Fórum témák
» Több friss téma |
Köszi megy is.
Bár az eredeti kapcsolásban lévő adatokkal 30V jönki 5Vból. LEhet, hogy én irtam el valamit... Csapi: én nem tudok pontosat, de ha nem kell nagy teljesitmény, akkor valamilyen stabilizátor ic lenne jó. szerintem nézz körül itt-http://www.hobbielektronika.hu/katalogus/?sf_t=lm&sf_l=&kat=1&btnke...es%E9s talá ezhttp://www.hobbielektronika.hu/katalogus/alkatresz_9.html jó lene.
Nem tudom, hogy mi a problémád....
A kapcsolásod jól mükődik! Ez nem dupláz vagy felez vagy akármi mást csinál hanem a bejövő feszből előálítja a beállított ( Vout=1.25(1+R2/R1) ) kimentei feszt. Jelen esetben tők mindegy, hogy a bemeneti 5 vagy 12V a kimeneten mindig ~30V lesz. Az, hogy 28V helyett 30V jött ki az meg az alkatrészek szórásából ered. - Gratulálok, hogy sikerült az első DC-DC konvertereded összehozni.
Köszönöm szépen.
Rájöttem, hogy 1500pF helyett 1500µF-ot vetteem/kaptam, de sikerült igy is megy a 12V. De azért holnap veszek 1500pF-osat.
Vettem, de most 13,7 és 15,2 között ugrál a feszültség. Ez mennyire bánt egy műv. erősitőt? Kell még hozzá stab. ic?
Nah sajnos kipróbáltam 3V al, de 2,8at adott ki akárhogy is próbáltam... De 3,5nél már rendesen 12Vot, csak az a baj, hogy 2 elem legjobb esetben sem leszz 3,5V. Nem tudtok erre valami megoldást?
Mindenre van megoldás!
Kérdés az, hogy mennyibe kerül és egyáltalán beszerezhető e? A megoldás egy Buck-Boost konverter lenne. pl.: ha a bemenő fesz 2V akkor is 4V kimenő fesz lesz és ha a bemenő fesz 5V akkor is 4V lesz a kimenő fesz.
Én most egy Texas TPS6001 szemezek.
De van ennek pár testvére is ami más feszt tud. Csak a tokozással van egy kis probléma. 3x3mm QFN-10 tok. => Azaz egy 3x3mm mértű lapon 10 láb van körben.
Ezen könnyen lehet segíteni
Én elvállalom ezeknek a felforrasztását azonnal...ez ne legyen nálatok tervezési szempont!
Nem a forrasztás lesz ott a gond, inkább a panel. Vagy azt is tudsz készíteni TQFP-hez pl. ?
Forrasztóállomással, és csipesszel.
Nem tudjátok, hol van adatlap Texas TPS6001-ról?
Milyen vastag a hegy vége?
Nekem nem a forrasztással van a gondom. - Weller mindenre képes ,
Inkább a házi nyák készítéssel. Asszem ebből nyákgyártó lesz... Adatlapot például a www.ti.com-n találsz.
Nem, nem. TPS6001 jelű IC nem létezik.
Rosszul írtad be a típust! TPS60100 pl. létezik, vagy TPS60110 de TPS6001 nincs! (Még) Tomee: arról egyébként tudsz, hogy nem érhető el az oldalad az SRV szerverén :no: Remélem, csináltál róla mentést...
Elirtam!
TPS63001 Elnézést kérek mindenkitől aki kereste az ic adatlapját. Norberto: Igen tudok róla, hogy már nem mükődik az oldalam. Valamennyi backup-om van róla.
Sziasztok! nekem eggy olyan konverter kellene ami 12v-böl csinál +- 65-70 voltot eggy erősítőnek az erősítő 300w os tudtok ebben nekem segíteni? előre is köszi a válaszokat!!!
Inverter.
Van egy cikk itt a He-n.
Tisztelt Fórumtársak!
A csatolt fájlban lévő áramkörrel kapcsolatban volna pár kérdésem! 1. Szerintetek az áramkör működőképes-e? (ezt a kapcsit a Baji elektronikánál lehet beszerezni, állítólag működik) 2. Az alapkapcsolás maximális kimenő teljesítménye 100W. Én ezt szeretném kb 200W-ra emelni ami szerintem lehetséges. A leírásban az szerepel hogy 70 W teljesítmény fölött 2 toroid gyűrű kell, akkor kb 200W esetén háromra is szükség lehet, vagy a gyűrű nagyobra cserélésével is "átvihető" a nagyobb teljesítmény? 3. A kivehető teljesítmény ugyanazon feszültég mellett nagyobb áramot kíván, ezért szerintem a BUZ11 típusú FET-ek "kicsik" lesznek (vagy nem?), ezért én kicserélném a FET-eket (pl. IRF3205 vagy IRF2807PBF típusúra). Ugye a tranzisztorok párhuzamos kötése nem igazán szerencsés, mindenki tudja miért... 4. A nagyobb áram nem a csak a FET-ek cseréjét hanem a trafón lévő vezeték keresztmetszetének növelését is szükségessé teszi. A 0,75mm2-es és 1mm2-es vezetékeket elég dupla keresztmetszetűre cserélni (1,5mm2 és 2mm2)? Értelem szerűen a dióda hidat is cserélni kell majd nagyobbra. Köszönöm a segítségeteket; Üdv.: titkovics
Az egész áramkört ki kellene cserélni, semmi értelme, inkább nézz körül a neten, vannak kezdő kapcsolások 2-300W-ra. pl: http://sound.westhost.com/project89.htm
A két kapcsolásból össze lehet tenni egyet, az elsőnek jó a meghajtása és a feszültség beállítása, a másodiknak jó a be-ki kapcsolása.
Én is a Feteket akarom nagyobbra cserélni (a két áramkör párosítása tulajdonképpen erről szól szerintem) írtam is rá példát hogy mire gondoltam.
Nem értettél meg. A Baji kapcsolásból nem lehet nagyobb kakaót kivenni, mert alapból rosszul hajtja meg a FET-eket. Valamint a többi alkatrésze is törpe teljesítményű. A belinkelt két rajz viszont közelíti a jó megoldást és a nagyobb teljesítményt. Nincs értelme a Baji-val foglalkozni, de tőlem azt csinálsz amit jónak látsz!
ez valami nagyon tréfusz rajz.. nem éri meg vele foglalkozni... kevesebb alkatrészből is lehet jobbat csinálni :yes: csá
Valóban nem értettem meg, ne haragudj. De most már világos minden. Valószínű hogy maradok annál amit Te belinkeltél. De nekem a párhuzamos kapcsolású FET-ek valahogy nem tetszenek (de lehet hogy csak ez az én rossz rögeszmém? ) ezért én néztem egy izmos FET-et mégpedig az IRL3803PBF típusút. Azért nem szeretném a FET-eket párhuzamosan kötni, mert ha véletlenül nem ugyanúgy oszlik majd meg a terhelő áram rajtuk akkor amelyiken nagyobb áram folyik majd és az valószínű nem bírja sokáig, és utána pedig a másik fog tönkremenni, akkor aztán vehetek másikat. Inkább adok érte 50-100 Ft-tal többet és tuti bíni fogja és nem megy tönkre (legalábbis remélem). De még kérdés hogy a http://sound.westhost.com/project89.htm oldalon lévő két kapcsolás közül melyiket nézzem inkább? Mert apró különbségek vannak a két kapcsolás között.
Korábban írtam, hogy a két kapcsolásból mely elemeket kell összegyúrni...
A FET-eket nyugodtan párhuzamosíthatod, mert ez kapcsolóüzem, nem hasonlítható az erősítőkben párhuzamosított tranyókra, de ott is jól alkalmazható a módszer, csak megfelelő emmiterellenállásokra van szükség. Tehát itt nem kell semmi, csak össze kell őket kötni egyformán oszlik az áram rajtuk. Használhatsz irf3205-öket, nem túlzás kettőt-kettőt használni. Megjegyzem, hogy az ilyen kapcsolásoknál nem az elvi rajz a nagyobb probléma, inkább a nyák elrendezésén lehet nagyokat bukni. A dolog olyan bonyi, hogy elmondani is nehéz... Röviden annyit, hogy a FET-ek, 12V puffer kondik és a trafó között a lehető legkisebb hurkot kell kialakítani a legnagyobb keresztmetszet mellett. A trafó tekercselése is elég kacifántos. Én is nemrég tudtam meg, hogy a két fél primer tekercset egy térbe kell tekerni. Erről többet a terminal fórum autóhifis táp topicjában olvashatsz. http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=4496
Ne keverjétek, a FET-ek és a bipoláris tranzisztorok (BJT) párhuzamosan kapcsolhatóságát.
A bipoláris tranzisztorok erősítése a hőmérséklettel emelkedik. Minél jobban melegszik, annál nagyobb áramot vesz magára, és így egy pozitív visszacsatolás jön létre, aminek a vége az, hogy a tranzisztor túlmelegszik. Ezt a pozitív visszacsatolás kompenzálható az emitterellenállásokkal. Az áram sosem fog egyformán eloszlani, de legalább kordában tartható az eltérés. A FET-ek viszont a hőmérséklet emelkedésével növekvő csatornaellenállást mutatnak, aminek hatására csökken rajtuk az áram, és ezzel a disszipáció is. Tulajdonképpen hasonlít arra, mintha az emitterellenállások be lennének építve a tokba. Tehát nem azért köthetők párhuzamosan, mert kapcsolóüzem, hanem a FET-ek szerkezetéből és működéséből kifolyólag.
Szerintem a baji kapcsolás kezdőknek tökéletesen megfelel (föleg azért mert van kész nyáklap és csak össze kell forrasztani). Nekem nagyon bejönnek a baji dolgok. Eddig mindegyik müködött. Érthető a magyarázat, eddig nekem egyikkel sem volt gond.
Csak ajánlani tudom... Bár a kapcsoláshoz nem értek de szerintem ez mindig max teljesítményen van. Jobban az ic-s változatok ahol figyelik a kimenő feszt. (secunderi fesz) és aszerint csinálja az impulzust(impulzus szélesség modulátorral). De az már bonyolultabb.
Itt nem az volt a kérdés, hogy a Baji csomagjai jók e vagy sem, hanem az, hogy érdemes-e ezt a kapcsolást tuningolni az említett módokon.
Erre a válasz volt, hogy nem, mert a kapcsolás alapjaiban kisteljesítményű, ehhez méretezett FET meghajtással, trafó méretekkel, nyákkal stb.
Bocsi szerintem én fogalmaztam rosszul. Igazad van a kapcsolással kapcsolatban. Én túlságosan dicsértem a bajit de ez az én tapasztalatom..... Szerintem én meg fogom majd rendelni. Majd később fogok komolyabbat építeni, elöször ilyennel kezdek, hogy legyen a témában tapasztalatom. Legközelebb érthetőbben fogalmazok..
|
Bejelentkezés
Hirdetés |