Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » DC panelműszer tapasztalatok
A V1.1 kapcsolási rajz több sebböl vérzik. Keress jobbat.
A hozzászólás módosítva: Sze, 9:29
Erre nem gondoltam.
Azt tételeztem fel, hogy a külső söntös változatban a külső sönt ellenállásához van kalibrálva a kijelzés. Ebben az a kihívás, hogy a külső sönt ellenállása kisebb (100A/75mV > 0,00075R). Ezzel szemben a belső sönt (a fotó alapján) 0,01R.
Van 12v/100A tápom de nem az a lényeg hanem 10A alatt se tudok a külső sönttel mérni.
Még mindig azt tudom javasolni, hogy a belső és a külső sönt esetén is mérj a műszerben (a csatlakozón és a sönt csatlakozásánál is) feszültséget.
A V1 itt van bemutatva videóban: https://youtube.com/watch?v=UubXv_w4x5s&si=WOoLpzszIG3_ZuXG
Itt pedig a söntel játszik indiai barátunk: https://youtube.com/watch?v=D00HTVQ9COY&si=EhKZ-INttK6CV3Zc
Akkor valaki rosszul rajzolta meg a kapcsolási rajzot, mert abbol ilyen eredmény nem csalogathato ki. Nézd meg az árammérö áramkört a v1.1-s rajzon. A V2.0 már jobb.
És biztosan müködik, mert nekelm is már évek ota van ilyen müszereim vannak a panelben ( csak nem tudom már milyen verzio). És nekem is söntölni kellett, hogy megfelelö tartományban legyek. De ha hinni lehet az általad irottaknak, akkor a söntöd 100 A-on mér 75 mV-t, ami a 3 digites displayen alig láthato, mert az mindössze 0,07 V lenne. Ha jol emlékszem nekem a táppal kellett büvészkedni, mert ahogy a rajzon is van, teljesen különállo tápot kaptak a müszerek, de a GND-t valahova máshova is oda kellett vezetni.
A műszer alapállásban 10A-t mér. A beépített sönt 10 mΩ-os, így 100mV esik rajta. Ennyi a műszer/sönt méréshatára 10A esetén. A söntön eső feszültséget az LM358 erősíti fel a µC-nek szükséges értékre.
Így a 100A/75mV-os sönt ha nem is jó értéket, de a műszer által használható értéket ad vissza. Ezért javasoltam a mérést, mert az a biztos. A kínai kütyüknél simán lehet jelentős eltérés a belsőben, ha épp az volt kéznél. A hozzászólás módosítva: Sze, 11:35
Méricskéltem párat bocsánat a kinézetért de most így sikerült gyorsan frissen. Találtam még egy 50A/75mV söntöt akkor már azzal is mértem.Hát az eredmény nem megnyugtató szerintem hiába rendeltem együtt a műszerrel a söntöt nem hozzá való.Ellenálásukat nem tudom sajnos megmérni. És még a gyárto honlapján se találok róla adatot.
A hozzászólás módosítva: Sze, 14:18
Ha tudod mekkora áram hatására mennyi lesz a rajta eső feszültség, akkor már nem is kell mérni. Egy osztással is megkapod az ellenállását.
De ha kétkednél a megadott értékekben, akkor a mérés tudja tisztázni a viszonyokat.
Pedig ezekben a műszerekben ezt használják és szerintem csináltak belőle jó pár darabot.
Régebben vettem ezeket a műszereket ,szerintem a Hestor-ból most is árúlják és ugyanezzel a jelzéssel a söntön.
Én ezzel tisztában vagyok, meg szeretem is az LM358-at, főleg az ára miatt. De egy 5mV-os offset-ű OPA nem való méréshez egy 75mV-os sönthöz. Látható is, hogy a sönt feszültsége 4mV-al fel van emelve és vélhetően szoftverből visszakompenzálva. Csak ha az erősítés is változtatható, akkor ennek hatása változhat.
Ez elég érdekes, mert a két műszer belső söntje 50 mΩ-ra jön ki, ha az általuk mutatott árammal számolok, de a lakatfogó esetén is nagyjából ennyi.
Viszont emiatt a két külső sönt biztos nem jó ehhez a két műszerhez, mert túl kicsi rajtuk a fesz. esés (75mV). A műszer ~500mV esetén mutatna 10A-t (v. 100A-t külső sönttel). A műszereken eső feszt. hol mérted? A kettes csatlakozón vagy közvetlen a belső söntön? Egyébként lehet, azért mutatnak többet, mert nem sikerült jól visszaforrasztani és nagyobb lett az átmeneti ellenállás. Ha viszont 100A/500mV-os külső söntöt használnál, az a mért áramkört is nagyon befolyásolná, a sönt is sok naftát elvenne és melegedne (100A*0,5V=50W). Ha meg ezeket szeretnéd használni, ezekkel a műszerekkel, akkor át kellene alakítani a műszert és az erősítés növelése miatt a proli0007 által említett ofszet is még jobban beleszólna a mérésbe. A hozzászólás módosítva: Sze, 17:49
A HEStore-nál kapható verzió ahhoz a külső sönthöz van tervezve.
A tieid nem.
Te ez pofon egyszerü ott van az orrod elött, csak lehet, hogy nem az amperméröt kell használnod, hanem a felsö displayt ami a voltokat méri. A söntön a feszültség jelenti az áramot.
A hozzászólás módosítva: Csü, 10:06
Nagyságrendileg 100 A / 75 mV söntről beszélünk, a feszültségmérő rész tartományától igencsak távol áll ez az érzékenység.
És az gond oda egy lineáris erösitöt épiteni ( amugy a modulban is van ilyen). Nehogy már az legyen a gondod, hogy nem tudsz 75 mV-t mérni.
![]() A hozzászólás módosítva: Csü, 10:26
Te írtad, hogy pofonegyszerű, mert a műszer a kezében van, csak jó helyre kell kötni a söntöt. Ha tamaaska2 mérőerősítőt szeretne építeni, olyan kérdést tett volna fel. Nem (jól) működő feszültség- és árammérő panelműszerről van szó.
Feltételeztem, hogy egy elektrotechnikai forumon ez természetes. Az a lineáris erösitö ott van a modulban csak ki kell találni, hogyan kell használni.
Fogsz egy elemet, ellenállásból és potiból csinálsz egy osztót 75mV-ra. Ezt kötöd a sönt bemenetre, sönt nélkül. Ilyenkor kellene 100-at mutatnia a műszernek. Attól függően mit mutat valójában kell kitalálni mi a teendő az erősítővel.
A korábban belinkelt mérései szerint 500mV az árammérő végkitéréséhez (10A) tartozó feszültség.
A 75mV-ra ~1,5A-t fog mutatni. Egyébként az, hogy nem ehhez tartozik a sönt, az is alátámasztja, hogy mindkét panelműszerben benne van a belső sönt. Ha külső sönthöz készült volna, nem raktak volna bele söntöt. |
Bejelentkezés
Hirdetés |