Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Problémám a következő. Van egy számítógépről vezérelhető eszközöm ami 0V-10V-ig képes feszültséget előállítani a kimenetére. Ehhez kellene egy erősítő amivel fel tudnám erősíteni ezt a feszt 0V-12Vra egy halogén izzó megvilágításához. Így szabályozni lehetne a gépről az izzó fényerejét! Nem nagyon vagyok otthon az elektronikában. Kapcsolási rajz kellene, plusz egy rövid mayarázat. Már kaptam olyan ötletet h egy műveleti erősítőt kapcsoljak össze egy teljesítmény tranzisztorral, de nemigazán tudom hogyan csináljam, és hogy hogyan működne ez az egész. Kb 60Wos az izzó így 5Ampert kell bírnia az erősítőnek. Ha van ötletetek más izzóval amivel egyszerűbb lenne a probléma az is érdekel. Segítségeteket előre is köszönöm.
Ezt egy PWM szabályzóval kell megoldani, különben többet fizetsz a hűtőbordáért, mint amibe az egész kerülne. Vannak erre IC-k, de műveleti erősítőkkel, meg egy FET-tel (pl BUZ11) viszonylag egyszerű kapcsolástechnikával is megoldható.
Egy fontos infó hiányzik: mekkora teljesítményt tud leadni a vezérelt eszköz?
Jesszus! Nem vagyok ellene a pwm-nek, de a probléma ennél sokkal egyszerűbb.
A szabályzásra külön szerkezete van (minek pwm?) csak a feszültség alacsony. Én azt mondanám, hogy csinálsz egy multivibrátort, megszaggatod egy teljesítménytranyón keresztül a szabályzott feszültséget. Akkor az úgy fog viselkedni, mint a váltóáram. Ha akarod feltranszformálod (1:1,2), vagy ha akarod teljesítménydiódákkal készíthetsz feszültségkétszerező kapcsolást és A második megoldásnál vigyázz, hogy nehogy elfüstöljön a 12V-os izzó..... Végülis egy izzónak nem kell egyenáram, úgyhogy le se kell egyenirányítani.
öööö.... nem értem a kérdést. Te most valóban azt kérdezed mitől egyszerűbb egy kéttranzisztoros multivibrátor (vagy NE555), mint egy PWM szabályzó?
Nem, én azt kérdezem hogy mitől egyszerűbb egy full amatőrrel 1:1,2 trafót tekertetni 5-6A ra, mint egy PWM szabályzót csináltatni?
PWM-mel tudsz trafó nélkül nagyobb feszt csinálni, mint a betáplált?
Mert ha nem, akkor mindkettőbe kell trafó. Akkor pedig csak a "vezérlés" különbözik. De ha megoldható trafó nélkü a 10V-ból 12V készítése trafó nélkül, az engem is érdekel... csak mondjuk kW-os méretekben.
félreérted a problémát, mondjuk nem csodálom, mert rossz a kérdés is...
Barátunknak nem erősítőre van szüksége, hanem egy 0-10V-al vezérelhető fényerőszabályzóra (dimmer-re) a 0-10V nem véletlen, ez egy szinházi, szinpadtechnikai analog vezérlési szabvány, léteznek erre gyári készülékek, de házilag is megoldható csak nem biztos hogy érdemes nekiállni, ha az ember abszolut nem ért hozzá. Ha ragaszkodik a 12V-os izzóhoz akkor nyilván kell 1trafó, csak nem mindegy hogy 230/12V 60VA, vagy 10/12V 60VA Előbbit "kicsit" egyszerűbb beszerezni... Arról nem is beszélve, hogy a 10V-os vezérlője biztosan nem bír el 5A s terhelést, tehát nem is értem mit akarsz transzformálni... te érted?
Szia!
Itt egy kiválló kapcsolás neked, pont erre: PWM Dimmer A linken van részletes leírás, ábrával a működéséről (angolul). Ahhoz hogy a 0-10V jellel szabályozd, ahhoz annyi módosítás kell, hogy a potit kiszeded, és a 0-10V jelet a Ctl helyébe kötöd.
Sziasztok. Tudnátok nekem segíteni abban, hogy hogyan tudnék egy 1,5 voltos góliátelemről üzemeltetni egy villanymotort? Pl.: ilyen 7,2 voltos villanymotorra gondolok tehát ilyen 8 volt körüli érték kellene nekem...
És ha lehet ne legyen drága. Köszi
Lehet, hogy hülyeséget írok, de szerintem egy dc-dc konvertert kellene építened, ami szerintem nemtúl drága. Kapcsolási rajzot pontosan nem tudok neked küldeni, de neten nagyon sok van.
Elfelejtettem írni, hogy venni is tudsz olyan 2000-3000Ft környékén van.
Ebay-en néztem mik vannak. De ott csak olyanok vannak amik 4 volttól konvertálnak. Nekem meg 1,5 voltról kéne.
Ami még fontos lenne. Minnél kisebb annál jobb.
Nem tudom neked minek kéne, de ha inkább laposelemet használnál a góliát elem helyett, akkor úgy már működne és az se sokkal nagyobb.
Nos akkor már inkább akkumulátort használnék. De ez egy versenyhez kell és ki van kötve, hogy csak 1,5 voltos góliátelemmel lehet. Emiatt kéne nekem erősítő.
Egyébként ezzel a pwm-es szerkezettel nem lehetne az én problémámat is megoldani ?
Csak nekem úgy lenne, hogy adott 1,5 v ami állandó. És ezt kéne felkonvertálni 6-8 volt környékére. Vagy ha több az se baj. Csak minimum 6 volt kellene. Mert anélkül nem indul el a motor.
Hello!
Találtam dc-dc konverter ic-t és 1.5V-ból max. 5.5V.ot tud csinálni. https://www.distrelec.hu/dc-dc-konverter-ic-k/maxim/icl7662epa;jses...ist141
Ha nagy teljesítményt akarsz elérni, akkor felejtsd el a DC-DC konvertert. Az elérhető árú kis teljesítményt tud leadni.
Kötelező a részvétel, vagy nyerni akarsz? A motor áttekercselése az, ami nagy teljesítményt tesz lehetővé.
Szia! Én kettős áramkörrel oldanám meg:
Lenne egy tranzisztoros blokking oszcilátor, ami az elindulást segítené. Ha már 5V-ot sikerült elérni, akkor fetes feszültségnövelőt használnék (egyes fetek 5V-on már rendesen kinyitnak), és leállítanám a blokingot. Így el lehetne indulni, és ha már van rendes fesz, akkor jó hatásfokú üzemre át lehetne térni. A mellékelt blokingos táp rajzát Skori honlapjáról szedtem le régebben, volt némi leírás is róla. A rajz szerint 3V-ról megy, de szerintem átméretezhetó 1,5V-ra is. A Microchipnek van már 1V alatt is induló step up konvertere (pl. MCP1640), de ezek legfeljebb 5,5V-ig jók, és nem túl nagy árammal terhelhetők. Egy motort nem biztos hogy elvinne. Bloking helyett mondjuk megfelelő lehet.
Okés köszi a segítséget
nedugi: igen meg szeretném nyerni. Egyébként ez az audi kreativity verseny. Neten minden fennt van. Google-be beírod és az első találatra rámész és ott minden fennt van. |
Bejelentkezés
Hirdetés |