Fórum témák
» Több friss téma |
Lenz törvényének gyakorlati bemutatására
![]()
Pedig annak napsugár antenna (is) volt a neve. Hogy jöttek vele az adók, hát jöttek. Gyakorlatilag egy dipólnak tekinthető antennák voltak, meglehetősen szélessávúak, és az alsóbb OIRT sávokon használták. Strapabíróak voltak, mert többnyire gömbvasból hegesztették össze. Volt "keresztdipól" változata is. A szélessávú kivitel miatt a talpponti impedanciájával, így az illesztésével sem volt túl nagy gond. Persze a régi FF, nem túl nagy felbontású TV -nél észre sem lehetett venni némi reflexiót.
Idézet: „a földfelszíni sugárzás megszűnésével” Dehogy szűnt meg! Csak analógról digitálisra váltott és csak a 470MHz feletti csatornák használatosak.. ![]()
Tehát a régi (VHF III)az megszűnt...
![]() A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2016
Sziasztok, van egy pár ilyen kis RF adó modulom. A baj az hogy nincs antennájuk. Van valami egyszerű mód a PCB antenna méretezésre?
Miért akarsz ehhez nyákos antennát méretezni?
Negyed lambdás szigetelt drót darab elég oda kb 17 cm lesz (70/4 cm) ennyit a méretezésről. ![]()
Ezt nyákra is felrakhatom? Ha a hossza jó, akkor így is megfelel?
Felrakni fel lehet nyákra is .
CSAK ahhoz méretezned kell a teljes tápvonal rendszert. Ehhez ismerned kell a NYÁK fizikai paramétereit.(epszilon , dielektromos vesztesége 4-500 MHz-en ....stb. ) Ezek után számolgathatsz nem kevés paramétert vagy szimulációs programokkal végezteted el ugyan ezt a munkát. Majd tesztelsz és kezded elölről ![]() Mi az egyszerűbb ?! Sok sikert ! A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
Az a baj, hogy nálam szükséges lenne a minél kisebb méret, ha nem nyákra teszem, akkor pl spirálba tekerve is megteszi?
Spirálba tekerés esetén az már mint tekercs és a szórt kapacitásai miatt már mint kapacitás is jelentkezik.
Azon a frekvencián ezek a szórt paraméterek már jelentős értéket képviselnek és mint valós alkatrészek vesznek részt a működésben. A spirál átmérője menetszáma menet emelkedése is jelentősen befolyásolja ennek az antennának a működését, hatásosságát.
Arra akar szerintem Kera_Will mester finoman utalni, hogy a "kacskaringók" nem (csak) művészeti elemek.
Ha jobban belegondolok, mobilkészülékben igen nagyot alkottak rádiós kollégáink (rádiós chip+integrált antenna páros) tekintetében. ![]()
Ilyen kis vacakságnál mindegy, csak a rossz és rosszabb közt választhatsz, aztán lesz ahogy lesz.. Nem érdemes ennyit gondolkodni rajta..
![]()
Teljesen igazatok van. Köszönöm a sok sok segítséget. Az egyetlen járható út szerintem az lenne, hogy egy érzékeny térerő mérővel, a legnagyobb térerőt kellene kikísérleteznem. Akár még erősítős (tranyós) bemeneti fokozat is kell. Aztán ezt egyenirányítani, egyutason, és mérni a feszültséget. Gondolom ez így jobb megoldás lenne mint a sima germánium diódás megoldás. Nincs véletlen valakinek erre működő kapcsolása véletlen?
Mivel ezek ilyen kis kínai, olcsó modulok, ha az adón oda forrasztom az antennát ahova a helyét csinálták, akkor ha közelítek a kezemmel drasztikusan csökken a hatótáv. Emiatt lenne jó a lehető legjobbra belőni. Az is lehet kiveszem a kvarcot belőle, és a távirányítóban a nyákon csinálok neki oszcillátort belőle. Még nem tudom. Ha nagyon sokat kell módosítani rajta mindenképp ez lesz.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2016
Nem lenne egyszerűbb egy eleve sokkal jobb paraméterekkel rendelkező RF modult választanod?
Ne közelíts a kezeddel. Az antennának mindíg szabad térben kell lennie, de legalább 5 - 10 hullámhossznyira semminek.
Mindegy, hogy olcsó, vagy drága modulok, az antennához közelítesz, elhangolod. (a vevőnél is, de azt kevésbé veszed észre) Ha rendesen elkészíted az antennát, és megfelelően használod, az adó, és vevő között 2 - 300 m is lehet. Ezek a modulok erre készültek, ennél nagyobb távolságot nem lehet, és nem is szabad kihozni belőle. A rezonátort, (ami nem kvarc, hanem fellületi hullámszűrő) nem kellene bolygatni, mert ez határozza meg az adó frekvenciáját, a műszaki előírásnak megfelelően. Különben is erre a frekvenciára kvarcot nem gyártanak, tehát sok választásod nincsen. De ha ennyire nem vagy tisztában a dolgokkal, akkor nem kellene változtatáson gondolkodnod, az egyetlen lehetőséged, hogy készen megveszed, és használod. Én sem állnék neki sem építeni, sem átalakítani egy ilyen áramkört, pedig műszerem is van hozzá.
Sajnos az elmúlt 7 - 8 évben mióta itt leledzik ez a nick , nem sikerült megértenie a nagyfrekvenciás technológiát (pedig próbál okosabb lenni), lásd az első témát amit feldobott ... tehát ezek után se lesz jobb
![]() A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
Ez a kis modult egy távirányítóba akarom tenni. Tulajdonképpen benne is van, és az a baj, hogy ha fogom a távirányítót annyi is elég a drasztikus hatótáv csökkenéshez. Ez a konkrét bajom. Az adó elhangolódás nem érdekel annyira mint a vevőé, mert ugye azt senki sem piszkálja, az benne van a kis dobozba és elvan magának. De az adónál kikerülhetetlen hogy ne közelítsünk hozzá. Néztem gyári modulokban, a nyákon van egy sima lc oszci, az antenna meg sztem vagy maga az L de az tuti hogy egy görbe vezetősáv, a végén egy C taggal. Pedig az egy sima LC oszci még is lehet fogdosni, a modul meg nem hajlandó közelítéskor úgy működni ahogy kellene.
Én nem akarok atomerőművet építeni, pedig tudom hogy működik.
Hallgasd meg a vevő kimenetét amikor taperolod az adórészt.
Nézd meg spektrumanalizátoron ha fogdosod az adódat. Akkor közelebb leszel talán a valósághoz. Addig csak elméleteket gyártasz.
igen, sajnos nem sokat fejlődök a témában mert ha ide jövök, és kérdezek hogy mit hogyan csinálnék hogy működőképes legyen, csak az ilyesfajta lehurrogást kapom
Igen ha lenne itt kéznél egy spektrum analizátor... így marad egy egyszerű, rf térerő mérő.
Az adóban nincs sehol "sima" LC oszci. 1926 óta minden adónak kvarc (kristály) vezérlésűnek kell lenni. (a vevőnek nem muszáj, de nem árt)
Nem árt tudni, hogy az antenna mindíg dipól, azaz két része van. Vagy szimmetrikusan a két sugárzó, vagy egy asszimetrikus, negyed hullámhosszú sugárzó, és ellensúly. (ilyenre készültek ezek a modulok) Az ellensúly maga az adó áramköre, a nyákon. Ezek a modulok, csak részegységek, ezekkel lehet megépíteni a kész távvezérlő adó, és vevő berendezést. Ez a művelet nem abból áll, hogy összegányoljuk a kopasz paneleket, és várjuk a csodát. Ezért az adót (és a vevőt is) árnyékoló dobozba kellene tenni, és ehhez hangolni a sugárzót. Ha rendesen lehangoltad, akkor nem is lesz ilyen varázslásos problémád. Ha nincs jól lehangolva (impedanciák illesztve, antennahossz hullámhosszra) akkor reflexiók keletkeznek az antenna talppontjában, aminek a következménye, hogy a teljesítmény az adó, és az antenna között ide oda verődik, de nem sugárzódik le. Ennek érzékelhető jele a tapizásra, közelítésre érzékelhető jelentős változás, kis "hatótáv". Antennát készíteni nem egyszerű mulatság, abba a darab drótba, amit antennának nevezel, jelentős munkát kell belefektetni, hogy valóban antennaként működjön. (de a szerencse sokszor segíteni szokott, de nem mindíg)
Itt vehetsz egyet hogy meg tudd mérni..
![]()
Köszönöm a kimerítő és részletes választ. A gyári kis távirányítót majd lefotózom.
Ez a dongle most egy tv vevő lenne?
Persze a DVB-T tuner ennél jóval olcsóbb
![]() ![]()
Alapból igen TV vevő . DEEE jó típusú és megfelelő szoftver környezettel "világvevő rádió"!
ALL mode ALL BAND kb.: 25-1800 MHz RTL-SDR dongle és ami mögötte van De van erről szóló topic is itt ![]() A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |