Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   160 / 581
(#) MaTe193 válasza Janó bácsi hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Teljesen letekerve is ugyanúgy búg, mint feltekerve. Szerencsémre van itthon ugyanolyanom,de első körben megtisztítom.
(#) MaTe193 válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Itt egy kép az aljáról. A kondin alig mérek 1µF-ot. Gyanús nekem az a 2.2kOhm-os ellenállás is, túl sötét...
(#) MaTe193 hozzászólása Máj 25, 2011 /
 
Fejlemények: A búgást sikerült visszaszorítanom a kondi cseréjével.(Bár még egy kicsit brummos,de nem feltünő) Vétel viszont még minig nincs. A tekercseket még átnézem, mielőt tapizkolnék.Esetleg újabb ötlet?
Máté.
(#) teknikus válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Üdv!
Én ilyen esetben úgy szoktam csinálni, hogy a kapcsolási rajz alapján végignézem az összes alkatrészt, hogy minden a helyén van e, illetve nincs e elvált forrasztás, értéke megfelelő, ha ez megvan, a feszültségeket megmérem azokon a pontokon, ahol a rajz szerint meg van adva mennyinek kell lenni! Az oszcillátor és modulátor tekercsek végeit is ellenőrizni kell, lehet csak egy apró alig látható hiba miatt nem akar megszólalni. Tapasztalatom szerint a Kossuth mindig befogható, még ha valami hiba marad is a rádióban!
(#) gkari válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Pedig jobb először tapizni(pl. a hangerőpoti leszedőjénél, ECL pentóda rácsánál), mert így az megállapítható, hogy hangfrekis működés van-e. Ha nincs, akkor a tekercsekkel hiába teszel bármit. Ha a másik kezeddel nem fogsz semmit, akkor nem rázhat!
(#) MaTe193 válasza gkari hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Hömm. Jól van, rábeszéltetek, de a biztonság kedvéért inkább 'kivezetem' egy dróttal,azért mégse tapizkoljak benne össze meg visszam. Önellenörzés: a rácshoz csatlakozik sorosan egy 10nF-os kondi? A számozással bajban vagyok.
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Az EBF rácsánál is, mert az is erősít hangfrekit (is).
MaTe193: ne majrézz, ha nem érsz semmi máshoz, nem ráz. A rácsok meg amúgy se
(#) MaTe193 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Úgy lesz. Mit kell(ene) tapasztalnom hangügyileg?
(#) hege88 hozzászólása Máj 25, 2011 /
 
Előre is bocsánatot kéerk, ha rossz helyre teszem fel kérédsem, de gondoltam a "restaurátorok" tudnak ötletet adni.

Adva van egy 90-es évek eleji hifi CD lejátszó ház, ami már más vélt szolgál.
Mivel lehetne a gombok/ kijelzők feliratait eltüntetni?
Müanyag illetve a kijelzőnél plexi előlapról van szó, rajta fehér festékkel szitázott feliratok.

Köszönöm!
(#) maci80 válasza hege88 hozzászólására (») Máj 25, 2011 / 1
 
Denaturált szesz, Nicro K3, aceton, nitro hígító, alkohol! Vigyázat, bármelyik nyomot hagyhat a műanyagon ha sokáig van rajta!
(#) hege88 válasza maci80 hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Köszönöm válaszod!
(#) gkari válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Az EBF rácsa is, valóban-sőt, ha ezt tapizod, és működik, akkor-ekkor jó hangosan kell brummognia. A tapizást ne úgy csináld, hogy szó szerint ujjal nyúlsz oda, hanem pl. egy mérőzsinór hegyes végét érintsd az adott pontra, közben(ugyanazzal a kezeddel) érintsd a zsinór másik végét! Az ECL pentódarácsra 10nF csatlakozik.

R926.djvu
    
(#) MaTe193 válasza gkari hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Köszönöm!
Úgy terveztem, hogy egy vezetéket forrasztok az adott pontra, majd azt kivezetem és azt tapizom. Így macerás,de biztonságos.
(#) pucuka válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Azt nem úszod meg azzal sem, hogy ne nyúlj hozzá. Ezért javasoltam a csavarhúzót, mert ha ráz, maximum eldobod, és az élményen kívül más bajod nem lesz. A biztonsági intézkedés az, hogy elszigeteled magad, és csak egy kézzel, azt is csavarhúzón keresztül érj hozzá. Hidd el nem problémás. Máskülönben meg sem tudod javítani, hangolni is üzem közben kell, nem lehet mindig ki-be kapcsolgatni.
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Egy kézzel, és azon belül a jobbkezével tegye.

Autotrafós gépeknél meg azzal se. Csak ha van leválasztó trafó közbeiktatva.
(#) hatvanasjocó válasza pucuka hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Az érintésvédelem nagyon fontos! Ha mód van rá akkor csak mérőzsinórokat használjunk Kézzel még akkor sem ha a hálózati 0(nulla) van a sasszin. Ekkor a sasszitól eltérő pontokon akár a teljes anódfeszültség ott lehet és ha nem vagyunk tökéletesen elszigetelve a földtől, áramütést(egyenfesz) kaphatunk. A rácsra is juthat anódfeszültség (egy zárlatos csatoló kondenzátor esetén), tehát annak érintése sem veszélytelen. Egy digitális kéziműszerrel ebben a rádióban szinte minden hiba behatárolható. Az ECL triódája oszcillátorként üzemel, ennek működéséről is meg lehet győződni ha egy diódás előtétet készítünk a DMM-hez.
(#) Janó bácsi hozzászólása Máj 27, 2011 /
 
Igaza van Hatvanasjocónak, aki csöves rádiókkal akar foglalkozni szerezzen be egy 220/220-as leválasztó trafót, mert egyébbként életveszélyes nyúlkálni a készülékekbe. A BALESETVESZÉLY SŐT ÉLETVESZÉLY ELHÁRÍTÁSA MEGÉRI AZT A PÁR EZER Ft-ot!!!
(#) sooty válasza Janó bácsi hozzászólására (») Máj 27, 2011 /
 
Egy anekdota: Kiszálló rádióműszerésszel történt meg a hőskorban, hogy a tulajdonos kérte, hogy javítsa meg a néprádióját, mert nem szól. A készülék üzem alatt volt és a hátlap nyílásain keresztül látható volt, hogy az egyik cső ferdén áll, és nem izzik. A kolléga úgy gondolta, hogy ehhez nem kell szétszedni a rádiót, hanem egyik kezével félrefeszítette a hátlapot a másikkal rutinosan benyúlt, hogy a csövet megigazítsa. Persze sikerült belenyúlnia az anódfeszbe. Hirtelen elengedte a rádiót és próbálta kirántani a kezét, de a hátlap odafogta a csuklóját és a tulaj csak azt látta, hogy a srác a kezére szorult rádiót lóbálja majd ahogy lerázza magáról az a földön csattan, darabokban. "Sajnos teljesen javíthatatlan..." közölte a srác a döbbenten néző tulajjal, mintha misem történt volna ...
(#) _BiG_ válasza sooty hozzászólására (») Máj 27, 2011 /
 
Nem anekdota, hanem az elektronika tanárommal történt régen, mikor még nem tanárkodott, hanem tévét javított, hogy amikor belebújt egy nem rég kikapcsolt, javítandó tévébe, jól becsapott az orrába a képcsövön megmaradt nagyfesz. A felrántott fejével megemelte a fa kávát
(#) MaTe193 hozzászólása Máj 27, 2011 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat!
Addig amíg nem szerzek leválasztó trafót,nem igen tervezek komolyabban nyúlkálni rádióba. Hangolni még nem tudok, egy szignálgenerátort is be kell majd szereznem. Leghamarabb jövőhéten tudok foglalkozni a rádióval, addig még jelentkezem!
Máté.
(#) gkari válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 27, 2011 /
 
Na nem kell azért ennyire parázni, ha a tested nincs földpotenciálon, valamint a korábbi tanácsokat megszívleled, akkor nem lehet baj. Azt hogy a fázis a sasszin van-e, egy egyszerű fázisceruzával meg lehet állapítani.
(#) hatvanasjocó hozzászólása Máj 29, 2011 /
 
Találós kérdés : Mit rejtenek a mellékelt képen látható cca. 6x6x6 cm-es Orion emblémás dobozok?

PICT2416.JPG
    
(#) MaTe193 válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Forgókondenzátor?
(#) hatvanasjocó válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Nem, de a funkciója összefügg a forgókondenzátorral. 3 rákérdezés után mutatom a dobozokat kinyitva.
(#) MaTe193 válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Áh,tehát barkóba! Van neki induktivitása?(Ez nem rákérdezés- ugye?) Mármint nem parazitainduktivitás,hanem 'normális' .
(#) kisgeri válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Ha jól tudom, a hullámcsapdának volt ilyen doboza.
(#) hatvanasjocó válasza kisgeri hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Nyertél! Egy baráti hátba veregetést! Hát ez az ami ritkaság, gyári csomagolású Orion hullámcsapda A83030 típus használatlan újak. 3 db egyszerre. Detektorosokhoz és kisebb szelektivitású egyenes vagy visszacsatolt csöves rádiókhoz. Tudomásom szerint 1930 és 1940 között gyártottak ilyeneket.
Idézet:
„Leírás: A hullámcsapda segítségével valamely zavaró adóállomást, rendszerint külföld vétele közben a helyi adót, ki lehet zárni. Leginkább élesen hangolható rezgőkörből áll, amely az antennakörbe kapcsolva, annak ellenállását a zavaró adóállomás frekvenciájára nézve nagymértékben megnöveli. Feltehetőleg 2+1 csöves készülékek esetén alkalmazták a szelektivitás növelésére. Kisméretű bakelit dobozba építve, csatlakozó dugókkal és aljzatokkal szerelve. Három típusról lehet tudni: A, B éc C verziókról. Korabeli ára: ismeretlen
Referencia Sándor Perneky”

Feltöltöm a kapcsolását is
(#) hatvanasjocó válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
A kapcsolási rajza:
(#) hatvanasjocó válasza MaTe193 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Kisgeri rákérdezett és tudta. Te is közeledtél a megoldáshoz, mert ilyent keveset látni ezért mellékeltem a leírását is.
(#) kisgeri válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Köszönöm! Ezt a leírást nem ismertem, de nagyszerűen összefoglalja. A működési elvét ismertem, de kapcsolási rajzot még nem láttam róla. Tényleg nem gyakori darab! Gratulálok hozzájuk!
Következő: »»   160 / 581
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem