Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   159 / 378
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Én 1mm falú csévével számoltam (elég), ahhoz képest elveszítettél 0.27cm2ablakot. Ez primer menetben számolva ~50menet (1 sor)! Ilyen szűk ablaknál számít!
Tehát Avas35x28mm=9.8cm2?Kb. 120VA.
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Nekem ezzel a vassal(9.8) 1115menet primer (0.9T) jött ki. Miért lesz a szekunder 0.6-osból, (Kb. 0.8A)? Végül is, mekkora teljesítmény kellene, mert az eredetit 2 trafó is tudná. (egy is, kis türelemmel /28x52-es vassal/).
(#) luluzulu válasza granpa hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Meg mértem még egyszer végül is az én cséve testem lett a vékonyabb. a gyári még vastagabb.

De valamiben nem értünk egyet, mert nekem 100menet jött ki soronként... (A drótot 0,34mm-nek vetted (Átmérő))
nem 50...

Akkor le tekerek valamennyit egy 50 menetett.

A primer 2,5/A-mm2, 0,34mm dróttal csak 0,3A jön ki ,ami csak kb 66VA.

A drót azért ilyen mert kb 30VA birja de mivel kétszer kell azért az 60VA és így már majd nem meg haladja a primert...

200-200VA kell azért kell 3 trafó az adná csak ki. Mert a drót el látotágom elég szegényes csak vas van mint a szemét.

De lehet hogy hülyeségeket beszélek....
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Én még az eredeti 0.7(0.72)- vel közelítettem meg a helyet. De tekerhetsz párhuzamosan is a 0.34-ből, és máris jó vagy, el kell férjen ekkora ablakba. Ha nincs más, akkor a szekunder is mehet paralel. 3 trafónál kicsit macerás lesz, mert minden trafón kettős szekunder kell, csak úgy lehet jól összehozni a kettős tápot. Nagyon egyformára kell csinálni őket!
A 2x100-120-ból hogy lett 2x200? Ha már nagyon megvadultál, csinálj csak két trafót, ahogy írtam, jobban jársz. (Ha már semmiképp nem akarod egy naggyal megoldani.)
(#) luluzulu válasza granpa hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
ösz teljesítményre kell 200VA. A nagy trafóval már sokat szívtam eddig.(szégyen nem szégyen már 4 nagy trafót meg csináltam,A legjobb eredményem eddig az volt hogy 1A fogyasztott üres járatban...Az utolsó az fogyasztott 200mA de akkor már a szigetelések miatt még a primert sem bírtam be fejezni...) Szóval még nem lesz elég tapasztalatom maradok a kis trafónál...

Mekkora árammal terhelhetem majd a kis trafómat ha holnap be fejezem?kb
0,5A primer 1A sec belefér vagy az már sok?
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Ha kis trafó alatt a 9.8cm2 vasút érted, abba bőven benne van ez a teljesítmény.Ha paralel 0.34-sel van a primer, akkor 2.7A/mm2 még elviszi szépen a 0.5A-t. 2x0.6-tal a sec. 1.5A-t tud. Egy szállal 3.5-es áramsűrűség lesz a sec.-ben, 1A-nál. Mit raksz rétegszigetelésnek?
(#) Koree hozzászólása Ápr 9, 2012 /
 
Üdv.
Szeretném megépíteni ezt az áramkört.Szereztem hozzá egy 2x12V-os 70VA-es toroid trafót.Sorba kötve tökéletes lesz hozzá,de az áramkör igényel egy 9V 220mA-es nyáktrafót.Ezt szeretném kiváltani.Bontottam egy régi trafóból 0.7mm vastag réz huzalt.Ebből szándékozom ezt a plusz szekundert megcsinálni.A kérdésem az lenne,hogy ez a huzal jó lesz-e erre a célra?
Egy gondom viszont van ezzel a huzallal, még pedig hogy nem fogja kibírni a spulniba tekerést hogy átfűzzem a trafó közepén.Ugyan is miközben lebontottam az egész tekercset a régi trafóról azt tapasztaltam,hogy nagyon könnyen lepattogzik a lakk a huzalról.A szekundere jó vaskos volt,de mondom ez úgy is felesleges erre a célra, volt vagy 1-1,2mm.Meg valami furcsa harisnya szerű anyag is borította.Ez egy jó öreg 2x110V / 700V-os trafó volt .Van még egy-két kicsi biztonsági trafó csak egyik sem felelt meg a forrasztó állomáshoz, mert rendre 380/12 és 380/24 voltosak és 230-ra kötve kb 15V-ot produkált az utóbbi trafó.Ezek mindegyike szétszedésre szánt trafók apumé, de neki nem kell hát remélem ezekből majd sikerül a célnak megfelelőt bontanom.
(#) axterix válasza granpa hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Kellemes Húsvéti Ünnepeket!

Igen ez a cséve nélküli méret.Vissza linkelem a képet ezt és egy hasonlóból lehet összehozni a másik ( hegesztett).Az a alacsonyabb.
(#) Imi65 válasza Koree hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Lehet, hogy jó lenne a 15V-ot produkáló trafó is, legfeljebb jobban melegszik a 7805 stab IC (nagyobb borda kell rá), a többi maradhat a rajz szerint.
(#) Mályi László válasza Koree hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Ha a lakk pereg ne használd, felesleges idő töltés lenne. A 380/12 egyen irányítva szűrve 9.7 szerintem megfelel, 220 kötve a380 kivezetés.
(#) granpa válasza Koree hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Ahogy Mályi kolléga írta, a 380/12-es trafó, 230V-ról pont jó feszültséget ad. De a toroidba igen egyszerűen befűzhető néhányszor 10 menet, de 0.3(0.33)mm átmérőjű bőven elég 220mA-hez. Helyben (tömeg)is jobban jársz.
(#) granpa válasza granpa hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Folytatás: ha nincs vékony drótod, akkor a 0.7-sel együtt, a már itt korábban leírt fűzőtűre feltekersz cukor spárgát(vastag cérnát), és szépen egymás mellé betekered a toroidba (így biztos nem érnek össze a menetek, ha hibás is a lakk), utána lakkozod. Számold ki, kb. 4-5m kell (a 40-45 menethez). Szerintem egy sorban elfér. Ha 5.5-6V lejön, az egyenirányítva, pufferelve elég a stb.kockának.
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 9, 2012 / 1
 
Kellemes Húsvétot (kissé utólag). Akárhogy számolok, ebből az egy vasból bőségesen kijön az általad áhított teljesítmény. Az ablakba kényelmesen el kell férjen(ek) a tekercs(ek). Nem tudom mit , hogy csináltál, ha ez nem így volt. Primer 0.7mm-esből, 678 menet; szekunder 1.3mm-es, 2x97 menet (2x30V-ra). 1(1.4)mm-es cséve-vastagság, soronként (sütőpapír 2soronként) szigetelés (de inkább régi nagy hálózati kondikból, kondenzátor papír/pl. fénycső, rossz motor kondi/).
(#) axterix válasza granpa hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Bocsánat! Az 2x40v az a 30v ezt első perctől a gondom.Akkor szerinted megvalósítható 2x40v-ra is?Ha nem vagyok nagyon szemtelen adatokat (menet számokat)Kérhetnék?Erre a vasra konkrétan.
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Bocsi! Belekeveredtem mint macska a cérnába."luluzulu" igényeire válaszoltam a Te vas méreteiddel. Ebből a vasból ki lehet feszíteni ~300VA-t. Írd meg újra, légy szíves Neked mennyi kellene (feszültség, teljesítmény,stb.). Vissza-visszamegyek az előző oldalakra, de csak összekeverem, kinek mit. A két közel azonos trafóból lehetne másfél vassal azt hiszem Neked valamit kihozni. vagyok.
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Gondolom azóta olvastad a helyesbítést. 2x40V-ra ugyanaz vonatkozik amúgy (mármint a Tiédre); több menet vékonyabb drót (egyforma hely-szükséglet). Kiszámolom az adatokat, csak lássak világosan (a fejemben!); kinek, mi kell.
(#) granpa válasza axterix hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
300VA-ra: Pr, 610 menet, 0.8mm-esből, 4.8cm2hely; Sec. 2x117menet, 1.3mm-es, 4.5cm2hely; 1T gerjesztés, Jpr2.6, Jsec2.8. 1mm vastag falú csévével az ablak 10.26cm2. Avas16.1cm2. N/V=2.8, primer 0.95-tel, sec. 1.05-tel szorozva a veszteségek okán. "k"=0.021, ami megengedhető, mivel nem lesz állandó csúcs teljesítményen; ugyanezért a "J"értéke is, és a gerjesztés is.
(#) granpa válasza granpa hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Folytatás (néha nem lehet módosítani a hsz.t). Ha szépen tekersz, és látod, hogy jól állsz a hellyel, arányosan megnövelhetőek a menetszámok (pr, 30, sec, 6-6 pl. vagy akár többel is), így az üres járási áram csökken (veszteség).
(#) Directors válasza Directors hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Ebből a trafóból olyan 500VA-ot kilehet szerintetek hozni ha újratekerem? Olyan 35V kellene kétszer.

Mályi László: Sajnos tévedtem nem tudok már rátekerni a trafóra.
(#) granpa válasza Directors hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Ha a sok kivezetéses hosszúkás trafóra gondolsz, éppen 500VA-es, de mivel nagy ablaka van, többet is bele lehet tekerni. Az oszlop mérete: sacc. 60x36mm=21.6cm2, az ablak 107x18mm=19.26cm2, ebből eljön a cséve vastagsága, de bőven belefér 500VA-re a drót.
(#) fishme hozzászólása Ápr 10, 2012 /
 
Hello
Van egy olyan problémám hogy az erősítő dobozába szerelt trafó ki be kapcsolásakor pattannak egyet a hangszórók amíg a pufferkondik fel vannak töltődve mi lehet erre a megoldás ?
Maga az erősítő egy toroid trafóról megy azzal nincs is gond ki és bekapcsoláskor de a hűtés miatt tettem be egy 12V-os pc ventit és ennek a trafónak a ki be kapcsolása zavar be.
(#) granpa válasza fishme hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Szia! Tégy a pufferekre kisütő ellenállást (1-2K), a kapcsolóhoz szikraoltó kondit (10-100nF).
(#) mindenes válasza fishme hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Az ilyen problémák kivédésére találták ki a koppanásgátlókat. A párhuzamos ellenálások használatát én nem igazán értem, igy nem is ajánlanám, max. kikapcsoláskor enyhíthet a tranziens elnyomásán, bekapcsoláskor a feltöltelen kondi ugyanúgy rövidzárat jelent, ha van ott párhuzamos R , ha nincs a koppanás ugyanúgy megmaradna.
A szikraoltó kondi viszont lehet megoldás. Ez egy 400V vagy nagyobb feszü. fólia kondi néhány nF esetleg 10n értékekkel ezt bátran ki lehet próbálni. Ezt a kondit kell a kapcsolóval párhuzamosan kötni. Bővebben: Link.
(#) Mályi László válasza fishme hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Néz át erősítős topikba, koppanás gátló címen. ez az igazi meg oldás a problémádra. Vigyáz a mélynyomó nem szereti, érdemes védeni ez ellen.
(#) luluzulu hozzászólása Ápr 10, 2012 /
 
Kész lett a kis trafó, kicsit furcsán de működik.

23V add le mind a két végén, szóval kicsit el számoltam,de ez a legkisebb gond. Amit érdekes hogy az egyik kivezetésen hiányzik 3 menet és még is le agya a 23V-ot.

Ha rákötök egy 24V 75W izzót akkor a feszültség le esik 19V-ra. De még így sem melegszik 15 perc után is hideg volt a trafó. I=P/U szerint már 3A kellene hogy folyon, ami sok a 0,6 dróton.

A nagy trafómon hogy mért nem férek el az jó kérdés... Pedig 48 menetet egy sorban ami nem olyan rossz.

Szigetelésnek egy fajta ragasztó szalagot használok...
Nem tudom pontosan hogy mi a neve, a festők használják, papír alapú a hőmérsékletet birja szerintem meg felel erre a célra...

Szóval most már nem értek semmit...De legalább működik.
(#) fishme válasza mindenes hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Köszönöm a segítséget még egy kérdés melyik kapcsolóra tegyem ? amelyik az erősítőt kapcsolja vagy amelyik a venti trafóját
(#) erbe válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
24 V-on 75 W-os égő névértéken 3,125 Ohm. Ha nem számoljuk a hőfok adta eltérést, 19 V-on ez csak 2,47, ~2,5 A-t enged át. Ha csupasz a tekercsed, eléggé tud hűlni ahhoz, hogy ne melegedjen ekkora terheléstől. Igaz, ez kb. 9 A/mm2, de külső tekercsnél csupasz felületen elhűti. A tekercs belsejében már kockázatosabb lenne.
(#) Mályi László válasza Directors hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Remélem sikerült a privi sok sikert.
(#) granpa válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Elég érdekes lett! Az a festő szalag baromi vastag, azért nem férsz el. Fogj fénycső-kondit, vagy (220-as)motor kondit, bontsd szét, abban van a legjobb sorszigetelő papír. A 48 menet mekkora ablakba, hányas dróttal?
Mennyi az üres-járási áramod?
(#) Gery78 válasza luluzulu hozzászólására (») Ápr 10, 2012 /
 
Helló!

A festőszalag nagyon vastag szigetelésnek, ha jól emlékszem akkor a villértnél lehet kapni 0,05mm vastag trafópapírt. Próbálj meg ilyet szerezni. Ha nem sikerül akkor a másik verzió a TESA szalag, ez olyasmi mint a cellux, csak sárga színe van, és ez is nagyon vékony, és jól szigetel. Ha megnéztél belülről kapcsolóüzemű tápot, akkor biztos láttad, hogy a trafók ilyennel vannak betekerve. A villértnél egyébként elég sok mindent lehet kapni ami szükséges a trafótekeréshez.
Következő: »»   159 / 378
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem