Fórum témák
» Több friss téma |
A korábban feltett kapcsolási rajzot tudnád nagyobb felbontásban feltenni?
Tényleg rendes tőled,de így ebben a felbontásban ez nem sokat ér.
Szia!
Itt a szerzőjének az eredeti leírása: Bővebben: Link Emlékeim szerint szerepelt már itt az oldalon.
Azt kell látni, hogy ha pl 600ns DT-d van, akkor a félhíd 0V-ról 320V-ra pont 600ns-alatt emelkedik fel illetve csökken le.
Ezt üresjáratban állítsd be azután, hogy a pontos frekit már beállítottad.
Aha... talán már kezdem kapizsgálni. Tehát ehhez kéne egy olyan szkóp-kábel, amivel rá tudok nyúlni a 320V-ra?
Most jobb híján csak egy koax kábellel "mérek", aminek a végére pici kampót hajlítottam Te hogyan szoktad ezt megmérni?
"aminek a végére pici kampót hajlítottam"
Igen, mert így jól oda lehet akasztani és nem kell fogni
Tudom hogy ez így nagyon gáz, de most csak ez van. A szkópom is eléggé őskori, de hamarosan beszerzek egy rendeset.
Megcsináltam a szkópomat és "igazi" mérőzsinórral leméregettem az új tápomat. Ez eredmény siralmas.
Fetek jók, meghajtó tranyók jók, 4 db IR 2153-as icével is próbáltam, de mindig ugyanaz a hiba. A 7-es lábon uganaz a jel van mint a félhídban, a felső fet IRFP 460 is azt a hatalmas jelet kapja, csoda hogy még nem robbant fel. Az 5-ös lábon az jelszint rendben van, de a formája nem éppen jó. Mi lehet a baj? A 6 és 7-es lábon 1/10-es osztással mértem, időalap mindnél ugyanaz.
Sziasztok!
Készítenék én is egy rezonáns tápot, hatásfoka csábító, de ehhez jól méretezett trafó és beállítás kell. Olvasgatva az oldalt, úgy értelmezem, hogy nem érdemes szorosabb csatolásra törekedni a trafó elkészítésénél. Nagyobb szórási induktivitás kisebb C rez. kondi, alacsony szórt induktivitás nagyobb Cr. kondi kell, eddig érthető . Kérdésem , milyen hátrányokkal járna, szorosabb csatolással készített trafó + nagyobb rez. kapacitás (megfelelő frekin járatva)?
Most kiiktattam a tranzisztoros meghajtást, de nem lett jobb a helyzet. Mitől van ez? A 7-es lábon tudtommal akkora jelnek kéne lennie, mint az 5-ösön. Vagy nem?
Rossz lenne mind a 4 db IR 2153-asom? Ez a kapcsolás még sosem szivatott így meg. Nyákhiba lenne? ...jópárszor átnéztem.
Minél kisebb a szórt induktivitásod és nagyobb a rezonáns kondi, annál nagyobb teljesítményeknél fog érvényesülni, vagyis a rezonáns működés a nagyobb teljesítménynél fog megjelenni, valamint a diódák teljesítménykorlátozása is nagyobb teljesítménynél fog megtörténni.
Szórakozzál kicsit skori oldalán lévő táblázattal, ami képes megbecsülni ezeket az értékeket.
Mind az 5-ös mind a 7-es lábon 50%-os kitöltési tényezőjű (jó mindketttőn ugyanakkora, de 50-DT% kitöltési tényezőjű) jelnek kellene lenneie.
A 2-es lábon minden rendben, a CT kondin lévő jel is nagyjából stimmel. Én a hibát ezekben a nagyon durva tranziensekben keresném. Szerintem ez okozhat problémát az IR2153-ban, amitől ilyen asszimetrikus jelet produkál.
Sajnos nem ugyanakkora a jel az 5 és a 7-esen.
A 7-es lábon 1/10-es osztóval mértem, tehát ott akkora jel van, mint a félhídon (6-os láb) és a formája is majdnem olyan. Az ícé kimenete nem zárlatos. A fetek eléggé melegszenek üresjáratban is.
Egy olyat kéne megpróbálni, hogy kiszeded a FETeket, és ahogy a cimopatás cikkben van, modnjuk egy 12V-os stab dugasztápról kipróbálod az IR-t. Ekkor ahogy a cikkben van a 6-os lábat össze kell kötni a negatív táppal. Meg kellene nézni, hogy ekkor szép jelet ad -e ki.
Oké, köszi a tippet
Köszi, kb. erre gondoltam, de nem voltam biztos benne , ez előnyös is lehet.
Eleve rosszul, mérsz!
A 7-es lábon beleméred még a félhíd feszültségét is amivel nemcsoda hogy olyan széles jelet mérsz 1/10-osztással. Ha a 7-es lábat szeretnéd mérni akkor a hideg pontot a 6-os lábra kell tenni. A gétet és a kimenetet összehasonlítva látszik, hogy a géten jobban visszaesik a feszültség nyitáskor, tehát a zavar mindenképpen a fet felől jön. Valamint a félhíd feszültségemelkedése eléggé magasnak látszik (dU/dt) ennek és a feted nagy Cdg kapacitásának köszönhetően jól megrántja a gét felől az áramot a fet ami az gate ellenállásokon tüskéket csinál és megzavarják az Uds feszt is. Üresben mekkora a primer mágnesező áram? Áramváltón gondolom letudod olvasni.
Hali!
Sajnos most nem vagyok otthon de köszi szépen hogy okosítasz, holnap reggel az lesz az első dolgom hogy elvégzem a mérést az általad leírtak szerint. A primer mágnesező áramot, pontosan hogy kell megmérni? Az áramváltóra rátapintottam üresjáratban, de csak apró, keskeny tüskéket láttam rajta.
Kimeneti ellenállást tudod, feszültséget meg tudod mérni rajta, abból pedig az áramot, és utána beszorzod az áttétellel.
Sziaszok,
Én is elkezdtem kísérletezni egy hasonló kapcsolással. Módosítások:bemeneten kondi+tekercs+kondi, a kimeneten egy porvas fojtó -Ha a mellékelt kapcsolás szerint kötöm be a PC táp főtrafóját nem működik ,csak a 230V-on lévő soros égőt villogtatja.Kimeneti feszültség 0V. -Ha a PC főtrafó közös és 12V-os kimenetét kötöm be működik,a kimenet 12,3V.Egy 12V/55W-os égővel megterhelve 7,8v és 4,8A az eredmény. -Ha egy módosított PC főtrafót használok aminek a prim oldala változatlan(2*18 vagy 19 menet már nem emlékszem) a sec 15 menet akkor a kimenet 43V.Ha megterhelem (56ohm/25W 4db párhuzamosan) akkor 42,8V és 3,2A az eredmény. Hogy lehet az,hogy az utóbbi esetben nem esik olyan nagyot a kimeneti feszültség?
Talán mert az izzó ellenállása nem állandó?
Rizzó=U*U/P=2,6 ohm ( ez a névleges ellenállás, amikor felfűtött!)
56 ohm 4 db párhuzamosan --> 14ohm! Látható, hogy az izzó jobban terhel ( a mérésednél is látszik, mert nagyobb áram folyt! ), ezért nagyobb a feszültség csökkenése ( nem esik, mert megüti magát ! )! Steve
Na úgy tűnik, hogy mégis csak lesz belőle valami
Kicseréltem a feteket IRF 740-re, az IC öntáp részét átalakítottam, C-R-C szűrést kapott, a dióda után. (10u - 100 Ohm - 10u) Szebbek a jelek, nincsenek tüskék, csak még a feszültség esést kéne csökkentenem. Jelenleg 85V-ról 70V-ra csökken, 4,5A terhelésnél. A fetek most alig melegednek. 100 kHz-re állítottam, a rezonáns működést és a zvs-t már nem maradt időm beállítani, majd holnap...
És kb mekkora teljesítményt lehet kivenni egy PC-s főtrafóval?Esetleg olyat lehet hogy két PC-s E magot egymásnak fordítok és új csévetestel gyári meteszámnak megfelelően 2x18-19N és a szekunder meg 14N.Az olyan 35-40V között lenne.
Ja és 2-250W-ot tud?
A félhídon mért hullámformából ítélve kicsi a trafó mágnesezőárama (nagy a primer induktivitása), mert a holtidő alatt még a fetek kapacitását sem tudja teljesen áttölteni (vagy ha most van benne ZVS kondi akkor túl nagy a kapacitása).
Kellene egy pici légrés a trafóba, hogy kisebb legyen a primer induktivitása, majd annyi zvs kondit betenni, hogy még biztonsággal áttöltődjön a holtidő alatt.
Nem lehet hogy azért kicsi a mágnesezőáram, mert 100 kHz-re állítottam be? A kalkulátor szerint 80 körül kéne hogy jó legyen, csak sajnos már nem futotta sz időmből a pontos beállításra. Légrést nem tudok csinálni mert gyűrűmagról van szó és nem szeretném ha kettő helyett, húsz darabra törne. Egyébként is már készre van csinálva, szigetelve stb.
ZVS kondi nincs benne, azzal majd holnap tudok kisérletezni. Ha van még jó ötleted, akkor örömmel várom :yes:
Ha a freki növekszik akkor csökken a mágnesező méghozzá egyre nagyobb ütemben, ugyanis a DT idő egyre nagyobb részt foglal el a periódus idő alatt, a DT alatt meg ugyebár nemigen nő a mágnesező.
Terheléskor a primer áram szép színuszos?
Megtörtént az első próba, még csak kisebb terhelés mellett. Trafó eléggé szoros csatolással készült, 3db. szek. tekercsel, primer 2,4mH , szórt induktivitás 2,6uH. Rez. kondi 2x470n , 100KHz járatom jelenleg.
Mehet nagyobb terheléssel a próba, vagy még méregessek, tesztelgessem kicsit? |
Bejelentkezés
Hirdetés |