Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   45 / 978
(#) antika037 hozzászólása Nov 17, 2009 /
 
Kezdő villanyszerelő létemre szeretném megtudni a mozgásérzékelő beszerelését! Semmi információm nincs róla, de készülékem van. Köszönöm
(#) kadarist válasza antika037 hozzászólására (») Nov 17, 2009 /
 
Szia!

Mi a kérdésed konkrétan? Milyen mozgásérzékelőről van szó?
(#) antika037 hozzászólása Nov 17, 2009 /
 
Mozgásra bekapcsolódó udvari világítást szeretnék csinálni. Kösz
(#) Feri válasza kadarist hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Ez nem változás az EPH-t régen is így kellett telepíteni.
Nincs semmi veszélye egy megfelelően kialakított rendszernél, sőt fokozza a védelem hatékonyságát.
Ugyanis nem tud veszélyes potenciálnövekedés kialakulni az összekötések miatt. Ilyen potenciál növekedést a villámcsapás másodlagos hatása is okozhat.
(#) proba válasza antika037 hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Esetleg a mozgásérzékelőről többet...
Van 12V, 24V riasztókhoz ezzel kinlódás ilyet csinálni .Van direkt 230V-os, ennek adsz 230V -ot a kimenetére meg rákötöd az izzót a nullához képest és kész.
Azután biztosan vannak még egyebb fajták is.
(#) antika037 válasza proba hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Köszi! Sikerült!
(#) VIM válasza proba hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Helló Proba!
Ha már a mozgásérzékelőnél vagyunk, tudnál nekem segíteni az ügyben, hogy a felszerelt érzékelő előtt lévő, "tejszerű" burkolat UV roncsolódás miatt okozhat-e érzékenység vesztést? Ha igen, lehet-e valamivel korrigálni? Vagy vegyek egy másikat?
Üdv.:VIM
(#) pggabi válasza VIM hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Szia. Az a tejszerű burkolat a mozgásérzékelő lencséje. Ezek az érzékelők nem a fizikai mozgást látják, hanem hőkülönbséget. (mintha hőkamera képét látnád) Sajna az érzékelő elem nem túl sokat lát magában, ezért tesznek elé terelő lencsét. Ez kiszélesíti ugyan a látószöget, cserébe viszont legyezőszerű sávokra osztja. Ebből az lesz, hogy fokozatosan nyíló alakban követik egymást. Ezt teszi a lencse. Ha leveszed róla eléggé letompul szegényke... Aztán jön az időjárás is. Remélem segítettem.
(#) VIM válasza pggabi hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Helló!
Tudtam, hogy vennem kell egy másikat. Ez egy gömb formájú érzékelő, és márvány mintásra sütötte a nap, oly mértékig, hogy egy darabka már ki is esett belőle. A következő fölé már shiltet fogok tenni, talán tovább bírja majd.
Köszi.
VIM
(#) Rumcájsz válasza VIM hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Tapasztalat hogy ezek az optikai lencsék nem UV állók. Mondjuk áruk sem olyan nagyon vészes. Egyes üzletekben pár száz forintért már vehetsz tartaléknak is.
(#) Rumcájsz hozzászólása Nov 21, 2009 /
 
Sziasztok!

Szakmai segitséget szeretnék kérni!
Egy még meg nem vásárolt tuskabinnak kellene kialakitani az elektromos bekötést. Mivel (őszintén megvallva) ilyennel nem volt dolgom még, általában hova szokott a 230V kábel csatlakozni? Hova csináljam meg neki a leállást? A kabin aljába vagy hátuljába??
ÉV relé is lesz természetesen.
(#) potyo válasza Rumcájsz hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
Szerintem hagyj egy akkora darab kábelt szabadon a tetejétől, hogy bárhová elérjen. Aztán ha nem kell olyan hosszú, akkor elfér a háta mögött...
(#) attila.szalai5 hozzászólása Nov 21, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy kis tanácsra lenne szükségem.
Van egy porszívónk ,ami valószínűleg zárlatos lett...szép nagyot szikrázott a konnektorban. Ez eddig nem is gond, öreg volt már szegény, lejárt az ideje.

Ami jobban aggaszt az, hogy az adott áramkörhöz tartozó összes kismegszakító leváltott egészen az óráig.
A legközelebbi és a legtávolabbi is (ez utóbbi az EON-os méretlen oldalon van az óra előtt).

Miért van ez? Gondolom az lenne a helyes működés, ha csak a rossz készülékhez legközelebbi váltana le. Kissé kellemetlen, hogy ki kell menni a házból (kint van a villanyóra) és felkapcsolgatni a kismegszakítókat...

Van javaslatotok a probléma megoldására?

Előre is köszi!
(#) Dudus válasza attila.szalai5 hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
Teljesen normális működés, ha a zárlat révén előállt áram nagysága meghaladja az áramútban lévő kismegszakítók kioldási minimumát. Az órához lehet "C" a lakáselosztóba pedig "B" karakterisztikájút tenni, de ez sem lenne 100%-os megoldás.

Inkább oldjon ki az összes, mintsem galiba legyen.
(#) VIM válasza attila.szalai5 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Helló!
Idézet:
„Ami jobban aggaszt az, hogy az adott áramkörhöz tartozó összes kismegszakító leváltott egészen az óráig.”
Ilyesmi akkor fordul elő, ha a fázis és nulla között lép fel a készüléken belül a zárlat. Az esetet cifrázza, hogy mind leold, mert a zárlat ebben az esetben a nulla vezetőt veszi igénybe a zárlati áram elvezetésében, így nem marad olyan automata, ami ne szólalna meg. A falban a védőcsövekben, szorosan egymás mellett haladnak a vezetékek. Ekkora zárlati áram, indukció útján is tud akkora értéket létrehozni, hogy minden automata leoldjon. Ebben azért közre játszik a nulla vezető nem megfelelő mérete és mennyisége is, a főelosztó szekrénytől.
Üdv.:VIM
(#) kadarist válasza VIM hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Olvasd el még egyszer amit írtál...
(#) VIM válasza kadarist hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Rosszul fogalmaztam.
A fogyasztó készülékek zárlatvédelme általában nem a készüléket védi, hanem a vele azonos hálózatra kötött egyéb fogyasztók áramellátásának folyamatosságát. Ha "sorban" (egymás után leágaztatva) lettek kialakítva az áramkörök, akkor a leoldások elkerülhetetlenek. A 2-3kA sem ritka az ilyen esetben és ekkora áramok okoznak ilyen eseteket.
(#) attila.szalai5 válasza VIM hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
VIM,

"Ebben azért közre játszik a nulla vezető nem megfelelő mérete és mennyisége is, a főelosztó szekrénytől."


Mit értesz ez alatt? A főelosztótól 6-os rézvezetéken jön be a házba a 3 fázism a nulla és a védőföldföld is. Ez kevés lehet?

Még annyi érdekesség, hogy a FI-relé nem oldott le...
(#) Dudus válasza attila.szalai5 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
A porszívó kettős szigetelésű, általában, így teljesen normális, hogy a FI nem old le...
(#) attila.szalai5 hozzászólása Nov 26, 2009 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) Atis57 hozzászólása Dec 1, 2009 /
 
Sziasztok!
lakás felújitás után: a FI relé csak a"hidegpadlós helységeket" kapcsolja (konyha,WC, Fü, erkély)
a villanyszerelő szerint a szobákba nem kell beavatkoznia--Oda Pe vezetőt is csak "szivességből" tett!(Ámitógép+Plazma Tv )
Amikor mondom az 1986-s változásokat. előadja ő '89 ben végzett !
Hát van aki azóta nem ir-olvas- nézelődik??
(#) proba válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
A számítógépre is kár volt ,csak a háza ráz ha nincs PE
(#) potyo válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Nekem nagyon úgy tűnik, hogy csomó ilyen van. Levelezőlistákon is rendszerese találkozom vele, hogy megszokásból csinálnak mikrokontrollereken dolgokat, aztán amikor az egyiknek a megszokásaival próbálkozik a másikon és nem működik, akkor nem érti, hogy mi van, sz@r a fejlesztőkörnyezet, sz@r a kontroller, sz@r a gyártója, közben meg csak kicsit nézelődnie kellene erre-arra, elővenni az adatlapot, stb.
(#) Rumcájsz válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Én az egész lakást rátettem volna és nem szivességből...
(#) Dani494 hozzászólása Dec 18, 2009 /
 
Sziasztok!
230 Ac tápellátású villamos moduloknál(mágneskapcsoló,időrelé,lépcsőház világítás időzítő stb.) teljesen mindegy hogy az A1-be vagy az A2-be kötöm a L-N -t nem?
(#) potyo válasza Dani494 hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Mindegy.
(#) eakos1 hozzászólása Dec 20, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy panellakásról van szó. Villanyóra a folyosó végén van biztosítékkal. A lakásban is van a bejárati ajtó felett egy "biztosítékszekrény", van is benne két biztosíték.
Nekem eleve furcsa, hogy a nalla körben van mind a kettő - még jó hogy elsőre miután lekapcsoltam rámértem a fáziskeresővel és jé világyított.
Valamint ha az egyiket lekapcsolom, akkor a földelésen is megjelenik a fázis. Na ez mégfurcsább! Ez hogy lehet? Van valakinek valami ötlete?
(#) kadarist válasza eakos1 hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Szia!

A nulla nincs összekötve a földeléssel, a földelés pedig a ház földelésével. A betápnál meg meg van fordítva a nulla és a fázis bekötése.
(#) DuMatyi válasza kadarist hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Tehát többszörös hibaállapot (nem SFC), ami elő nem fordulhatna sosem...
(#) proba válasza eakos1 hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
A nulla meg a föld közösítése a nullát kapcsoló automata után van
Következő: »»   45 / 978
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem