Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fejhallgató erősítő
Lapozás: OK   150 / 150
(#) tki válasza mek-elek hozzászólására (») Vas, 19:03 / 2
 
Nem tudom, mi lett volna a pozitív megnyilvánulás, mit vársz e helytől, miért írsz ide, de a magam részéről én nem gondolnám, hogy több évtizedes tapasztalatom ellenére bármiben ne tudna más alkalomadtán használható tanáccsal szolgálni. Én mindenesetre nem hoztam be érzelmeket, még csak nem is vitatkoztam.
(#) kistee válasza mek-elek hozzászólására (») Vas, 19:11 / 2
 
Itt nem csak neked van "több évtizedes" tapasztalatod. És igenis "idősebbnek" érzem magam, így közel a hatvanhoz... Miért is ne szólhatnék hozzá az írásaidhoz? Mert te megtiltod??? Ugyanmár, királyfi...
(#) tki válasza mek-elek hozzászólására (») Vas, 19:12 / 3
 
"Ez a blog anomália meg butaság. Ugyanis más építésnek, esetleges problémafelvetésének is épp olyan helye van itt, mint az én tákolmányaimnak."

Vagyis szerinted a belépő ahhoz, hogy valaki szót kaphasson ebben a topikban az, hogy építsen valamit, és arról beszéljen vagy kérdezzen, egyéb társalgás, netán eszmecsere a másik munkájáról - amibe a tesztelés is beletartozik - kizárva. Mert hát aki tudja, az tudja, aki meg nem, az nem. Csak azért mondom, mert különben logikátlan lenne az idézett gondolat, hiszen a blogolás azért hangzott el, mert rögtön ráugrottál egy árva hozzászólásra. Kíváncsi lennék, hogy két ilyen ember vajon hogyan értene szót egymással. : -) De igazából nem.
(#) tki válasza kistee hozzászólására (») Vas, 19:14 /
 
Hát én sem vagyok már olyan messze a hatvantól, részvétem. De nem az életkoron múlik.
(#) tki válasza mek-elek hozzászólására (») Vas, 19:30 /
 
Egyébként múltkor nem reagáltál, amikor a részletek fontosságának határairól beszéltem, ami a zenei beszédet illeti - nyilván nem vagyok tekintély számodra, aki kétkedhet.

Viszont most jutott erről eszembe, hogy vajon hányan örülnének a mindenkori hallgatóságból, ha Glenn Gould zongorajátékából valahogy egy csapásra eltüntené a technika a sok fújtatást, motyogást és halk dúdolást - és hány részlettel lehetne többet hallani azokból a kiváló előadásokból. : -))
(#) Alkotó válasza mek-elek hozzászólására (») Vas, 19:46 / 6
 
Nem kell válaszolnod ha nem akarsz, de mivel megint szóba került a saját értékrended, ezért megkérdezem.
1. Van olyan információd, hogy valaki utánépítette volna bármelyik gazdagon és részletesen dokumentált építésedet?
2. Esetleg arról van privát visszajelzésed (a nyilvánosakat látom), mennyire jónak, hasznosnak, vagy bármi egyéb szempontból olvasásra érdemesnek találták a hozzászólásaidat?
Ha kimondva/kimondatlanul bármelyik kérdésre is nem a válasz, akkor újra kellene gondolnod érdemes-e nyilvánossá tenni az építéseidet.
(#) cua válasza Alkotó hozzászólására (») Vas, 23:28 / 5
 
Bevallom (es ezert elore elnezest is kerek) de nekem kimondottan szorakoztato ez a fajta ahitatos, majdhogynem vallasos megkozelitese az elektronikanak. Utanepitesi veszelyt en nem latok, egyetlen olyan fotot sem lattam, ami szamomra vonzo lenne/lett volna, annak ellenere, hogy lathatoan igen sok mechanikai munkaorat fektetett bele mek-elek.
Masreszt szamomra kimondottan viszonyitasi pont, hogyan probaljam meg elkerulni, hogy mogorva venember legyek (En is igen kozel vagyok a hatvanhoz..)
(#) Suba53 válasza cua hozzászólására (») Hé, 10:22 / 1
 
Szerintem a lényegi rész a HIT. Hiszen egy 74 éves ember hallása, hallásának frekvencia terjedelme akármennyire is gyakorlott a zenehallgatásban, bizony már igen korlátozott.
És azok a nüansznyi eltérések, amiket ha egyáltalán hallani lehet, szinte biztosan nem az alapharmonikusokban jelentkeznek, hanem a felharmonikus spektrumban, ami már nem nagyon kelt ingerületet az elöregedett hallószervekben.

Olyan terület ez, mint maga az audiofíla. Egy szuggesztív kersekedő elmagyarázza, hogy egy 3 milliós 1,5m hosszú hálózati kábel beillesztése után mennyivel élethűbb, tisztább lesz az erősítő hangja. Majd az ember hazamegy, kjdobja a normál kábelt bedugja a drágaszágot, felteszi a jó öreg sistergő, zajos lemezt a korlátozott képességű lemezjátszóra, majd elégedetten konstatálja, hogy TÉNYLEG !!!!

A placebo hatás eléggé közismert jelenség, az orvostudomány már régóta ismeri. Elég a hatás eléréséhez, hogy a delikvens hisz a dologban. És erre épül egy eléggé lehúzós kereskedelmi gyakorlat.
(#) teddysnow válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 10:47 /
 
A lottószámokban legyél ilyen nagy jövendőmondó, ne abban, hogy ki mit fog (nem fog) hallani 74 éves korában!
(#) compozit válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 10:55 /
 
Mindenki hisz valamiben. Van aki Istenben, van aki a politikában, van aki a piában, van aki önmagában, stb. Ezek tulajdonképpen egyfajta vallásnak tekinthetők. És, hazánkban vallásszabadság van... Tehát, hogy McElek miben hisz, hát az az ő dolga. Hagyjuk meg a hitében, megváltoztatni, meggyőzni nem lehet, ugyanúgy, ahogy egy ateista sem tudja meggyőzni a másik oldalt.
De egyetértek Alkotóval, aki megkérdőjelezi, hogy mi értelme van ide kitenni a téveszméket? Elég rombolónak tartom, a hobbi nem erről szól.
(#) Suba53 válasza teddysnow hozzászólására (») Hé, 11:04 /
 
Neked is azt tudom javasolni, mint amit eleknek pár éve. Biztosan van otthon hanggenerátorod.
Baromira egyszerű megmérned, hogy meddig terjed a hallásod.
Nem kell megosztanod, ha nem akarod lerombolni a nimbuszodat, de legalább légy vele tisztában.
Akkor talán megérted, hogy ez nem jövendőmondás, hanem fiziológiailag létező tény.
A mértéke természetesen nem azonos mindenkire, de hogy 74 évesen nem ugyanaz, mint 14 évesen, az biztos.
(#) Suba53 válasza compozit hozzászólására (») Hé, 11:30 /
 
Ennek a hitnek semmi köze a valláshoz. Ahogyan a placebo sem tudatos HIT alapján működik. Az orvos azt mondja, hogy gyógyszert kapsz, miközben csak semleges keményítőt. És erre a páciensek egy része elkezd pozitívan reagálni. A kereskedő azt mondja, hogy jobb lesz a hangzása az erősítődnek, ha kábelt cserélsz. És az emberek egy része elkezdi tényleg jobbnak hallani. Ilyen egyszerű.
(#) HeZ válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 12:38 /
 
Kipróbáltuk anno a 75 éves apósommal - a ház riasztóközpont vezérlő gombnyomkodásának hangos (mi az egész lakásban mindenhol hallottuk) csipogását (kb 3-5 kHz) 1 méterről sem hallotta, pedig nem panaszkodott halláscsökkenésre és megértett-meghallott minden beszédet.
(#) Suba53 válasza HeZ hozzászólására (») Hé, 13:06 /
 
Ez nem különleges. A beszédhang kb 3kHz-ig terjed. Ha azt jól hallja, akkor megért minden beszédet, és nem panaszkodik. És még a zenét is tudja élvezni, mert annak a zöme, az alapharmonikusok sem mennek sokkal feljebb. Maximum a csilingelő magas hangokat nem hallja.
(#) Ge Lee válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 13:37 /
 
Idézet:
„A placebo hatás eléggé közismert jelenség, az orvostudomány már régóta ismeri. Elég a hatás eléréséhez, hogy a delikvens hisz a dologban.”
Kár, hogy nem így van. Ha így lenne, nagyon sok gyógyult ember lenne, de inkább az ellenkezője van, hogy még a gyógyszer sem segít, első kézből tudom. Vagy csak nem hiszek eléggé...
(#) Suba53 válasza Ge Lee hozzászólására (») Hé, 14:33 /
 
Nézz utána, akkor megérted. A gyógyszerek klinikai vizsgálatakor van egy placebo teszt is. Ez azt a célt szolgálja, hogy a hatóanyag tényleges hatását elkülönítsék a placebo hatástól. A páciensek fele tényleges, a vizsgált hatóanyagú gyógyszert kap, a másik fele pedig placebót, vagyis hatóanyag nélküli szert. Utána vizsgálják a változást. Ha a két csoport eredményei, javulása a hibahatáron belül nagyjából azonos, akkor az adott hatóanyag valójában nem hatásos, vagy nem megfelelő a dózis. Ha a hatóanyaggal kezelt csoport eredményei sokkal jobbak, mint a placebo-val kezelteké, akkor hurrá, hatásos a szer. És ez csak az egyik állomása a klinikai vizsgálat sorozatnak, ami tartalmaz még mindenféle toxicitási, nem kívánt mellékhatás, tartós alkalmazás, stb vizsgálatokat.
(#) tunerman válasza Suba53 hozzászólására (») Hé, 17:35 /
 
Idézet:
„...de hogy 74 évesen nem ugyanaz, mint 14 évesen, az biztos...”


Valóban nem azonos a hallásképesség, de a "hangok" és a "zene" közötti különbség megítélését azért gyakorolni kell jó ideig - nem úgy születnek az emberek.
Kb. olyan lehet ez a különbség mint egy erősítő hanggenerátoros méréséből kellene megállapítani a zeneiségét
TJ.
(#) Ge Lee válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 18:08 /
 
Nem tudom, hogy az hiteles-e még, meg kár, hogy messze laksz, van PC szoftver meg fejhallgatóm is itthon, csak hozzá kellene kalibrálni valamihez. Mármint a fejhallgatómat, mert a jel amit kap az lineáris. Meg van azokhoz gyárilag valami görbe is amihez lehet viszonyítani, mert ugye a hallásunk sem lineáris.
(#) Suba53 válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 19:17 /
 
Nem jó a hasonlatod. A hanggenerátoros mérés egy alap fizikai mérés az erősítő minősítése során. A zeneiség meg egy humán fogalom.
Inkább az visz közelebb a hallásromlás által okozott veszteséghez, ha mondjuk az MP3 kódolású anyagra gondolsz. Aki korosodva már nem hallja a mondjuk 10 kHz feletti hang tartományt, annak sokkal nagyobb a vesztesége, mint egy MP3 zenei anyagnak.
És ezt nem lehet megkerülni semmivel. A spektrumnak az a része hiányzik az agy számára.
Jelenleg nincs olyan protézis, ami azt a rezgéstartományt a hallóidegeken keresztül az agyba tudná juttatni. Így jártunk, az evolúció erről sajnos nem gondoskodott.
(#) tki válasza Suba53 hozzászólására (») Kedd, 13:45 /
 
"Biztosan van otthon hanggenerátorod."

Nem kellenek ma már ilyen huncutságok... Mióta html5-ből is lehet hangot generálni (createOscillator()), bárki meg tudja magának írni egy-két sorban, de vannak online is ilyenek: https://www.szynalski.com/tone-generator/
A hozzászólás módosítva: Kedd, 13:53
(#) Suba53 válasza tki hozzászólására (») Kedd, 13:57 /
 
Sőt van függvénygenerátor mobil app is. Teljesen jól használható.
Azzal például direktben lehet fejhallgatóval ellenőrizni, hogy mennyi az annyi.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 14:06

app.jpg
    
(#) tki válasza Suba53 hozzászólására (») Kedd, 14:09 /
 
Mondjuk, azoknak az erősítőjével inkább a telefont teszteli az ember, nem a fülét. : -) Egy jó DAC-ot és egy jó fejhallgatót azért feltételeztem.
(#) Suba53 válasza tki hozzászólására (») Kedd, 14:13 /
 
Hát ebben a telóban 384kHz/32 bites DAC van éppen.
Az app maga 22kHz-ig tud generálni. De egy gyors méréshez, hogy hány kilohertznél lesz csend a fejhallgatóban ez is bőven elég. Nem kell high-end DAC-on keresztül elkeseredni.
(#) Alkotó válasza Suba53 hozzászólására (») Kedd, 14:14 /
 
Laikusként kérdezem, miért fontos valamilyen karakterisztikához, vagy átlaghoz kötni a "zeneértő" hallást? Arra gondolok, hogy akinek bármilyen okból szűkebb a frekvenciaérzékelése, annak esetleg az agya képes kompenzálni a hiányzó részeket, és így a páciens mégis hozzájut a vágyott élményhez.
(#) tki válasza Suba53 hozzászólására (») Kedd, 14:19 /
 
"Hát ebben a telóban 384kHz/32 bites DAC van éppen."

Számháború, felejtsd el. A valós minőség, főleg az analóg részeké, teljesen más tészta. És ebben az esetben a frekimenet egyenletessége valóban számít, amihez megfelelő felhallgató is kell, mert rémisztőek szoktak lenni. Csak nem akartam ennyit dumálni, csupán az ötletet felvetni.
A hozzászólás módosítva: Kedd, 14:21
(#) Suba53 válasza Alkotó hozzászólására (») Kedd, 14:38 /
 
Pont ez a lényeg. Hiába hallottad fiatalon simán egy TV sorkimenőjének a 15625Hz-es sípolását, maximum arra emlékszel, hogy hallottad. De magát az érzetet nem tudod felidézni.
Nemrég volt szó az audiofil témában a hang memóriáról ( Echoic memory ) Ez egy nagyon rövid távú, másodpercekig élő lenyomata a hangoknak. Vagyis ha hallgatsz egy zenei felvételt, amiben sok magas hang is van, meg felharmonikusokban gazdag, de te csak a mondjuk 100-8000Hz tartományt érzékeled, akkor a többi számodra nem létezik, mert már elveszett az, ami előállítaná ezeknek a frekvenciáknak a hang ingerületét az agy számára. Ha hallottad fiatalon ugyanazt, akkor talán érzed, hogy a jelenlegi élmény nem ugyanaz, de a korábbi élményt nem tudod reprodukálni, csak maximum azt, hogy de jó ez a zene ma is.
(#) Suba53 válasza tki hozzászólására (») Kedd, 14:43 /
 
Pontosítok. Nem DAC van benne, mert nincs neki analóg kimenete, ( Ugye a DAC kimenete maga az analóg jel ) csak a jelfeldolgozó egysége képes az ilyen felbontású hang állományt kezelni, és kiküldeni egy megfelelő külső DAC-ra az USBc porton keresztül.
Következő: »»   150 / 150
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem