Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Rezonáns kapcsolóüzemű tápegység Rezonáns kapcsolóüzemű tápegység
Szerző: cimopata, idő: Júl 20, 2008, Olvasva: 111270, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Úgy gondolom, hogy a transzformátorunk elkészítése külön fejezetet érdemel. Mivel ezt nem tudjuk megvásárolni a boltban, magunknak kell elkészítenünk. Használhatunk akár: EI, EE, ETD, fazék- vagy toroid magot is. A lényeg, hogy fizikailag kivitelezhető legyen a csévén a tekercselés, illetve a megfelelő paramétereket kapjuk. A méretezéshez szükségünk lesz néhány adatra, úgy mint:
A következő képlettel azt számoljuk ki, hogy mennyi az a minimális menetszám, aminél még nem telítődik túl a magunk:
Az Uprimer feszültség méréseim szerint kb. 150V (minimum, amint az a méréseken is látszik, ez a feszültség nagy terhelésnél csökken). Az f a frekvencia, amire a tápunk be lesz állítva. Ide nem tudunk pontos értéket behelyettesíteni, mert azt utólag még be kell állítani. Érdemes egy minimális frekvenciával számolni. B a vasmag maximális indukciója; 0,2-0,25T (tesla) amit ide be kell helyettesítenünk. A szekunderfeszültség a következőképpen számítható ki: (ez általános képlet a transzformátorokra )
(Az első képletből kifejezve a második.) Uszekunder helyére a szükséges kimenő feszültséget helyettesítsük be. Ugyan ezzel a képlettel számoljuk ki a segédtáp menetszámait is. 20V-ra méretezzünk! A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |