Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   25 / 839
(#) potyo válasza robosanyi hozzászólására (») Jún 20, 2007 /
 
Az ATMega az az AVR kontrollerek egyik alfaja.
(#) robosanyi hozzászólása Jún 20, 2007 /
 
Akkor lehet hogy eddig én tudtam rosszul, mert én úgy tudtam hogy a család neve az ATMEL, azon belül van az AT**,az ATMega, és az AVR
(#) robosanyi hozzászólása Jún 20, 2007 /
 
Most már világos!

Az AMega 128 az az AVR 8 bites változata.
(#) Norberto válasza robosanyi hozzászólására (») Jún 20, 2007 /
 
A gyártó neve ATMEL!

És van sokféle gyártmányuk, az egyik éppenséggel a mikrovezérlők családja...

Ez felosztható kisebb egységekre, pl. belső szervezés alapján...

Ezek szerint tehát vannak pl. 32 bites szervezésűek...őket úgy hívják, hogy AVR32...vagy éppen ARM...32 bitesből is van több család...

...aztán vannak pl. a 8 bites szervezésűek, ők a szimpla AVR-ek...
(#) robosanyi válasza gtk hozzászólására (») Jún 20, 2007 /
 
Akkor a GTK-t megcáfolom, mert ez bizony visual basic-es.
Na de nem is ez a lényeg.
Hanem az, hogy az alap progi ami működteti, az 1280 soros program, és amiket kiegészítőket fel kell rá installálnom, nem tudom a progin belül kibogozni hogy hol mit kell változtatnom, és hozzáírnom. Itt van pl.: a giroszkóp, a bluetooth, az ultrahangos szenzorok, és például 24 szervó beállításának az összes paramétere.
Az a baj hogy a könyve nem nagyon tér ki arra hogy mi van ha változtatni akarok azon amit ők kitaláltak.
(#) gtk válasza robosanyi hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Mit jelent pontosan az, hogy visual basic-es?
(#) robosanyi válasza gtk hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Azt hogy a programnyelv bele van égetve, viszont a tartalom cserélhető.
A beleégetett program miatt csak Visual Basic-ben komunikál.
(#) gtk válasza robosanyi hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Ennek az egesznek az ertelmezese meghaladja a kepessegeimet...
(#) potyo válasza Norberto hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Idézet:
„aztán vannak pl. a 8 bites szervezésűek, ők a szimpla AVR-ek...”

Még annyit, hogy a 8 bites AVR-ek altipusai az ATMega, ATTiny chipek. Ugyanaz a processzormag van bennük (ezt jelenti az AVR), de lábszámban és belső perifériákban eltérnek.
(#) Norberto válasza potyo hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Igen, való igaz :yes:

Ez kimaradt a múltkor...
(#) Woid válasza PLaci hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Üdv, igen ilyesmit szeretnék összerakni én is. Viszont az tény, hogy olyan dolgokkal, ami a PC-mre kapcsolódik, nem kisérletezem... Emiatt keresnék elvi rajzot, semmi több, úgy már össze merem rakni. Főleg a táp szűrése(i), értékek, ilyesmik érdekelnek, egy elvi kapcsrajzon ezek megvannak. Közben megkaptam a megrendelt STK200-at. Huhh izgalmas lesz.

Egyébként köszönet mindenkinek itt ebben a topicban, sok hasznos info van benne, itt dőlt el hogy nem PIC hanem AVR.
(#) robosanyi válasza Woid hozzászólására (») Jún 22, 2007 /
 
Mivel az enyémnek nincs meg a kapcsolási rajza, ha érdekel, max lemásolhatod az enyémről.
A progiját meg odadom.

( robosanyi@emailstudio.hu )

A gár ennek a programozásában az, hogy 5-ször nehezebb belenyúlni és átirogatni 10-20 helyen a folyamat minőségét, mint újra írni az egészet.
Én ebben szeretném a segítséget kérni.
Eddig kishazánkban nem sok ember tudott hozzászólni érdemben ehez a témához, úgyhogy borzasztóan örülök,hogy rátaláltam erre az oldalra, és Topi-nak nagy-nagy vállveregetés
(#) Lucifer válasza robosanyi hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Szia!

RS-232es RF átvitelre ajánlom neked a Bluetooth modulokat.
A chipcadban akciósan van most Bluegiga Wrap Thor 2022 AI
modul amin van UART port. 14*25 mm szóval belefér egy gyufásdobozba. Előnye, hogy nem kell kódolással szórakozni stb.

Én most vettem egyet, én is robotba tervezem.

Továbbá érdemes szétnézni a chipcadnál mert most kezdtek árulni Ezlink modulokat. Azok sem tűnnek rossz választásnak.
(#) Doky586 válasza PLaci hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Idézet:
„Senki nem tud pascal fordítót AVR-re?”

De, én tudok..: mikroPascal
2kword-ig ingyenes..
(#) Doky586 hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Egy furcsaság:

a [PIC - Miértek, hogyanok...] topic a "Mikrochip prockók" kategóriában található.

az [AVR - Miértek, hogyanok...] topic miért nem az "AMTEL prockók" kategóriából érhető el ???

Miért kell eldugni az "egyebek" kategóriába?
(#) potyo válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 26, 2007 /
 
Én nem nevezném eldugottnak, hiszen baloldalon ott van a kiemeltek között.

Hamár kiemelted, akkor miért nem írtad le rendesen? Microchip és ATMEL
(#) Moderátor hozzászólása Doky586 hozzászólására (») Jún 26, 2007
 
Besorolás megtörtént...hogy örüljetek!
(#) Doky586 válasza potyo hozzászólására (») Jún 26, 2007 /
 
Elnézést az elgépelésért, már nagyon álmos lehettem..

Norberto: Az átsorolásért kösz, remélem így mégtöbben megtalálják majd e topicot..

Énis, mint sokan, tematikusan keresik az olvasnivalót, így alig találtam rá, csodálkoztam is hogy a hozzászólások eloszlása ilyen: PIC-hez 5000db; ATMEL-hez 16db... (mostmár javult a helyzet 770db-ra)
(#) PLaci válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 26, 2007 /
 
Kedves Doky586!
Nagyon szépen köszi a linket! Sajna kicsit későn, mert már kínomba átírtam a progit assemblerre. Tényleg vágod a pascal-t? A delay (x) függvényben az x milisekundumot jelent? Köszi előre is! Szia! Laci
(#) Doky586 válasza PLaci hozzászólására (») Jún 26, 2007 /
 
Idézet:
„Tényleg vágod a pascal-t?”

Sajnálom, de nem... kezdő vagyok
Egyébként itt a fórumon külön topic szól róla, szerintem ott kérdezd. Ott főleg PIC-esek vannak, de a szintaxis, és a fejlesztője is ugyanaz.
(#) Woid hozzászólása Jún 27, 2007 /
 
Üdv!

Attiny13 PB5-ös lábát hogy lehetne átrakni hogy kimenetként funkcionáljon? Ugye alapból ez a RESET láb, ha tiltom akkor kizárom magam. De mivel PB, gondolom kimenet is lehetne mint a többi PB kivezetés.
(#) zeusz7 hozzászólása Jún 28, 2007 /
 
Hello!
RS-232-es összeköttetést szeretném megtanulni kezelni a PC és ATtiny2313 között. Egyelőre arra gondoltam, hogy folyamatosan küldök mondjuk egy "A" betűt a gépnek, hogy él-e a kapcsolat. Valamiért nem tudok folyamatosan küldeni, a PC-n nem jelenik meg semmi a hyperterminálban, és a szimuláció során azt láttam, hogy nem végtelenszer, hanem mindössze kétszer küldi ki az üzenetet, mert utána az UDRE bit nem vált 1-be, tehát a buffer nem ürül ki. Miért?

köszi

.include "tn2313def.inc"
.cseg
.org 0x0000
RJMP START

.DEF temp=R16
START:
ldi temp, 0xDF
out SPL,temp
USART_INIT:
ldi temp,0b01001000 ; Enable TX,TXCIE
out UCSRB,temp
ldi temp,0b00000110; USZ1+USZ2=8atabit,no par
out UCSRC,temp
clr temp
out UBRRH,temp
ldi temp,25 ; Baudgenerator
out UBRR,temp
TxD:
ldi temp,'a'
sbis UCSRA,UDRE
rjmp TxD
out UDR,temp
rjmp TxD
(#) PLaci válasza zeusz7 hozzászólására (») Jún 29, 2007 /
 
Szia Zeusz7!
Van egy jóhírem. A programod hibátlan, ennek így kell működnie. Ha megnézed tüzetesebben a proci sémáját látni fogod, hogy az UDR byte tulajdonképpen egy puffer tár. Amikor az 1. 0x65 kódot betöltöd (a betű) az rögtön átíródik a tényleges soros kitoló regiszterbe, és kiürül az UDR. Ezt azonnal jelzi a UDRE bit. Betöltöd a 2. a betűt, az már nem tud azonnal átíródni, mert még az első sem ment el, ezért várni kell. Ha elég sokáig nyomkodnád az 1 lépés szimulátort előbb-utóbb bebillen az a fránya UDRE bit. De inkább tégy le egy töréspontot (brakepoint) az "out UDRE,temp" sorod elé. és akkor tudod szabadon futatni az emulátort, és meg fogod látni hogy bebillen az UDRE bit.
Ha a PC-n nem látod az a betűket, az szerintem inkább valami hardware hiba. Tettél valami szintillesztőt az ATtiny és a PC közé? (nem minden sorosport fogadja al a TTL jeleket.) A szintillesztőd nem invertál? (a közismert RS232-es IC és társai igen) Mert nyilván akkor a kitolandó a betűdet is invertálni kellene előtte.
Ha mindezeken túl vagy, és már működik akkor bocsi a hosszú levélért, de azért légyszi írd meg a közösség kedvéért mi volt a megoldás
Sok sikert!!!
(#) Woid hozzászólása Jún 29, 2007 /
 
Ha az STK200 lehúzott kábellal (tehát nincs rajta a céláramkör) FFFFF helyett 00000-t ad vissza, elképzelhető hogy tönkrement az LS244 rajta?
(#) gtk válasza Woid hozzászólására (») Jún 29, 2007 /
 
Van rajta Tap?
(#) Woid válasza gtk hozzászólására (») Jún 29, 2007 /
 
Ha egyszer nincs rajta a céláramkör, táp sem lehet rajta. Ez a lényeg. No mindegy, idemásolom amit a távir.hu fórumra irogattam. Jó oldal az is, csak lassan haladok ott

Én: ...Pár led villogtató progit kipróbálgattam, ment is szépen. Aztán vagy félórája valami történhetett mert nem tudok rátölteni semmit a Tiny13-ra. Az STK200 mindenre could not identify chip whit id#00000 üzenetet dob, még akkor is ha nincs rajta kábel.
Bios és egyéb beállitásokat már átnéztem. Ha direkt rossz portot adok meg a BasCOM-ban csak akkor FFFFF, amúgy csak 00000, mindegy neki hogy a kábelt hogy forgatom vagy rajta van-e. Mi lehet ez?

Szerk: Megnéztem másik gépen is.
Ott is 00000 érték jön ki, lehúzott kábellal is.
Kipurcant volna az STK200?...

Válasz: ...Ha 0000 jön, akkor a MISO lábad ragadt be 0-ba...

Én: Rendben, de a céláramkör ha nincs rajta, hogy ragad le?
Vagy magán az STK200-on ragadt le? Javítási lehetőség?

Szerk: Ha nincs bedugva a gépbe az STK200 akkor FFFFF, ha bevan, kábel és minden nélkül, akkor 00000. FFFFF-nek kellene lennie. 2 gépen ellenőrizve. Egyébként úgy tünik mintha törölni lehetne vele, legalábbis a led villog az STK200-on...

Szerk2: No. Ha egy AtTiny13-at akarok felprogizni, minden lábon led,
a MOSI és SCK vonalon villognak a ledek. A MISO nem. De úgy emlékszem annak is kellene. 74F244PC van az STK200-ban eredetileg.
T74LS244B1 mehet helyette?....

-----
No kb ennyi. Remélem ki lehet hámozni. Érdekelne az is, hogy a két IC egyébként felcserélhető-e egymással.
Köszi a választ.
(#) gtk válasza Woid hozzászólására (») Jún 29, 2007 /
 
Az IC cserere tudok hirtelen most reagalni.Ez adatlapbol kiderul.
(#) gtk válasza Woid hozzászólására (») Jún 29, 2007 /
 
Idézet:
„Ha egyszer nincs rajta a céláramkör, táp sem lehet rajta.”


Ez vilagos, de akkor miert csodalkozol hogy 0000 ?
(#) Woid hozzászólása Jún 29, 2007 /
 
Nézegettem adatlapokat, természetesen. De, nem volt elég egyértelmű számomra. De ha az lenne, akkorsem cserélem amíg itt valaki azt mondja hogy mehet. Nem akarom eljátszani az alaplapom...

Szerk:

„Ha egyszer nincs rajta a céláramkör, táp sem lehet rajta. ”

...Ez vilagos, de akkor miert csodalkozol hogy 0000 ?...

Mert FFFFF-nek kell(ene) lennie mindenképp. Ebből gondolom hogy kampeca.

(#) zeusz7 válasza PLaci hozzászólására (») Jún 29, 2007 /
 
Hú nagyon köszi ezt a részletes választ! Nincs semmilyen szintillesztő a PC és az ATtiny között, csak 3 vezetékkel össze vannak kötve, nem gondoltam hogy kellhet.
Azt hittem a programban van valami gubanc, de akkor most őszintén szólva lövésem sincs, hogy mit kéne csinálnom, hogy működjön Konkrétan milyen szintillesztőre gondoltál? A mikrokontrollerben lévő USART nem végzi el ezt a feladatot?
Következő: »»   25 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem