Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VFD óra IV-6 csövekkel
Lapozás: OK   6 / 29
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 7, 2011 /
 
A fűtés ahogy nézem csövenként kb 50mA lehet. A 6 cső akkor 300mA, a vezérlés meg szerintem nem több 50mA-nál jobb esetben. tehát akkor van ráhagyással 400mA-es áramfelvétel. 15v-ból állítja elő az 5V-ot, akkor 10V esik, ez kb 4W disszipáció.Ennyinél már melegedni fog a stab. Ha nem akarsz feleslegesen fűteni, akkor vannak egyszerű kis kapcsolóüzemű IC-k, amik pár külső alkatrésszel 1A-t is tudnak melegedés nélkül.
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 8, 2011 /
 
Érdekelnének ezek az IC-k. Tudsz mondani példákat?
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
LM2576-os IC és pár alkatrésszel tudsz csinálni ilyet, ebből van stabil 5V-os kimenetű is. Bővebben: Link Adatlapban van hozzá kapcsolás is. de itt a fórumon is vannak ilyen egyszerű kapcsolások. Vagy például az MC34063-as is jó, csak meg kell erősíteni egy külső tranzisztorral, hogy bírjon 500mA-nál többet is. De az adatlapjában erre is van kapcsolás. Szóval választék az van bőven.
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 9, 2011 /
 
Egy félresikerült tápegységes mókolás következtében most sikerült elégetnem mind a hat csőben a fűtőszálat. Azt hiszem itt az ideje más hobbi után néznem... :no: :wilting:
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Apróban van hirdetve cső olcsón. Ennyi miatt ne add fel.
(#) (Felhasználó 20218) válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Tudom, de már benne fáj majd 20000Ft-om, most nem akarok beleölni még 3000-et, hogy aztán abból is csak füstgenerátort építsek. Ez az analóg elektronika mindig kifogott rajtam. A legnagyobb baj, hogy most sem igazán értem, hogy miért is nem lett jó.
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ha már ennyit ráköltöttél, akkor meg főleg ne add fel itt a célegyenesben. Én 180ft/db áron láttam az apróban a csövek darabját, ha veszel 6-ot, akkor is maximum 2000Ft lehet a végösszeg postával együtt is.
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 9, 2011 /
 
Gyorsan összehoztam egy borzasztó minőségű rajzot...
0-6V kimenetek közé raktam 2greatz hidat, egyet pedig a 0-36V közé. A két kisfeszültség kimenetből az egyikre LM317-et raktam a másikra 7805-öt, természetesen mindkettőt pufferkondi után. Külön külön minden szép volt, de amikor a kimeneti GND-ket összekötöttem (piros) egybe akkor hirtelen a kis pufferek elkezdtek eldurrogni, megmértem és valamiért 0-6V on levő greatzek kimenetén is 42V jelent meg. NEM ÉRTEM MIÉRT! Lecseréltem minden kondit 50V-osra és újramértem, a stabok után a kimenetek szépen megvoltak: +1,2V, +5V, +52V. Aztán ráköttem az órát. Az 1,2V leesett 0,3V-ra, az 5V pedig 2,6V-ra, ismét fogalmam sincs miért. Ekkor gondoltam, hogy akkor a kis és a nagyfesz GND-jét különválasztom és úgy próbálom meg. Ez rossz ötlet volt, mert így valami miatt a csőfűtések is megkapták az 42V-ot, amik egy hatalmas villanás kiséretében elégtek. Lehet, hogy a logikai köröknek is annyi, bár azt már nem mértem.

badpower.jpg
    
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Miért kellett két graetz a 6V-os ágra? Egy is elég lett volna és akkor onnan levenni külön az 5V-ot, és a fűtőfeszt. A fűtést pedig lehetett volna teljesen földfüggetlen is, egyik lába sem ment volna testre, csak at LM317-hez, a többi testtől függetlenül. És akkor az a kör kimaradt volna a test közösítésből. Azt mondjuk nem értem, hogy hogy a fenébe lehetett a 6V-os ágon 42V. :eek2:
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 9, 2011 /
 
Két greatz azért kellett, mert már máskor megjártam ezzel, hogy a 7805 és az LM317 összekadtak egymással. A fűtés nem lehet földfüggetlen, mert a a csőben össze van kötve, közös GND van a fűtésnek a rácsnak és a szegmenseknek.
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Na ez érdekes. Hogy tud összeakadni a kettő egymással, amikor csak a betápjuk közös? Simán menniük kellene együtt is. Ez olyan, mintha egy tápról nem mehetne két stab IC.
A földfüggetlent meg azért írtam, mert az hittem közvetett fűtésű a cső. De ha közvetlen, akkor tényleg nem lehet független. Valami ott a tápnál nem stimm, mert simán egy tápról is menniük kellene a staboknak.
(#) (Felhasználó 20218) válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ezt az összeakadást én sem értem. Először arra gondoltam, hogy talán mindkettő termel vissza a bemenetre is zavarokat, emiatt raktam a 7805 be és kimenetére is 100nF-os kondikat, de nem változtatott a helyzeten. Ha az egyiket kikötöttem akkor szépen ment a másik és fordítva is, de együtt nem.
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Nem volt esetleg a test közösítve valahol a stabok után? Mert egy ilyen közösítés szép kis földhurkot alkothat és akkor begerjedhet az egész stab rész.
(#) (Felhasználó 20218) válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Még a greatzeknél összekötöttem őket.
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Utána sehol sem volt, még véletlenül sem összekötve?
(#) (Felhasználó 20218) válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Nem, de miért is lett volna? A GND az a stab előtt és után is azonos potenciálon van, mivel nincs megszakítva.
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Csak ha külön vezetéken viszed el két helyről, majd egy helyen ismét egybe közösíted, akkor hurok keletkezik, így gerjedés jöhet létre ezen a hurkon keresztül.
(#) (Felhasználó 20218) válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Így már értem, szerintem ilyen nem volt. Azért is furcsa, mert én régebben megépítettem a Tom025-féle nixie órát is és abban is össze van kötve a 230-as és az 5V-os greatz hidak GND-je és ott érdekes módon nem jelenik meg a nagyfesz az 5V ágon. Be is linkeltem a rajzot.

kapcsrajz.png
    
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Igen ha tényleg csak egy helyen van összekötve. Viszont ha a tápnál összekötöd, majd ha esetleg a vezérlőpanelről átviszed a testet a kijelzőpanelra és ott ismét összekötöd a két feszültség testjét, akkor már kialakul a földhurok.
(#) (Felhasználó 20218) válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ha végignézed a nixie rajzát akkor ott is végig közös marad a GND. Ezt nem kerülhetem ki, mert az órám nyákján is közösen megy. Mindegy, most a munkám, és emiatt a pénzem is, elég elég bizonytalan, így meghatározhatatlan időre félrerakom az órámat.
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 13, 2011 /
 
Azt hiszem megvan miért lett rossz a tápegység!!!
Adva volt ugye egy takaréktrafó, 0,6V,12V,24V,36V,42V kimenetekkel. Tanult munkatársam szerint ott ronthattam el, hogy én az egyik diódahidat a 0 és 6V pontok közé, a másikat pedig 0 és 42V közé raktam, majd közösítettem a greatzek negatív pontjait. Szerinte a nagyobb feszt a 0 és 42V között tudom levenni, a kisebbet pedig a 36V és 42V között kellett volna lecsapolni, akkor GND közösítés után nem fog megjelenni a nagyfesz a kisfesz oldalon. Jövő héten ha lesz időm ki is próbálom és ha sikerült terheléssel is jó eredményt produkálnom akkor jövő hónapban megrendelem az új IV6 csőpakkot...
(#) zolee1209 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Próbálom megérteni, amit leírtál. Feltételezem, hogy ez a trafó, a megadott feszültségekkel, amiket felsoroltál, leágazások az adott feszültségeknél, vagyis az összes szekunder sorba van kötve. Odáig oké, hogy a magasabb feszültséget a 0-42V-os tekercsekről veszed le. Viszont, ha a kisebb feszültséget a 36-42V-os tekercsről veszed le, hogy 6V-ot kapj, majd ennek a negatívját lekötöd testre, akkor a 0-36V-os tekercseket rövidrezárod. Szerintem...
(#) (Felhasználó 20218) válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Elég valószínű hogy igazad van, ezért akarom kipróbálni, mert az elmélet csak elmélet marad míg nem tesztelik. Végül lehet, hogy inkább megcsinálom külön trafóval, az a tuti. Egy 3VA körüli 6V-os trafó alig 1000HUF és elég pici is.
(#) zolee1209 válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Szerintem a külön trafó sem fogja a problémát megoldani, ha a gond az áramkörben van. Vagyis, ha teszel egy külön trafót a kisfeszültségű részhez, attól még "illene" ugyanazt a hibát produkálnia. Ha ezután a táprész hibamentes, akkor valószínűleg az eredeti trafódnak valami baja van. Ha továbbra is rosszalkodik a tápegység a külön trafóval, akkor viszont valami már régóta hibás.
(#) (Felhasználó 20218) válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Jelenleg bármi érdekel ami 230V-ból stabil, egyen 50V-ot, 5V-ot és 1,2V-ot szolgáltat. Mi lehet a megoldás?
(#) jpocok válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Szia Martinov!
Szerintem a fűtést a képen látható módon lehet legegyszerűbben megoldani. Ha két diódát sorba kapcsolsz, és ezt párhuzamosan a fűtőszállal, akkor nem engedi 1,2V fölé nőni a feszültséget. Ugyanezt megcsinálod a másik irányból is és így közvetlenül a 6V váltóáramról fűtheted a csövet. Én egy csengőreduktor 3V-os tekercséről próbáltam. Még terhelés alatt is majdnem 5V AC feszültséget mértem rajta, de a "fűtés" tökéletes volt. Kipróbáltam a 8V-os kivezetéssel, úgy is hibátlan.
Mellesleg van néhány IV-3 csövem (használt!). Az majdnem ugyanolyan, mint az IV-6. Ha megkeresel privátban, szívesen küldök belőle 6 darabot, hogy folytathasd a kísérletet. Azután ha már nem kell, visszaküldöd. Ha pedig megtartanád, kifizeted és kész.
(#) (Felhasználó 20218) válasza jpocok hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Érdekes megoldás, egyszerű és elegáns! Végzünk asszonykám szakdolgozatával és elméletileg folytatni fogom a fejlesztést. Ha jól belegondolok tényleg csak a táp van hátra, aztán ha az jó akkor megveszem az új csöveket és megmérem a PIC-et és az optocsatolókat, (eddig nem volt hozzá bátorságom). Az optocsatoló is bajos, mert itt Szegeden nem lehet kapni ezt a fajtát, emiatt hestore-ból kellett rendelnem és jó drága a szállítás...
Köszönöm a csöveket, de sejtettem, hogy lesz baj, így 7-et rendeltem, tehát 1db élő csövem még van kísérletezni.
(#) sooty hozzászólása Jún 5, 2011 /
 
Sziasztok, nem emlékeztek véletlenül, kinek volt egy rakás IV-6-os csöve az apróhirdetésekben kb. 1-2 hete?
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Jún 5, 2011 /
 
Szia! itt.
(#) (Felhasználó 20218) válasza sooty hozzászólására (») Jún 5, 2011 /
 
Vaterán is lehet, én tőle vettem, korrekt, megbízható eladó!
Következő: »»   6 / 29
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem