Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1405 / 3959
(#) albinolynx hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Találtam egy árammérő órát. Kép nem lett túl jó, de az órán lévő feliratokat ráírtam olvashatóan.
Az világos, hogy a maximális átfolyó áram 20mA, de mekkora a belső ellenállása?
Beépíteném a bemérő tápom körébe esetleg, 0-100A-es méréstartománnyal (nem elírás, 0-100A).
(#) pucuka válasza deadlyroberta hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
A 200 W -os erősítő, egy 200 W -os trafóról is "elindul". Csakhogy a csúcsokat nem fogja bírni. Nem véletlenül terveztek egy 100 W -os erősítőhöz 300 W -os hálózati trafót. Ilyenformán egy 200 W -os erősítőhöz erősen javallott egy 4 - 500 w -os trafót alkalmazni, a meglepetések elkerülése végett, mert aztán a megépített erősítőre lesz ráfogva hogy "rossz hangú".
(#) kadarist válasza albinolynx hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Szia!
Megméred a multimétereddel az ellenállását és meg is van a belső ellenállása.
(#) albinolynx válasza kadarist hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Ahh, nem gondoltam volna, hogy csak így simán le kell mérni. Köszi!
(#) peter1995 hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Hello. VAn egy hifiből bomtott potim és erősítőhöz akarom hangerőszabályzónak de az istenért nem tudom bekötni. Egy sorba van 8 lába. Méregettem már meg próbáltam is de nem jó. Találtam két oylan lábat ahol 0-96Kohm-ig változik rákötöttem az egyikre a bemenő jel +ágát, a másikra a kimenő jel + ágát és próbálgattam a tetset minden hol de nem jó.
A potira ez van írva: QVDB948-EI5DJ alatta 525M.
(#) adamhollos hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Sziasztok

Valaki meg tudná mondani, hogy milyen ellenállást kell kötni egy 8 ohm-os és 5 voltos PC speaker elé. Magyarul, mennyi lehet a max. áramfelvétele?
(#) Mybuster válasza adamhollos hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Szia nézzd meg a hátlapon biztos van rajta teljesítmény meg áramfelvétel infó!
(#) BULL1988 válasza deadlyroberta hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Azt elfelejtettem leírni, hogy mi is a célom az átalakítással: mélynyomó erősítőt szeretnék építeni belőle. (Emiatt kell csak mono.) Ha ezek szerint a 200 watt nem járható út a trafó miatt, akkor mindenképpen a maximumot szeretném kihozni belőle, amit még biztonsággal bír.
(#) Kinka István válasza adamhollos hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Szia!
Miért kell elé ellenállás? 5V helyett nagyobb feszültségről akarod üzemeltetni?
(#) adamhollos válasza Mybuster hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Nincs rajta semmi. Egy számítógépből lett kiszerelve.
(#) adamhollos válasza Kinka István hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Nem, de 8 ohm az gyakorlatilag rövídzár, nem?
(#) pucuka válasza adamhollos hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Nem rövidzár, még gyakorlatilag sem. Valószínűleg nem jól olvastad le a hangszóród adatait, az impedanciáját, (8 ohm), és a teljesítményét (amit max rá lehet küldeni) szokás megadni, úgyhogy nem 5 V, hanem 5 W.
(#) adamhollos válasza pucuka hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Nincs adatlapja, egy számítógépből van kiszerelve.
Az ellenállását megmértem.
(#) tuto1 hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Segítséget szeretnék kérni.

Van egy lámpám, ami 2 db. akksiról üzemel. TR18650 típusú, 2500 mAh, és 3,7 V. Egy pillanatkapcsoló van rajta, amit szeretnék kicserélni, és fokozatosan akarom állítani a fényerőt. Valamilyen potmeter, vagy valami áramkör segítségével. Mi lenne a megoldás?

A válaszokat előre köszönöm.
(#) pucuka válasza adamhollos hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Nem adatlapja van, a hátára szokás ráfesteni. De ha nincs rajta semmi, akkor a méretéből lehet következtetni a terhelhetőségére. ha az alaplapi hangszóró volt, akkor biz az max 1 W -os, nem sok mindenre jó. Főleg csak mint "csipogó". az áramfelvétele meg attól függ, mekkora feszültséget akarsz ráakasztani. Azt remélem tudod, hogy a hangszórók nem díjazzák az egyen feszt, egyenáramot.
(#) lukovicsek hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Sziasztok. 1997-es A4 Audi kormányát nem tudom leszerelni hogy hozzáférjek a gyujtáskapcsolóhoz. Légzsák van benne.

Kösz mindenkinek a választ.
Laci!
(#) adamhollos válasza pucuka hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Köszi!
(#) szabo.gth hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha szükségem van egy megadott tulajdonságokkal bíró MOSFET-re/tranzisztorra, akkor azt hogyan tudok keresni? Van valami kereső e célra, vagy google segítségét kell kérni?
Azt szeretném még kérdezni, hogy ha van pl egy N-csatornás MOSFET-em (típus szerint), akkor hol tudom megkeresni a P-csatornás párját?

Köszönöm előre is
G
(#) bbalazs_ válasza szabo.gth hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Altalaban egy betuben vagy szamban szokott elterni az elnevezese.
(#) gaben07 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Milyen típusú a FET?
(#) szabo.gth válasza gaben07 hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Éppen egy IRF9Z34-nek keresem a párját. Úgy általánosságban nincs valami lexikon, ahol ezekről van nyilvántartás vezetve?
(#) deadlyroberta válasza pucuka hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Quadnál ez a helyzet.
(#) mate_x válasza tuto1 hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Szia!

PWM-jellel lehet megoldani a problémát. A PWM azt jelenti, hogy szabályozni tudod az izzóra jutó feszültség kitöltési tényezőjét.
A legegyszerűbb 555-ös IC-vel megoldani, itt az oldalon is van egy kis segítség:Bővebben: Link
Az izzóra pedig egy tranzisztoron keresztül kapcsold, hogy ne terheld túl az IC-t.
Remélem érthető volt, ha valami nem világoss kérdezz

Üdv, mate_x
(#) adamhollos válasza mate_x hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Viszont, a PWM jelentősen csökkenti a hagyományos, volfrám izzók élettartamát
(#) zolika60 válasza adamhollos hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Ha csak nincs közöttük egy jó nagy kondenzátor.
(#) szucsip hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Mik a jelentős különbségek a következő 3 IC -nél?

MC 34152P
MC 33152P
MC 33151P

Egyébként mindhármat árulja a HESTORE áruház, csak nem tudom melyik lenne megfelelő, ha mondjuk 1-1 IRFZ44N FET-et szeretnék vele hajtani induktív terheléssel (terhelés a táp és a drain között) 13V-ról max. 100kHz frekvencián?
(#) gaben07 válasza szabo.gth hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Nézd: Link
elméletileg ez az N csatornás párja. De azért még hasonlítsd össze a két adatlapot.
(#) tomi324 válasza albinolynx hozzászólására (») Júl 23, 2011 / 1
 
Ez egy ún. táblaműszer, sorban a kis piktogrammok jelentése:
lengőtekercses (deprez)
egyenáram mérésére való
1,5%-os osztálypontosságú (az egész jó)
szerelési helyzet függőleges
ha jól látom a csillagba írt számjegyet 2kV átütési próbán felel meg a műszer
20mA szükséges neki.

Bár ez nem egy finom műszer, de én inkább úgy mérném a belső ellenállását, hogy egy ismert ellenállást (kb 10k), és egy multimétert/csővoltmérőt sorba kötnék vele, és addig tekerem fel a tápot, amíg maximálisan kitér a műszer. Ekkor a multiméter mutatja az áramát, ebből és a feszültségből pedig már ki lehet számolni a mérőmű mindenféle meghibásodása nélkül a műszer belső ellenállását. Sok műszer ment már tönkre a nem megfelelő ellenállásmérés miatt, ez egy óvatosabb és biztosabb módszer.
(#) wtc válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2011 /
 
Sziasztok!
köszi a válaszotokat!
Egyszerű hiba volt, amire rájöttem és már működik is
Viszont most megint van egykét hiba, szóval van ez
a kapcsolás, és működik a szabályzás viszont lehet hallani a motoron, hogy úgy fél másodpercenként lültet azaz nem egyenletesen forog, talán növelni kellene a frekvenciát valahogy? mit kell megváltoztatni hogy optimális legyen egy 24V-os 350W-os motorhoz?
És van még egy másik probléma tettem egy 7812-es stabkockát az áramkörre, mert 24 sok lenne az IC-nek és amikro a motort terheltem egyszerűen a stabkocka felrobbant, vagis szépen kettévált, az mitől lehetett, mi köze a motornak a stabkockához?
köszi előre is!
(#) ha6qt válasza wtc hozzászólására (») Júl 24, 2011 /
 
Mondjuk mert a stabkocka 1A-t bír, tehát 12V-on 12W-ig jó.

350W-ra közel 35 stabkocka teljesítményére van szükséged
Következő: »»   1405 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem