Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Meteorológiai műholdvevő (137Mhz)
 
Témaindító: banday, idő: Nov 28, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   53 / 97
(#) szendi001 válasza molnarp hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Ez már lelkesedés!

Köszi István, kellett egy év mire megértettem, hogyan kell használni ezt a honlapot... Most állítgatom be.
(#) kadarist válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Na, végre valami mozgolódás a sok tekercselés közepette
(#) molnarp hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Hát a próba megtörtént több-kevesebb sikerrel.
Faragnom kell egy jó antennát, mert sajna a botantennával elég zajos a kép. Főleg mikor összekötöm a rádiót a géppel egy 5m-es kábellel valami miatt sokat veszít az érzékenységből.
Tudtok ajánlani valami könnyen összedobható, de jó antennát? Esetleg kereszdipól jó lenne?
És még egy dolog: A WxtoImg-ben hogy tudom az időt átállítani? 1 órával le van maradva és ez az auto recording-nél nem jó dolog...
(#) kadarist válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A keresztdipól teljesen jó választás, én is ilyennel vételeztem a képadást, teljes sikerrel. Itt már szó esett erről.
(#) molnarp válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Akkor ennek az elkészítésében segítségedet kérném, mivel soha nem csináltam antennát és elég láma vagyok hozzá.
Van egy alu antenna tagom 9mm-es átmérőjű különböző hosszúságú..
Most ami a rajzon van kereszt, az középen összecsatlakozik?
Mert ha jól értelmezem, akkor 2db 510 mm-es rúdból áll, ami egybe van és középen 90fokos szöget zár be. Segíts ki, ha tévedek!
(#) molnarp hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Vagy 4db egyenként 51centi, ami középen össze van illesztve?
(#) kadarist válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Ajánlom a topikot elolvasni, főleg az elején. A két dipólfelet szigetelten kell egymáshoz erősíteni, úgy mint itt. Tehát két dipólunk van, ami ugy összesen 4 darabból áll, egy darab (féldipól) 510mm hosszú. Majd teszek fel még képet az antennámról
(#) molnarp válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Tegnap olvasgattam már a topicot, de ezen átsiklottam.
Nekiállok a faragásnak.
Van itthon pár koax kábel, de nincs ráírva semmi. Így honnan tudnám meg, h hány ohm-os?
Multiméteren kívül más nincs sajnos...
(#) pucuka válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A multiméterrel úgy sem tudod kimérni. Elvileg ki lehet számolni a középső vezető, és az árnyékolás belső átmérőjéből. De nagy valószínűséggel TV koaxod van, ami 75 ohm hullámimpedanciájú.
(#) kadarist válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Vegyél új 75 ohm-os és 50 ohm-os kábeleket, az a biztos.
(#) Novak hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Hétvégén elkészült az új VCO-m, MAX2606-os IC-vel. A Feri-féle PLL áramkör vezérli. Hogy a nagyfrekis jelet ne kelljen vezetékezni, ezért az LMX2316-os IC is helyet kapott a panelen.
A héten szeretnék megépíteni hozzá egy vevőt MC13135-tel, érdekel, hogy látható lesz-e a különbség az MC3362-höz képest. Illetve SA612-vel is ki fogom próbálni.
A lényeg, hogy most már van egy stabil, biztosan üzemelő VCO, lehet kísérletezgetni. A frekvenciát jelenleg 140-165 MHz között tudom állítani, tehát az átfogás az bőven elég lesz.
(#) molnarp válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Oké, megvannak a kábelek és elkészült az antenna test.
Elmagyaráznád érthetően, hogy mit mivel, hogyan kössek össze?
Ott az a rajz, de nekem ez nem egyértelmű...

dipól.jpg
    
(#) kadarist válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szerintem teljesen egyértelmű, és én sem tudnám jobban szemléltetni az összekötést. Bővebben: Link
(#) gtk válasza Novak hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Ha mar ott lesz az aramkorod. es ki tudnad 140 MHz korul probalni az MC13135 LO-jat, az nagyon hasznos lenne (nekem).
(#) Novak válasza gtk hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Konkrétan mire gondolsz? Mert az MC13135-be az 1-es lábon csak egy kondin keresztül becsatolom majd a VCO jelét. Jó az úgy Neked? Vagy arra vagy kíváncsi, hogy hogyan viselkedne a LO ha felépítem az IC 1-es és 2-es lába köré az oszcillátort a belső tranzisztorral?
Egyébként tegnap olvastam át tüzetesebben az IC adatlapját, és sajnálattal vettem tudomásul, hogy a 3-as láb (LO buffer) csak kb. 60 MHz-ig használható, fölötte nem ajánlott. (Külső VCO-nál nem probléma, de az MC3362-nél is elég praktikus volt, hogy könnyen illeszthető volt adott esetben egy PLL)
(#) molnarp válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Hát az antennám egy cseppet sem jobb, mint a botantenna.
Lehet azért, mert kihagytam a 25ohm-os koaxot?
Az nem volt itthon, holnap beszerzem.
Amúgy most ment el felettünk az ISS, elég szépen látszott, pont úgy, ahogy a gép mutatta. Sajnos adást nem sikerült fogni, de ez nem vette el a kedvem.
(#) pucuka válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
25 ohmos koaxot nem tudsz beszerezni, mert nincs. Valamit elszabtál talán? A keresztdipól is szimmetrikus antenna, ráadásul 75 ohmos (párhuzamosan a két keresztág) Asszimmetrializáló balun kell, meg egy tápvonal transzformátor 75/50 ohm -ra, mert ugyebár a vevőd 50 ohmos
(#) szendi001 válasza Novak hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Nagyon jól néz ki a VCO, de nem értem hogy a szimmetrikus kimenet miatt kellett vagy sokkal nagyobb az átfogása, mint a FET-esé? (burkoltan azt szeretném tudni, hogy a BF981 es VCO-m kielégíti- e a következő két év igényeit nálam )
(#) szendi001 válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Két darab 50 Ohm párhuzamosan a 25. Többféleképpen meg lehet csinálni a balunt. A rajzon jelzett megoldás az egyik. Kitartás az antenna építés öröm
(#) molnarp válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
"Öröm és bódottá'!"
50Ω-os a vevőm, nem hiszem, hogy elszabtam volna,max pár mm-rel.
Szóval még mindig zavarba vagyok az értékekkel.
Tehát, az E jelű kábel 50Ω 361mm.
Aztán az F 75Ω 361mm, majd az F-el párhuzamosan szintén 50Ω 361mm?
Akkor az a 25Ω minek van odaírva?
(#) kadarist válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
De milyen 25 ohm-os koax? Azon a jelzett ponton 25 ohm az impedancia. Ezt kell 50 ohm-ra váltani, amit a koax-tagok meg is tesznek. Mutatja az oldal, hogy hová milyen és mekkora koaxkábelt tegyél: Bővebben: Link. Mutattam már. Szükséged van 50 ohm-os kábelre és 75 ohm-os kábelre is.
(#) szendi001 válasza molnarp hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Nem is jól mondtam, a párhuzamos szakasz 75 Ω-os kábelekből van. Elnézést. Ha kész van SWR mérővel nézd meg a talpát, vagy legalább egy GDO-t tegyél a tövébe, ha van kéznél!
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Az elkészült antenna ablak-installáció képében. Bővebben: Link
(#) szendi001 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Jó konstrunkció a tömszelencékkel. Én nagyon sokat szerencsétlenkedtem a kihajtható tagokkal a mobilitás megőrzése érdekében. Előnye, hogy most itt van mellettem és várja a sorsát.
(#) molnarp válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Köszi, akkor még egy 50Ω-os kábelt leszabok és meglátom mi lesz belőle...
Mástnem a madarak elücsörögnek rajta.
(#) gtk válasza Novak hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Idézet:
„...az IC 1-es és 2-es lába köré az oszcillátort a belső tranzisztorral?”
Igen, erre lennek kivancsi. Es koszi. Nem azt irja hogy nem ajanlott. Hanem hogy oktavonkent 8 dB-el csokken az erositese a buffernek (ha jol emlekszem valami ilyesmi). Ez meg akkor baj hogy nem eleg erzekeny a PLL. A kokori PLL-ek, MC ICk is, van amelyik RF bemenete nehany 10mV -tol 100..150 mV -ot igenyel. Ezzel van a bajuk szerintem inkabb. Ha berezeg az LO es nem lesz nagy faziszaj, akkor LMX-el kellene mukodnie.
(#) Novak válasza gtk hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Igen, valóban ezt írja, elolvastam most megint. Na mindegy is, akkor ha kell, még használható.
Igazából most úgy terveztem a vevő építését, hogy csak a külső VCO-t használom, nem az IC saját oszcillátorát rezgetem be. Korábban már építettem egy vevőt ezzel az IC-vel, csak akkor még soha nem műholdaztam előtte, nem volt vele semmi tapasztalatom, nem tudtam beállítani az előerősítőt. Akkor a LO az IC saját tranzisztorával ment, nem volt vele semmi gond. Igaz 138 MHz fölött nem is próbáltam.
Ha fontos lenne, akkor esetleg előkeresem a régi panelt, és beüzemelem az oszcillátor részét. Mire lennél kíváncsi? Csak, hogy üzembiztosan berezeg-e 140 MHz környékén?
(#) Novak válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Csak azért döntöttem a MAX2606 mellett, mert nagyon egyszerűen meg lehet építeni, és volt belőle itthon pár darab. A szimmetrikus kimenet miatt pedig külön meg tudom táplálni a nagyfrekis jellel a PLL-t és a vevőt.
Onnan indult az egész, hogy többféle vevővel szeretnék a jövőben kísérletezni, szerettem volna egy külső VCO-t PLL vezérléssel, amit majd a vevőkre köthetek.
A MOSFET-es VCO-nál annyival egyszerűbb, hogy nem kell a tekercs megcsapolásával, leválasztó erősítővel bíbelődni. (mondjuk igazából egyik sem nagy feladat, de ez így lényegesen egyszerűbb volt)
(#) gtk válasza Novak hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Igen, hogy 138+10.7MHz-en stabil-e.
Csak nem aranyozott huzal van a VCOban? erdekes a szine. Nagyon beindult itt az epitgetes, neki is fogtam tovabb rajzolni az uj vevo paneljat :smoke:
(#) Novak válasza gtk hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
OK, meg fogom nézni, amint időm lesz rá. Előre is türelmedet kérem, lehet hogy csak a hétvégén fogok odajutni.
A VCO-ban jól láttad, aranyozott rézhuzal van Kézműves, gyöngyös boltban halomszámra árulnak aranyozott és ezüstözött rézhuzalokat, mindenféle átmérőben. Érdemes benézni. Én csak barátnőmet kísértem be egy ilyen boltba, de nem volt szívem üres kézzel kijönni, mikor ilyen kincseket találtam ott!
Következő: »»   53 / 97
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem