Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1376 / 2208
(#) varttina válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 26, 2012
Nálam is napokig tart egy nyák megtervezése, majd napokig a rajz ellenőrzése. Kinyomtatom sima papírra, majd jól átnézem. Ha minden stimmel, jön a fólia, majd a levilágítás, előhívás, maratás, fúrás... és végül megtalálom a hibát.
(#) audiofeeel válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 26, 2012
Na, a próbapanellel lehetne kizavarni a világból Amúgy én is mindent nyákra teszek, de a csöves az nem az a műfaj (a csöves a józan észnek ellentmondó dolgokkal van tele, ezért szeretjük).
(#) djhans válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 26, 2012
Köszi! Majd a próba megmutatja. Egy dolog az, hogy az alkatrészek jól vannak összekötve. Nem mindegy az elhelyezkedésük és a vonalvezetés.
(#) mayky válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 26, 2012
Egy "térhálóst" is meg lehet építeni átláthatóra.
(#) (Felhasználó 20218) válasza mayky hozzászólására (») Máj 26, 2012
Nagyon szép, bár innen már csak egy lépés a nyák.
(#) mayky válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 26, 2012
Igaz, ez nem is az a klasszikus légszerelés, de modifikáció könnyedsége itt is megvan. Volt is rá szükség mikor a megható csövekkel kísérleteztem. (ECC808,ECC83, EF86, 6n1p, ECC81)
(#) pucuka válasza mayky hozzászólására (») Máj 26, 2012
A nyák előtti antivilágban (a csöves korszakban) az ilyen szerelés volt az általános. Ez is, mint minden más, lehet szép is, praktikus is, összevissza is, ám mindegyik lehet célravezető. Pl. egy nagyfrekvenciás erősítő fokozatban a rövid vezetékelés miatt a csőfoglalatra van építve minden, elég csúnyán néz ki, mégis kiválóan működik. Ebben a kategóriában a nyák technika nem is alkalmazható. Csöves erősítők esetében nem is igazán jó ötlet a nyák, leginkább a méretek miatt szükségszerűen megnőnek a vezetékhosszak, nagyon könnyen áthallások gerjedések keletkezhetnek. (lásd fűtésvezeték hatásai) Lehet, hogy régimódi vagyok, de a fémsasszira való "térhálós" építkezésnél még nem találtak ki jobbat. Én ezt a módszert preferálnám, kevesebb probléma lenne a brummal, a gerjedésekkel.
(#) zoli_cso hozzászólása Máj 26, 2012
Udv!

A 6n14p EB nem Ev csovet lehet helyettesiteni ECC84-el es a 6n1p ugyancsak EB azt ECC85-el?
(#) djhans hozzászólása Máj 26, 2012
Jó lett a nyák nem gerjed, és nem brummos. 300V anódfeszültség állt rendelkezésre. Még éppen elég volt a 16V fűtőfesz egyenirányítva előfesznek. A végleges tápnál lemegyek 250 voltig.
(#) Imi65 válasza djhans hozzászólására (») Máj 26, 2012
Az anódon maradhat a 300V, a segédrácsra meg jó lesz a 250V.
(#) Class-A-. hozzászólása Máj 26, 2012
Van kettő db UBL 21 csőhöz kimenő trafóm,egy kis erősítőt akarnék belőle a műhelybe.Rajz kellene.Köszi a segítséget.
(#) zoli_cso válasza Class-A-. hozzászólására (») Máj 26, 2012
Nezd meg ezt.
(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 26, 2012
Elírtam, 300V anódfesz mellett nem elég előfesznek az egyenirányított fűtőfesz. Megy majd egységesen 250-ről az anód és a segédrács. Adatlap is 250-re hozza AB osztályban 28mA nyugalmival. 10,5W 4,8%
(#) Imi65 válasza djhans hozzászólására (») Máj 26, 2012
Az oké Janikám, de ha a segédrácsot lejjebb hozod, akkor elég lesz az előfesz, akkor is, ha az anód marad. :yes:
(#) Class-A-. válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 26, 2012
Köszönöm!
(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 26, 2012
Igen erre én is gondoltam. Ez minimál dizájn lesz szerintem még anód késleltető se lesz csak a táp CRCRC taggal. Lehet a segédrács szűrő tagján több feszt ejteni. Majd elválik. Viszont nem értem az adatlapot, AB osztályra 28 mA áramot ír 250V mellett. Ha utána számolunk akkor ez 7W, pont a max. anóddisszipáció. Akkor ez nem A osztály?
(#) Malfox hozzászólása Máj 27, 2012
Épített valaki már erősítőt EL33-mal? (EL3-nak felel meg, oktál fejelésű). Ha igen, akkor legyen szíves írja meg a tapasztalatait. Üdv
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 27, 2012
Szia Dj Hans! Nézegettem a képeid és találtam ezt. Az én egyik ECL86-osomon is van középtájon egy ugyanilyen fekete folt. Ez okot ad aggodalomra, vagy teljesen normális?
(#) djhans válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 27, 2012
Nem probléma. Használt a cső.
(#) pucuka válasza djhans hozzászólására (») Máj 27, 2012
Az a getter folt újkorától ott van. Semmi köze a használtságához.
(#) djhans válasza pucuka hozzászólására (») Máj 27, 2012
Nem az ezüst getterfoltra gondoltam hanem a feketére a cső oldalán.
(#) pucuka válasza djhans hozzászólására (») Máj 27, 2012
A PCL pentódájának anódján van egy kis lyuk. Azzal szemben az üvegen van egy kis getter lecsapódás. Gyártáskor a getter tartón kívül szokás volt még egy kis gettert kenni az anódlemez belső oldalára, és a segédrácsra is. Mikor a gettert nagyfrekvenciás izzítással elpárologtatták, akkor történtek ezek a kicsapódások a cső tetején és oldalán. Ez a későbbiekben nem sokat változik, csak ha levegőt kap, de akkor drasztikusan.
A lecsapódott getter színe az összetételétől függ, van olyan is amikor eleve olyan ezüstös színű
(#) (Felhasználó 20218) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 27, 2012
Köszi a hasznos infót! Csak azért érdekelt, mert két ECL86-om van, de csak az egyik oldalán van folt és attól féltem, hogy hamarosan új cső után nézhetek.
(#) djhans hozzászólása Máj 27, 2012
Ezt nem nagyon értem hogy ez miért AB? 0 vezérlő jelnél teljesen ki vannak nyitva a csövek. 7W max anóddissszipáció. Ez nem A osztály?
(#) pucuka válasza djhans hozzászólására (») Máj 27, 2012
Én is néztem, én sem nagyon értem, hogy mik azok a számok. Ugyanazok az Ia értékek vannak A, és AB esetén is, ami biztosan nem jó. Már ha összeveted az Ia/-Ug1 görbével is látszik.
(#) FordPrefect válasza djhans hozzászólására (») Máj 28, 2012
Az bizony erősen használt. Szürkés, barnás. Új csőnél az anód lyukon gyártáskor kicsapódó getter szép nagy folt a TU kisteljesítményú végcsöveinél, pl az EL84-nél erre hivatkoznak, mint TUNGSRM gyártási tulajdonság. Akár a cső belső felét is elfoglalhatja. Ekkor még sárga a felirat is. Aztán a getter elkezd fogyni a használattal OLDALRÓL elsősorban, a bélyegzés meg átmegy fehér színbe. Mikor a lyuk felett már nem az ezüst színű getter, hanem szürkétől-barna árnyalatig látszanak kis területen, az a használtság jele.

TU EL84.JPG
    
(#) FordPrefect válasza djhans hozzászólására (») Máj 28, 2012
Én sem értem, de régi katalógusok a majdem-A osztályt is AB-nek írták. Van magyar nyelvű TU katalógusom, ott részletesebben megvan a beállítás, holnap megnézem, egyezik-e ezekkel.
(#) pucuka válasza FordPrefect hozzászólására (») Máj 28, 2012
Mitől fogyna a getter a használattól? Na ne már. A getter csak akkor változik, de drasztikusan, ha levegőt kap. A feladata a vákumozás során esetleg bentmaradó gáz molekulák megkötése, és nem az üzemóra számlálás. Milyen jó is lett volna, hogy ha ez így működött volna. A getter színe meg az összetételétől függ, hogy milyen sötét, meg fényű.
(#) djhans válasza FordPrefect hozzászólására (») Máj 28, 2012
Rendben, köszi.
(#) FordPrefect válasza pucuka hozzászólására (») Máj 28, 2012
Akkor javaslom, nézzél meg egy 0 km-es csövet alulról, kb 45 fokos szögben, erős fénykforrás felé (pl NAP )
Átláthatatlan. Utána nézd meg ezt vagy bármelyik más félidőben lévő csövet. Kezd szitának látszani. A végén már csak egy áttetsző fátyol. De ettől még működhet hibátlanul, gyártótól is függ. Amúgy a getter a használattól fogy. Arra van kitalálva. Túl sok variáció nincs az összetételére. Kivéve pár -egyenlőre- mellőzött kiváló orosz csőnél, ahol nem látható. Cirkónium az anyaga.
A drasztikus fehérré válás meg egyenlő a Kék halállal...
Következő: »»   1376 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem