Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3857 / 3971
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
Nálad minden zúg, csak nem az erősítőben...
Az erősítőnek nincs negatívja, GNDje van és jel GNDje és egyetlen pozitív tápfesze, téves és nem egyértelmű terminológiát használtál.
Az erősítő eredeti táp GNDje lett közösítve a jel bemenet GNDvel, tehát ha te az erősítőre 24V-ot kötsz, ami a valódi testhez képest (mint pl a védőföld a pc tápon át) +-12V, tehát az erősítőőGND-je az alapból lebeg, majd te ezt -12V potenciálra raktad a tápegységen át. Ezután ha lebegő GNDs cuccot dugsz bele, nem történik semmi, ha valódi testen lévő forrást használsz az rövidre zárja a tápot. De annyira szereted a gyakorlatban kipróbálni, nézd meg, pc táp nyers fém részéhez érintsd az audio bemenetet és rövidre fogod zárni vele a -12V-ot.
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
Nem. Megint nem egyértelmű terminológiát használtam. Mert írtam, meg látszik, hogy szimmetrikus a bemenete, ott van -;GND;+ ezért a GND kimarad, a forrás GND-je a negatív bemenet, és ez van összekötve a negatív tápbemenettel, mert ezt is, ha megnézed, van egy -, és egy +, és mellesleg a minuszhoz írták, hogy VCC, de az a minusz.
(#) Scaevola hozzászólása Máj 21, 2023 /
 
sziasztok!
van egy akkupakkom, amiből három kábel kön ki.
kettő között mérek feszültséget, a harmadik, nem tudom, mire való.
Szerintetek?
Bocs, ha rossz helyen kérdezem.
(#) Bakman válasza Scaevola hozzászólására (») Máj 21, 2023 / 1
 
Attól függ, milyen pakk. Általában hőmérő a harmadik szál.
(#) Scaevola válasza Bakman hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
motoros sisakba való kommunikáció akkumulátora.
köszi a választ.
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
Most hagyjuk azt, hogy szimmetrikus bemenetre hogy kötöttél be nem szimmetrikus forrást és ennek milyen a kivezérelhetősége.
Megpróbáltad az audio forrás 6 vagy szerinted GND lábát a táp fém részéhez érinteni (ami nem festett)?
Miért nehéz megértened, hogy azzal, hogy az erősírtőn a jel gndt a táp gndvel közösíted, ami nem érdekel panelen - jellel van jelölve, azzal a bemenő jel GND-t, ami jelen esetben nekem a jel - bemenetre van kötve -12V-os potenciálra tetted, mivel a tápegységed -12V ágára van kötve és az testhez képest ki gondolná, -12V-on van.
(#) gg630504 válasza gyulank hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
A negatív ágban lévő FR102-es diódák 1 amperesek, a pozitívban lévő FR502-esek 5 amperesek.
Hestore-ban adatlap FR107-nél.
(#) granpa hozzászólása Máj 21, 2023 /
 
Szerintetek van esélyem a >1 éve nem töltött 18 V-os fúrógép aksikat feltölteni? Fél napig töltőn volt, melegedett a töltő (erős kéz-meleg), később az aksi is (nem nagyon), de semmi különös. Nem mértem, csak éjszakára kihúztam. A zöld és a piros LED is világított még.
(#) szs válasza granpa hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
Jobban értesz hozzá nálam
De: az üzletben a JÓ, vadonatúj akkukkal a gépeket évekig árulják. Működnek.
A döglött akkumat pedig hiába töltöttem, csak 1 percig forgatta a fúrót.

Ha jó volt az akku, és feltöltve tetted le, van esély, hogy működjék. Ha lemerúlt (nem írtad), és azért tetted töltőre... hát, nem hiszem, hogy feléled.

Másként fogalmazván (és ezt így is tanították) :ha véletlen lemerült az akku, azt azonnal töltsük. Ha nem töltöttük azonnal, kidobhatjuk.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2023
(#) granpa válasza szs hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
Emlékezetem szerint töltve (nem lemerítve) lett az ágy alatt elfelejtve. Holnap folytatom, hátha magához tér.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Máj 21, 2023 /
 
Üdv!

Usb-soros átalakítót keresek, van itthon cp2102 de csak 3.3 voltos logikai szinten megy, reklámoznak itt:

Bővebben: Link

De ha jól értem a jumperrel csak azt tudom kiválasztani hogy a vccio láb milyen feszültség legyen?
Érdekes mert a cp2102 modulra a hestore 5v logikai szintet ír de nem az
(#) sany válasza granpa hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
Ha Ni-Mh az akksi, akkor lehet, hogy az egyik cella (vagy több) már haldoklik a megnövekedett belső ellenállása miatt. Ezért nem veszi a töltést. Esetleg nézd meg, hogy kifolyt-e valamelyik cella. Nekem olcsó T*scos fúró volt így. Két napig töltőn , de akkor sem töltődött fel. Ha nem dobtam volna ki még, most is töltene.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2023
(#) antiktelefon válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Máj 21, 2023 /
 
CH341A spi programozó? van rajta jumper amivel soros port.
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Máj 22, 2023 /
 
Szerintem ez a leírás egyáltalán nem egyértelmű. Nem egyszerű kiigazodnom mikor melyik csatlakozásról beszélsz. Mindenesetre azt értem, hogy teljesen mást beszélsz, mint ami van. Én egyértelműen leírtam, hogy az erősítő panelen lévő minusz jelű csatlakozókat kötöttem össze. Ennyi. Te meg azt magyarázod, hogy én a szimmetrikus negatív bemenetet amit te GND-nek hívsz, kötöttem a táp GND-re, és az erősítő negatív tápbemenetét meg rákötöttem a -12V-ra.
A szimmetrikus bemenet negatívján a jack burkolata van, a közös pólus, ha ez is eddig nem lett volna egyértelmű.
Visszatérve... szóval akármit kötök az erősítő negatív tápbemenetére, arra lesz kötve a szimmetrikus jel bemenet negatívja is, és a jack közös pólusa.
Szóval, ha ez mondjuk a GND-n van, és ugye te most a GND-t konkrétan Földként érted, akkor összekötés nélkül is azon lenne.
Ha mondjuk a -12V-ra lenne kötve, akkor se lenne -12V a másik a Föld...
Hanem akkor leföldelné a -12V-ot, és kiégne a dióda.
Ha viszont nincs földelve, és úgy tűnik nincs, és kicserélem a 2 diódát, használhatom 24V-ról nagyobb áramról ezek szerint. Mindenesetre nem unalmamban kötöttem össze ezt a 2 érintkezőt, hanem azóta a csend az csend, amúgy meg zúg.
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Máj 22, 2023 / 1
 
Te atya úr isten! Emberek, mi folyik itt?
Le kellett állítani Paksot!
Szegény megboldogult elektrotechnika tanárom benézett a fórumra, és azóta úgy forog a sírjában hogy simán ellátja az országot villannyal!
Azért ezen a fórumon már nem illene összekeverni az Ohm törvényt, Kirchhoff hurok, és csomóponti törvényével.

Gyulánk!
Van egy labortápod (vagy valami hasonló, szabályozható kimeneti feszültségű, rövidzár védett, esetleg áram határolós tápegységed)?
Azzal kikísérletezhetnéd, hogy mekkora tápról, hogy szól az erősítőd!
Nincsen ilyened? Akkor itt a remek alkalom, hogy fogj egy PC tápot és átalakítsd! Több rajz is kering hogyan lehet (pl. 0-24V, 0-6A-es) tápot kreálni PC tápból.
(#) vargham válasza szs hozzászólására (») Máj 22, 2023 /
 
Li-ion akkumulátort 40%-ra töltve kell tárolni, úgy bírja a legtovább. Így jönnek ki a gyárból. Se teljesen feltöltve, se teljesen kisütve nem szabad tárolni.
(#) vargham válasza sany hozzászólására (») Máj 22, 2023 /
 
Ha Li-ion akksis, akkor pedig simán lehet, hogy a túlmerülésm miatt nem tölti a gyári töltő. Ilyenkor meg lehet próbálni labortáppal megindítani a töltést. Ha veszi, akkor pár perc töltés után már át lehet rakni a gyári töltőre.
(#) tufatofu válasza gyulank hozzászólására (») Máj 22, 2023 / 1
 
Az a leírás egyértelmű volt. Tulajdonképpen azt kéne megérteni, hogy a PC táp GND-je a védőföldelésre van kötve, ahogy a rajzodon is látszik. Te kókányoltál rá egy erősítőt, aminek a -12V-ot használod GND-nek. Mindez működhet addig, amíg rá nem kötsz a bemenetére egy védőfölddel készült eszközt, aminek szintén össze van kötve a védőföld a GND-vel, és máris szétpukkan valami, mivel a -12V rövidzárba kerül, azaz lekerül a védőföldre.
Szerintem vidd el szerelőhöz, vagy aki konyít hozzá, mielőtt magadra gyújtod a házat, vagy agyonvág!
(#) gyulank válasza tufatofu hozzászólására (») Máj 22, 2023 /
 
És ez miben különbözik attól amit én írtam?
Idézet:
„Szóval, ha ez mondjuk a GND-n van, és ugye te most a GND-t konkrétan Földként érted, akkor összekötés nélkül is azon lenne.
Ha mondjuk a -12V-ra lenne kötve, akkor se lenne -12V a másik a Föld...
Hanem akkor leföldelné a -12V-ot, és kiégne a dióda.”
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2023
(#) tufatofu válasza gyulank hozzászólására (») Máj 22, 2023 / 1
 
Még EZT csak most olvastam, ami mindent megmagyaráz.
(#) gyulank válasza tufatofu hozzászólására (») Máj 22, 2023 /
 
Vagyis semmiben... Egyébként mikor összekötöttem 12V-on volt, és azért kötöttem úgy mert úgyis a testen van a negatív. Mivel csak a táp van földel e csak az kell a zúgás megszüntetéséhez, hogy lehetőleg egy potenciáon legyenek, és ezt se ti mondtátok, pedig kérdeztem. Jobb megoldást se mondtatok pedig kérdeztem. Amit meg magyarázol, hogy nem értem meg magamtól írtam, hogy úgy van...
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2023
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Máj 22, 2023 / 1
 
"Szóval, ha ez mondjuk a GND-n van, és ugye te most a GND-t konkrétan Földként érted, akkor összekötés nélkül is azon lenne.
Ha mondjuk a -12V-ra lenne kötve, akkor se lenne -12V a másik a Föld...
Hanem akkor leföldelné a -12V-ot, és kiégne a dióda.
Ha viszont nincs földelve, és úgy tűnik nincs, és kicserélem a 2 diódát, használhatom 24V-ról nagyobb áramról ezek szerint. Mindenesetre nem unalmamban kötöttem össze ezt a 2 érintkezőt, hanem azóta a csend az csend, amúgy meg zúg."

Tévedsz, mivel a földed lebeg az erősítőn és a -12V ág megy az erősítő panel"-" tápcsatira és az a jack burkolaton van, jelenleg a jack burkolatod GND-je föld potenciálhoz képest -12V-on van. Ennyi. Ha nem látod át keress valami egyszerűbb hobbit, mielőtt valaki megsérül, az ATX tápban meg véletlenül se variálj a diódákon!!!
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Máj 22, 2023 /
 
Miben tévedek? A telefon nincs földelve, tehát nem földeli a -12V-ot. Én nem mondtam, hogy ha direkt földelem akkor se földeli, attól, hogy te mondtad százszor, hogy próbáljam ki. Pont azt írtam, hogy akkor földelné. Ebben semmi érdekes nincs, hogy ha összekötöm a -12V-ot a 0-val, az zárlat... Nem tudom mi a lebegés, de az erősítő testje a telefon testjével van összekötve, és gondolom a töltő testjével is, és így nem zúg. És azt nem mondta meg senki, hogy ha tévedek miért nem zúg, vagy hogy lehet máshogy zúgástalanítani.
(#) jozsef24 hozzászólása Máj 23, 2023 /
 
Egy kérdés a led égö kigyullad a kapcsolo bekapcsolására ameddig kondi fel nem töltödik de miért nem alszik ki mikor kondi már fel van töltve?

download1.pdf
    
(#) mnyugger válasza jozsef24 hozzászólására (») Máj 23, 2023 /
 
A feltöltött kondi belső ellenállása kisebb.
(#) kadarist válasza jozsef24 hozzászólására (») Máj 23, 2023 /
 
Amíg töltődik a kondenzátor, addig a 10 kiloohmot kisöntöli. Amikor feltöltődött, akkor már olyan, mintha ott se lenne a kondenzátor, így az eredő 30 kiloohm lesz érvényes.
(#) mnyugger válasza mnyugger hozzászólására (») Máj 23, 2023 /
 
Rosszul írtam. Kérem törölni.
(#) jozsef24 hozzászólása Máj 24, 2023 /
 
De miért világit feltöltött kondival is hogy lehet megoldani?
(#) gyulank válasza jozsef24 hozzászólására (») Máj 24, 2023 /
 
Kadarist válasza alapján a 10k növelésével addig míg a 2 ellenállás eredője akkora nem lesz, hogy már a LED nem kap elég áramot. Azért a 10k növelésével, hogy előtte világítson a 20k-n keresztül.
(#) Lamprologus válasza jozsef24 hozzászólására (») Máj 24, 2023 /
 
Az a baj ezekkel a fránya LED-ekkel, hogy már nagyon kis áramtól is képesek világítani! Persze az a kérdés, mi az a fényerő amire már lehet azt mondani, hogy nem világít!
Lehet növelni a kondival párhuzamos ellenállást, de akkor meg az újbóli bekapcsoláskor rövidebb ideig világít a LED, mert nem az ellenállás még nem sütötte ki a kondit. Valami félvezetős megoldás után kéne nézni ( pl NE555 ... )

Idézet:
„...led égö kigyullad...”
A LED nem égő és nem is izzó, és nem kigyullad, hanem világít ... Ha meg mégis ég, akkor előtte csak izzott, és utána tényleg kigyulladt, de akkor meg kuka!
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2023
Következő: »»   3857 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem