti vas, akár jobb mag is beletehető az eredeti M85 csévébe.
A csöveknél a nyugalmi áramot be lehet állítani úgy is, hogy kisebb legyen, ami teljesítménycsökkenéssel jár ?
Viszont ha túlságosan csökkentjük a nyugalmi áramot, akkor torzíthat, ha jól tudom. Mennyire lehet lemenni a nyugalmi árammal, ha nekem csak 3 W kellene 320 V-on, de nem akarom hogy torzítson ? ( GU50 )
Szerintem "triódás" kapcsolásban lemehetsz 30mA-ig. Persze mielőtt nekiállnál megteker(tet)ni a 10k:8ohm-os kimenőtrafó(ka)t, szerintem kérdezz meg mást is, esetleg végezz méréseket.
Amikor eltolod a munkapontot a munkaegyenes közepéről (pl. magasabb rácselőfesz állításával), akkor változatlan tápnál és munkaellenállásnál csökken a teljesítmény, mert nem lesz szimmetrikus a munkaegyenes munkapont fölötti része, a munkapont alatti résszel (rácsárammentes vezérlésnél akár növeled, akár csökkented a myugalmi áramot, mindegyik esetben csökken a torzítással határolt teljesítmény az aszimmetrikus kimenőjel miatt. Mindig a kisebbik félszínusz kétszeresének gyök ketted része lesz az Ueff a primeren, mert tovább növelve a kivezérlést, már AB osztályú a működés, és ez együtemben értelemszerűen hatalmas torzítással járna). Az előfesz növelésekor az új nyugalmi disszipációnak megfelelően (annak kb. negyede) alakul a kivehető teljesítmény. Az illesztést ilyenkor nem kell megváltoztatni, hanem a hangerőt kell olyan szinten tartani, hogy ne legyen torzítás (hiszen elfogadtuk, hogy kisebb lesz a teljesítmény, cserébe az alacsonyabb fogyasztásért). Szkópon érdemes ellenőrizni, hogy a kisebb áramú beállításban meddig szimmetrikus a kimenőjel, és ebből ki lehet számolni az erre a munkapontra érvényes kimenőteljesítményt. Sokan alakalmazzák nagy fogyasztású fix rácselőfeszes erősítőnél az átkapcsolható rácselőfeszt, mert amikor csak 1 W-on hallgatnak zenét fölösleges eldisszipálni 40 W-ot. Ha a lezárási oldalon elég egyenes az egyenes nem nő a torzítás az új, kisebb teljesítményen belül, de mint említettem szkópon érdemes megnézni mit műveltünk (pentóda jobban kihasználható így, mint pl egy trióda, vagy triódás kötésű cső, mert sarkosabban egyenesednek a görbék).
Naccerű !
Ez volt a lényeg, hogy kb. 2x1 Watt-on akarom csak hallgatni, azért meg ne zabáljon már annyit. Múcsosz köszönöm a kimerítő választ ! :worship:
Természetesen megfelelnek a vasaid GU50 SE-hez (tudod te is), de ha olyan igényed van, hogy még 20 Hz-en is gyönyörködni lehessen oszcillogrammokban, akkor inkább nagyobbacskák kellenek (vagy, ha a mélytartomány különösen fontos valami miatt, akkor inkább 85B vagy 102-esek). Az EI-re csak akkor tekerj, ha nem 0,5 mm-es lemezekből van, 0,1-0,2-es lemezekkel biztos jobban szólna, mint egy szokásos szalagmag, a 0,35-ös már nem rossz. A mélyhangok kapcsán (főleg szemre) itt is elférne nagyobb vas is, mert elég jelentős a nyugalmi áram, de én sem raknák nagyobbakat, csak akkor, ha olyanom lenne.
Janikám becsüld meg a 211-est, mert az olyat tud szólni, ha rendben van, hogy "ledobod az ékszíjat". :yes:
Hát akkor már inkább PCL86 SE, legalább a fűtése is kevesebbet "kér". A GU50 meg jó, ha kicsit nagyobb hangerő kell.
Köszi. Végül is EI-ből lesz. 0,35-ös lemezből van. 1khz en mérve már szerinted simán 10W felett számíthatok? A 211-es és a Tesla csak javításon, felújításon van csak nálam sajnos.
De a GU-50 szebb, és ducibb :yes:
Attól még ott lehet a GU50 is. Csak ha kicsi hangerő kell, szerintem érdemes építeni mellé egy PCL86SE-t is.
Ha jó az illesztés, meglesz a 10 W. Sokkal nagyobb nemigen lehet, mert általában az aktuális disszipáció negyede érhető el igen jó minőségben, ésszerű torzítással a disszipáció 30 %-a körül, efölött már biztosan füllel is zavaró torzítások lesznek. Ez egy EL84-es se-nél 3-3,5 W, egy ECL86-nál 2,3-3 W, egy GU50-nél 10-12 W.
Valakinek egy erősitő is elég
Akkor érdemes 20 Hz -re méretezni szerintem, ha van olyan hangfalad, ami megszólaltatja azt. Vagy tervben van. Oda már valami spéci mélynyomó kell.
Az hangfalaimban kb. 20 cm átmérójű a mélyhangszóró, és neodímium mágneses ( kicsit átalakítottam :smoke: ) , és 45 Hz nél mélyebb hangokat nem tud megszólaltatni. Letöltöttem egy frekvenciagenerátor programot, és megnéztem. A fejhallgatóm az tudja, de észrevettem hogy én a 40 Hz köröli/ alatti frekvenciákat nem hallom szépnek. Sokkal inkább zavarónak. Azelőtt én is a 20 Hz-re voltam rákattanva, de már nem érdekel. A 40 Hz bőven elég. Az tökéletes lenne, jól el is férnél rajta bármilyen megoldással.
Szerinted érdemes az adatlap szerinti hangfrekis beállítást megcsinálni? 300V anódfesz, 130mA anódáram, 2k Ra. 18W 10% a megadott adat. Ha én csak 10W-ig hajtom ki akkor jóval kisebb lesz a torzítás is.
Pláne ha kicsit visszacsatolod. Pentódánál illik. Vagy a katód-szekunder visszacsatolás. Vagy UL. Vagy a kettő/három ésszerű kombinációja.
De mindenképp jóval nagyobb meghajtás kell neki, emiatt ott lehetnek gondok. Semmi nincs igyen, különösen csövesnél. Mindenesetre én 380 V tápfesszel, UL+katódviszacsatolással értem el a legszebb jelalakot, jó hangot, és 14 W-ot (szekunder oldalon). Csak ne kellene neki majdnem 120-150 Vpp meghatás...
Sziasztok.
Hosszú szünet után megérett bennem a dolog, hogy végre végleges formába öntöm a GI30 projektet. De a finisben megakadtam. Sajnos a környéken sehol sincs senki, aki vállalna kimenő készítést, ráadásul még bolt sincs ahol tudnék venni tekercselőhuzalt. tudtok esetleg valakit, aki toroid kimenőket készít? Ha esetleg konkrét ajánlata lenne valakinek, az jöhet.
Saját ГУ50 SE-m kimenőtrafóit egy Fleta nevű fórumtársunkkal tekertettem. Csak ajánlani tudom a toroid kimenőket, szép "kerek" hangjuk van. Most is azon hallgatom a zenét.
ГИ30-am nekem is van, egyenlőre csak a polcon díszeleg a többi orosz csoda mellett, de egy szép nap talán kezdek vele valamit. Az sem holnap lesz, addig még ott a 6H28Б SE (félkész), 6C19П PP (félkész), valamint a ГУ19-1 PP (csak tervként létezik).
A 6C19П PP-nek mekkora illesztés jár? 8K körül jó lenne neki?
Inkább (2x) 3-4k körülire tervezem. Egyébként 200V lesz a tápfeszültsége. De most a 6H28Б SE az elsődleges.
Szia ha kellene kimenő akkor ha jól tudom........... fleta.....az embered..ha vasmag kellene akkor a rádioamatőr bőrze .....ott olcsón hozzájuhatsz ...ha pedig rézdrót kell ......kistarcsán a vilért további szép napot
Ezzel azért óvatosan. Úgy tudom (régebben, kb. másfél éve beszéltem velük) nem bontanak szívesen dobot (ami 25Kg). Most beszéltem egy motortekercselő emberrel, aki náluk vásárol és ő azt mondta ,hogy azért 0,8-1mm felett már hajlandóak bontani. Konkrétan még nem hívtam fel őket, ha valaki megtette, akkor kérem tájékoztasson engem is.
Segítség kérése, Doktor Urak!
Szeretném Öreg Apámat talpra állítani. Aki ismerte fénykorában meséljen róla. Fáradozásukat Köszönve, István |
Bejelentkezés
Hirdetés |