Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2032 / 3965
(#) Hilo hozzászólása Jún 24, 2013 /
 
Sziasztok, lehet hogy a következő kérdésemtől a hajatok fogjátok tépni, de hátha mégsem.
USB port elvileg/gyakorlatilag mennyire stabil?
Esténként (gyerkőc miatt) nem megoldható hogy az asztalomnál legyek. Marad így egy laptop.
Laptop usb portjáról szeretnék levenni 5V-ot és próba panelen ezzel dolgozni. Elég stabil ez egy PIC hez, vagy keresek más megoldást? Előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 24, 2013 / 1
 
Nem túl komplikált kondi pluszt a 9V pluszra. Negatívját a 9V negatívjára.. Ennyire nem tudunk szót érteni?
(#) nedudgi válasza Hilo hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Elég stabil 5V. Ha 3.3V PIC-et akarsz használni, akkor TS295033-al előállíthatsz belőle 3.3V-t.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2013
(#) mechanika hozzászólása Jún 24, 2013 /
 
Sziasztok!

Beforrasztottam egy ilyen ledet az áramkörbe led

Elkészült működött, tegnapelőtt.
Ma próbáltam, nem világít. Mielőtt kiveszem gondoltam a újraforrasztom a lábait.
Amikor megmelegítem a pákával elkezd világítani, aztán, ahogy kihül kb.: 30 sec. kialszik.
Meg tudja valaki mondani mi lehet ennek az oka?
Lehet, hogy túlmelegítettem a ledet??

Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) nedudgi válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Milyen áramkörbe, milyen tápfeszültséggel, mekkora soros ellenállással?
Ha nem elég nagy a soros ellenállás, akkor a LED tönkrement.
(#) mechanika válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
állítható fényerejű led lámpát készítek
táp:5v
R:27 ohm
a másik 2 áramkörben szépen megy
(#) nedudgi válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Ez a LED egyenáramon 50mA áramot visel el. A kapcsolásban 70-80mA is folyhatott hőmérséklettől függően. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy frissen forrasztottad, akkor a réteghőmérséklet jócskán megemelkedhetett - a LED túlmelegedett. A 100 mA csak impulzusüzemben, 10ms áram, 100ms szünet esetén megengedett. Tartós terhelésre a 30mA ajánlott, 50mA esetén már csökken a LED élettartama.
Feltételezem, hogy nincs az áramkörben sehol hidegforrasztás, vagy egyéb trükk.
(#) mechanika válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Igazából kellene a nagy fényerő ezért egy potméterrel lőttem be az ellenállás értékét, hogy még a maximális áram alatt maradjon, így választottam a 28ohmos ellenállást.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2013
(#) Hilo válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
5V-os PIC hez feszültségstabilizátor nélkül nem jó?
(#) pucuka válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
A LED fényerejét potméterrel szabályozni elég veszélyes dolog. A LED karakterisztikája elég meredek, kis feszültség változásra nagy áramváltozás történik. És van a LED -eknek szórása is.
Az ideális fényerő szabályzást PWM -el tudnád megoldani, lehet hogy ágyúval verébre történő lövöldözésnek számít, de áramszabályozás elég kritikus lehet, különös tekintettel a környezeti hőmérséklet szélsőséges változásaira. Egy elektronikus áramgenerátort azért biztosan megérdemelne, az egyszerű előtét ellenállás helyett.
(#) nedudgi válasza Hilo hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
5V PIChez feszültségstabilizátor nélkül jó.
(#) Hilo válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Köszönöm, Nem tudtam hogy az USBről levett 5V stabil e eléggé egy PIC hez, de ezek szerint igen.
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Szia! Köszönöm! Üdv!
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2013
(#) vladcepes hozzászólása Jún 24, 2013 /
 
Sziasztok! Van egy szobai álló ventillátor hasonló ventillátor. Három fokozaton üzemel.A legkisebbik fokozat is nagyon pörög, lehetne ezt valahogyan csökkenteni ? A választ előre is köszönöm. Gondolom kellene róla valami kép a belsejéről. Üdv!
(#) proli007 válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Hello! "..egy potméterrel lőttem be.." Az kitűnő módszer, ha meg szeretne dögleszteni valamit az ember.. üdv!
(#) mechanika válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Köszönöm mindenkinek!

Mi a legjobb megoldás, hogy megközelítsem a max áramot (fényerőt) de biztonsággal?
Mindenképp az ellenállásnál maradnék, ezen már nem szívesen változtatnék!
Válasszam ki a legkisebb nyitófeszültséget az adatlapból és számoljak azzal?
(#) mechanika válasza pucuka hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Egyébként PWM jellel szabályozom a lámpa fényerejét.
Hogyan gondoltad a PWM-el történő szabályozást?
(#) proli007 válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Nem az ellenállással van a baj, hanem a módszerrel. Mert ha cseppet megtekered a potit,már is túláramot kaphat a Led. Ez után már "azt tesz amit akar". Tehát lehet potival próbálni valamit, csak éppen vele sorba egy "maximális áramot korlátozó ellenállást" kell sorba kötni, hogy véletlenül se legyen rövidre zárható a poti. Kipróbálni, hogy mekkora árammal mennyire világít, azért is célszerű, mert sokan írják, hogy egy érték felett, a "befektetett áram" már nem hoz akkora fényerő változást. Viszont élettartamát csökkenti a Led-nek.
Az ellenállás értékével akkor kell körültekintően bánni, ha a Led(ek) nyitófeszültsége közel van a tápfeszültséghez. Ekkor meg kell vizsgálni, a táp feszültségváltozása mekkora áramváltozással jár. És ez szerint maximális táp és minimális Led nyitófeszültség mellett célszerű az ellenállás értékét meghatározni..
De ha a Led(ek) feszültsége közel van a táphoz,a táp pedig képes változni, akkor célszerűbb az áramgenerátor használni..
üdv!
(#) nedudgi válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Honnan veszed azt az 5V feszültséget? Mennyire stabil?
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2013
(#) mechanika válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
innen jön az Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2013
(#) pucuka válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Akkor nem lehetne mindjárt áramgenerátor is?
(#) mechanika válasza pucuka hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Tehát!
Mikrovezérlő állít elő egy pwm jelet, amely kitöltési tényezőjét +/- gombokkal szabályozom. A jelet egy tranzisztor bázisához kötöm, a kollektoron van az 5V, a túloldalon pedig a led.
Az 5 voltot a step-up biztosítja, mivel 2XAA az áramforrásom.

Hogyan kell elképzelnem ezt az áramgenerátoros megoldást??
(#) pucuka válasza mechanika hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Akkor mi a gond? Hamarább is kiderülhetett volna, hogy PWM -el szabályzod. A PWM -el ragyogóan lehet szabályozni a meghajtó tranzisztor kollektorában levő LED -et (mondjuk, mert nem ismerem a kapcsolásodat). Ehhez már semmi más nem kell. A kitöltési tényező miatt amúgy is jóval nagyobb áram folyik, folyhat rajta, mint a max áram. legfeljebb a kitöltési tényező állítását kell határolni, vagy egy minimális ellenállást beletenni, ami az áramot a max csúcsáramnál határolja. De ilyenkor PWM jel nélkül ne vizsgáld.
A kérdésed alapján úgy tűnt, hogy a fényerőt árammal szabályzod.
(#) mechanika válasza pucuka hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
A gond az volt, hogy egyszer csak elszállt az egyik led. Én a PWM jellel szabályzott maximum kitöltésnél mértem az áramot, hogy az absolute maximum alatt legyen. Így választottam az ellenállást.
Mondjuk lehet, hogy túl közelre lőttem be (R=28ohm) az absolute max. értékhez (mért érték=45mA) (50mA=absolute max) A pillanatnyi áram valószínű, hogy túl nagy lehetett, jött egy kis meleg és elszállhatott a led? Azt hiszem kénytelen leszek a legkisebb megadott nyitófeszültséggel számolni.
(#) Mdavid hozzászólása Jún 25, 2013 /
 
Sziasztok!
Ma készítettem az első SMD-s nyákomat. A nyák jól sikerült, a forrasztás első próbálkozáshoz képest elfogadható. Az egész tök egyszerű, 21 db 5050 fehér SMD LED hármasával sorba kötve. Ebayen vásároltam őket, az adatlap szerint 2,9-3,4V nyitófesz, 60mA. én 3V-tal számoltam, 12V-os tápegységgel. 56 Ohm jött ki, én 68 Ohmosat használtam előtétellenállásként. Zárlat nincs az áramkörben.

A probléma:
első alkalommal a két példányban elkészített nyák tökéletesen világított. Két órával később már egy-egy sor csak erősen csökkentett fényerővel, majd (bár én nem láttam a nagy fénytől) egy barátom felhívta a figyelmemet arra, hogy füstöl valami. A nyák elég meleg volt.
Véleményem szerint a 60 mA-rel van baj. Tudna segíteni valaki tanáccsal, hogy mit kellene módosítanom, hogy ne vágjam tönkre a LED-eket, és megmaradjon a nagy fényerő?
(#) nedudgi válasza Mdavid hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Rajzold le a kapcsolást. A LED érdemel némi vizsgálatot. Ha olyan, hogy három darab párhuzamosan kötött elemi dióda van egy tokban, két szemben levő lábra van kötve egy-egy darab, akkor érdemesebb a három diódát sorba kötni, és egy ellenállás, ami 20mA alá korlátozza az áramot. ( A fő kérdés az, hogy a megadott 60mA milyen áramnak van megadva, és a gyártó azt hogyan, milyen körülmények között értelmezte. Folyamatos nyitórányú áram elemi diódánként, vagy a teljes tokra értve, csúcsáram változó körülmények között, csúcsáram 1:10 kitöltésű impulzusüzemben, 20o környezeti, 70o réteghőmérséklet, 45o hűtőbordahőmérséklet? Az eladó meg - lévén nem szakember - ezek közül akármelyiket kiragadhatta az adatlapból, [ha egyáltalán látott olyasmit], jogilag védhető igaza van reklamáció esetén. Miért nem kérdezett rá a vevő?) Ilyen esetben egy dolgot lehet tenni, ha a tok hőmérséklete ujjheggyel elviselhető, akkor jó a kapcsolás, ha forrónak érzed, akkor a határon mozogsz. Ha megéget, akkor kapod a maximum fényerőt, és egy 1-2000 óra környékére tehető élettartamot.
(#) nedudgi válasza mechanika hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Neked is azt tanácsolom, oszd meg velünk a kapcsolásodat. A program ugye nem tud 1:10 arány alá menni? Ilyen kisteljesítményű alkatrészek esetén a maximális teljesítmény kihasználása orosz rulett. A halálos találathoz csak idő kell, be fog következni. Ha nagy (fény)teljesítményt akarsz, jó hatásfokkal, akkor hűtött, jól specifikált (teljesítmény)LEDet érdemes használni, amihez nem egyoldalas sajtcetli, hanem rendesen megírt, részletes adatlap van, hűtőfelület van kiképezve rajta.
(#) Mdavid válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Mellékelten küldöm a kapcsolást, és a nyákrajzot! Konkrétan erről a LED-ről van szó. Így már talán érthetőbb a dolog. Akkor változtassam az előtétellenállást?
(#) vladcepes hozzászólása Jún 25, 2013 /
 
Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne hogy van olyan kapcsolási rajz ami 3-4,5V-ról működne és megmozdításra egy led felvillanna.Ha van ilyen milyen címszóval keressem? Köszönöm a választ. Üdv!
(#) pjg válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Mire akarod használni?
Következő: »»   2032 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem