Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1750 / 2208
(#) Longa György válasza gerleimarci hozzászólására (») Jún 21, 2015
Még stabilizátor sem kell ha jól van méretezve a hálózati transzformátor.
(#) joco63 hozzászólása Jún 21, 2015
Sziasztok! GU50 nél milyen anódáramot tartotok ideálisnak? Ha egyáltalán ez a kérdés jó így.
A feszültség kb. 390V. Köszi!
(#) joco63 hozzászólása Jún 21, 2015
SE kapcsolásról beszélek. Ezt elfelejtetem megírni az előbb.
(#) keszeg01 válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Jó estét.
A megengedett anóddisszipációja ne lépje túl a katalógus értéket inkább valamennyivel alatta legyen.
Ha jól emlékszem a gu50-nek 55w vagyis 90-100 mA 390-voltnál.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Itt még éppen elketyeg adatlap szerint 100mA-el (elbír többet is). Én olyan 75-80-90mA-t állítanék be neki. De a kimeneti illesztéstől is függ, 3500ohmra pl. 390V=I*3500ohm -> I = 111mA lenne optimális, amin azért nem illik járatni szerintem.
Ilyen feszültség mellett szerintem optimálisan 4K ohmra vagy kicsit a fölé kellene illesztened, hogy 90mA-re optimális legyen.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) mark.budai válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Szia! Ez a kimenő trafótól függ, hogy mekkora áramnál lesz jó az illesztése. De ekkora anódfesznél 70 és 100mA között lenne jó, de vigyázz, 40W a max anóddisszipáció, úgyhogy 390V fölé tényleg ne nagyon menj, ha 100mA-rel akarod járatni. Az én se-mben például 420V az anódfesz, és 5k a kimenők primerje, így 82mA körül az igazi.
Hopp, Gábor megelőzött, de úgy látszik, egy rugóra jár az agyunk.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) joco63 válasza mark.budai hozzászólására (») Jún 21, 2015
Jelenleg kb, 66 mA.en megy de nagyon szépen zenél így is. A trafóm nem nagyon bír ettől többet attól tartok. A kimenő kb. 4kohm lehet. A katód ellenálláson olyan 48 V esik.
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Akkor oké, mert a cső akkor 350V-ot lát. Én már mindig fix előfeszültségben gondolkodom. Ebben az esetben 87,5mA lenne jó és a disszipáción belül maradsz, de mivel ehhez csökkented a katódellenállást, így több marad a csövön, valahol alatta lesz a nyerő, ha olyan 80mA körülre számolsz, de ezt csak saccolom.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) joco63 hozzászólása Jún 21, 2015
A trafó egy toroid 2x400 v-ot ad le PV200/600-az csővel egyenirányítva. 150 W az össz teljesítménye. A csövek fűtése is erről megy.
(#) Orbán József válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Szia!
Mennyi feszültség esik az egyencsövön?
Eztán méreteznék majd trafót, de jó lenne egy adat hozzá a gyakorlatból, köszi!
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Hát valahogy kiköhögi. Igazából teljesítményt vesztesz vele. Ugye a trafó szempontjából az anódokon meg a katódellenálláson elmegy a kraft, de biztos melegedni fogsz, de szerintem elfogadható (80W anód, 20W a két végcső fűtése, 50W elég a maradéknak).
(#) joco63 válasza bakos13gab hozzászólására (») Jún 21, 2015
Jobbnak tartod a fix előfeszültséget? Erről erősen megoszlanak a vélemények. Én modjuk biztonságosabbnak tartom az ellenállás, és kicsit önszabályzóbb is a rendszer, talán. A hangra van kihatása szerintetek az anódáramnak?
(#) joco63 válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 21, 2015
Mint látod 2x400 v 2x100mA re méretezett tekercsnél 150W os trafó esetén, olyan 150mA terhelésen a PV 200/600 ról kb. 410V jön le.
(#) Orbán József válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Köszönöm, végre egy biztos pont!
Egyébként nem kevés, elvileg 400 *1.3 = 520V és ebből marad a terhelés hatására 410...
16.5W veszteség az egyencsövön...
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) mofesa válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Ezek két külön álló tekercsek a toroidon?
(#) joco63 válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 21, 2015
Viszont a tekercs ellenállásoknak legalább 100 Ohm nak lennie kell darabonként. Vagy soros ellenállást kell alkalmaznod.
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Én azért tartom jobbnak, mert szabadságot ad a tekergetésben, nem vesztesz teljesítményt és feszültséget. A Te esetedben viszont nem ajánlanám, mert elég magas a feszültség ezzel is.
Azt nem írtad, hogy milyen kötésben használod. Feltételezem pentódaként, mert triódaként ennyit nem bír. Én is hajtottam triódaként anno ennyivel és szépen piroslott a segédrács végett. Ha fleta trafója, akkor sincs különösebb gond, nekem melegedett kicsit (nem is kicsit), de más baja nem volt.
(#) joco63 válasza mofesa hozzászólására (») Jún 21, 2015
Igen. És sorba vannak kötve. A közös pont a test, illetve a negatív pólus.
(#) joco63 válasza bakos13gab hozzászólására (») Jún 21, 2015
Pentódaként megy igen.
Nekem sok bajom volt a negatív előfeszültséggel egy másik konstrukciónál, ezért elment a kedvem tőle. Az ellenállás melegszik ez igaz de más baj nincs vele. Én ezért szeretem. Meg ha be teszek egy másik csövet akkor sincs gond beáll szépen és kész.
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Ha mégis sok lenne a feszültség, akkor segíthetsz a dolgon egy fojtóval, méghozzá úgy, hogy az egyenirányító cső közvetlenül arra dolgozik és csak utána teszel be kondenzátort. Ez elég jó szűrést ad és jelentősen csökkenti a feszültséget, ugyanakkor az egyenirányító csőre nézve nagyon jótékony hatású.
(#) joco63 válasza bakos13gab hozzászólására (») Jún 21, 2015
Jó ötlet, még nem is láttam ilyen kapcsolást. Ezért jó a beszélgetés. Köszi!
Most két sorba kapcsolt 47mikró 400 V os kondira megy a szufla. Aztán jön a fojtó. 7W os vagy 11W-os sima fénycső fojtó. Fillérekért kapható és nekem csak jó tapasztalatom van vele. Persze ki lehet adni fojtóért kisebb vagyonokat is ha valaki úgy akarja. De ez nekem bevált javaslom hát kipróbálásra.
(#) joco63 hozzászólása Jún 21, 2015
A GU50 hangjáról a saját tapasztalatom megosztom veletek. Bár az egyik legolcsóbb cső a piacon a hangja azonban szerintem kiváló. Előzőleg 807-es csővel építettem meg a kapcsolást de nem voltam elégedett az eredménnyel. Magasban szépen szólt de magasba húzott és nem sikerült jó mélyeket kihoznom belőle pedig mindent megpróbáltam. Végül kivettem, átraktam a GU-t visszacsatolás nélküli szimmetrikus kimenettel, és láss csodát minden szépen helyreállt. Szerintem a fűtőáramnál van a titok nyitja.
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Régen lazán alkalmazták ezt, de elsősorban ipari megoldásoknál és higanygőz csöveknél. Keress rá a neten az LC szűrésre. más a karakterisztikája, mint a CLC esetén. Az egyencsőre nézve nagyon egyenletes terhelést mutat, de hátránya, hogy a kimenő feszültsége a névleges AC szint alá is beesik és kell neki egy minimális előterhelés, mert alacsony kivett áram mellett nem túl jó a működése. A mellékelt erősítőben is ilyesmit alkalmztunk a higanygőzök miatt. Gábor meg is lepődött, amikor nem a várt DC szint jelent meg.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Idézet:
„Szerintem a fűtőáramnál van a titok nyitja.”

Az biztos, mert a 807-es éppen fele akkor a feszültségről fűt, mint a GU50...
Vagy a 807 izzott kicsit, vagy a GU50 pislákol most.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) joco63 válasza bakos13gab hozzászólására (») Jún 21, 2015
Szép munka. Atya világ ehhez már erőmű is kell
(#) joco63 válasza bakos13gab hozzászólására (») Jún 21, 2015
Na jó akkor a fűtés teljesítmény. Jót akartam mondani csak rosszul fogalmaztam.
(#) joco63 válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Áttekercseltem a trafót természetesen. Ne gonoszkodj
(#) gerleimarci válasza Longa György hozzászólására (») Jún 21, 2015
A lágyindítást azért gondoltam jónak, mert meggyűlt már a bajom a bekapcsoláskor felvillanó fűtőszálakkal. Ha a hálózati primer oldalára rakok lágyindító, akkor bekövetkezhet ez?
(#) bakos13gab válasza joco63 hozzászólására (») Jún 21, 2015
Szinte biztos vagyok benne, hogy nem a katód teljesítménye határozza meg a hangot (mármint pár százalékban benne lehet, fogalmam sincs), de inkább a beslő elektródák távolsága egymástól, a katód és az anód anyaga és a rácsok kialakítása stb. Papíron a 807-nek jobban kellene teljesítenie azonos körülmények között, mint a GU50-nek, mert sugártetróda és kevesebb harmonikust termel. A kutya itt több felé lehetett elásva.
(#) joco63 válasza bakos13gab hozzászólására (») Jún 21, 2015
Lehet. Én mindent próbáltam a kapcsolástecnikai határokon belül. Nekem nem jött be kb. fél év alatt. De mástól is olvastam már hasonló véleményt. Valaki majd kiássa a kutyát és megmondja a tutit. Nekem a 807-es felejtős.
Következő: »»   1750 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem