Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Világvevő rádió építése
Témaindító: djtometkow, idő: Szept 28, 2007
Témakörök:
hi azér merészeltem új témát nyitni mert szeretnék egy olyan rádióvevőt építeni (vagy már meglévőt átalakítani ) amely képes fogni középeurópa (vagy egész európa) nagyobb rádióállomásainak adását
az se lenne rossz ha nem csak a 88-108Mhz-et hanem annál sokkal többet és lehetőleg AM/FM legyen naggyából ennyi :yes: ebben szeretném kérni a nálam tapasztaltabb fórumozók segítségét :help: előre is köszi ![]()
Egy ilyen Rádió engem is érdekelne. Nade nekme viszont olyanra lenne szükséges ami min300 Mhz és max 500Mhz között működne.
Bocs hogy nem tudtam segitséget nyujtani. ![]()
semmi gond
![]()
Hello, A kérdés felvetéséhez csatlakozom, hasonló terveim nekem is lennének. Először is pontosítsunk! Dani igényeit ismerjük, irány az UHF sáv. DJ? Te milyen frekitartományt szeretnél fogni?
Dani terveiről annyit mondhatok, hogy a "mag" egy MC3357, MC3361, vagy hasonló lehetne, egy ezzel megvalósított kétszer transzponált KF vevő, 10,7 vagy 21MHz-es KF-el. A vett sávot erre kell transzponálni egy igényes áramkörrel. Ez lesz a kemény dió, ha nincsenek NF műszereink. S egy bölcselkedés: A tanárom mondotta, jó vevőt nehéz építeni!!! (S igazat szólt)
én elég széles frekitartományra gondoltam
amibe benne van a normál műsorsáv a rádióamatőr sáv meg ami még belefér u.i.: léci érthetőbben fogalmazzatok mert hulla kezdő vagyok még a rádiózás terén ![]()
Szóval LW (hosszúhullám) -tól az URH-ig...Ha kezdő vagy akkor Google! Olvasgass a rádióvevők működéséről, mert akkor nem fogjuk érteni egymást
![]() Sikerült elvennem a kedvedet? ![]()
nekem van 1 grundig rádioóm ami lehet h nem világvevő de sokat tud mint pl:
-FM: 87.5-108Mhz -SW2: 10.5.22Mhz -SW1: 3.9-10.499Mhz MW 513-1611Khz LW: 150-353Khz és még van rajta kijelző is ![]() hátrány: van vagy 10-15 kiló ![]()
A bölcsességet csak megerősíteni tudom
![]()
Na pill, keverünk itt két dolgot. Van ugye a közelszelektivitás, amit a KF szűrő sávszélessége határoz meg, ha ez rossz akkor hallod a "szomszédos frekiket is, pl a PMR-en több csatornát. A távolszelektivitást a bemeneti szűrőáramkörök (is) határozzák meg, ha ez rossz akkor fogod a vételi freki felharmónikusait+a +-KF egésszámú többszöröseit (a tükörfrekvenciákat). Szóval jókora turmixot! Azt én sem értem, hogy az IC hogyan lehet keskenysávú, amikor azt a sávszélességet a rákapcsolt szűrő határozza meg. Az legyen csak keskeny, ha amatőröket hallgatunk, vagy szélesebb, ha műsorszóró adót. Valóban, félre lehet ezt érteni: szélessávú vevő úgy lehet belőle, az én értelmezésem szerint, hogy a keskenysávú KF erősítő előtti keverő+előerősítő a szélessávú, és abból képes kikeverni a kívánk KF-et...Nem tudom érthető voltam-e?? (én nem érteném magamat
![]() Ui.: De ha a széles sáv alatt a KF sávszélességet érted, akkor igen, csak a szűrőt kell váltani, ez ilyen egyszerű!
huh. :eek2:
nemgondoltam volna hogy ennyien irtok vissza rengeteg okosság van itt már most de tudnátok feltenni egy kapcsi rajzot? azt jobban értem mint az erősítők, szűrők halmazát (mellesleg ezek hogy működnek ? mire valók?) ![]() ![]() rádiózásban még mint mondtam kezdő vagyok de nm ment el a kedvem ettől nem kell félni ![]() ![]()
lenne + egy kérdésem:
ha összegyúrnék egy műholdvevőt egy rádióval akkor lefülelhetném a nemzetközi űrállomást? :alien2:
Itt van egy példaként, ez 0(?)-30MHz-ig vesz, PLL szintézerrel, megfigyelhető a 6-sávos bemeneti szűrő (Front End Panel) , ami mutatja, hogy a folyamatos hangolás mögött vannak azért tartományok!
Ui.: Viszont vannak már "világvevő IC-k" azokat használva azért egyszerűbben lehet az ilyet, a TEA5762 pl ilyen de ezeket még nem ismerem...
Itt a kérdés az, hogy az az űrállomás mekkora frekivel sugároz és milyen modulációval.
ez mind szép és jó, de nem lehet ezt egyszerübben megoldani (pl.: egy meglévő rádiót átalakítani vagí felerősíteni hogí nagyobb legyen a vételkörzet sugara esetleg)
amúgy az iss 145Mhz-630mhz között sugároz adást ![]()
Természetesen lehet. Egy meglévő rádióból pl fel lehet használni az egész KF erősítőt, demodulátort, HF végfokot. A vételkörzet sugarát, más szóval az érzékenységet, egy adott frekvenciára méretezett antennaerősítővel lehet megnövelni. De vannak szélessávú erősítők is, kezdésnek inkább azok a megfelelők.
király
mindig van egy másik út antennát milyet kell csinálni ezekhez az "univerzális" rádiókhoz vagy az mindegy?
Én pont most szenvedek azzal hogy építenem kéne szélessávú vevőt 400 megára. Csak éppen nem találok hozzá megfelelő KF IC -t , mert mind "NFM IF". Ha az IC előtti keverő és KF széles, az még mindíg kevés ha a tokban lévő keverő, (2. keverés) keskeny. Vagy én látom rosszul...? Vevőben nem vagyok eléggé otthon.
Jelenleg ott tartok hogy egy normál CCIR műsorvevő cél IC KF erősítő + demodulátor fokozatait felhasználva fogom megoldani a problémámat. Az IC bemeneti rf fokozatokat az AM résszel együtt kihagyom, építek egy bemeneti fokozatot, egy keverőt, egy helyi oszcival, kiszűrőzöm 10,7 megára és ez megy bele a műsorvevő IC KF bemenetére. A demodulátor és a hangfrekis rész benne van a tokban. Ennél egfyszerűbben én nem tudom megoldani. Miért nem gyártanak UHF re szélessávű FM vevő IC t...??
DJ:
-Az antenna az első szárnypróbálgatásoknál nem kritikus, de a jó vételhez itt is, mint az adóknál, a vételi frekire méretezett antenna kell. Szélessávú pl az ún. discone antenna. Menyus: -Ha ez a probléma, a második keverésnél működő szűrőt is válaszd szélessávúra! -Talán azért nem gyártanak szélessávú IC-t UHF-re, mert nincs szükség rá, mivel azon a sávon nincs szélessávú adás. De Te milyen adást szeretnél itt fogni?
Én egy seinheiser rádiós mikroportot kaptam...vevő nélkül, ahhoz kéne hogy használni tudjam. Hogy nincs szélessávú adás ezen a frekin...?? Hát a TV adók hangvivői? Mind szélessávú FM ben modulált adás. Tudom, használjak TV tunert. A most beszerezhető TV tunerek majd mindegyikéhez kell egy külső kontroller ami vezérli, programozni pedig ilyen szinten (I2C...stb) nem tudok. Meg izgalmasabb ha én rakom össze.
Menyus, A TV-hang "KF" erősítése, demodulációja 5,5-6,5 MHz-en történik, normától függően. A tuner nem gond, akadnak még szép számmal analóg analóg tunerek a piacon...
Mert minél magasabb a frekvencia, annál nagyobb probléma a tükörfrekvencia kiszűrése. Megoldás a több KF alkalmazása. A magas KF érték esetén az FM demodulátor kis hangfrekvenciás jelet ad. Ennek ellenére az ANALOG DEVICES gyárt jó cél IC-ket.
Szerintem a legegyszerűbb megoldás: egy meglévő rádióvevő antennájára köss egy konvertert, ami a 400MHZ-es jelet lekeveri a 88-108 MHz-es sávra.
Megfelelő műszerezettség nélkül semmi esély egy jó érzékeny vevő építésének. A beállításhoz használt műszerek értéke mindenképp nagyobb mint az épített vevő értéke, ezek nélkül teljesen esélytelen rádiót(vevőt) építeni, főleg gyakorlat nélkül.. és ha nencsak wbFM hanem AM, nbFM, SSB (LSB/UDB), CW, stb is kell..
Venni kell egy jó asztali scannert, esetleg egy kézit, vagy egy teljesértékű rádiót. A másik ami fontos az antenna! Ennek megépítése, elhelyezése ugyanolyan fontos mint maga a rádió. Minden sávra jó antenna nincs. URH-n Yagi antenna minnél magasabban, RH-n is (akár 20-40m) hosszú huzalantennák vannak.
Ezért építgetek vagy 2 éve csak műszereket
![]()
Ha már így is úgy is egy komplett keverőt kell megépítenem, (lokal oszcillátor és keverő a konverterhez is kell, így nincs különbség) akkor már teljesen mindegy hogy pl. 108 megára keverek le vagy 10.7 Mhz re. (illetve csak annyi hogy 10,7 re létezik gyáriban kerámia szűrő, 108 megára pedig méretezni kell (lehet hogy több fokozatú) LC szűrőt.) Az eredmény ezen kívül ua. csak az egyik megoldásnál eleve kimaradnak a műsorvevő eredeti rf. fokozatai. Azaz kevesebb lesz a zaj ha a meglévő műsorvevőt csak "KF vevőként" használom. Nekem ez utóbbi egyszerűbbnek tűnik, de nagyon köszönöm az ötletet. Vegyünk gyári rádiót....? Vegyünk, végül is már elérhető áron hozzá lehet jutni pl. egy YAESU VR120 as szkennerhez, beteszem az elemet és megy... És akkor mi kárpótol az elmaradt sikerélményért mikor megszólal a saját gyártmányú rádióvevőm? Igaz hogy nem úgy szól mint egy gyári YAUESU, és lehet hogy szó szerint "világvevő" lesz belőle de akkor is én leheltem lelket bele, közben tanulok a buktatókon, mindeközben képzem saját magam. Nekem ez mindennél többet ér...Ez a hobbim!
Tisztázni kellene ki és mit akar...
Ha az építés maga a cél, és nem baj ha a végén azt kell mondanod a barátodnak hogy: "már működik, de még fele annyi állomást se hallok vele mint a Te ecserin vett olcsó zsebrádiódon"... A topikindító a ccir-fm műsorszóró sávról szólt (88-108MHz). Itt semmi értelme új rádió építésének, mert egy közepes minőségű rádiótuner (pl: Videoton RT-7300) is ugyanúgy teljesít mint egy csúcsscanner (amit előzőleg belinkeltem), sőt talán jobban. (pl: stereo) Talán ezért nem találtok erre cél-IC-t. Egyedül az antenna mérete/elhelyezése a lényeg.. (Erról szól az URH műsorszóró DX, mert a rádiók paraméterei már elérték az elméletileg elérhető határértéket, nincs értelme saját építésnek) Részben érvényes ez az AM műsorszórásra KH és RH-n, de itt a műsorvevő rádiók paraméterein még lehet mit javítani. Van még a Sony ICF sorozata az utazó vagy hazájuktól távol dolgozó embereknek. De továbbrais hangsúlyozom aki Európa URH műsorszóróit akarja hallgatni annak nem rádiót, hanem antennát, sőt inkább antennaparkot kell építenie. A másik irány a NEM műsorszóró rádiók távolsági vétele (pl: űrjármű, vagy RH-DX). Ide vagy építeni vagy venni lehet rádiót, de ezen sávokban az SSB, CW és tucatnyi digitális gépi üzemmód a jellemző (ekkor maga a demodulátor is bonyolultabb, főleg ha összüzemmód a cél). A gyári rádiók pozitívuma hogy építésükben sok ezernyi óra tapasztalat van. Ha pl.egy olajfúró szigeten kapnék munkát távol az otthonomtól, akkor nem hiszem hogy sajátépítésű rádiót vinnék magammal. (pl üzembiztonsági és jogi okokból is) ..bocs hogy hosszú voltam..
"Tisztázni kellene ki és mit akar..."
Én csak segíteni akarok, szeretnék. Volt aki TV-t akart építeni 14 évesen, úgy, hogy az IC-ket nem ismerte. Persze csak fekete-fehéret. ![]() ![]() Itt van az olysokat emlegetett "építés öröme". Mint a Magyar narancs: Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk! Lehetünk igy is a házibarkács rádióval. Én biztosan büszke leszek a fiamra, ha majd megmutatja az első detektoros rádióját, még akkor is, ha csak a szomszéd CB-je szól majd benne...
No igen, én is kb. erről írtam a legutóbbi hozzászólásom végén. Csak én egy hangyányival többet szeretnék venni a szomszéd CB jénél.
![]() ![]()
Ráadásul a mikroprthoz - ha valóban használni akarod - kettő darab tunert (vevőt) kell építened, mert ezeket diversity módban szokás venni. Erre a zért van szükség, mert az engedélyezett kis teljesítménnyel gyakran még egy színpadon mozgó mikroportot sem lehet kiesésmentesen venni egy antennával.
No, ettől azért annyira nem félek mert közel 20 dbm et mértem a kimenetén 50 ohmon. Az a 100 mW elég szokott lenni ezen a frekin jó pár száz méterre is akár. A kézi mikrofonok szoktak igen kis teljesítményűek lenni, a mikroportok eleve erősebbek. Egyébként használni konkrétan nem akarom, és lehet hogy nem is fogom sohasem. Viszont idegesít hogy ha mégis szeretném használni egyszer, akkor nem tudom mert nincs meg hozzá a vevő. Zsebrádió kibelezve ( AM/FM rf fokozatok kidobálva belőle hogy legyen benne hely) a PLL es (LMX2326...ilyen volt
![]() ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |