Fórum témák
» Több friss téma |
Igen az alacsony tápfeszültség detektálása lerántja a CT lábat belűlről. Ezt hívják az Ic tervezői "idle" állapotnak, azaz az IC működés kész, de az oszcillátorát nem engedi indulni (és a kimeneteit tilja, nehogy lebegő állapotba kerüljenek és a Fetek összenyissanak).
Ha eléri a tápfesz a 9V akkor indul az oszcillátor is. Ha még lenne kedved mérni akkor engem érdekelne az eredeti verzión (triak, 3*270k, 100uF), hogy hogy indul az IC. tápfesz függvényében a booster kondi és a kimeneti jelek.
Hujuj, a kimeneti jelalak a mostani videóm végén látható. Terhelve és terheletlenül és a trafó szekunderén is. A bootstrap kondire mérjek rá? Az komoly lesz. Ezektől félek. De megteszem.
Skori, ez a táp valóban sok plusz ismeretet adott. Viszont a PC-ben található trafóról nem szeretnék lemondani, mert jól meg van tekerve. Készítettem már saját ETD49-re tekercselve rezonáns tápot, TL494-el, meg IRS27951-el is. Viszont nagyon sok PC táp trafóm van, amit szeretnék elhasználni hozzápiszkálások nélkül. Ha a gépben ment stabilan, és csak PWM tápként használható csak, akkor az lesz készítve belőlük. Viszont az IR2153-ból is kb olyan sok van mint PC táp trafó. Ezzel tuti lehet stabil működő tápegységet készíteni. Még az se érdekelt, hogy nincs stabilizált kimenő feszültsége. Aránylag jól tartja, 1-2V-ot ingadozik ez így. Érthető, hogy erre lenne jó kifejleszteni valami stabilat? Valószínű, most a Rezó táp 2-es verzióddal fogunk próbálkozni, és akkor kidobom a kukába a sok IR2153-at. Inkább tekerünk kis gyűrűvasmagokat.
Akkor szerintem még mindig nem érted a működését... Az IR21xxx-re ugyanúgy ráköthető soros tekercs + (bontatlan) PC trafó kombináció, mint a rezonáns táp gyűrűvasmagos, önrezgő változatára.
Persze a gyűrűvasmagos verzió, párszáz W-ig teljesen jól használható, ha jól sikerül elkészíteni, akkor kevesebbet változik a kimenő fesz, a terhelés hatására, mint az IR2153 esetében. De, a rajz alapján, csak ránézésre tűnik könnyűnek a megépítése, az első példánnyal, (kellő tapasztalat híján) borítékolható a szívás A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2016
A korábban említett BAT46 schottky diódákkal kapcsolatban lenne kérdésem, elsősorban Lacihoz, de bárkitől szívesen fogadok ezirányú tapasztalatot. Felmerült egy másik áramkörben is ezeknek a diódáknak a használata, arra lennék kíváncsi, hogy ha egy nyákon egymás közelében van két ilyen dióda, kb. azonos áram folyik rajtuk (max 1..2% eltéréssel mondjuk 50uA, nyitófesz 0,25V környékén), akkor mekkora nyitófeszültségbeli különbség fordulhat elő reálisan? Számíthatok-e arra, hogy 10...20mV-on belül marad a különbség?
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2016
Ha jó hőcsatolást szeretnél, akkor javaslom, hogy a diódát cseréld le SMD tokra. Pici, és ezér tközel tudod egymáshoz őket rakni, így jó lesz a hőcsatolás.
A grafikon alapján 10mA-100mA tartományban. 3x áramra van 200mV nyitófesz változás. Azaz 1,73x áramra van 100mV. Ez azt jelenti, hogy 5-6% áramváltozásra van kb 10mV nyitófesz változás. Az 10uA-100uA tartományban 10x áramváltozásra van 50mV nyitófesz változás, azaz 3x áramra 7mV nyitófesz változás van. Jóval kisebb. Szóval ebben a tartomábyan elhanyagolható a nyitófezs változása, ha azonos hőmérsékleten vannak a diódák. Lehet amúgy kapni SOT23 tokban sorba kötött duál diódákat (BAR43S például), de láttam már egy tokban is 4 diódát, ha fontos a jó hőcsatolás.
BAT85-nél 50 uA, 137...148 mV például 3 darabból.
Igazából az abszolút érték lenne fontos, az áram, és a hőmérséklet is nagyjából állandónak vehető. Tehát ha az egyik diódán mondjuk 240mV esik, akkor egy másik példánytól elvárható-e, hogy ugyanakkor áram és hőmérséklet mellett 230...250mV közötti feszültség essen rajta?
Értem, és egyetértek, hogy SMD-ben jobb lenne, de most ezzel a diódával kellene megoldanom. A csatolt áramköri részben lennének a diódák. A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2016
Rezonáns működés.
Sziasztok! Egy érdekes dolog jött elő. Összedobtunk egy kis drótkazal táp elrendezést. Erről készült egy kis videó. A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2016
Jé, én is ilyen műszerrel mérek induktivitást
Majd jönnek a nagyok és leírják, miért nem jó 7uH szórással megépíteni a rezonánst. Az elején, ahogy az áramjelből látom, mintha kicsit rezonancia freki felett lennél. A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2016
Ez érdekel pontosan. Mit használjak és miért.
Csinálhatjuk 2000nF + 7uH -> 1.83 ohm. Vagy 200nF + 70uH -> 18.3 ohm. Vagy írhatnám tovább. A reaktancia változik. A primerrel sorosan fogok kapcsolni egy 47 ohm ellenállást amin keresztül történik az indítás majd relével zárom. Úgy gondolom ha elég nagy a kapacitás akkor kevésbé ingadozó a szekunder feszültség terhelés hatására. Nem esik le csak 1,2V- ot. De ha csak 200nF akkor jobban esik.
Hello! Nem tudom jó helyre írok-e? Bocsi ha nem. Érdekelne az alábbi kapcsolás,hogy működőképes-e,és szabad-e így összekapcsolni? Van nekem egy állítható transzformátorom 3V-24V-ig. Van benne gretz is. Egyenirányított fesz jön ki belőle. Ezt szeretném még felfelé korlátozni,ezért érdekel a kapcsolás. Trafó menetszám növelésre nincs lehetőség. A rajzon feltüntetett értékek csak szimbólikusak,csak a kérdésemet tükrözik.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2016
Szia!
Ha egyformán terhelhetők, nyugodtan sorbakötheted. A " gyengébbik láncszemig " használhatod ( áramerősség ). A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2016
Szia!
Fordítsd meg az akkumulátor polaritását.
Nem jó helyre írtad. Ez itt OFF...
Én úgy értelmezem, hogy "áramforrások soros kapcsolása"... nem tudom, etm mit szeretne, mert a felfelé korlátozás furcsa megfogalmazás.
Ha viszont az akkuval együtt 15-48 voltot akar előállítani, annak semmi akadálya. Az így működik.
Működik persze, csak ne süsse ki teljesen az akksit, meg ne is töltse túl. Be lehet mindkét irányban kötni az akksit, csak erre figyelni kell.
Gondolom, nem azért kérdezte, hogy aztán lekapcsolt táppal, oda nem figyelve merítse az akkuját valami terheléssel rajthagyva..
Inkább arra jó ez, ha nagy hirtelen kell még 12 V valahonnan, akkor sorbakötünk vele egy akksit. De ez csak kényszermegoldás, rövid időre.
Ja, hát mindeki azzal főz, amije van..- egy táp meg nem táp.
Ha állítható a trafó akkor ésszerűbb megoldás a feszültségkétszerező egyenirányítás, és akkor 66V körül lesz a vége és az akku sem kell.
Nem csak az adott frekin mutatott ellenállás változik, hanem az áramváltozás sebessége is, ami zárlatban nem lesz mindegy. A videón az látszik hogy belekapcsolnak még a fetek az áramba, tehát arrébb kell vinni a frekit, vagy módosítani a rezonáns tagon.
Minél kisebb az L/C arány annál nagyobb áram tud folyni a FET-eken. Ha jól méretezed az induktivitást, akkor pl. az IRF740 esetében is megoldható, hogy ne lépje túl a maximális áram a 10A-t. De írok egy konkrét példát is:
Ha 60uH tekercset és 2x56nF rezonáns kondit használsz (diódákkal átkötve), akkor a frekvencia 61kHz-re adódik, és rövidrezárt kimenetnél a legnagyobb áramcsúcs a FET-en 9,9A lesz. Hasonlóképpen mondjuk 6uH + 2x 560nF esetében az áramcsúcs 99A is lehet. Magyarul: ha a csúcsáramot 10A alatt tudod tartani, akkor egy nagyon lassú kiegészítő védelem is hatékony lehet, pl. multifuse (öngyógyuló bizti). Kellően erős hűtés esetén (és még kisebb csúcsáramra méretezve) az is elérhető, hogy a tartós rövidzárlatot is kibírja a táp anélkül, hogy lekapcsolna! Persze ilyesmire nem érdemes hajtani.. Ha megnézed a weblapomon a kapcsolásokat, az önrezgő verzióban, sima, tirisztorral felépített védelmet használok, ami még erősen lassítva is van (hogy pl. egy rákapcoslt izzónak bőven legyen ideje felizzani). Egy ilyen táp, ha jól van méretezve, akkor gyakorlatilag tönkretehetetlen. Sorolhatnék egyébként további okokat is, hogy miért nem elég a néhány uH, de egyelőre felesleges lenne.
Tökéletes meglátás, az a táp ha nem azon a frekvencián megy ahol a kondival rezonálna a trafó, és talán ezért nem robbantak a fetek, mert ha rezonálna akkor nagyobb áram is tudna folyni...
Különösen rövidzárban. Ha meg nincsenek a kondikon a diódák, akkor szépen felleng egész addig, míg a körben levő ohmos ellenállások meg nem fogják valahol az áramot. Mondjuk 300A-en...
Ez csak egy rezonáns, de nem ZVS, hanem ZCS. Lehetne ez jó is, de azért egy ZVS sokkal jobb. Ez így egy komoly RF zavargenerátor... Ezért ajánlgatom mindenkinek a szimulátorokat, de hát teljesen felesleges. Itt mindenki csak forrasztgatni akar, hátha lesz belőle valami... igazán jó találgatással sosem lesz.
Én a rajzon egy izzólámpát, egy akkumulátort és egy egyenfeszültségű áramforrást látok, ami trafóról működik. A kérdés a rajzra vonatkozott és nekem ez így nagyon nem tetszik.
Beírtam, hogy szerintem rossz a fogalmazás - biztos sorba akarja kötni a tápot és az akkut, mert a rajzon így van. Az izzó jelölés pedig valszín a fogyasztó a megnyújtott tápon.
Talán majd etm pontosít a szövegén. A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |