Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönöm hogy segítesz a népszerüsítésben
Azt hiszem igazatok van, előbb utóbb el kell kezdeni uC-ezni....
Ha jó helyen veszed egy hozzá való PIC 1000Ft vagy még annyi sincs, és ha szerencséd van találsz LCD-t is akcióban, hasonló árban, nem is kell az ebay-ről rendelni. Elé a FET, a tranyó meg a trigger már filléres, és kész van.
Válaszd ki a kapcsolást. Szükséged lesz egy programozóra a tervben felhasznált kontroller családhoz. Nézd meg a PIC (PICkit2, PICkit3) vagy az AVR vagy más kontroller programozók beszerzési és építési lehetőségeit a megfelelő topikban. A lehetőségek befolyásolhatják a kiválasztást. Fontold meg többször. Szerezd be vagy építsd meg a programozót (ebben tudunk tanácsokkal seíteni). Aztán mehet a frekvenciamérő építése.
Írta korábban, hogy kapott egy PK3-at tavaly a szülinapjára, így arra sincs gondja... csak neki kéne állni...
"...nem is kell az ebay-ről rendelni" Ott, annyiért (majdnem annyiért) már komplett frekimérőt vesz.
Üdv!
Megépítettem vicsys frekimérőjét, az lenne a kérdésem: Mennyi lehet a max bemenő feszültség? Előre is köszi!
A feszültséget a gate-eken lévő szembekapcsolt diódák megfogják, ezek benne vannak a fetben (adatlap). A rajtuk folyó áramot nem szabad túllépni, mert akkor füstölni fognak.
Hogy mekkora feszültséget tudsz vele mérni az az adott beállításoktól függ, ha jól emlékszem az abban a formában már néhány volttól zavarba jön és butaságokat mér. Volt nekem egy ehhez eléggé hasonló bemenő fokozatom, azzal a 100mV-tól a 60V-os jelig meg tudtam mérni mindent. Rajzot ne kérj mert fogalmam sincs hogy hova keveredett el.
Mos lettem kèsz vele.
Egy gondom mèg lenne vele: KHz nagyságrendben ugrálnak a kijelzőn az èrtèkek, nem is mèr, csak 6-7V- tol. Ez mitől lehet? Gond lehet,hogy a bf240 bázisát 47k val a + ra felhúztam? (Ahogy olvastam, más is ezt tette) Köszi a választ!
Nekem a vobleremben van ilyen, abban pár száz mV-ot mér, arra jó. A kimeneten lévő néhány volt már nem tetszett neki arra emlékszem. A BF tranyónak normális bázisosztót kell csinálni és akkor jó lesz.
A másik amiről beszéltem abban összehangoltam a FET és a tranyó erősítését, mert ebben a formában nem volt jó. Utána megnéztem különféle bemeneti jelszinteknél a szkópon hogy mikor billen (vagy nem billen) a trigger, nem csinál-e butaságokat. Fél napot tököltem vele mire jó lett, és nem csinált fals átkapcsolásokat a kicsi és a nagy szintű bemenő jelekre sem.
Mellékeltem a kapcsolást, és hogy hova kötöttem át a bázis ellenállását.
Akkor kössem az eredeti helyére? Nagyon köszönöm az eddigi segítséget!
A 47 kohm a + -ra csatlakozzon ne a BF kollektorára.
Még egy kérdés:
A tápja egy kapcsolóüzemű 5V ,,nyáktrafó,, Nincsen stab IC ez lehet gond? (a tápban van egy 100nF és egy 100µF kondi (5,02V jön ki rajta)
Üdv!
Ge Lee-nél a pont, azt a bázisosztót kell rendesen beállítani. Én egy trimmerpotit tettem az egyik ellenállás helyére, bár már nem tudom melyik helyére. Másrészt az erősítő rész tápját igen jól meg kell szűrni LC szűrővel, mert összeszed mindenféle zavart. Nekem a DC-DC táp zaját szedte össze elsősorban és ettől ugrált össze-vissza, amikor nem volt rákötve semmi. Ilyenkor jön jól egy szkóp, amíg nem volt én sem tudtam mi a baja. Azt hittem jól méreteztem a szűrést, de nem így volt.
Akkor a 47K helyett tegyek trimmert?
Szkóp az van kéznél! Akkor ránézek a tápra.
Ne csak a tápra. Az a tranzisztor tulajdonképpen egy komparátor szerepét tölti be.
Nem tudom milyen bázis osztóról beszéltek ! Nincs semmilyen osztó, 680 ohm kollektor ellenállás van és 47 kohm bázis ellenállás ami a tranzisztort félig nyitja. Ennek az ellenállásnak kell a nem bázisra csatlakozó végét +-ra kötni. A kollektor és a bázis között nincs átkötés !!!!
Nem kell semmiféle trimer, nálam ezzel a két ellenállással és a BF240-el minden rendben van.
Nem emlékszem már rá pontosan, de én csináltam a tranyónak egy rendes bázisosztót (tehát bázisról a tápra is és a földre is ellenállás), beállítottam egy munkapontot és úgy lett jó, addig csak instabilan billegett, mert a tranyó nem csak a méréskor billentette a triggert hanem az átmenetek közelében is, néha többször. A kapcsitáp az lehet baj mert vihet be zavart, de amíg nem nézed meg a szkópon addig nem látod hogy valójában mi történik ott.
Idézet: „A tápja egy kapcsolóüzemű 5V ,,nyáktrafó,,” Szia! Én hetekig tököltem anno ezzel a kapcsolással, majd amikor egyszer csak gyanús lett az asztal felett üzemelő kapcs.üzemű LED világítás, és lekapcsoltam, hirtelen megszűnt az össze-vissza számlálás. Ergo, a kapcsolóüzemű trafó felejtős ebben az áramkörben.
Lehet bázisosztó, lehet a + -ra kötni, de lehet a kollektorra is. Szerintem ez a legjobb megoldás, stabilabb a fokozat némi neg visszacsatolás miatt.
Csak be kell állítani a megfelelő bázisáramot, az ellenállás változtatásával. Szkóppal figyelni a kapuk meghajtását csökkenő bemenőjel esetén.
Nem kizárt a bázisosztó, én csak a rajzról írtam.
A kapcsoló üzemű táp csak igen jó szűrés mellett jöhet számításba.
Ez részben így van, viszont ha egy frekimérővel csak egy szűk tartományban tudok mérni, ráadásul csak a szép szabályos szinusz vagy négyszögjelet, akkor az nem frekimérő.
A frekimérő (szerintem) az, amivel bármilyen, akár zavaros, tüskés jelformát is meg tudok mérni, és akár széles feszültségtartományban. Ilyen volt nekem amiről írtam, a 100mV-os oszcillátor jelet ugyanúgy stabilan mérte mint a saját készítésű kapcsolóüzemű tápom szekunderén a 60V-os négyszöget. Szerettem is emiatt, mert nem kellett mindig bekapcsolnom ilyenkor a szkópot.
Egyetértek pucuka kollégával.
A kollektorra kötött bázis ellenállás jó paraméterezés esetén automatikusan beállítja a DC szintet a megfelelő értékre. Ez a megfelelő érték valahol a 74HC132 hiszterézés értékének a közepén lenne. Ezzel kiküszöbölhető lenne a lassú jelváltásoknál jelentkező, nullátmenet közeli zavarjelek átbillentő hatása. Nem véletlenül, a legtöbb gyors komparátort gyártó cég külön kitér erre a jelenségre az IC adatlapján, és a profibb komparátorok ezért rendelkeznek állítható hiszterézissel. A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2016
A táp egy kicsit zajos. Próbakèpp rákötöttem a labortápra, + stab ict is kapott, meg egy nagyobb kondit, ès így már kisseb èrtèket mutat a kijelző.
A frekimérőnek zajmentes táp és árnyékolás kell, mert különben összeszedi a zajt és téves mérési eredényt produkál.
Ezt leginkább abból lehet tudni, ha alacsony frekvenciájú színusz vagy háromszög jel esetén lényegesen többet mér a ténylegesnél, a gyors fel és lefutású négyszögjeleknél meg pontosnak tűnik. Ez azért van, mert a négyszög jel gyors változásai közben nagyon kevés zavarjelnek sikerül csak beépülnie a nulla átmenetek közelében, míg a lassú fel- és lefutású színusz és háromszög jel esetében jóval több idő telik el ugyanabban a feszültségtartományban, így több zavar tud a jelre ráülni.
Összedobtam neki egy sima trafós tápot, valamivel javult, de nem sokkal.
Mindjárt átforrasztom az ellenállást, és meglátjuk mi lesz. Felrakom a nyák tervet is, lehet az elrendezés se jó.
Ez tele GND-s NYÁK? A lay fájlból nekem nem derül ki, mert elsőre nem annak látszik, de ha átkapcsolom a progit akkor akár az is lehetne.
Valami más probléma van a mérőddel. Csatolok egy pár képet az enyémről.
Bekapcsolás után teljesen nyugodt 1 Hz-en áll, nem zavarja semmi, a hálózati 50 Hz-et akkor mutatja ha egy rövid huzaldarabot a BNC aljba dugok. Az aljzat árnyékolt vezetékkel van a panelre bekötve, a doboz műanyag nincs árnyékolva. A következő kép a mérő mellé helyezett kapcsolóüzemű halogén állólámpa tápegységét mutatja, jól látszik hogy 24 KHz körüli frekvencián dolgozik. Még annyit hogy nem tápról, li-ion akkuról üzemel, elég neki a 4,2 volt. A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2016
Nem az!
Átforrasztottam az ellenállást, alacsony frekin KHz -eket ír, magasabbon pedig működik rendesen. Lehet, hogy az LCD zavarja? (a hátára van rádugva a panel) |
Bejelentkezés
Hirdetés |