Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   457 / 729
(#) ptesza válasza gabor128 hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
A mély vágás freki általában 150-300 Hz között szokott lenni , a közép kb 5-6000 ig . a magas e- felett.
(#) gabor128 hozzászólása Jún 16, 2013 /
 
Teszteltem én is a fülemmel. Youtubon van fent pár ilyen hangtesztelő.
Viszont néztem a hangváltókat és 900; 650; 500 Hz, ilyenek vannak. A 300Hz az már nem sub bass?
(#) szamóca válasza gabor128 hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
A valódi szub az 50-60Hz alatt sugároz.
(#) Buvarruha válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Jún 17, 2013 / 5
 
Hogy van az, hogy a H2000-es hangszórókon kívül minden sz@r, és mindenki hülyeséget mér?
(#) Hangszoro2000 válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 18, 2013 / 1
 
Kedves Buvarruha, valamit félreérthettél.
(#) Buvarruha válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Jún 18, 2013 /
 
Semmit sem értettem félre. Az összes gyártónak a méréseit fikázod, ami néhányra igaz, de biztos, hogy nem mindre!

A SAL mérései pontatlanok, de jelentősége nincs, mert megmérve sem kapsz jobb, adatotak, kvázi teljesen mindegy. Se mért, sem a gyári adatook alapján nem lehet belőlük normális dobozt csinálni, ez tény, de nehogymár a visatonra is igaz legyen.
(#) Digitalpimp válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 18, 2013 /
 
Látom kezd nem csak nekem feltűnni....
Amúgy Ő ilyen, eddig akármelyik fórumon belebotlottam a hozzászólásaiba, mindig az volt a vége, hogy az egész világ kamu adatokat közöl, és csak a H2000 a lehető legjobb mindenben.
(#) dB_Thunder válasza Digitalpimp hozzászólására (») Jún 18, 2013 /
 
Az biztos hogy a neves gyártók kozmetikázzák az adatokat, vagy úgy mérik, hogy jónak tűnjön. Pl xx dB/1W vagy a xx dB/2.83V pont arra jó hogy elrejtsék a 4ohmos hangszórók érzéketlenségét. Tehát dolgozik a PR osztály.
Nos a H2000-nél nemhogy PR osztály sincs, de lassan gyártás sem lesz. Nincs kinek kozmetikázni az adatokat.
Ettől persze nem lesznek tökéletesek a H2000 hangszórók, én sem találok az igényeimnek megfelelőt náluk. Az vigasztal hogy máshol sem, abban az árkategóriában ami számomra belefér.
(#) Buvarruha válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 19, 2013 1 /
 
Mikor fogjátok már fel, hogy a hangszórók paraméterei csak alapos bejáratás után lesznek olyanok, ami az adatlapokon is megvan adva. Ha veszel egy új hangszórót, ne várd, hogy ugyanolyanok legyenek a mért paraméterei, mint az adatlapon megadott értékek, mivel ezesetben bejáratás után lenne pontatlan az adat.

Ja és azt rég megtanultam, hogy otthoni körülmények mellett soha sem járódik be egy hangszóró normálisan, de elviszed néhány éjszakás döngetésre és érdekes módon egy SAL féle SPA-n ami eredetileg 93dB érzékenységű, már 94dB-t mértem és tényleg nagyon szólt. Ja és új korában 89-et mértem ugyanazon az SPA-n egy másik pedig 92dB-s lett járatás után...

Persze nem egyforma, de nem is kell mást várni egy 38-as 10000Ft-os hangszórótól, az átát pedig bőven megtermelte.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2013
(#) szamóca válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 19, 2013 / 1
 
Ja és azt rég megtanultam, hogy otthoni körülmények mellett soha sem járódik be egy hangszóró normálisan
Hát ez így kijelentve azért nem fedi a valóságot.
(#) Buvarruha válasza szamóca hozzászólására (») Jún 19, 2013 /
 
Dehogynem! vettem 20 éves szobában használt gyári dobozokat is régen és azok is csak a pincebulis dühöngés után lettek az igaziak, előtte még a 8w-os hifi-mtől is majd kiestek a hangszórók nyél hangerőn.

Érdemes megmérni, hogy ami a szobában már hangosnak tűnik az valójában néhány W, otthoni körülmények között nemigazán lehet rendesen bejáratni egy hangszórót. Kivéve, ha valami érzéketlen 8-10cm-es kis izéről van szó.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2013
(#) Hangszoro2000 hozzászólása Jún 19, 2013 / 1
 
Ezek a házi mérések pontatlanságai. Bejáratás után nem változik a hangszórók érzékenysége.

A Visaton kínai alkatrészekből készül, sok hangszórót ott szerelnek össze, olyanok az eltérések, mérési hibák mint a Monacornál vagy SAL-nál. Az adatlapok nem frissülnek tíz éve.
(#) gabor128 hozzászólása Jún 20, 2013 /
 
Üdv srácok,

Sajnos olyan 300Hz környéki hangváltót nem találtam.
Ilyet találtam:Link
Ez 900-nál vág.
Egy általános felhasználású 3 utas hang(fal)sugárzóhoz jó lenne?
Nem vagyok SAL hívől, csak ez a cucc olcsóbb. Találtam még egy másikat, ami 650/6000 Hz-en vág. Ez sincs sokkal közelebb a 300-hoz viszont jóval drágább.
Más gyártót nem találtam. Tudtok ajánlani olyan hangváltót ahol jobban közelít az elvi határhoz?
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2013
(#) Primary válasza gabor128 hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
http://www.hestore.hu/prod_10026722.html

Bár ez szerintem csak egy aluláteresztő szűrő.
(#) Hangszoro2000 válasza gabor128 hozzászólására (») Jún 22, 2013 / 1
 
Üdv Gábor.
Ilyen alacsony keresztezési frekvenciánál nem jársz jól passzív alkatrészekből készített szűrővel, sokkal előnyösebb az aktív váltás, külön erősítővel.

Ha mégis az előző megoldást választod, a SAL váltót és szűrőt inkább kerüld el, veszélyes az erősítőre nézve, mert eléggé leesik az impedancia mélytartományban 8ohmos terhelés mellett. Jobban jársz, ha te rakod össze RLC alkatrészekből.

Attól függ, hogy melyik/milyen váltó lesz jó neked, hogy milyenek a hangszórók és a doboz.
(#) dudassandor1 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Jún 22, 2013 /
 
Igazat adok! Egy kis odafigyeléssel és energiával az ember a saját hangsugárzójához/hangszórójához sokkal jobban illesztett hangváltót készíthet!
(#) gabor128 hozzászólása Jún 23, 2013 /
 
Üdv,

Valahol itt a fórumon már elhintettem egyszer, a lényeg az, hogy van egy félig kész hangsugárzó(fal)párom. Ezt szeretném befejezni.
Eddig kb 10W-al használtam nagyritkán és ezek a cuccok voltak benne:
Hangváltó
SRP2030 - mély
meg egy szélessávú 12VA-s hangszóró.

Most ott tart a dolog, hogy a szélessávúakat kiszedtem és 3 utas 100W-osra akarom megcsinálni.
Ehhez nyilván kell új hangváltó és emiatt kértem a segítségetek. Nem akarok semmi extrát, nem kell precíznek lennie, csak egy sima hangfal lesz "átlagos" hangváltóval. Mivel még soha nem építettem hasonlót így a freq határokat sem vágom, hogy hol szoktak lenni.
A 300Hz-et egyrészt ti, illetve más forrásból is ajánlották, de szerintem az 500Hz még nem gáz.
Nem szeretnék tekercseléssel foglalkozni, anyagokat rendelgetni hozzá. Nem lehet ilyet készen kapni (leszámítva az előző hozzászólásomban levő két forrást)?
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2013
(#) Hangszoro2000 válasza gabor128 hozzászólására (») Jún 25, 2013 / 1
 
Amit készen lehet kapni az mindegyik hangszóróhoz egyformán "jó", tehát igazán nem jó egyik üzletben kapható hangszóróhoz sem.
De ha nincs különösebb oka a kiválasztott 300Hz-es frekvenciának, és nem olyan lényeges a pontos hangváltó, akkor ennyi erővel nyugodtan lehet 500 is.
Alkatrészeket, kész váltókat lehet kapni még Fehérváron a logotechnél is. Országon belül más lehetőség nem nagyon van, csak ez a három.
Negyedik a Visaton.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2013
(#) Benji94 válasza Primary hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Üdv Primary!
Nem tudom pontosan, hogy milyenek az igénbyeid, meg hogy milyen erősítőd van, de nekem van egy sztem igen jó minőségű 2 utas dobozkonstrukcióm, ami hangszóró+doboz+hangváltó és minden szerelési cuccal együtt is ki jön kb 12-15 ezer ft-ból. Nekem ilyenem van, és nagyon szépen szól, 13 cm-es mélyközép van benne, és lehet h furán hangzik, de igen jó a hangsugárzó mélyátvitele. A doboz 2 utas, kb 14,5 liter belső térfogatú, bass-reflex rendszerű, korrekt hangváltóval. Terhelhetősége nem nagy, kb 10-15 W RMS darabonként, de igen jó minőségű összeállítás. Hallottam már nagy 3 utas dobozt is 20 cm-es méllyel, meg egyebeket is, de sztem mélytartományban IS lazán odavert mindent amit eddig hallottam ( 40-45 Hz-nél van a doboz rezonanciafrekvenciája, és olyan 50-60Hz körül erős kiemelés van a hangjában). Ha érdekelnek a részletek, segítek neked és küldök még több infót a hangszóró pontos típusáról, stb.
Ja, és még valami, az MNC-t felejtsd el ha jót akarsz magadnak, a SAl esetleg szóba jöhet de csak néhány típus, a nagy része hulladék. Egyébként ajánlom mindenkinek a logotech.hu -t, ott igen korrekt áron vannak egész jó hangszórók.
(#) Benji94 hozzászólása Jún 26, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!
Hangdobozt szeretnék építeni, ehhez szeretném kérni a segítségeteket.
Van nekem néhány Sony 1-825-376-11 típusú, 6"-os mélyközépsugárzóm ( pár képet is tettem fel róla ) , és ehhez szeretnék egy két utas bass-reflex dobozt tervezni. Amit a mélyközépről tudok: polipropilén memrán, gumi perem, 1"-os tekercs, Fs= 39 Hz, Qts=0,4 és Vas= 35 l. A membrán felfüggesztése elég kemény, feszes.
Most egy 15,5 literes reflexdobozban van 14 cm hosszú reflexcsővel, de ebben elég gyengén teljesít, főleg a mélyebb tartományokon. 80 Hz alatt hirtelen nagyon leesik a sugárzó érzékenysége, illetve 130 Hz-nél van egy nagyon erős kiemelés benne, ami miatt idegesítő, "búgós" hangja van. Szerintem ez egy igen jó minőségű hangszóró, és sokkal többet is ki lehetne hozni belőle, de sajnos nem állok még olyan professzionális szinten, hogy tudatosan tervezzek neki egy pontos dobozt. Felvázoltam másik egy doboztervet a jobb mélyátvitel reményében, ami jóval nagyobb, 25,5 liter belső térfogatú egy nagyobb és hosszabb reflexcsővel megtámogatva, de igazából ezt csak hasraütés szerűen, ránézésre rajzoltam fel.
A doboz anyaga tekintetében rétegelt lemezben és pozdorja bútorlapban gondolkodom.
Szívesen veszek mindenféle jellegű hozzászólást, köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2013
(#) Benji94 válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Na itt van a Primary-nak írt hozzászólásomban felvetődött konstrukció vázlata.
Mélyközépsugárzó típusa: SONY 1-529-260-11.
Ez egy 6 ohm impedanciájú, 13 cm külső átmérőjű, tisztességesen megépített mélysugárzó.
Viszonylag lágyabb felfüggesztésű, méretéhez képest jó dobozban igen mélyre megy.
Itt van néhány link ahol találsz ilyet:
http://elektronika.vatera.hu/hi_fi_asztali_audiolejatszo/hangfal_ha...2.html
http://elektronika.zsibvasar.hu/hifi/hangszoro/sony-5-mely-kozep-su...8.html
De egyébként nekem is van belőle pár darab, tőlem is tudsz venni ha kell.
A magassugárzó az majdnem mindegy, hogy milyen, a doboz szempontjából legalábbis.
Nekem egy 5 cm-es papírmembrános Philips magassugárzó van benne, az nagyon szépen szól,de jó
gyakorlatilag bármilyen 5-6 cm körüli papírmagassugárzó, a lényeg hogy jó minőségű legyen,
és lehetőleg 6 vagy esetleg 8 ohm impedanciájú. ( 8 ohmos esetén kicsit bonyolultabb a
hangváltó, de azért az sem olyan vészes ).
Magassugárzónak például nekem nagyon szimpatikus a következő:
http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&a...=10505
http://elektronika.vatera.hu/hi_fi_asztali_audiolejatszo/hangfal_ha...4.html
Magassugárzóra most így hirtelen ezt a kettőt találtam.
Előbbi kicsit jobb minőségűnek tűnik, utóbbi előnye hogy 6 ohmos, így egyszerűbb lesz vele a váltó.
Tehát végülis az utóbbi alkalmazása mindenképpen olcsóbb, de én úgy gondolom hogy egy ilyen
komoly projekt esetében nem illik ezerpárszáz forint spóroláson gondolkodni.
Viszont azt hozzáteszem, hogy én még egyik ajánlott magassugárzót sem láttam élőben,
amiket írok róluk azok csupán a tapasztalat alapján alkotott benyomások.
Hangváltó tekintetében megintcsak nem illik spórolni. Egy rossz hangváltó nagyon elronthatja az összképet.
Én újabban a másodrendű ( 12 dB/ oktáv meredekségű ) váltókat szeretem, ide véleményem szerint
kb olyan 4-5 kHz körüli keresztezési frekvenciájú lenne az ideális.
Ha szereted néha odatekerni egy kicsit és adni neki a kakaót, akkor inkább 5 kHz,
ha óvatosabban bánsz a cuccokkal akkor talán ideálisabb lenne 4 kHz körül keresztezni.
Utóbbi esetben véleményem szerint tisztábban szólna a konstrukció, viszont a magassugárzó
egy kicsit könnyebben elszállna, a tekercse könnyebben leégne, mint a magasabb töréspont választása esetén.
A vezetékről annyit, hogy 0,75-1 mm2 keresztmetszetű legyen, és minél jobb minőségű.
Jobb híján megteszi a SAL-os vezeték is, de ha teheti, akkor valami drágább és komolyabb
vezetéket használjon, 800 Ft/m körül már egész tűrhetőket lehet kapni.
MNC vezeték eszedbe se jusson, az iszonyat szar, ha nekem fizetnének érte, hogy elvigyem a boltból, akkor se kéne.
Sok sikert és kitartást kívánok az építéshez!
Remélem sok mindenkinek tudtam segíteni
Ha valami kérdés merül fel, írjon az illető ;)
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2013
(#) Buvarruha válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
A hangdobor terv már ott vérzik, hogy, ha csak a hátuljára teszel hangelnyelő anyagot akkor a két oldala között alakul ki állóhullám, épp oda kellene a hangelnyelő anyag
ami mellesleg basszust nem nyel el, ha azt beépítve nincs mély, akkor rossz a tobozterv, illetve hangszóró.
(#) Benji94 válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Hát figyelj, biztos van benne valami amit mondasz, de nekem az a tapasztalatom, hogy elég csak a hátuljára tenni. Amúgy meg nem rezonál egyáltalán a doboz sehol, annak ellenére hogy az enyémnek csak 12 mm a falvastagsága. Meglehet, hogy te jobban értesz hozzá, de én csak egy elsős villamosmérnök hallgató vagyok, aki szeretne minél kevesebb pénzből minél jobbat kihozni. Egyébként meg nem mondtam, hogy nincs jobb, csak azt, hogy én még nem hallottam...
(#) Buvarruha válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
A csillapításnak az álóhulámok kialakulásának elkerülése a célja. Ilyesmi két párhuzamos fal között alakul ki, mivel az előlapon ott vannak ahangszórók, ezért az nem sima felüle és pont nem a hátlujára kell a csillapítás. Amit javasoltál épp ellenkezőleg dolgozik azzal ami a lényeg lenne!

Az, hogy neked tetszik a 12mm-es falvastagság csillapítatlanul a te bajod, de ez biztos, hogy nem jó. Amit te javasolsz, annak semmi köze a pénzhez, csak rosszak a tapasztalataid. Egy jó hangsugárzó mellett abszolút nem szükséges a doboz rezonáns kiemelése.

Az alacsony frekvenciáknak több méteres a hullámhosszuk, ezért épp a középtartomány lesz rossz, ha nincs csillapítva.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2013
(#) Benji94 válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Na most ismét, tüzetesebben megnéztem a frekvenciamenetét. Azt kell, hogy mondjam, hogy jobbra emlékeztem/ számítottam. Azért hátast valóban nem dobnék a grafikonjától.
De attól függetlenül zenén szerintem bitang jól szól. Megjegyzem azért azt is, hogy túlnyomórészt nem hangszeres és komolyzenét hallgatok, illetve, hogy teljes legyen a kép, egy Videoton RA 6363 S rádiós sztereó erősítőm és jelenleg egy SONY CDP-291 audio CD-játszóm van hozzá.
(#) Buvarruha válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Semmi baj, valahol el kell kezdeni, csak érdemes odafigyelni, hogy a tapasztaltabbak miben javítanak ki. Annó én is istenítettem az akkori technikámat, de ma már viccnek is rossz lenne, az amit akkor nagyon szerettem. Persze azóta el telt 10 év.
(#) elektrorudi válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Idézet:
„de én csak egy elsős villamosmérnök hallgató vagyok,”

Ez esetben, sokkal "tudományosabban" kellene a kérdéshez közelítened! Az akusztika empírikus vizsgálata, kevésbé célravezető.
(#) ptesza válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Pont erre a célra dobtam össze régebben egy kis progit. Ezzel jól meg lehet határozni a szükséges oldal arányokat. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2013
(#) Buvarruha válasza ptesza hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Jó programnak tűnik, le is csekkoltam volna a dobozaimat, de elindítani nem tudtam, folyamat valami rendszer fileok után hisztizik, és hiába töltöm le, rakom be a helyükre mindíg van valami baja.
(#) ptesza válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
A progi vb6-ban iródott. Annak kell a megfelelő futtatókörnyezetet biztosítani. Az mschart ocx a diagram miatt kellett.
win8 alatt még nem próbáltam de megnézem.
Következő: »»   457 / 729
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem