Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Lapozás: OK   36 / 238
(#) szucsip válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
Üdv!

Szerintem nem sok neki a freki, de az AL értéke elég nagy. Így tehát N*N*AL=L(nH -ban) 2 menet ezen a vason már 23uH induktivitást eredményezne, 3 menet pedig már 53uH -t. Nehéz belőni a megfelelő értéket.

Viszont mivel kis menetszám is elég, ezért valószínüleg nem telitődne.
(#) lorylaci válasza szucsip hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
Holtbiztos, hogy telítődni fog a mag. Mindenképpen kell bele légrés.
(#) ufy92 hozzászólása Jan 31, 2011 /
 
Kedves Lorylaci!
A cikkedben lévő kapcsolást mennyire befolyásolná ha IR2010 et használnék meghajtóként és a fet: php27nq11t de csak +/-50 V-ról üzemelne?
A választ előre is köszönöm!
(#) lorylaci válasza ufy92 hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
Az IR2010 sokkal jobb meghajtó (csak 3x annyiba kerül), kisebb a prop delay is, így magasabb lesz kicsivel a kapcsolási frekvencia.
A választott FET nagyon jó, ha nem kel túl nagy telejsítmény, de +-45V fölé akkor sem nagyon mennék, hacsak az nem egy stabilizált kimenetű táp, és jó sok kondi van (hogy ne legyen bus pumping).
Mondjuk ilyen alacsony gate töltésű FET-nél nem jön ki igazán az IR2010 előnye (mire az IR2010 kimeneti kapcsolóiank felfut az árama 3A-re, addigra már feltöltődik nagyrészt a gate). Működni fog természetesen, jó lesz, de minek 1500ft-os ICt használni, ahova az 500 ft-os is elég.
Sőt érdemes lenne a komparátor adatlap szerinti bekötése, ugyanis egy ilyen meghajtással alacsony gate töltésű fettel fel lehet menni 400-kHz környékére is, így a kimeneti szűrő mérete csökkene.
(#) cimopata hozzászólása Jan 31, 2011 /
 
Én most hajtottam meg egy IRFR540Z-s philips UCD-t

+/-48V-al, természetesen el is szállt, miután kissé ráadtam a hangerőt.
Valahol titkon reméltem, hogy csak kibírja még
Végülis az adatlap BV-re 100V minimumot ír.
(#) pimi9 válasza cimopata hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Nem jó a nyákod, túl nagy tüskéket kaphat, nekem kibír +-50V-ot is, úgy hogy 3-4V túllövése van.
Illetve be kell lőni jól a kapcsolási időket.

ui: De még lehet a bus pumping is ludas, mennyi pufferje volt?
(#) cimopata válasza pimi9 hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
A nyákon majd még tudok csiszolni, mert vannak még javítható részek, valamint elhelyeztem a fetek tövében fóliakondikat. Ezzel a nyákkal most nem kínlódom tovább, beleraktam 150V os IRFB4019-t azzal most megy.

A jó beállítással lehetne játszani, csak az a baj a szkópom meg kompenzálatlan és tévesen mér. Valahogy bekellene állítanom.

470u van a nyákon és 2x1000 volt a tápban oldalanként.
A táp rezonáns így semmiképpen nem mennék fel 45 fölé.
(#) pimi9 válasza cimopata hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Kevés a puffered, elpumpálta magát. 4ohm-ra, 150-200W-hoz minimum 2x3mF kell, több nem árt.

Szkóp: Építs egy négyszög generátort egy schmidt trigerből, és egy A osztályú erősítőből, és álísd be vele a kompenzálást. (Énis ezt csináltam, csak én művonalat, meg TDA6120Q-kat építettem a szkópomba)
(#) szamóca válasza kispluto hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Áthelyezve. Te is tudod nem ide való, mégis megkérdezed.
(#) cimopata válasza pimi9 hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Idézet:
„Építs egy négyszög generátort egy schmidt trigerből, és egy A osztályú erősítőből, és álísd be vele a kompenzálást.”

AZ A osztályú erősítő miért kell?

Idézet:
„150-200W-hoz minimum 2x3mF kell, több nem árt.”

Ez az nekem 2500µF volt és nem hajtottam 100W-is sem.
Amúgy mértem a tápot +/- ágát és terhelésre egyre nagyobb tüskék voltak basszusnál volt hogy 10V (bár mint mondtam a kompenzálatlan mérőfej becsaphat), sajnos a feteken kellett volna mérjek, de ez elmaradt.
Láttam a te panelodon csak fóliakondi volt a panelon. Az nem soványka?
(#) (Felhasználó 46585) hozzászólása Feb 4, 2011 /
 
(#) pimi9 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Nem, elég új dolog lehet a téren.
Viszont odatettek magukért, elég jó paraméterei vannak, és mégjobbak lennének UcD-ként bekötve.
Már csak az a kérdés, hogy hozzá lehet e majd jutni, és ha igen mennyiért. Amondó vagyok, hogy nem mi vagyunk a célközönség

cimopata: Nyílván nem soványak, ha nem raktam oda mást. Tápban kapnak min. 4700u-t oldalanként.

Schmidt-trigger eléggé lelassúl ha beterheled 30pF-al, azért kell mögé egy fesz. követő a osztályban.
(#) (Felhasználó 46585) válasza pimi9 hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Ez az ic egyszerűen csodás... És nem 200 V-ig működik, hanem 1500-ig. Max 60 ns delay... szóval, nem semmi. Lehet kérni mintát...

Cimo: kösd párhuzamosan az összes schmitt triggert, akkor nagyobb kapacitív terhelést bír. Az a baj, hogy ha nincs rendes szkópod, akkor nem biztos, hogy az A osztályú erősítőnek nem lesz esetleg kiemelése. És akkor már nem mész semmire. Szerintem, korrektebb jelet kapsz egy CD40106 kimenetén, mintha mérés nélkül csak úgy használsz egy akármilyen erősítőt. Nincs véletlenül higanykapcsolód? Az ilyesmit azzal szokták mérni/beállítani...
(#) cimopata válasza pimi9 hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Rendben, minél előbb összeütök egy kalibrátort.
(#) lorylaci válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
És milyen FET használható hozzá 200V felett?
(jó hatásfokkal, nagy teljesítménnyel és kis költséggel)
Az árára nagyon kiváncsi lennék. IR-nek az IRS2186 és IRS21864 van ami bír 4A-t, most 1000ft körül nettó farnellnál (IR2010 hasonló árban).
Cimopata pimi: szerintem ne nagyon eröltessétek, hogy minél jobban max fesz közelében mehessen a FET. Azt is érdemes rászámolni, hogy a 230V sem mindig annyi, néha felmehet 240V-ra, és akkor a táp is alapból több lesz, így inkább érdemes biztonságból nagyobb feszültségű FETeket használni (persze azok nem olyan jók már, vagy drágábbak). Bus pumpingra pedig full-bridge az igazi megoldás. A FETeknek meg azért van szórása, lehet hogy néhány kibír 120V-ot is, de ha már 100,1V-ot kibír, akkor a gyártó azt mondja, hogy ő teljesítette az adatlapban szereplőt.
A fetek tövében miért pont fóliát raktok, és miért nem kerámiát? A kerámia nem jobb a tüskékre?
(#) (Felhasználó 46585) válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Nem feltétlenül kell kis tárolt töltésű diódának lennie a FET-ben, ha a BCA ( lehet, hogy nem így hívják pontosan ) elrendezést használod. De lehet IGBT is, nagyobb teljesítményeken azért nem kell Hi-Fi-nek lennie. Meg előbb-utóbb csak jönnek már a SiC FET-ek.

Nagyobb baj, hogy ebből nem küldenek mintát. Inverterbe kellene, szünetmenteshez.
(#) pimi9 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Feb 5, 2011 /
 
Azért elég eltérően billenek azok a schmidt triggerek, párhuzamosan kötést csak úgy, hogy 5db-ot párhuzamba, és a 6-ik hajtja meg őket.

lorylaci:
200V felett ott vannak a PDP-s igbtk, elég brutál paraméterekkel bírnak. (pl. IRGB4062)
De IRGP50N60PBF, vagy HGTG...A4(D)-k is jók.
Ahogy mondják, nem a hifi jelleg a cél.

Nekem még nem hoztak vissza egyetlenegy R540Z-s végfokot sem, úgyhogy ha nekem megy ilyen tápfeszről, másnak is mennie kell.
(#) szucsip hozzászólása Feb 5, 2011 /
 
Kalibrátor dologgal kapcsolatban:

Egy TL494-ből nem lehetne készíteni..? 0,5 ampert bírna a kimenete. (2*0,25A)
(#) Router hozzászólása Feb 6, 2011 1 /
 
Sziasztok!

Lenne egy pár, (lehet baromságnak tűnő) kérdésem a guruk irányába.

A helyzet a következő:

Adott egy Tripath TA3020 típusú 2*300W-os ic köré épített elektor.com-os doksi alapján kreált végfok.

Mikor elkészült, első hallásra nagyon szép hangja volt csak feltűnt, hogy nagyon nincsen ereje. Elkezdtem gyanakodni, hogy a dead-time beállítással van baj. Gyárilag 80ns-t ajánlanak az STW38NB20 FET mellé de csak a 34A-es kis tesóját sikerült beszerezni (a gyári referencia ezt használja) átjumperoltam 120ns-ra, így már nem melegszik szinte semennyire és valamennyit javult a teljesítmény is de még most is kevés jön ki belőle valamint a tápból is 400mA-t vesz ki +-50V-on full kivezérlés mellett ami megint iszonyatosan kevés.

Ezután elkezdtem gyanakodni a kimenet közelében levő 0.01ohmos ellenállásra mert ebből csak 2W-os smd-t sikerült szereznem amiből kettőt párhuzamosan kötöttem minden FET mellé. ezeket ma kikapkodtam és csak simán átkötöttem. Most megint javult a teljesítmény de még mindíg nagyon kevésnek tűnik mert egy 75W-os hangfalat éppen kihajt.

Most rendeltem normális 0.01R/5W ellenállásokat de szerintem ettől jobb már nem lesz.

Még annyit, hogy jelenleg az elektoros ajánlás +-60V helyett csak +-50-nel tudom hajtani. Nem tudom ez mennyire számít.

SMD ellenállásokat, kondikat átnéztem, átmértem. Minden jó helyen van. Hangja is jó csak nincsen ereje.

Mit mondotok rá, mivel próbálkozhatnék még?

Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) pimi9 válasza Router hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Több infó kell.

Egyrészt nincs kedvem keresgélni a rajzot, úgyhogy belinkelhetnéd.

Másrészt mérjél szkóppal, illetve ne hangfalon járasd hanem műterhelésen...

Kivezérled egyáltalán? Vagy mélyei nincsenek? ???
(#) Router válasza pimi9 hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Az a baj, hogy a cikket én is úgy vettem az elektortól ezért nem szívesen töltögetném fel de a gyárit linkelem. Szinte teljesen ugyanaz a kettő csak az elektorosnak kicsit más a nyákterve és pár ellenállás más értékű.

Szkópom sajnos nincs (ne kövezzetek meg de ez egy utánépítési projekt) A műterheléssel meg szkóp hiányában nem túl sokat érnék.

Ki van vezérelve biztosan mert normális hangkártyáról kapja a jelet de már több jelforrásról is kipróbáltam.

A furcsa az az számomra, hogy teljesen szép hangja van, semmi rendelleneset nem vélek felfedezni a hangjában.

Esetleg privátban el tudom küldeni a teljes doksit.

mxqxyrr.pdf
    
(#) lorylaci válasza Router hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Mi az hogy nincs ereje?

ez így rengeteg dolgot jelenthet, és rengeteg dolgora lehet következtetni, ahogy mondták, hogy nem jól vezérelted ki, de lehet számodra az jelenti az erőt, ha kiemelések vannak a mélyben és dübörög, de lehet hogy csupán csak a kis damping factorhoz, vagyis a rezonáns mélyekhez szoktál... szóval ezer dolog. A te szubjektív érzéseidből mit csak találgathatunk, hogy mire gondoltál

Használj rendes szakszavakat, mérjél!
Az olcsóbb multiméterek 40-200 Hz között vannak kalibrálva, így ha hangkártyán kiadsz mondjuk egy 100 Hz-es szinusz jelet (pl audacity), akkor meg tudod mérni a kimenetét, kb 30-35V effektívnek ki kell jönnie, teljes torzítatlan kivezérlésnél. Ha a hangkártyád jele maxon van, de nincs ennyi, akkor nincs meg a kivezérlés.

A fetek sourcénél lévő ellenálsok pedig ilyet nem befolyásolnak, normális esetben. Azok söntök, amik az átfolyó áramot figyelik, és a túláramvédelemt látják el. Persze ha rossz értékeket számoltál, akkos kis áramnál befigylehetnek, de akkor clip-torzítást kell tapasztalnod.

A dead-time sem befolyásolja a kimenő teljesítményt lényegében.

Műterhelésre pedig használj mondjuk hagyományos izzókat, lényegében jól szimulálják a hangfalakat. Én sok 5W-os ellenállást kötöttem vegyesen, aztán merítettem vízbe (ez így csak váltóáramra használható!, egyenáramra semmiképp, a vízbontás miatt!)
(#) Router válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
A "nincs ereje" szerintem egyértelmű mivel írtam, hogy teljes kivezérlésen összvissz 400mA-t vett ki a tápból és egy 75W-os hangfalat éppen kihajtott.

Holnap kipróbálom az általad említett módszert és rámérek.

Most ott tartok, hogy tövéről hegyére átmértem az egészet és még egyszer ellenőriztem mindent de most sem találtam hibát.

A kivezérlést mindenképpen leellenőrzöm és ha az rendben van akkor már csak a tápfeszre tudok gyanakodni mivel az ajánlás alatt vagyok 10V-tal. A trafó egy 1000VA-es toroid tehát gyakorlatilag majdnem a duplája mint kellene.

Köszönöm a segítséget!
(#) lorylaci válasza Router hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Zenével mérted, vagy mérőjellel?

Ha zenélvel mérsz a 400mA normális is lehet, még úgy is ha a csúcsoknál pont teljesen ki volt vezérelve, a zene már csak ilyen.

A hangfalnál pedig nem igazából a 75W-os terhelhetőségnek van köze ehhez, hanem mondjuk a hatásfokának (~= érzékenységének).

Ahogy nézem az általad linkelt doksiban, ott 10,71 V/V (20 dB) feszültségerősítés van. Ez azt jelenti, hogy a 30-35V effektiív kimenti jelet (max kivezérlés) 3V eff bementi jelre produkálja (a tápodnál lényegében 10V p-p bemenet kell). Az én hangkártyám léynegében fülhalglatókimeente 2V effektívet tud max produkálni. A vonalkimeneek tipikusan 200mv-ot produkálnak.

Szóval ezek alapján valószínű, hogy nincs kivezérelve a dolog. Persza a doksi szerint az erősítést a visszacsatoló ellenállásokkal lehet módosítani (Rfba Rfbb Rfbc...). Ezeket is méregesd be, és számold ki az erősítést a dokisban található képlet alapján.

Remélem érthető, és könnyen meglesz a dolog.
(#) pimi9 válasza Router hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Idézet:
„szerintem egyértelmű”

Mindenki máshogy használja, az a baj, valakinél pl. azt jelenti hogy nincsenek mélyei.

Mindenekelött próbálj meg normálisan mérni.
Ahogy mondják, multival 50Hz-es jellel, hogy mit ad le.
(melléklet, ha álítasz a jel frekvenciáján, akkor utána két kattintást a mute gombra)

ui: Vonalszintű kimenet amúgy 775mV, ha arról hajtod azzal az erősítéssel amit lorylaci ír, akkor megvan a probléma.

sine.zip
    
(#) Router válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Köszönöm mindkettőtök válaszát. Értem, hogy miről van szó.

Indulok is mérni és írom a fejleményeket.
(#) Router válasza pimi9 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Nos megmértem.

50Hz jellel 37-38V-ot produkál a kimeneten.

100Hz jelnél pedig 49-50V-is kijön belőle.

Kíváncsiságból rámértem a hangkártya kimenetére is. Ott teljes kivezérlésnél 1.25V-ot mértem 100Hz-en.

Esetleg érdemes lenne építeni elé egy előerősítőt ha ilyen cuccokról akarom járatni majd?
(#) lorylaci válasza Router hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Akkor a kivezérléssel elviekben nincs probléma.
Én mindig szoktam csinálni egy háromopampos szimmetrikus fogadót, valamint a quad opamp utolsó tagjából csinálok egy sallen-key topológiájú
18dB/oktáv meredekségű dübörgésvágót. Ez védi a mélyeket a túl nagy kilengéstől, valamint d-osztály esetében a dübörgő zajok esetén fellépő extra nagy buspumpingtól is.

Ezek után az "erőtlenséget" az okozhatja, hogy mélykiemeléshez, vagy rezonáns mélyekhez vagy szokva, vagy a másik hogy szereted torzításba nyomatni a cuccokat egy kicsit. Meg ha zene és hangfal teszt, érdemes tudni a többi paramétereket (milyen zene, milyen hangfal).
Ez a kapcsolás amúgy szép kis paraméterekre képest, megfelelő hangládákkal és jópár ilyennel woodstockot lehet csinálni

Ha 400mA volt és teljes kivezérlés, akkor nem dinamikakompresszált zene lehet, jó nagy crest factorral. Ez esetben próbáld ki valami dinamikakompresszált zenével, és mérd meg azzal az áramfelvételt.
(#) pimi9 válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Az is lehet hogy a probléma a hangfallal van, van más erőlködőd ami kihajtja rendesen?
Impedanciája? mérjél rá arra is.
(#) Router válasza lorylaci hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Elküldöm neked privátban a teljes doksit mert az már egy kicsit komplexebb dolog, vagyis le van tisztázva egy kicsit az egész. Legalább látod, hogy miről van szó konkrétan.

A hangfalak: Egyrészt van két kisebb 75W/8ohm Hitachi-m amiket elég rendesen kihajt a cucc most is. És van egy állítólag 150W-os Aiwa amit szintén kihajt. Tekintve, hogy ez egy 2*300W RMS végfok kellene legyen, ezek arra vannak szánva, hogy elégjenek

Nyilván először a végfok legyen kész teljesen és utána jön a hangfalépítés de így nem nagyon merek belevágni mert nagyon kevésnek érzem ezt egyelőre.

Esetleg ha 100Hz-t ráengednék valamelyik halára ítélt hangfalra és úgy mérek egy áramfelvételt?
Következő: »»   36 / 238
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem