Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
Mit érdekel az engem, ha egyszer dobozba rakva lemegy majdnem 30Hz-ig és szép a mély. Volt nálam gyári focal mélyláda is, elbújhat mellette, nem beszélve a kis doboz, jó tényező és jó nagy szélzajról..
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Azt kétlem. 15 dB eltérés az eléggé jól sikerült? Inkább vicc.
Ha megfogadnád a tanácsom akkor úgy állítanád be mint ahogyan az alábbi képen is van. Smothing 1/6. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Még neked sincs süketszobád , és azt sem tudom elképzelni ,hogy szabadtérben mérsz ilyenkor.
Az összes eddig publikált mérésed 1/6 smothing, épp úgy mint amit most tettél be. Csak neked szabad másnak nem...
Tessék 40cm-rre a reflexnyílástól. A második pedig ugyanabból a távolságból, mint eddig, de csak 40cm magasan, a korábban közölt mérések, majdnem a magassal szemben történtek, kb.1m-es magasságból, mert ülve itt van a fülem, ehhez álítom be.
Plusz egy 1.5 magasságból. A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Ugyanúgy látszik ,hogy nincs középtartomány, de hagyjuk inkább mert már nincs kedvem elmagyarázni.
Magnat doboz felújítás, és egy kis váltó-tuning.
Jól látszik ,hogy 300 Hz alatt értékelhetetlen az átvitel a szoba reflexiói miatt.
Edddig nem is a középtartományról volt szó, te a mélyet firtattad. Tudom, hogy nincs középtartomány, látod is, hogy milyen a hangszóró, ezért is készülnek a középhangszórók, de ahhoz képest, hogy milyen a hangszóró nagyon is jó.
Az ilyen mértékű simítás eleve értékelhetetlen, lássu kugyanezt 1/24-ed-ben... Mellesleg régen én is íg y csináltam, de ez így nem jó, mert nem látszik a néhol igen tekintélyes kiemelés, ami igencsak fülbeveri az embert, szóval tényeg hagyjuk... A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Az akusztikus mérésekhez nem süketszoba kell, vagy szabadtér. Ez nyilvánvaló. 1/24 oktávonkénti értékkel átlagolok. Nem is értem honnan gondoltál mást.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Rendben, én nem tudom, hogy milyen hangot szeretsz. Csak műszaki szempontból kifogásolható. Ettől még tetszhet neked. Csak pl. én másfelől közelítek, de ez csak annyit jelent, hogy én nem bírom az agresszívebb mélyeket, vagy az időbeni hibákat.
Az időbeni hibákat én sem, épp ez tetszik benne a legjobban, hogy nagyonszépen együttműködik a mély a többbivel. Én is attól tartottam, hogy nagy lesz a késés, de szó nincs róla, winISD-ben sem mutatott semmivel sem nagyobb csoport késést, mint a többi jobb hangszóró. Nem olyan agresszív ám a mély, emelni sem emel, talán 1dB-t 40Hz-en, de jó mélyre lemegy, az ilyen hifis, erőltetett szubos megoldásoktól engem is a frász kerülget, ez pont jó így, csak közép kéne.
Egyenletes a GD ekkora jóságnál? Erre kíváncsi vagyok. Dobozméret, hangolás, T-S megvan? 65-70Hz-es rezonancia ponttal nem igazán lehet büntetlenül jó mélyhangokat csinálni. Esetleg TL-szerű megoldásokkal, de ott sem 30Hz lesz belőle.
Azt meg, hogy a helyiség mit tesz hozzá, ilyenkor ne számold bele. Ennyi erővel ptesza előbbi hangsugárzója 20Hz-től szól (bizonyos körülmények között). A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
A doboz kb 120l, nem számoltam bele a helység hozzáadását, azzal 30Hz alá is menne, kb. 35Hz-en van a -3dB látszik azon is, ahol a reflexet mértem. Winisd szerint 40Hz-en sem lenne, de ezért kezelem fenntartásokkal a TS adatokat és a modellezést, elég egy picit nagyobb nyílás és máris lejjebb megy, ami ezekben a programokban nem látszik, sokat szöszöltem vele annó, mire ilyen lett A hangolás valahol 45 és 50Hz között van, nem tudom pontosan. Egyenletesnek nem egyenletes az biztos, de mikor az?
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Idézet: ...„Winisd szerint” Nem hiszem el hogy te még azt használod! Az egy vacak! Akkor is hazudik mikor kérdez.
Arra használom, hogy megtudjam mégis mire számítsak a hangszóróval kapcsolatban, a többit megoldom magam. Nem fogok ülni a program elét fl napig, hogy mégis mikor mit csinál, mert úgis téved. Fogom a mike-ot és mérem, hangolom, vagdosok, az nem téved.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Ha jól modellezel, tizeddB-re pontos.... Na mindegy. A hangnyomás-frekvancia diagram nem elég ám önmagában a sikerhez.
Elhiszem, de ennyit tudok, meg a nevemet, meg a tajszámomat. Meg akármilyen is, ez van erre volt pénz, még mindíg sokkal jobb, mint a SÁL, na azokkal kínlódtam rendesen, a nagy bandpass ládák annyit késtek, hogy egy cigit is elszívhattam volna mire megszólalt, de kocsmabulizni nagyonjó volt.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Áh én nem beszólni akartam ám. Csak arra gondoltam, hogy kiegészítem, amit írtál. Meg nem örök életedben ezt fogod hallgatni. Lehet, hogy csinálsz még másikat, és akkor talán erre is jobban fogsz figyelni. Ha épp olyanod lesz.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
Nem szarkazmus volt, tényleg ennyit tudok. De a hangszórókat is azután mérem, hogy megvettem, utána már nem nagyon van mit tenni. Csinálok neki dobozt, ha nem jó, csinálok másikat, ha az sem jó, mégegyet, ha az sem, akkor megy a fenébe az egész.
Nincs ezzel semmi gond, de azért érdemes figyelni a T-S és mechanikai paraméterekre is. Dinamikus viselkedésre, THD-re, stb. Azt ne mondd, hogy nincs időd rá. Ha háromféle doboz készítésére van. Lehet, hogy ha pontosabban modellezel, és tudod, hogy milyen paraméter tartozik ahhoz a hanghoz, amit szeretsz, akkor kevesebb famunkával megúszod.
3 évnyi történést mondtam el a 3 dobozzal. Tudom mi fontos számomra, kezdetnek az, hogy lemenjen elég mélyre, ez nagyából kiderül a WinISD után, ekkor megéptek valami kezdetleges szerkezetet és, ha tetszik, akkor készülhet egy értelmesebb doboz. Most van ez a projekt az értelmesebb doboz fázisban, majd lesz egy szebb, jobb doboz egyszer, de előbb legyen komplett hangszórószett, amihez érdemes olyan dobozt csinálni, ami picit többe kerül Ha ez elkészült és megunom, nem tetszik, vagy van másik lehetőség, akkor eladom (mindg van jelentkező ) és kezdődik elölről. Ez a harmadik ilyen folyamat, amivel 10 évet mondtam el.
Én kocka alakú dobozra gondoltam.
A link alatt lévő kalkulátornak nem nagyon értem a működését.
A kocka az szerintem még ennek a hangszórónak is sok lenne. Legalább egy kis eltérés legyen az élek hossza között.
pl. 26*45*35=40950 vagyis 40,950 liter (kerekítve 41). Ezek mindig belső méretek. És ha később szerzel magashangszórót hozzá, legalább lesz hely az előlapon.
Csak a jószándék vezet. Eleve nem tartok jó ötletnek egy mechanikailag ennyire gyenge képességű hangszórónál ekkora dobozméretet. De lehet, hogy engem egészen más zavar, mint téged.
Szerintem csak arról van szó, hogy nem tudom mi az igazán jó. Majd eljön az idő, amikor lesz jobb, erre meg úgy gondolok, ahogy az lenni szokott, hogy "jesszusom eddig mit hallgattam".
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2014
Én ezt nem tudom, simán el tudom képzelni, hogy valakinek a műszakilag problémásabb cucc jobban tetszik. Sok példát láttam erre.
A fórumos hozzászólásaimmal vagyok így, mint te, mindig rájövök pár év alatt, hogy régebben mekkora hülyeségeket gondoltam.
Majd kiderül, ha a most következő lépésen túl leszek, akkor majd mélyeket kell nézzek, az lesz a következő befektetés, a magas egyenlőre marad, imádom a hangját, a dóm magasakat sosem szerettem, túl "szzziszegősek".
Naigen. Egy valódi ribbon azért sokkal emberközelibb tud lenni, csak a méreteiből/terhelhetőségből adódóan nagyon korlátozott a felhasználásuk. Ezzel szenvedek én is, egy SEAS ER18 és egy Fountek neocd3 pl. nem összepárosítható már...
És a doboz már adott, újabb hangszóró meg hülyén nézne ki az előlapon. A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2014
Az a neoCD3 nem is sokkal drágább, mint a monacor. Jó mondjuk ezeket is haszáltam vettem 10-ért a kettőt, de az egyik kontakthibás volt.. Amúgy konkrétabban, miért nem párosítható?
Mondjuk a Monacortól sokkal jobb a Neo. Csak sokan nem veszik figyelembe, hogy ezek a szalagos magasak eredetileg milyen felhasználásra készültek, ez az 50mm-es hossz, kb. azt teszi lehetővé, hogy 4-5kHz fölött biztonságosan üzemeljen a hangszóró, egy 3000Hz-es keresztezést már nem lehet rábízni az emelkedő THD miatt.
Az ER 18 meg borzasztóan berezonál 4k fölött, általában durvább, mint az adatlapi, és ha korrekt akarok lenni, akkor ezt a berezgést ki kéne hagynom amennyire lehet, viszont a magas kétútban nem engedi. Ezért bizony mindkét hangszóró membránja kidobásra került. A SEAS helyett én merítek valami elfogadhatóbbat. Itt járok jelenleg a projekttel. Ami még sokaknak zavaró lehet, hogy ezek a magasak függőlegesen eléggé irányítottak. Persze van amikor ez épp jópont. Tudod, mire hasonlít nekem a te hangsugárzód? Egy régebbi nagy hangsugárzóépítő fórumos egyik ötletére. Bővebben: Link
Nem láttam még ezeket. Én is az érzékenységre gyúrok, sokkal egyszerűbb, mint a nagyteljesítményt kezelni, pláne váltani. 3útban nem gondolkodsz?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |