Fórum témák
» Több friss téma |
A korábbi kísérletnél használt 10k ellenállást ráteheted RL-nek, hogy a mérőzsinór által begyűjtött zavarjeleket csillapítsa. Ha ismerteted az áramkör felhasználási célját, akkor további praktikus tanáccsal is szolgálhatunk.
Ezt a kapcsolást rendszeresen használom mikrovezérlő A/D bemenete előtt. A műveleti erősítő tápfeszültségét kb. 2 V-tal emelem az AVR-éhez képest, így akadályozva meg a bemenet túlfeszültségét. A tranzisztor miatt alacsony a műveleti erősítő kimeneti árama, így a maradékfeszültség alig több 1 V-nál. Ha 12 V-os tápot használsz a kimenet valószínűleg el tudja majd érni a 10 V-ot, de azt nem vagy alig fogja meghaladni ha a bemenetet túlvezérelnéd.
Az LM324 és társai OPA-val az amit leírtál elég erősen határeset! Min 1,5V a kimenet max amplitúdója, amihez hozzájön még az emitter PN átmenet 0,6V-ja, így mindjárt kapásból >12V kell, csak ahhoz, hogy a 10V-ot biztosan el tudd érni, lineáris üzemmódban! És akkor még ezek nem is a legrosszabb határesetek, hanem leginkább 25C-re értendőek. Ide biztonsággal >13V táp kell.
Egy áramváltó kimenetén lévő feszültséget szeretném erősíteni hogy egy digitális voltmérőn a megjelenő érték tükrözze az áramfelvételt.
Itt: Bővebben: Link.
Az áramváltóra kötött (névleges) terhelő ellenálláson váltakozófeszültség jelenik meg. Ezt a váltófeszültséget szeretnéd felerősíteni a voltmérőd számára, vagy egyenfeszültséggé alakítanád, mert a mérőeszközöd azt kívánja meg? Utóbbihoz csúcs-egyenirányítóra lesz szükséged, ami nagyvonalakban így néz ki.
Egyenirányítanom kell mert nem csak mérni akarom hanem komparátorokkal adott terhelés mellett kapcsolgatni akarok majd.
Estére protoboardon kipróbálom a kapcsolás lm324 em van is meg ahogy nézem minden egyéb is. Az áramváltómon 0-1V közötti fesz jelenik meg. Érdemes lenne egy 10x erősítésű műveleti erősítővel előerősíteni a bemenő jelet? Tekintve hogy a dióda nyitófeszültsége 0-1V tartományban nagyrészt kiiktatja a bejövő jelet.
Arra ügyelj, hogy ha a jel 1Vmax effektív, akkor csúcs egyenirányítás után 1,41Vmax lesz a kimenő jeled. Ezzel a DC feszültséggel kell tovább számolnod.
Az ilyen kis jel egyenirányításához (és szűréséhez) linkeltem kapcsolást. A kapott feszültség meglepően lineárisan követi a bemenő jel amplitúdóját, hobbi szinthez melegen tudom ajánlani.
Mind a két linkelt kapcsolás lineáris egyenirányító, tehát mV-os szintekig egésze lineáris lesz..., viszont a reloop által linkelt egyszerűbb. Ott is állíthatod a kimenő jel szintjét az R2, R3 arányával tág határok között...
Ami még gond vele így hogy nem túl lineáris. Magasabb tartományoknál sokkal több feszültségemelkedés figyelhető meg plusz 1A hatására.
Annyit csaltam hogy C2 helyett 100nF van mert kisebb nem volt és C3 pedig 4,7µF lett.
Áruld már el, miért pont ezt a kapcsolást választottad a kettő darab, neked linkelt közül??! Laikus ránézésre is sokkal egyszerűbb, és nagyszerűbb a másik, érthető elveken alapuló, míg ez a kapcsolás elég fura szerzet, azon túl, hogy bonyolult, és sebességben sem kedvező!
Kipróbáltam a másikat is. Rövid kisérletezés után meg is lettek a helyes értékek!
Az egy "kétutas" egyenirányító, RC szűréssel a kimenetén. Biztosan és stabilan működik, többször megépítettem.
Igen, maga a kapcsolás kissé nyakatekerten valóban kétutas egyenirányított jelformát képez a kimeneten..., ám honnan veszed, hogy az RC szűrés után a kondenzátor az egyenirányított csúcsokra fog feltöltődni?!!
Én ilyet nem írtam. A kimeneti feszültség hullámzása elhanyagolhatóan kicsi, feszültségmérőt rákötve (multiméter, kontroller ADC bemenete), az eredmény nagyon jó linearitással követi a bemeneti amplitúdót, 50 Hz-es színusz hullám esetén. Innen már csak kalibrálás kérdése a dolog.
Miután a kimeneten egy aluláteresztő szűrő van, a kimeneti feszültség középértéke lesz látható több, kevesebb hullámzással. Kalibrálni persze lehet, akár effektív, vagy csúcsértékre is, de csak szinuszos bemeneti jelnél. Egyéb esetben lesznek furcsaságok.
Ez kicsit bonyolultabb, de a gyakorlatban jól működik.
Növekvő bemeneti jelnél az áramkör "megvárja" a maximális jelszintet és csak ezután vesz mintát. Csökkenő, vagy állandó amplitúdójú bemeneti jelnél kb. 0.3 sec a mintavétel gyakorisága.
A szűrő nem kötelező, nem része az egyenirányítónak. Alapvetően feszültség kimenetű, viszonylag nagy értékű lezáróellenállással tervezett, áramváltóhoz érdemes használni, ahoz is ajánlottam. Igaz, az áramváltóról sem tudni semmit.
Ilyet valóban nem írtál..., ellenben kb követelményként tekint mindenki arra, hogy ha egyenirányító, akkor csúcsdetektor, és nem átlag, vagy bármi más képző áramkör...!
Arról már nem is beszélve, hogy ez csak max 1 jelformához jó, bármi más esetén azt előbb tudni kellene, milyen a formája a jelnek?!
És mi lenne a gyakorlati értelme és haszna ennek a...katyvasznak?!
Számtalan egyenirányító kapcsolást találtak már eddig is ki lelkes emberek, amik nincsenek feltétlenül agyonbonyolítva valami magasztos cél érdekében.... Érdemesebb lenne előtte azokat tanulmányozgatni! A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2021
A teljes kapcsolást valószínűleg jobban át tudod tekinteni és kitalálod mi lehet ez...
Idézet: Ilyen kitétel sincs az eredeti kérdésben. Ha olyan lenne a feladat, akkkor ahhoz kell méretezni a rendszert.„kb követelményként tekint mindenki arra, hogy ha egyenirányító, akkor csúcsdetektor” Nem kell mindenre ágyúval lőni.
Ez alól én is kivétel vagyok ezek szerint, mert nekem hasonló áramköri kialakítással pl. szinuszos effektív értékkel arányos kimenet kellett, egyszerű hálózati áram/fesz méréshez.
Azért csak hasonló kialakítást írok, mert azért létezik ennél ügyesebb aktív egyenirányító megoldás is. Nyilván ez sem egy effektív érték mérő, de a csúcsértékből képzett effektív értéknél szerintem azért valamivel jobb az abszolút-átlagértékből képzett érték. Karesz áramkörének a működését meg nem akarom most megérteni, de neki valószínűleg megfelel arra a feladatra amire kellett. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2021
Mivel az egyenirányító, az csúcsdetektor, így szerintem ez adott! Ha megfelel bármi más funkcionalitást képző áramkör is, akkor viszont nem beszélhetünk egyenirányításról, hanem a konkrét funkciójáról max...
A csúcsegyenirányító jelformától függetlenül mindig Vp ad vissza. Az egyéb képző áramkörök kimenő jelszintje viszont erősen függ a jelalaktól is. Szerintem elég nyilvánvaló az előbbi előnye! Hacsak speciális kívánalom nincs, az sokkal jobban használható...
Hang- és fénytechnikával foglalkozó ismerősöm keresett meg azzal a problémájával, hogy sok helyen 3 x 32 A "áramot kell beosztaniuk" és ezt nagyon nehéz úgy kisakkozniuk, hogy ne verje le valamelyik fázis kismegszakítóját. Jó lenne fázisonként mérni és kijelezni a pillanatnyi áramcsúcsot. Ezt sikerült hirtelen kitörpölnöm. A visszajelzés szerint egy dobütést megmér és nagyon szupi. Kért belőle még egyet és ezzel vége is lett a sorozatgyártásnak.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |