Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1745 / 2501
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 13, 2015 /
 
Szia! Talán egy hónapja körül akartam életre kelteni egy 50w erősítőt, képeketis közzétettem,aztán annyiban maradtunk hogy ha hazajövök a melóból rámérek az ic lábaira.
Az eredmény a következő képen alakult:
A táp negatívjához képest a 4-es=6v
7-es=30v
2-es=12v
3-mas=7v
6-os=7v
Mindezeket hangszóró és bemenő jel nélkül mértem
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 13, 2015 /
 
Szia! Majdnem jó. A méréseket kérlek ismételd meg testhez képest és jelöld az adott feszültség polaritását is. Például a 4-es láb valamilyen negatív feszültség lesz.
Mekkora a tápfeszültséged és hány voltosak a Zener-diódák?
Szerk.: csapd hozzá a kimeneten mérhető egyenfeszültséget is
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2015
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 13, 2015 /
 
Szia! A mérőműszer fekete zsinórját a testre téve a következőket mértem a pozitív vagyis a piros zsinórral:
2-es láb= - 1,4 V
3-as láb= 0
4-es láb= - 4,6V
5-ös láb= +660mV
6-os láb= +660mV
7-es láb= +4,3V
A zener diódák 15V-tosak és0,5w
A tápfeszültség 2*16,3V vagyis 32,5V
A hangszóró kimeneten - 1,4V - ot mértem és a potira sem reagált.
(#) zotya1983 válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 13, 2015 /
 
Az 1.4 v a kimeneten aggasztó,nem igazán jó jel...Valamelyik tranzisztor gyengélkedőn van a végfokozatban.
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Ó, így mindjárt könnyebb! A ±35V helyett nem lehet csak úgy simán ±16V-ot ráadni. Először is nincs az IC-nek használható tápfeszültsége, mert az R4, R8 20V esésre van méretezve. Amíg ekkora a tápfeszültséged, a Zener-diódákat emeld ki és R4, R8-at cseréld 100 ohm-os ellenállásra!
R5, R7 helyére pedig ültess 6k8-t!
(#) reloop válasza tothbela hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Üdv! Egy szűk esztendő távlatából már merem mondani ez is jó. A műsorszám végén pár másodpercig még zúgó, majd elhallgató ventilátort avatatlan fül észre sem veszi.
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Ezek szerint rosszul értelmeztem a trafó szekunder feszültséget?
A kétszer 12v szekunder helyett kétszer 24v kellene és talán működne a dolog?
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Jól látod!
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Köszönöm ! Ha meglesz a trafó és a próba majd jelenkezem!
(#) Dr Endugu hozzászólása Aug 14, 2015 /
 
Ebben a végfokban, ha a C3-C5 pozícióban lévő kondenzátorok helyére 4.7 µF kerül az okoz valami hibát? Sajnos csak ez van itthon...

fetes.jpg
    
(#) reloop válasza Dr Endugu hozzászólására (») Aug 14, 2015 / 1
 
Nem gond, de legyen szimmetrikus, mondjuk a 4u7-esek kerüljenek C3-C4-be.
(#) Dr Endugu válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szóval tehetek mind a 4 helyre nagyobb kondenzátort, nincs belőle gond, csak szimmetria fontos?
(#) reloop válasza Dr Endugu hozzászólására (») Aug 14, 2015 / 1
 
A 4,7µF valószínűleg megfelel mind a négy pozícióban. Az aszimmetria kellemetlen tranzienst generálhat bekapcsoláskor, azért nem ajánlom.
(#) levaitamas hozzászólása Aug 14, 2015 /
 
Sziasztok!
Valakinek nem ismerős véletlenül ez az erősítő? A végtranzisztorok: BDX18 és 2N3442.
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Szia! Sikerült szereznem egy trafót.
Mielőtt hangszórót kötöttem volna megfogadtam a tanácsodat és mérni kezdtem.
Táp=35,5v
1-es láb= -11v
2-es láb= -5v
3-mas= 0
4-es= -11,5v
5-ös= -2,3v
6-os= -2,3v
7-es= +12,6v
Hangszóró kimenet= -10,6v
Valamiért a bd140 nagyon melegedett és enyhén az ic is. Bízom benne hogy tudsz segíteni, mert eddig sokat okultam én is.
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Eddig az állapítható meg, hogy az IC sajnos hibás. Túl sok áramot vesz fel és a 2, 3 bemeneteire érkező feszültségre a 6-os kimenet hibás választ ad.
A csere alkalmával helyezz be IC-foglaltot!
Mikor az IC-t eltávolítottad nézd meg beáll-e a kimenet 0V egyenfeszültség közelébe! Ebből a tranzisztorok állapota nagyjából felmérhető.
(#) Dióda válasza levaitamas hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Kisértetiesen Texas-nak néz ki.
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Újra én! Megtörtént az ic eltávolítása! Helyére foglalatot forrasztottam. ic nélkül a hangszóró kimeneten - 6.5v - ot mértem, a bd140 már nem forró (nem tudom cseréljem ki?)
Viszont észrevételként a két 4148-as jó langyosak
(#) zotya1983 válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Minden bizonnyal ki kell cserélned.
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Az 1N4148 melegedése nincs rendben, a kimeneti -6,5V is nagyon rossz érték.
Az IC-t egyelőre ne rakd be! Nézd át az ellenállások értékét!
Az 1k trimmert hogyan állítottad be? Mérd meg a két diódán együttesen eső feszültséget, valamint a közös pontjukon (R6) a testhez képest mérhető egyenfeszültséget!
Ez utóbbinak R7-R5 osztó miatt a ±táp felénél, tehát 0V közelében kéne lennie.
A két diódán 1,4V esés a vágyunk.
(#) krisz69 hozzászólása Aug 15, 2015 /
 
Sziasztok készülőben lévő erősítőm ügyében fordulok hozzátok.
szeretnék tenni az elejébe vissza jelző led-et úgymond (Signál). valami olyasmit mint a kivezérlés jelző de 1 ledel . erre valami egyszerű kapcsolás,vagy ötlete esetleg nincs valakinek ?
(#) reloop válasza krisz69 hozzászólására (») Aug 15, 2015 / 1
 
(#) szucsistvan123 válasza krisz69 hozzászólására (») Aug 15, 2015 / 1
 
Szerintem, ha EZT a kapcsolást módosítod egy kicsit, hogy kisebb jelre is villanjon a LED, akkor jó lehet.
(#) krisz69 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Aug 15, 2015 1 /
 
2n3442-es tranyokkal szerelt modul. 88 db tranyo van egy oldalon kb 400w(KB!) . ehez akarom csinálni
(#) szucsistvan123 válasza krisz69 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Reloop hozzászólásában egyszerűbb kapcsolás van. (előttem írta ITT) És azt még át sem kell alakítani.
(#) reloop válasza krisz69 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Szia! Az ic-t egyenlőre nem is tudnám berakni ugyanis már nincs olyan amivel nem idétlenkedtem volna valamit, majd a jövőhéten rendelnem kell egy pár darabot.
A trimer mindig középálláson volt. Az együttesen eső feszültségnek pontosan hol és mihez képest van a mérési pontja? A közös pontjukon - 280mV -ot mértem.
Hajnalban vissza utazom a munkahelyemre, és arra döntöttem hogy magammal viszem a cuccot.
Legközelebb majd kedd környékén folytatni tudnánk, persze csak ha nem gondolod meg!
Szeretnék a végére járni a dolognak! Milyen alkatrészeket rakjak magamhoz ha esetleg a nyákon valamit cserélni kell? Előre is köszi!
(#) Davidd hozzászólása Aug 16, 2015 /
 
Sziasztok! Beszereztem 2 darab topot, aminek darabja 4 ohmos. Igaz majd a kis hangcuccom része lesz átalakitás után, viszont ez számomra nem házibuli kategória, majd kap egy rack méretű erősítőt stb, viszont én ezt az erősítőt nem akarom egyfolytában kiszedegetni a rack-ládából, ezért úgy döntöttem építek külön egy ilyen házibuli kategóriájú erősítőt. Hűtéssel probléma nem lesz, annak idején egy 2x170W rms akai erősítő volt rajta passzívan, most meg kapott meg 2 darab 8x8as ventit, viszont térjek a lényegre. Van egy trafóm amiből kitudok cserkészni +-70V ot, vagy ha szimplan 1 1 diódával egyenirányitok akkor +70V, viszont a trafó csak 450W, es a +-70 4 ohmon ugyebár nem ennyi lenne. Emiatt gondoltam arra, hogy építek szimpla táposat. Mellékelek egy erősítőt, talán még reloop kollégánk(ha szabad igy mondanom) osztotta meg velem. A kérdés az lenne, hogy bírnáe a 4 ohmon kicsit tökösebb végtranyókkal, vagy esetleg ha valaki tud jobb féltápos erősítőt. (meg egy problémám van hogy 1 ohm az emiter ellenállás, ha 0.47 et teszek mi történne?)
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2015
(#) szamóca válasza krisz69 hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Ha te ilyen összetett erősítő elkészítésébe belefogtál, és az egy LED-es villogó kiválasztása meg megfog? Nem látsz ellenmondást?
(#) krisz69 válasza szamóca hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Nem látok. Mert ötleteket, várok, javaslatokat. A végén majd elválik melyik is a legegyszerűbb és megfelelőbb kapcsolás számomra. Ja amúgy így állok a kis monstrummal
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2015
Következő: »»   1745 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem