Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp vétel, mit gondoltok?
Lapozás: OK   51 / 173
(#) _vl_ válasza Massawa hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Jajmár... olyan nincs, hogy egyáltalán nincs benne szűrő, mivel egy szimpla drótnak is van kapacitása, meg ellenállása, és máris kész az aluláteresztő szűrő.
Továbbá a szkóp A/D-ja előtt lesz egy bemeneti meghajtó fokozat, ami szükségszerűen tartalmaz valami aktív félvezetőt, annak pedig szintén van pl. határfrekvenciája, ami felett nem visz át - megintcsak ott egy aluláteresztő szűrő. Nyilván egy 100MHz-esként árult szkópba nem raknak GHz-es sávszélességű bemeneti fokozatot.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) killbill válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Idézet:
„Nyilván egy 100MHz-esként árult szkópba nem raknak GHz-es sávszélességű bemeneti fokozatot.”

Nyilvan. De az 500 megas szkopba 500 megas fokozatot tesznek, az biztos. Ezert hivjak 500 megasnak. Ha nem jutna el az A/D bemenetere a teljes savszelessegu jel, akkor nem tudná repetitiv modban mintavetelezni az 500 MHz-es jelet. Marpedig 10Gsa/s mintavetelezessel siman kirajzolja az 500 megas szinuszt. De eleg csak az, amikor interleave-ben van a negy csatorna, es 1GSa/s a teljes mintaveteli sebesseg (1 csatornan), akkor is 500 MHz-ig ugye nincs aliasing, pedig az egyes A/D-k csak 250 megaval mennek. Meggyozodesem, hogy ramegy az A/D-ra a teljes savszelesseg. Semmi nem indokolja a vagast.
(#) Massawa válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Azért az A/D elé nem drotos szürö kell, hanem nagyon is komoly és meredeken vágo szüröcske, ha ki akarják használni a sávot.
Ezért elöfordulhat, hogy a 60 MHz-es 1GSps szkophoz elég egy sima mezei szürö, hiszen 60-500MHz között kell valahol vágnia, de minél nagyobb a szkop sávszélessége, annál inkább kell a precizios (és drága) szürö, mert a mintavételezési frekit nem igen lehet emelgetni a végtelenségig. Ha fentieket számolom, akkor pl. az 500MHz-es szkophoz 10Gsps mintavételezés kellene!
(#) _vl_ válasza Massawa hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Akkor kicsit átfogalmazom a mondandómat:
Az A/D előtt VAN szűrő. Automatikusan ott van. A bemeneti fokozat maga az.
A bemeneti fokozatnak tudnia kell a meghirdetett analóg sávszélességet, viszont annál sokkal nagyobb sávszélességet nem fog tudni (mert minek tudna, csak fölöslegesen nőne a költség meg a zaj, tehát nem raknak oda nagyobbat). Ez így automatikusan adja azt a szűrést, ami kell. Komoly, meg meredeken vágó szűrőcskét szerintem nem fogsz ott találni, és igazából annyira nagyon nem is kellene. Egy normális szkóp minimum 5-10x nagyobb mintavételi frekivel megy, mint az analóg sávszélessége, ennek antialiasing szűréséhez pedig a bemenő fokozat szűrése pont elég.
Az pedig nem mondás, hogy az 500MHz-es szkóphoz nem tudunk 5-10x ekkora frekin üzemelő mintavételt használni, mert akkor nem tudunk 500MHz-es szkópot se csinálni. Hiába engedne át 500MHz-et az analóg szekció, ha utána 1GSps a mintavétel, abból nem lesz 500MHz-es szkóp sehogyse.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) _vl_ válasza killbill hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Idézet:
„Meggyozodesem, hogy ramegy az A/D-ra a teljes savszelesseg. Semmi nem indokolja a vagast.”

Pont ugyanazt mondjuk: a bemenő fokozat sávszélessége adja azt a szűrést alapból, ami ott van. Egy ennél kisebb frekire berakni egy plusz szűrőt, ennek csak opcionálisan van értelme (az én szkópomban pl. van egy bekapcsolható 20MHz-es szűrő, amivel jelentősen javul a zajérzékenysége a szkópnak). Nagyobb frekire meg minek, hisz az már a bemenő fokozaton se jut át.
(#) killbill válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Persze. Csak itt arrol ment a beszelgetes, hogy a 250 megaminta/sec-hez 125 meganal nagyobb jel nem mehet az A/D-ra, mert akkor aliasing lehet. Pedig megy ra, az biztos. Ketfele szkop van: az egyiknel az analog savszelesseg alacsonyabb, mint a mintaveteli sebesseg fele, a masiknal nem. Az en szkopom boven az utobbiba tartozik, de lattam olyan HP szkopot, amiben 20 Msa/s mintavevo volt es 500MHz (!) analog bemeneti fokozat. Nem hinnem, hogy egy 500 megas erosito utan tennenek egy 10 megas alulatereszto szurot. Az 500 mega kell a gyors fel es lefutasokhoz, de senki nem akar 200 megas szinuszokat nezegetni egy 20 Msa/s szkopon.

Ha egy 500MHz-es szavszelessegu szkopra raengedek egy 1kHz-es negyszoget, es ezt pl. 10 ksa/s sebesseggel mintavetelezem, akkor is szep negyszoget kapok, pedig biztos, hogy az A/D bemeneten lesz 5kHz-nel nagyobb frekvenciaju osszetevo is. Az igaz, hogy a kirajzolt abran a fel- es lefutas 100us lesz, pedig valojaban kevesebb, de ezen nem csodalkozom, hiszen ilyen sebessegre allitottam a szkopot. A szkop RAM-jaban lesz 5 db -100, aztan 5 db 100, es igy tovabb. Ot pontot alulra rajzol, otot felulre. Es ha nem koti oket ossze, akkor meg ugy is nez ki, mint egy analog szkopon Ha osszekoti a pontokat, akkor meg szep negyszoget rajzol.
(#) Massawa válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Azért pontositani kellene bizonyos dolgokat.
Tegyük fel, hogy a 60 MHz szkopra 60 MHz-s négyszög jelet adsz ( vagy ami még rosszabb, közel ilyen frekvenciáju tüimpulzusokat akarsz mérni).
Ha a bemeneti fokozat vágna, akkor nagyon nagy bajban lennél, mert valoszinü a tüimpulzusokbol semmi nem jutna az AD-re.
S ha oda semmi nem jut, akkor a képernyöre sem!
Ezért van minden AD bemenetén egy extra, nagyon meredek, szürö, ami viszont mindent átenged ami a mintavételezési freki felénél kevesebb. ( beleértve az elöfokozatok zaját is).
(#) nagym6 hozzászólása Szept 18, 2013 /
 
Nem ismerem ilyen részletességgel ezeket a szkópokat, alábbiakkal főleg nem vagyok tisztában.
Peak detect módban pld. 1 sec/div eltérítésnél is látható a 10ns rövid tüske.
Nem tudom hogy van, de van itt szűrő? Vagy van, és kikapcsol ilyen beállításnál?
Az aliasing jelenség nem csak max.mintavételi sebességnél van, jóval lassabb állásokban is. Amikor a mintavételi sebesség és a jelfrekvencia arányai összehozzák. Tehát mindig másmilyen szűrő kellene.
(#) Massawa válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Ez tévedés.
Az aliasing szürö csakis egy frekire kell, mégpedig a mintevételezési frekvencia felére ( a mintavételezési frekvencián kell elérnie a legnagyobb csillapitást, de csak ott).
A mintavételezési frekvencia nem igen változik.
A mintavételezési frekvenciának semmi köze sincs az szkop egyébb állásaihoz ( Eltérités, érzékenység vagy trigger stb.)
Ezért látod a 10 ns -s tüskét
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) killbill válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Idézet:
„Peak detect módban pld. 1 sec/div eltérítésnél is látható a 10ns rövid tüske.
Nem tudom hogy van, de van itt szűrő?”

Nincs semmillyen szuro. De jo a pelda, mert akkor ez mar a harmadik kezzelfoghato bizonyiteka annak, hogy nincs szuro az A/D elott.

A peak detekt mukodese: Mondjuk legyen az 1sec/div-hez 100 ksa/s a mintavetelezesi sebesseg (1millio minta 10 masodperc alatt). Csakhogy az A/D 100 Msa/s mintavetellel megy. Ket dolgot csinal a szkop. Megjegyzi az 1 minta ideje (10us) alatt elofordult legkisebb es legnagyobb erteket, ez lesz a peak (min/max). Ilyenkor nem egy diszkret mintat vesz, hanem ezt a min/max parost tarolja le. Megjelenitesnel meg a ket ertekkel dolgozik. Ha nem volt a 10us alatt tuske, akkor a min es max is ugyanannyi lesz, tehat szep egyenes vonalat rajzol a DC-re, viszont ha tuskek vannak, akkor latni, hogy valami van ott. Akkor lehet feltekerni az idoalapot, hogy jobban megnezzuk a tusket magat.
(#) killbill válasza Massawa hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
En itt fejeztem be...
(#) nagym6 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Idézet:
„A mintavételezési frekvencia nem igen változik.”

Én szkópom kiírja a mintavételezési frekvenciát, és fokozatosan változik, az időalap kapcsolásával.
Vagy itt valami másról van szó?
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) nagym6 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Én úgy emlékszem, hogy aliasing jelenség alacsony frekvenciákon is volt nálam, de holnap megnézem. Ez az lenne ugye, amikor a jelalak jóval alacsonyabb eltérítési sebességnél is megjelenik, nem tiggerelhető, "szellemképes"? Ha gyorsítom az időalapot, nyúlik a jelalak, egyszercsak bejön újra sűrűn, innen újra nyújtható, most már az eltérítési sebességnek megfelelő frekvenciájú -valós- jelalak.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2013
(#) killbill válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Melyik szkopom sorsa? A LeCroy par hete megallt, a sajat fejlesztesu itt van az asztalon. Jobb hijjan azzal merek.. Eladni nem tervezek semmit. A LeCroy-t nem adom el, a sajat tervezesum meg nem kell senkinek 120e Ft-ert. Olcsobban lehet mar jobbakat kapni. Nem tervezek masikat epiteni, mert 1-2 Gsa/s alatt nem latnam ertelmet, ott meg mar egyreszt az analog fokozatnak is tobbet kellene tudnia a 60MHz-nel, masreszt meg a 6-8 retegu panelon BGA tokos FPGA-kkal, kontrollalt impedancias differencial trackkekkel, meg DDR2 RAM-okkal kellene kinlodni. Rettento melo lenne megcsinalni. Akkor inkabb veszek egy Hameg HMO3004-et. Csak meg az 1 milliohoz kell egy kicsit gyujtogetnem
(#) Leraz hozzászólása Szept 18, 2013 / 1
 
Szegény hobbista, hozzá nem értőként én csak lesek és tátom a szám.Teljesen elbizonytalanodtam ,hogy érdemes volt egyáltalán szkópot venni....
(#) Massawa válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Nem igen hiszem, hogy a szellemképet kimondottan látni fogod, amit látsz az inkább a kijelzö "tulajdonsága" lesz.
Az aliasing jelenség egy kicsit másképp jelenhet meg - olyan komponenseket is berajzol a képbe amik nincsenek ott, de ezzel már ne untassuk a társaságot.
(#) Massawa válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Az a megjelenitési idöalap.
(#) Norberto válasza Leraz hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Hát igen. Tény, hogy az elmúlt 2-3 oldalnyi beszélgetés közel sem a vásárlásról, és a vásárlási tanácsokról szólt... én is csak lesek amúgy. Nem azért, mert nem értem, miről van szó, hanem mert olyannyira megy itt a vagdalkozás a hobbi kategóriában a 100 MHz-ekkel és a GHz-ekkel, amikkel átlag hobbista közel sem fog foglalkozni egész életében. GHz-es tartományban ui. már inkább a szoftverekkel és protokollokkal kell(ene) "játszani" és foglalkozni, ilyen tartományra saját szkópot úgysem épít senki. Beszélgetni persze lehet a dolgokról, és győzködni mindenkit mindenről, csak nem érdemes, pláne nem tiszta, korrekt és konkrét információk (képekre, vázlatokra, elgondolásokra, magyarázatokra gondolva elsősorban) nélkül. A vak világba én is sokmindent tudok beszélni, de csak az idő telik vele és semmi értelme, haszontalan...
(#) sny válasza Norberto hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Pontosan erre utaltam korábbi hozzászólásomban. A lelkes amatőrök soha sem fognak otthoni körülmények között ekkora frekvenciákat mérni.
Az sem fog senkit sem érdekelni, hogy 100MHz-en milyen a négyszögjel. Ha csúnya, majd a Schmitt trigger megoldja.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2013
(#) Doky586 válasza sny hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Ezért írtam ugye hogy a 100MHz-es szkóp 33MHz-ig 'lát' négyszögjelet.
Nem értem mi bajod azzal ha egy amatőr 33MHz-en méreget...
(#) killbill válasza Norberto hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
A szkopok mukodesenek megertese nagyban segit mindenkit a vasarlasban. Magam reszerol elmeleti dolgokat mondtam, bizonyos reszeit alatamasztottam par valos adattal. Nem csatoltam az emlitett szkopok adatlapjait, de a neten barki megtalalja oket. A G meg csak egy szorzo. Oszd el az osszes elhangzott frekvenciat 1000-rel es akkor mar hobbi szinten jarunk. A mukodesi elven nem valtoztat.

sny: Egy amator valoban nem foglalkozik 100 megaval. De ha megis, akkor ne legyen csunya a negyszog, mert az SDRAM vagy az FPGA orajelbemeneten nincs Schmitt-trigger... Azon felul en inkabb azt tapasztaltam, hogy a valoban amator mernok ur 10 kHz-en sem tett be Scmitt-triggert egy Open Collectorral meghajtott harom meteres drot masik vegen levo orajelbemenethez, ami 10k-val volt felhuzva 5V-ra, es nem erette, hogy miert lep neha kettot a shiftregisztere. De a szkopra azt mondta, hogy az felesleges uri ficsursag, nincs annak semmi ertelme...
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2013
(#) Norberto válasza killbill hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Idézet:
„A szkopok mukodesenek megertese nagyban segit mindenkit a vasarlasban.”


Ilyen alapon elég lenne 8-10 topik is a HE-re, a létező 65536 helyett, minden ömlesztve jelleggel, mert sokminden összefügg egymással. Én semmiképp sem sem értek egyet azzal, hogy ezentúl minden szkóp működéses téma ebben a topikban lesz kivesézve, hisz akkor fölöslegesen dolgoz(t)unk modiként 5-6-8 évet, ha idővel minden topik egy nagy katyvasz lesz végül...
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2013
(#) m.joco hozzászólása Szept 19, 2013 /
 
Sziasztok!

Digitális szkópot szeretnék vásárolni, ki is néztem egy típust, de a megvétel előtt kíváncsi lennék a véleményetekre.
Erről a típusról lenne szó.
Az adatlapjában viszont nem értek valamit:
Recording length - 2 x 600k sampling dot,
Saving depth - 25k for single channel k for dual channels.
Mit jelent az egyik, mit a másik.

Üdv.
(#) m.joco válasza m.joco hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
Idézet:
„Mit jelent az egyik, mit a másik.”

Pontosabban az érdekelne, hogy mi a különbség a kettő között.
Üdv.
(#) killbill válasza m.joco hozzászólására (») Szept 19, 2013 /
 
A 2x600k az nagy valoszinuseggel a tarolt mintak szama. Ez az, ami igazan szamit. A masik az nem tudom, hogy mi lehet. Esetleg valami mentesi funkcional a mentett mintak szama. De akkor az eleg szomoru. Elolvastam az adatlapot, de szamomra nem derult ki a valasz.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2013
(#) m.joco válasza killbill hozzászólására (») Szept 20, 2013 /
 
Azt hiszem inkább maradok a Rigol ds1052e-nél, erről a másikról elég cifrákat olvastam különböző fórumokban.
(#) nagym6 válasza m.joco hozzászólására (») Szept 20, 2013 /
 
Nekem volt az -említett- Rigol, jó volt, meg voltam vele elégedve. De lehet, hogy most már inkább valamilyen "széles" képernyőset keresnék. Több látszik vízszintes irányban, ez sokszor nagyon jó.
(#) killbill válasza m.joco hozzászólására (») Szept 20, 2013 /
 
Ezt mar nem is mertem leirni (azaz visszatoroltem), hogy inkabb vennek ennyiert egy RIGOL/OWON/GW instek peldanyt, az valahogy elterjedtebb tipus, tobbet tudni roluk.
(#) Tony hozzászólása Szept 23, 2013 /
 
Sziasztok,
Kezdő vagyok a szkópok témába.
ITT azt írják, hogy
• 2GSa/s Real-time Sampling Rate and 100GSa/s Equivalent Time Sampling Rate
• 2MegaPoints Record Length
most a 2GS és a 100Gs itt mit jelent?
És milyen összefüggés van a 2GS és 2Mpont között jól értem hiába van 2GS nem tudja megjeleníteni egybe a 2GS-t mert a tárolója pici?

Ezen érdemes gondolkodnom?: PicoScope 3206MSO (500MS/s)

De nem tudom megéri-e az árát mert láttok más szkópokat ami már 1 és 2GS-t is tudd csak nem tudom azoknak a szoftveres támogatása milyen és elég-e a következő feladatokra:
Kapcsolóüzemű tápok (1-2MHz) mérésére, hangfrekvencia mérése akár mikrofonos előtéttel,
PWM-m mérések, CAN(2 vezeték) , SPI(4+ vezeték!) és egyéb buszok mérésére is kiértékelésére?
Ti mit használnátok ha ezeket tudnia kéne? És előnyös-e, ha van benne Logikai Vizsgáló vagy ez legyen inkább valamilyen külön álló eszköz?
(#) _vl_ válasza Tony hozzászólására (») Szept 23, 2013 /
 
Idézet:
„most a 2GS és a 100Gs itt mit jelent?”

A 100GSps a "parasztvakítás". A 2GSps a valós szám.
Idézet:
„És milyen összefüggés van a 2GS és 2Mpont között jól értem hiába van 2GS nem tudja megjeleníteni egybe a 2GS-t mert a tárolója pici?”

A 2Mpont azt jelenti, hogy ha 2GSps a mintavétel sebessége, akkor 2M/2G = 1/1000 másodpercnyi időt tud tárolni ilyen felbontással. Ha ennél többet szeretnél, akkor a mintavételt ritkábbra kell venni. Azt amúgy érdemes tudni, hogy ezt a készülék általában automatikusan beállítja, attól függően, hogy milyen időalappal nézed a képet (úgy választja meg a mintavételi sebességet, hogy a tárolóba beférjen a képernyőre kirakandó időintervallum).
Következő: »»   51 / 173
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem