Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » D-tárolók
Témaindító: CoderKevin, idő: Márc 24, 2009
Témakörök:
Hello!
Foglalkozom egy "74HCT573N" típusú alkatrésszel, csak az a probléma hogy nem egészen értem a működését, nem nagyon találok magyar leírást ezekről az eszközökről. Tehát amit tudok róla, hogy elméletileg 8 bites tároló, tehát 8 bemenettel és 8 kimenettel rendelkezik. Namost én bekötöttem a 10-es (GND) lábára a GND-t, a 20-as (Vcc) lábára +5V tápot és ugye elméletileg ha a 11-es (LE) lábára kap jelet, akkor veszik fel a kimenetek a bemenetek értékeit. Kipróbáláskor a következőt tapasztalom: Minden kimeneten (12-19 láb) van jel, mindegy hogy a bemenetek (2-9 láb) hogyan állnak. E probléma megoldásához szeretnék segítséget kérni, vagy esetleg egy kis felvilágosítást az alkatrész használatáról. Előre is köszönöm a segítséget!
Tessék leszokni erről a "van jel, nincs jel" megfogalmazásról, mert jócskán félrevezető lehet. Digitális technikában magas vagy alacsony jelszintek vannak, illetve a tristate állapot, ami olyan, mintha egy eszköz levált volna a kimeneti vonalairól, így azok állapotát egyéb, ugyanoda csatlakoztatott eszközök határozhatják meg.
Az általad választott tároló képes erre a tristate üzemmódra, mégpedig akkor, ha az 1. vonalát (OE, logikai 0-ra aktív) magasan (vagy lebegve) hagyod. Ezt nem írtad, tehát valószínűleg a levegőben van, olyankor történik, ami történik, legvalószínűbben a tristate kimeneti állapot. Egyszerű tároláshoz kösd földre az 1-es lábat, illetve egy ellenállással húzd le a 11-es (LE) vonalat is, a stabil alacsony jelszint érdekében, állítsd be a bemeneti vonalakat, majd amikor az LE magas szinten lesz (pl. egy nyomógombbal), akkor "kerülnek át" a bemeneti vonalak értékei a kimenetekre. Vigyázz, az LE nem élvezérelt, vagyis nem csak a felfutó élnél állítja a kimeneteket, hanem a vonal magas szintjénél folyamatosan. Ez azt jelenti, hogy ha az LE magas szinten van, míg a bemeneteket variálod, akkor a kimenetek ezt azonnal követni fogják. Az angol adatlapokkal is muszáj lesz barátkozni, ha elektronikázni szeretnél, magyar adatlapokat ne is nagyon keress. Téma címét kicsit igazítottam.
A helyzet ugyanaz.
Ha 1-esláb GND, 10-es láb GND, 11-es láb ellenálláson keresztül GND, 20-as láb +5V, akkor az áramkör bekapcsolása után rögtön magas szintű az összes kimenet, és bement módosítás, 11-es láb magas szintre emelése után sincs változás a kimeneteken. Ha 1-es láb GND, 11-es ellenálláson keresztül GND, akkor a 11-es láb magas szintre emelésekor vált magas szintűre az összes kimenet. Mit csinálok rosszul?
Nem lehet, hogy hibás az IC? Ha magasan van az LE, és alacsonyan az OE, a kimeneteknek kutya kötelességük követni a bemeneteket; amennyiben nem így történik, akkor vagy tönkrement, vagy valami elkötés jöhet szóba.
A helyzet az hogy 2 is van belőle és mindkettővel megpróbáltam nem-e hibás valamelyik...
És nemértem hogy ezen a 4 vezetéken mit tudok elkötni...
Idézet: „ezen a 4 vezetéken mit tudok elkötni” Na, valószínűleg pont ezt. Lebegnek a bemenetek (D0 ... D7); kösd őket valamelyik tápvonalra, a határozatlan jelszintek csak arra jók, hogy kétségeket ébresszenek az emberben
Működik az IC
Bekötöttem minden bemenetet és működik Köszönöm a gyors segítséget! Holnap próbálom továbbfejleszteni a dolgot, ha előrelépés vagy fennakadás lesz, jelentekezem! |
Bejelentkezés
Hirdetés |