Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Dupla alternatív kapcsolás
Témaindító: kelemengabi, idő: Ápr 3, 2008
Témakörök:
Ebből csak az 1-es (AB)és a 3 -as (BC) lámpa alternatív, mert a 2-est csak az "A" kapcsolja. Szerintem ezt sima alternatív kapcsolóval nem lehet megoldani.
Szerintem az A és a B "2 áramkörös váltókapcsoló", a C egy sima váltó. Ezen belül az A és B egyik áramköre az egyik váltós kör az 1-essel, van rá példakapcsolás. A B másik váltója és a C a másik váltós kör a 3-assal. És az A másik váltó részét egyáramkörösnek használva kapcsolja a 2-est.
Üdv Inhouse
( Lehet hogy alternatív kapcsolókkal van megoldva. )
( De, hogy nem alternatív kapcsolásról van szó, arra a :gumicsirke: tenném. )
Szia!
Jó lenne kicsit többet tudni az alkalmazott kapcsolók tipusáról. PL: 101 egypólusú kapcsoló 102 kétpólusú kapcsoló 105 csillár kapcsoló 106 alternatív kapcsoló 106+6 kettős alternatív kapcsoló 107 kereszt kapcsoló S kicsit pontosabban leírni a működési folyamatot. Idézet: „A kapcsolja 1,2-t. B 1,3-t. C 3-t.” A (be) = 1 ÉS 2. Vagy A (be) = 1 VAGY 2. stb... Nem kukacoskodni akarok. ![]() De a két kötőszó közötti különbség, jelentősen befolyásolja a kapcsolás kialakítását. Üdv.: _jani_
Kedves Sorstársak, az alábbi feladathoz kérném a segítséget!
Egy "U" alaku helységben kellene cca. 8-10 db 230/60w izzót alternatívan be/ki kapcsolni, az "U" kettő végen! Azaz ha belépünk a helységbe bármelyik végen akkor lehetséges legyen a be/ki kapcsolása az összes izzónak, ha pedig elhagyjuk a helységet akármelyik végén az "U"-nak akkor ism. legyen lehetséges a lekapcsolása az összes izzónak! Kérdések: 1./ Milyen tipusú kapcsolót kell beszerezni (alternatív, vagy kereszt)? 2./ Az áramköri (elvi és kapcsolási) rajz?
Szia!
Mindösszesen két alternatív (váltó) kapcsoló kell, meg persze vezetékek, foglalatok: Bővebben: Link.
Közel 40 éve vagyok villanyszerelö, minap kimentem egy családi házba hogy elromlott egy alternativ kapcsolo, gondoltam semmi gond kicserélem, azt annyi. Na de ilyenkor jöttek a meglepetések. A mai kapcsolok ugyanis gyorsan váltanak és amilyen sufni kapcsolás lett itt alkalmazva aki sejti az tudja hogy állandoan rövidzárba megy egy állásba. köszönhetöen a modern kapcsoloknak, ugyanis maga az elv jo, csak mikor átbillen, szikraköz keletkezik ezért megy át rövidzárba. Megoldás: vagy átvezetékezed, vagy keresel 40 éves rlgi billenös kapcsolot. Probálkoztam 106+6 -os kapcsoloval. az sem vált be.
Senkinek nem ajánlom ezt a kapcsolást, nagyon balesetveszélyes, és a MSZ sem engedi ugy tudom. csatolom a rajzot. A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2013
Hát igen,de az abban az idöben még nem ismerték még a mai modern váltókapcsolást. Az elv maga jó ahogy irtam,mert müködik, csak nagyon életveszélyes mivel a fogyaszton vagy 2 nulla,ez a jobbk eset, vagy 2 fázis jelenik meg. Meg a mostani modern kapcsolokkal kivitelezhetetlen a kapcsolás.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2013
Hogy - hogy nem ismerték?
Ugyanezekkel a kapcsolokkal csak más drotozással biztonságosan is meg lehetett volna oldani - csak gondolkodnia kellett volna. A régi házunkat még a 2 világháboru között villamositották és volt néhány szabályosan bekötött alternativ kapcsolás....
Lehet hogy az illetö nem ismerte, ugyaugy mint én ezt a kapcsolást.nekem is ujdonság volt.Az a nevetséges ebbe a kapcsolásba hogy a kapcsolo kapcsairol vannak leágazva a dugaljak is, Nem tudom mikor készülhetett a ház, de az tuti nem mostanába. Talán a 20-30-40-50 évekbe, azota nem volt villamos felujitás.
Sziasztok.
Milyen kapcsolásra, mire lenne szükségem ha szeretnék az udvarra, épületekre pár reflektort elhelyezni amiket a házból egy kapcsolóval és az udvar végéről egy kapcsolóval tudnék működtetni? Persze úgy, hogy a kapcsolók helyzete ne befolyásolja egymást. Az alternatív kapcsolást nézegetem, de szeretném ha se a fázis, se a nulla ne maradjon a vezetékeken. Köszönöm.
Ez esetben egy (forgó)relé a megoldás, ezt akárhonnan kapcsolod, mindig a következő lépést teszi, és nem marad fázis a vezetékeken. Sínre pattintható kivitelben (villanyász-boltokban) kapható, akárhány kapcsolóval, akárhány helyet kapcsolhatsz vele.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2018
Forgó? Nevezzük inkább impulzus relének.
![]() Idézet: Ez miért probléma? Ennek így nem sok értelme van mert a kapcsolóknál mindenképpen jelen van a fázis. Az alternatív kapcsolásnál a nulla fix, a fázis az, ami hol ott van a lámpatestél, hol nincs. Illetve, hol ne legyen fázis és nulla sem? Csak a lámpákra érted vagy a kapcsolókra is?„szeretném ha se a fázis, se a nulla ne maradjon a vezetékeken” Egyébként megoldható a kérdés, de ahhoz összetettebb rendszer kell, mint két egyszerű alternatív kapcsoló. Nyomógombok és valamilyen elektronika, amit a nyomógombok vezérelnek, az elektronika "másik" oldalán pedig egy relé, ami leválasztó kapcsolóként működik. Ebben a formában csak az elektronikánál lenne 230 V, illetve a lámpatesteknél, amikor azoknak világítaniuk kell. A kérdés csak az, hogy ér-e ennyit az egész.
Kültéri reflektorokat szeretnék kapcsolgatni.
Nem tudom mi indokolja, olvastam olyant, hogy nem árt ha lekapcsolt állapotban nincs jelen se fázis, se nulla. Már arra is gondoltam, hogy kettő darab alternatív kapcsolót teszek be egymás mellé. Így. A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2018
Normál esetben fázis egyáltalán nem lehet ott, ha le van kapcsolva. Ha beázás esete forog fenn, a Fi-relének észlelnie kell, már ha van.
Kettő darab alternatív kapcsoló, az valójában egy keresztkapcsoló.
Amit tudni kellene, az az, hogy a billentyű alatti részben van-e, a két különálló kapcsoló rész között egy szigetelő válaszfal, az ívhúzás megakadályozására, vagy nincs, mert ha nincs, a keresztkapcsoló akkor nem megfelelő.
Én teljesen különálló kapcsolóra gondoltam, de ha mindez megoldható egy olyan kapcsolóval mint pl egy csillárkapcsoló az még jobb.
Lehet kapni dupla alternatív kapcsolót. Azt nem tudom, hogy egy ilyenre rá lehet-e pattintani egy normál kapcsoló billentyűjét. Ha nem, akkor a használatát nem javaslom, ugyanis a lámpa akkor sem fog világítani, ha csak a nullát szakítod meg. Ez pedig fokozza a balesetveszélyt.
A keresztkapcsoló ugyan két alternatív kapcsoló egy tokban de belül össze van "vezetékelve", éppen ezért biztonságosan nem használható. A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2018
Ha nem akarod bonyolítani, egy alternatív kapcsoló, a végén egy relével, az akár a három fázist meg a nullát is szakítja, de valóban van kettős alternatív kapcsoló is de azon vagy összeragasztod a billenőt vagy kicseréled.
Alternatív kapcsoló kell ha relét használok is? Nem nyomógomb?
Alternatív kapcsolókkal kapcsolod a relét, a relével a fázist és a nullát amire a lámpa van kötve.
Már ha nem gond, hogy a kapcsolóknál is ott a fázis. A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2018
Az nem gond, de milyen az a relé pontosan ami erre megfelelő?
Esetleg egy komplett rajzolás nincs erről valahol?
Teljesen igazad van, amire elsőként gondol a szakember, az az amivel napi szinten találkozik. Tifelétek a keresztkapcsolók össze vannak vezetékelve belülről, de nem minden gyár készíti így.
Jelen esetben amire gondoltam, az nem belül, hanem kívül van összekötve, a mellékelt képen látható mi módon. Mifelénk (külföld) nagyobbrészt a külső átkötéssel megvalósulók vásárolhatók, de a kapcsolón belül "vezetékelt" is hozzáférhető. Egyébként nekem is a relés megoldás tűnik a legjobb megoldásnak. |
Bejelentkezés
Hirdetés |