Fórum témák
» Több friss téma |
Olvadáspont mennyi ennek az ónnak 160C - 170C fok ?
183 fokocska
Bővebben: Link
Akkor ideálisabb lenne a hőfok 240 - 270C pákahegytől függően.
Nah: pár alapelv:
-ón 183 fokon olvad, azaz efölött kell használni 190 fokon használhatod, de egy ellenállás láb is visszahűtheti 183 alá, és akkor idő kell, h visszamelegedjen. -nagyobb alkatrészhez nagyobb hőfok előző alapján. -rézfólia zabálja a hőt, így kell számolni rá plusz 30-50 fokot lazán. Ezek elvi adatok, ami sosem tökéletesek. Emiatt mehetsz még fölé. Ez így kb 230 fok. Egy kezdő ezzel elvan, de efölött már lehet h szétégeti a nyákot, alkatrészt. Egy gyakorlott felhasználó mehet 300fokra is, ha rövid idő alatt forraszt. pl fél mp alatt meg lehet így forrasztani egy hagyományos ellenállást. De 2-3mp alatt már szétég minden körülötte...
Köszi. Bár én sokallom egy kicsit 210fok feletti hőmérsékletet, tekintve, hogy az ón olvadáspontja jóval magasabb a benne lévő folyasztószernél- ergo az hamarább kiéghet.
Nálam, tapasztalati úton ez a hőfok vált be.
Ha az olvadáspont közelében forrasztasz zárványos, "hideg" forrasztás lesz.
Igy az az ideális ha az olvadáspont felett 30-40C fok az a hőfok ahol az ón szétterül. Idézet: „De 2-3mp alatt már szétég minden körülötte...” Azért ennél jóval több idő kell.
Szia !
Ki tudja milyen pákának a hegye ez ? Használ valaki ilyent ?
Szerintem bármelyiké, amelyikbe belemegy
Régebben már téma volt ez a forrasztási hőfok kérdés. Valaki aki főállásban forrasztással keresi a kenyerét azt írta hogy 370C-on kell nekik forrasztani. Minél magasabb a hőfok annál gyorsabban bediffundál az ón a rézbe és erősebb a kötés. Meg persze a páka hegyet is jobban oldja. Most hogy szabályozható a pákám hőfoka 270C-300C között használom. Egy évvel ezelőtt 240C-on használtam, de jobban terül az ón magasabb hőfokon.
Én ugyan nem főállású forrasztó vagyok, de már pár százezer műveleten átestem. Az én tapasztalatom is az, hogy 300 fok fölötti hőmérséklet a legideálisabb a gyors forrasztásokhoz (számomra!).
Nem megyek bele a meddőnek tűnő oda-vissza játékba, csak kizárólag saját tapasztalatot írtam le.
Én nyári gyakon egy jónevű szenzorgyártó cégnél voltam és ott 350°C on forrasztottunk SMD-t is (mellesleg 7 másodperc alatt fűtött fel 30°C ról 350°C ra a forrasztó)
Én 400-at is használok a melóhelyen.
Hőlégnél még 450-et is. A megfelelő hőmérséklet azért szerintem eléggé függ a környezettől is. (mennyire vonja el a hőt a pákától)
Barátomat, aki egyébként autóvillamossági szerelő volt, rábeszéltem, hogy a nagyobb kereszrmetszetű cuccokhoz ( önindító, generátor, főkábel stb. ) vegyen 1 nagyteljesítményű, szabályzott pákát. Hallgatott is a jó szóra, vásárolt egy W201-es Wellert. Azzal szinte bármit meg lehetett forrasztani 370˚C-os heggyel is. Szóval, az a lényeg, hogy nagy hőelvonás esetén nem csak a hőfokkal lehet okoskodni, hanem a megfelelő teljesítményű páka alkalmazásával, nagy hőleadó felületű heggyel. Így a megszokott, relatíve alacsonyabb hőmérsékleten lehet dolgozni vastagabb munkadarabokon is. Ha csak egy pákája van a delikvensnek, akkor is célszerűbb lehet sokszor a hegycsere, mint a hőfok megnövelése. Ettől a fűtőelemnek és a forrasztócsúcsoknak egyaránt megnő az élettartama és a hegytisztítás is ritkábban esedékes - szerintem.
Szeretnek kerni egy kis segitseget.
Szertenem lecserelni onszinpantomat valami komolyabb dologra. Mostranaban rengeteg Ic-t kell cserelnem munkahelyen es kellene valami hatekonyabb megoldas. valaszokat elore is koszi.
Ebben teljes mértékben igazad van, de mondjuk SMD-hez nem tudnék nagyobb hegyet használni, viszont a 8 rétegű panel, amin a közbenső rétegeken (is) elég nagy GND felületek vannak, rendesen elvonja a hőt.
(Ezért van, amikor ilyen nagy hőt használok.)
ez egesz jonak nez ki
de ha veszek hozza meg egy allomast is az majdnem 90ezer mert gondolom a vhs40-emel nem kompatibilis. ja igen a wellernek nem volt ugyanilyen csak egy pumpa volt a vegen? vagy mas markanak?
Nem olcsó de jó.
Idézet: „ja igen a wellernek nem volt ugyanilyen csak egy pumpa volt a vegen? vagy mas markanak?” Nem értem a kérdést Ez nem manuális pumpás hanem vakum szivattyús, de létezik manuális pumpás is, bár az szerintem nem sokkal jobb egy egyszerű szippantónál.
a manualis pumpasra gondoltam.
a masik pedig hogy ilyen vakumos vagy manualis kiforrasztot csak a weller van? vagy letezik mas markaban is?
Létezik sok féle lehetőség. Ónszívó szalag, kézi ónszippantó, gumilabdás ónszívó TCP-hez ( erről kép a #250653-as hsz.-ban ), kézi ónszívóval egybeépített gagyi-páka ( ehhez link a #250538-as hsz-ban ), és a komoly gyártók mind készítenek vákumos kiforrasztó-állomást is. A kézi pumpás szippantók és ónszívó szalagok sok gyártótól megkaphatók párszáztól párezerig, a gumilabdás - ha Wellered már van - 15-20e körül, az állomások pedíg 30- többszáz ezerig. Át kell gondolni, mennyi rá a meló, alkalmi kiforrasztáshoz a legolcsóbb is megfelelő, napi javításhoz a vákumszivattyús állomás a legjobb és legtermelékenyebb.
Én már nézegetek 1 ideje ilyen cuccot, a speedshop.hu-n láttam használhatónak tűnő és viszonylag megfizethető árú állomásokat. A keresőjükbe be kell írni, hogy "szervíz kellék" és máris látható a kínálat. A márkája: Aoyue. Esetleg ha valakinek van róluk tapasztalata, én is köszönettel venném. Ebből a márkából a 2702-est néztem ki, ez vákumkompresszorral és forrólevegős pákával is rendelkezik "potom" 60 rugóért.
Sziasztok mekkora hegyű pákahegy ideális nyáklapok forrasztására a 0,4mm vagy a 0,8mm?
Az attól függ!
Én normál napokon ha furatszereltet forrasztok 2.5mm esetleg 1.5mm-es hegyet használok. SMD-hez ha ezerlábú , akkor inkább még szélesebbet. Ilyen tűhegyet csak ha valami nagyon macerás helyen kell pici (L,C,R esetleg dióda, tranzisztor) SMD-t javítgatni. Idézet: „Én normál napokon ha furatszereltet forrasztok” És a nehéz napokon mit használsz ?
Kiforrasztáskor meleglevegős SMD-t. Ha villanyt szerelek 200W dióverőt.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |