Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Témaindító: Router, idő: Júl 15, 2006
Témakörök:
kösz a segítséget
Szia!
Hol vetted a cellákat, ha nem titok, és mennyiért? Továbbá a többiektöl is kérdezném, aki vásárol az ebayon, hogy hogyan működik a fizetés? / Pay Pal/
Hali
Én ennél a srácnál szoktam vásárolni. Eddig 3 fajtát vettem tőle, és mindig küldött 5-6 darabot pluszban ha véletlenül eltörne. Fizetés az természetesen Pay Pal. Bővebben: Link
Én ezt ütöttem le:
Bővebben: Link Az érdekessége, hogy már fel van rá forrasztva a vezető, rövid füllel. Akkor volt rá 20% kedvezmény, 295 ért vettem.
Köszi, hasznos link, talán még annyit, hogy a csomag sérülésmentesen-e, és mennyi idő alatt érkezik meg
üdv sanyi
Angliából nekem 5-6 munkanap, 1-2 munkanapba telik amíg postára adják. Csomagolás az elég strapabíró, a 3 rendelésemből még egyszer sem volt sérült a csomag, az más kérdés hogy én szoktam eltörni belőlük, de mindig kapok bónusz cellákat
Amit házilag ellehet készíteni napelemcellákból napelemet annak menyi lehet körűbellül az élettartalma??
Külön a cellák élettartama és a szerkezeti felépítése....? Gondolok itt hogy hogyan van összerakva, nem folyik be a cellákhoz a víz, a pára..... Remélem érteitek mire gondolok. Tud valaki esetleg ebben segíteni, mert ha nem bírja ki a környezeti viszontagságokat akkor lehet hogy még az árát sem hozza vissza...
Hello
A ALU keret élettartalma több mint a celláké. Gyenge pont az üveg ami ha edzett üveg akkor drága ha meg sima akkor egy ítéletidő tönkreteheti. A leggyengébb pont viszont az üveg és a hátlap közötti szigetelés. Legjobb megoldás a Silgard és hasonló enkapszuláció de az táblánként 40-50$. Másik megoldás a laminálás, azt viszont nem tudom mennyibe kerül. Harmadik és egyben legolcsóbb a szilikon tömítés, élettartalmát viszont még megbecsülni sem tudom. De ha azt vesszük hogy a mai ablakok így vannak szigetelve akkor reális a 20-25 év. Így hirtelen ennyi, a többiek majd még kifejtik véleményüket.
Oks
Amúgy mi az a Silgard?? Mert erről még nem is hallottam! A plexi nem jobb megoldás? Talán olcsóbb és könnyebben kezelhetöbb, vagy?És ha jól tudom akkor a fényáteresztő képessége is jobb mind az üvegé, bár ezt csodállom
A plexit azért merném elvetni, mert ugyebár hőre lágyul. Nyáron akár 60-80fok is lehet a tetőn köszönhetősen a napelem "sötét" természetének. Valamint nem tudni mennyire sárgul az évek folyamán.
Utóbbiról egy ezzel foglalkozó szakembert kellene megkérdezni.
Sylgard az egy ketkomponensu silikon.
Nezd meg ezt a videot es mindent megertesz. http://www.youtube.com/watch?v=6mdBnIt0xIQ&feature=fvst
Szia! A plexinek ráadásul jelentős a hőtágulása is!
Szóval hőre tágul..? Az nem épen jó igaz
Én is nézegettem az ebay-on napelem cellákat, meg sok egymást és megdöbbentően olcsó cuccok vannak! Csak az a baj hogy még soha nem rendeltem ebay-ról és hát nem tudom menyire biztonságos, mert veszítettem már vaterán is 180 ezret( nem kellemes). És másik probléma hogy nem tudom hogy hogy működik a Play Pla
(egyszer mindent ki kell próbálni). De gondolom olyantól érdemes vásárolni akitől már vásárolt más is. Tudna nekem esetleg írni valaki egypár okosságot Privibe? Nagyon megköszönném!
Írd meg mire vagy kíváncsi. Szívesen segítek.
Sziasztok!
Eddig csak olvasgattam a napelem (korábban szélerőmű) fórumot, de most már eljutottam odáig, hogy saját rendszert kezdjek összeállítani. Ezzel kapcsolatban millió kérdésem van/lenne, de a legfontosabbal kezdenék. Éves villanyfogyasztási adat után, hogy a legegyszerűbb kiszámolni, mekkora teljesítményű napelemes rendszert állítsak össze? A cél: hálózatra való feltáplálásos módszerrel az éves villanyszámla 60-70%-os kiváltása.
Szia
Első fontos adat amit tudnod kell hogy a mi földrajzi helyzetünkön 1kW-os rendszer 1 év alatt kb. 1000kWh-át termel. A második fontos adat az az hogy míg ez a rendszer júliusban 135kWh-t termel decemberben csak 29kWh-t. A harmadjára pedig el kell játszadoznod ezzel a webapplikációval. Bővebben: Link Ezek után pedig már gyerekjáték az egész.
Van rá két millád? Nekünk az állandó áramunk (nincs benne a kapcsolt), így téli időszakban 8 kWh naponta. Ennek a 60%-a 4,8 kWh, de számoljunk kereken 5 kWh-val. Tehát, naponta ennyit kéne visszatáplálni. Persze, ezt ráadásul a nap kis időszeletében menne. Ha ezt az időszeletet átlag 5-órában határozzuk meg, akkor 1 kWh-t kel óránként visszapumpálni. Részletesebb elosztás a képen.
Látható, hogy ehhez 1 kW-os hasznos teljesítményű panelrendszer kell, bár ez a nyári legoptimálisabb, télen ehhez ennél jóval nagyobb kapacitású panelrendszer kell. Az inverternek is 1kW-osnak kell lennie legalább, de a 2kW-os az optimális. Ára: bruttó 414 113Ft. A hasznos 1 kW-os termésért számoljunk 1,5-2 kW-os panelrendszerrel. Ennek ára: kb.: 1,5 MFt. Az a kérdés, hogy házilag menyiből hozható ki ez a 1,5-2 kW-os panelrendszer. A számolásaim csak megközelítő példa. Ha a valóság nagyon más, kérem javítsatok ki.
Házi készítésű rendszert szeretnék, a legolcsóbbat, ami lehetséges. 2kW-os házi készítésű rendszer terveim szerint bele fog férni 7- 800 000FT-ba. (remélem 600-ba is...) Az invertert is legalább 50 ezerrel olcsóbban beszerzem, mint amit írtál. (ritkán, de be lehet). Így összességében max 1.1M a plafon, ha minden ugy alakul, ahogy tervezem. Persze lehet, hogy elcsúszok pár százezerrel, de azt se zárom ki, hogy 1M alatt valamivel kihozom.
Köszi!
20000 Ft-os havi számlát nézve, ha az éves megtakarítás 60%, akkor havi 12000 Ft-ot spórolsz. Az 1 millát leosztva ezzel 83,3... hónap, azaz, 6,94... év alatt vagy nullán. De mivel az egész évben nem egységes a napsütés, így nyugodtan számolhatunk ennek a 2-3 szorosával. Az cirka 13,8... - 20,83... év. Ekkora leöregednek a panelek, és lehet őket cserélni, s kezdődik előröl.
Magyarán, mire megérné, építhetsz egy újat. Persze, ha az építés öröme megér Neked egy millát. Cáfoljon meg valaki, és mondja azt, hogy ááááá, 2-3-év alatt visszahozza az árát. utána meg tiszta haszon. Kíváncsi lennék ennek a levezetésére. Bocs a szkeptikusságért, de én még a felvázolt számolásaim miatt nem borítottam be a 150m2-es tetőmet napelemmel.
Max 7-10 év megtérülés beleférne, mert a cellák eldöcögnek 20-25 évig. 25 év múlva már valószínűleg sokkal hatékonyabb/olcsóbb lehetőség is lesz takarékosságra (hacsak nem visszafelé fejlődik a világ)
Az éves termelés ingadozást lehet átlagolni, mert a szolgáltató fogja tárolni az áramot, azaz amit nem használok el a jobb időszakokban, visszamarad a rosszabbakra. Nah meg ugye ott van az áram drágulásának tényezője, amit nem lehet előre látni, de sok jót nem lehet remélni. Őszintén szólva nagyobb számításokat még nem végeztem, de láttam több helyen, hogy jól muzsikálnak a napelemek. A számításaimat mindenképp olyan adatokra akarom alapozni, amik valósak. Természetesen ha odáig jutok, hogy eldöntöm mekkora rendszer kell és a megrendelés elé kerülök, akkor alaposan utána fogok számolni a dolgoknak. Van egy ismerősöm, akinek 3kW-os gyári napelem telepe van kb. 1-2 éve. Majd leinformálom mit produkált a rendszere
Kimaradt még az az apróság is, hogy az áram ára az évek alatt nőni fog. A jelenlegi (világ) gazdasági helyzetet és a jövőbeli kilátásokat alapul véve nem is keveset...
Nem beleugatok, hanem pontosítok néhány adatot:
- szolgáltató NEM tárol villamos energiát (bár megveszi Tőled), hanem termeli-veszi a fogyasztási igény függvényében; - a "láttad hogy jól muzsikálnak" és gazdaságos termelés ég-föld különbség; - előbb kérdezd meg a rendszert már használó ismerősödet a tapasztalatairól, aztán vonj le következtetéseket, ne találgass, remélj, vélj; - ha gazdaságos lenne, a nálunk SOKKAL gazdagabb országokban tömegesen használnák, de nem használják...; - ha gazdaságos lenne, a sivatagok be lennének borítva napelemekkel és eladnák az elektromos energiát Európának, mint ahogy teszik ezt a benzinnel-gázolajjal; - ugyanezen okokból NEM terjedt el pl a hőszivattyú, titán tartóelemek, Segway járgány, elektromos meghajtású autó, stb... Egyetértek Action2K kollégával: ha 5-7 év körül megtérül, már rakom is tetőmre. Addig gazdagok játéka marad (vagy államilag támogatottan tanyákon szigetüzemként), mint az előbb felsoroltak.
Természetesen nem tárolja ha azt vesszük alapul, hogy nem 1:1 arányban veszi át. Ezt nem a szó szoros értelmében gondoltam. Valahol viszont bizonyos korlátokkal tárolja.
Nem az "azt hallottam" elgondolásra akarom alapozni a rendszerbe való beruházást. Egyelőre még csak tapogatózom. Nyilván mint sok minden esetében, itt a megtérülés a döntő. Ezért kell a gyári 1/3, 1/4 árán összehozni az egészet. A téma egy sok összetevőjű egyenlet, amiben pár tőlem is függ... Lehet jó autót venni 20 millióból és lehet 5-ből is...
Én sem akarok beleugatni, de néhány dolgot talán hozzáfűznék:
A hálózatra visszatápláló rendszernél több lehetőség van az elszámolásra. A "talán leggazdaságosabb" ha oda-vissza mérőóra van felszerelve (elvileg az áraszolgáltató térítés NÉLKÜL kicseréli. Évi elszámolás, tehát amit a házi erőmű termel azt levonja a fogyasztásból. Arról szót sem kell ejteni, ha kevesebb a visszatáplálás. Ha többlet van, pontosan nem emlékszem, de kb. 0.83-0.85%-on kifizeti az Eon. Erről már volt szó itt is, kicsivel visszább. Másik dolog, hogy nem véletlenül sokszorozódik a napelemek termelése, gondolom nem raktárra termelnek hegyekbe... impolite ... a gyári ár 1/4-e az felejtős, tapasztalat az egyharmad is inkább elméleti, de feléből már kivitelezhető a dolog. Ez is tapasztalat.
Értem, majd azért igyekszem. Írtam egy e-mailt. Pls. nézz rá, ha van időd.
Én azért nem írnám le annyira a nepelemeket, hisz olcsóbban is előállíthatók otthon is és ha még ehhez készítünk fogatót is ( nem lehetetlen) akkor már tényleg egész jó lesz a visszatérülési idő! Az áram mind minden pedig drágulni fog, és a napelem cellák teljesítmény/ár aránya is csak javulni fog! 10éve hol voltak még a napelemek??? Elég messze tőlünk.....
És ha azt veszem amit ere befektet az ember azt más meg elszívja, megissza stb. (de mindenkinek saját szíve joga hogy mire költi a pénzét) És ha még örömét is leli az építésben akkor meg... Esetleg arról tud valaki mondani adatot hogy körűbellül mekkora napelemes rendszer kellene hogy egy ház fűtése kijöjjön belőlle, persze nem csak árammal fűteni (napelem és fa) Tudom hogy sok ember hülyének néz hogy árammal fűteni drága és hülyeség. Csak kíváncsi lennék, jah persze a ház 120 négyzet méteres.
Én is megosztanám veletek a tapasztalatomat. Tavaly azt a célt tűztem ki magam elé hogy 1euró/W költséggel építtek egy szolár rendszert . Ebből a a panelekre 0.75euró/W-ot szántam a másik fele az inverter és vezetékek. Ha azt vesszük hogy a mai energiaár 0.17 euró/kWh akkor ennek a házi rendszernek a megterülési ideje kb. 6 év. Ami viszont bejön a képletbe az az hogy a napelemek és az inverterek ára rohamosan csökken, november óta én kb. 20%-ot tapasztaltam. Egy év múlva ez lehet hogy 50% lesz és akkor már teljesen más lesz a szituáció. Van egy pszichológiai határ amikor valami rohamosan elkezd terjedni. Így lesz ez a napelemeknél is ha elérik azt az árküszöböt amikor már bárki megveheti.
Szia
Fűteni napkollektorral éri meg, a hatásfoka 70-80%, míg a napelemeké 12-16%. |
Bejelentkezés
Hirdetés |