Fórum témák
» Több friss téma |
Valami nem jó a multimérerrel mert a rajz alapján max 4.58A mutathatna. Most meg 10A felett mutatja. Egy panelt meg lehet mérni sima rövidrezárással is ampermérővel ez esetben 2.38A lesz a maximális áram.
Mit jelent az "aktuális" teljesítmény? A pillanatnyit adott besugárzás mellett? Még azt sem teljesen.
Egy adott munkaponti teljesítményt mérhetsz így, de ha nem változik a besugárzás akkor sem biztos, hogy a maximális teljesítményű ponton sikerült beterhelned. Az Imp és Ump adatokból kiszámolhatod, hogy 1000W/m2-hez mekkora terhelőellenállás kellene. De ha a napsugárzás éppen kevesebb, akkor sokkal kisebb terhelőellenállás kell a legmagasabb munkaponti teljesítményhez. Kell hozzá még valami változtatható ellenállás és felhőmentes időben úgy állítgatni, ahol az áramgörbének a letörése van, ez mindig nagyjából a névleges munkaponti feszültség körül lesz, de áramban fele, harmada, negyede is lehet.
4xVolt 100W az durván 2A. Ha 12V izzokat használsz akkor a 20W esik hozzá közelebb
A hozzászólás módosítva: Hé, 14:18
Méricskélés nem volt. A 4 sorba kötött 55 wattos izzó meg se nyikkant, végül 1 db pirosan világított. A 21 W-os izzónak már szép fénye volt. Du. 4 óra, tiszta ég, a Napra merőlegesem. Szóval elfáradt szegény.
Megmérted más izzókkal is? Esetleg kettő-három sorossal?
A napelem 42V/100W, gondolom előbbi inkább az üresjárási feszültsége. Ebből tippre a munkaponti kb. 37V, ami mellé 2,7A-t kellene produkálnia ideális STC esetben. Mondjuk azt, hogy éppen 70%-nyi megvilágítás volt, mivel az áram közel egyenesen arányosan változik a megvilágítással, ezért közelítőleg: 2,7A*0,7A=1,83A-t kellene leadnia, ez 37V feszültség mellett 67W, amihez 19 ohm terhelőellenállás kellene. Az 1db 12V-os izzó 12V/1,72A-en működik, ami 7ohm. Lehetséges, hogy többet tud, de ezzel túlságosan beterhelted. Ezek alapján megközelítőleg kettő soros 12V/21W-os izzó pontosabb eredményt adna. Esetleg ha van MPPT töltőd, akkor akár egy 12/24V-os akkura kapcsolva, mellette az akkun műterhelésnek bekapcsolva több izzót ki tudod venni belőle a maximumot és lemérheted a töltőteljesítményt vagy a napelemről lejövőt. Manuálisan kellene egy 100W/50-100ohm változtatható ellenállás vagy ellenálláshuzalból készített, több kivezetéses ellenállás sor. Milyen napelem ez? Vékonyréteg lehet, hogy ennyire leromlott, de egy poli vagy mono évtuzedek után is használható kell, hogy legyen, hacsak nem volt egyéb hatás pl. a lapkák oxidációja a rossz laminálás miatt.
A tábla vidéken van és elfelejtettem lefényképezni. Elég sok cellán barna elszíneződés van. Nem tudom a pontos méretet, de ha 1 cella 8x8 cm, akkor 4-5 cm átmérőjű barnás foltok vannak rajtuk. Gondolom, ezért is szabadult meg tőle a gazdája.
Akkor lehet, hogy eléggé tönkrement... a gyengébb termékek esetén a hátlapi fólia (EVA) nem megfelelően van rálaminálva ill. a ragasztók és anyagok minősége rossz és nem zárja el légmentesen a külvilágtól az üvegre tett félvezető lapkákat és az ónozott vezetősávokat. De még a használt anyagok alacsony ellenállása is okoz problémákat pl. PID hatás.
De ha látszólag nem is látni rajta semmit, akkor is lehetnek mikrorepedések a cellákon, amik keletkezhettek még felszerelés esetén a szállításnál vagy akár a bontáskor. Ez mindenesetre nem jó jel, de több mérést javasolnék 21/55W-os izzókkal 1-4db sorba kötött esetben. Ha táblázatba foglalod a számolt teljesítményekből jobban látszik mikor jártál a maximális teljesítmény körül (lehetőleg változatlan napsugárzás mellett). Egyik videóban láttam még egy ilyen műszert, ez elvileg megméri a pillanatnyi max teljesítményt is, én még nem találkoztam vele: Uni-T UT673PV |
Bejelentkezés
Hirdetés |