Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   976 / 1207
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
PICkit3-ról megy általában vagy a LM317-es szabályozható tápegységemről.
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Értem. Akkor egyelőre nincs ötletem, hogy mitől mehetett tönkre... !

szerk. a dugdosós panelra csak az 5V megy, jól gondolom ?!
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Én már beletörődtemMajd a többi PIC-nél jobban odafigyelek.Nehogy hasonló képpen járjon.Igen az 5V megy.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Idézet:
„odafigyelek”
Na OK, de mire ?!! Az mindig gond, ha nem tudjuk, hogy mitől megy tönkre valami ( ráadásul 2 egymás után!), mert ezzel az erővel az összest tönkre lehet tenni !
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Veszek egy új PIC16F877A-t és eljátszom vele ugyanezt csak azzal kezdem,hogy az RA5-ös lábára rakok egy ledet, aztán telipakolom az összes portját leddel,ahogy most volt.Hátha megtudom figyelni mikor tönkre megy.
(#) nagym6 válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
A hibásnak vélt pic kimenetet másik áramkörben -amiben semmi más bekötés nincs- kellene tesztelni. A programja csak annyi legyen, hogy ledet villogtat azon az egy lábon, vagy mindegyik lábat kapcsolja alacsony és magas szint között kb. 1s-enként, ledet bármelyikre téve tesztelhető. Ezzel kiderül, ha az órajel más mint kellene, ha más ütemben villog a led.
Megy egyáltalán a pic, órajel mérve megfelelő.
(#) kriszrap hozzászólása Aug 30, 2017 /
 
Sziasztok pic18f46k22 nél szeretném pwmet engedélyezni mert ahogy nézem sok az egyező CCP láb....
Hogyan lehet beállítani nekem megfelelő lábra a pwmet Mikro C be?
38,36,20 lábon lévő ccp szeretném aktiválni.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
(#) don_peter válasza usane hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Nekem nem sikerült még eddig, de lehet, akkor az USB-m gyengébb a kelleténél. (MacBook Air gépem van)
(#) kriszrap hozzászólása Aug 31, 2017 /
 
Kicsit utánna olvasgattam:
CCP2 CCP2MX
0 RB3
1(*) RC1

CCP3 CCP3MX
0(*) RE0
1 RB5

178 old )

és igy kell megadni??
CCP3MX= 1; RB5
CCP2MX= 0; RB3
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2017
(#) petikkkeee hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
Sziasztok,
A csatolt képen látható ICSP bekötést használnám. PIC18F67J93-as IC-t programoznék PIC-kit 3-ról. Hiába csatlakoztatom az égetőt, nem ismeri fel az alkatrészt. Miben lehet a hiba?
Remélem tudtok segíteni.

port.PNG
    
(#) nedudgi válasza petikkkeee hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Az RB6 és RB7 lábakra mi van kötve? Első programozás, vagy sokadik?
(#) Hp41C válasza petikkkeee hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Tápfeszültséget honnan kap?
(#) Elektro.on válasza petikkkeee hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
PGD/PGC lábak lógnak a levegőben?
Azokon keresztül beszélgetne a PIC -el.
(#) bbb válasza Elektro.on hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Legtöbb programnál (vagy rajzon), ha a vezeték neve ki van írva, akkor a másik ugyan ilyen nevű vezetékkel össze lesz kötve, még akkor is, ha úgy néz ki, mintha lógna a levegőben.
Persze a rajzon én nem látom hova mennek azok a lábak, és egyáltalán be vannak-e kötve, így a kérdésed jogos

Amúgy meg elő kellene vennie a pic adatlapját és azt a fejezetet megkeresni, ami az ICSP csatlakozóról és a pic felprogramozásáról szól, ha az alapján köti be, akkor tuti menni fog.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) kriszrap hozzászólása Szept 4, 2017 /
 
Sziasztok

Tételezük fel hogy van egy ledkockám és sorosan szeretném a ledkockát effektel "feltölteni" úgyhogy meg maradjon memoriába.
Lehet e Rom memoriát megváltoztani sorosan vagy eepromba mentsem az animációkat.
A két ezkösz szoftveres komunikációját hogy csinálnátok meg???
Szint illesztő mindenkép kell vagy elhanyagolható?
Segítségeteket előre köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) Hp41C válasza kriszrap hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
1 - Azoknál a típusoknál lehet a program memóriát programból törölni és újraírni, amelyeknél az adatlap kitér erre a funkcióra (self programming). 16F87x, 16F88x, stb esetében lehetséges. A program memóriát laponként lehet törölni és soronként lehet beprogramozni. Az adat EEProm byte-onként átírható. A programtárban általában több adat tárolható el, mint az adott típus adat EEprom -jában. Szóba jöhet még egy külső EEProm felhasználása is I2C (24FC512 - 64kbyte) vagy SPI felülettel.
2 - Parancsokat és az azokhoz szükséges táviratokat kell definiálni. Az UART adását és vételét gyűrűs pufferekkel, megszakításosan kellene kezelni.
3 - Szintillesztő a választott felülettől függően kell vagy nem kell:
-- PC COM port - RS232 - illesztő (max232) - PIC
-- PC USB - USB/RS232 átalakító - illesztő (max232) - PIC
-- PC USB - USB/RS232 átalakító TTL kimenettel - PIC
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) Elektro.on válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
--PC USB - HID szabvány. nem kell átalakító.
(#) Hp41C válasza Elektro.on hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Ehhez tényleg nem kell szintillesztő, de rengeteg program mind a PIC mind a PC oldalon. Hasonló okból nem írtam azt a megoldást sem, hogy a mátrix vezérlő PIC legyen az USB COM port is egyben.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) pajti2 válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Lehet találni weben rs232/ttl átalakító példákat optocsatolókkal. Kicsi sebességhez azok is jók, és kispórolható a max232. Pláne, hogy az adatfolyam ezúttal csak egy irányú lesz, nem kell két irányú rs232, vezérlő jelek sem kellenek, elég csak a pc felől a transmit átvitele.
(#) Hp41C válasza pajti2 hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Nem én keresem a megoldást, működik már számtalan verzió. A minimum 1 db npn tranzisztor a vételhez és egy db pnp tranzisztor az adáshoz.
Sok tényező nem ismert:
- Milyen soros kapcsolatra gondolt? Van-e a gépén soros port? Lehet-e kék nyelv? Ahhoz kellene-e szintillesztő? ... És még 2^10 kérdésem lehetne....
(#) kriszrap hozzászólása Szept 4, 2017 /
 
PC nél usb változat van kéznél.
Sajnos magam se tudom melyik soros kapcsolatot tudnám használni RX,TX lábat használnám.
Ha nem mondok hülyeséget az UART kapcsolatra jó.
"Lehet-e kék nyelv" ezt sajnos nem értem
PIC18f46k22 használok
(#) Hp41C válasza kriszrap hozzászólására (») Szept 4, 2017 /
 
Elírtam... kék fog akart lenni, azaz a bluetooth...
Ha PC -n soros, akkor az USB TTL átalakító (5V -os jelszinttel) megfelelő lesz. Az átalakító TX lábát kell a PIC Rx lábára kötni és az átalakító RX lábát kell a PIC Tx lábára, valamint a két földet össze kell kötni.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) kriszrap válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 5, 2017 /
 
Köszönöm a segítséget
Lenneegy kérdésem PIC18F46k22
Hogyan kell megadni a CCP3MX,CCP2MX értékeket??
Átakaron állítani a CCP másik lábra.
Segítségedet köszönöm.
(#) slimcolt hozzászólása Szept 7, 2017 /
 
Sziasztok,

Szeretnék tervezni háttér világítást egy fali órához, ami úgy működne, hogy egy bizonyos sötétedési szint alatt elkezdi folyamatosan növelni az óra háttér világítását. Reggelre értelemszerűen pedig folyamatosan visszavenné a fényerőt, majd kikapcsolna.

Én így gondoltam ki:

Egy PIC12F1501-et választottam a feladatra.
Tehát a fényt egy fotodióda érzékelné, majd a jelét felerősíteném egy műveleti erősítővel.
Hiszterézist akarok a kapcsoláshoz adni. A PIC-ben van komparátor, ehhez lehet beállítani egy fix hiszterézist (25mV), de lehet ez kevés lenne, így maradna egy jól beállított külső komparátor. Ez majd még kiderül.
Szóval amíg nem kapcsol a komparátor addig a PIC alszik, majd a kapcsolásra felébred és elkezd bizonyos időközönként (Timer0) mintát venni az OPA jeléből (ADC), ezt átlagolja, majd e szerint vezérelné a PWM-et.
Ez így járható út? mit javasolnátok?
Sajnos még sosem használtam ADC modult, ezért ennek a beállításához kérnék segítséget!
Pl: mi szerint választom meg a referenciát, mintavételi frekvenciát, stb? Az adatlapban találtam leírást az ADC modulról, de nem minden tiszta! A 125. oldal -t nem értem!
Köszi a segítséget előre is!
(#) Hp41C válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
A megjelölt adatlap 125. oldala a DAC (Digital to Analog Converter) -rel foglalkozik.
(#) slimcolt válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
121. oldal! Bocsi! "ADC Acquisition Requirements"
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2017
(#) nagym6 válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Szerintem ha elkezd szürkülni, akkor kell erősebb háttérfény, de éjjel teljes sötétben zavaró lenne, gyengébb fény jobb. Ami fénymennyiség szürkületben kell, az teljes sötétben bevilágítja a szobát.
(#) Bakman válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
Nem kell ezt ennyire túlbonyolítani. Fotóellenállás, ellenállás, meg is van a környezeti fényerő adat, amihez kell, felesleges pontosabb mérést eszközölni. Ilyen megoldás ebben: Bővebben: Link.

Egyébként fordítva kell, ahogy nagym6 is írta. Sötétben kell a kevesebb fény.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2017
(#) Hp41C válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 7, 2017 /
 
A PIC -ben, az analóg bemenet kiválasztó áramkör után egy mintavevő-tartó áramkör van, aminek a kimenő felszültségét alakítja át az A/D konverter. A bemenet váltása után egy ideig még nem áll be a feszültség az A/D bemenetére. Ehhez a következő időket kell biztosítani:
Az elősítő beállási ideje (Amplifier Settling Time), a mintavevő-tartó áramkör kapacitásának feltöltési ideje (Holdig Capacitor Charging Time) és a hőmérséklet változásából származó idő (Temperature Coefficient)... A képlet azt az időt számítja ki, amit a max. 1/2 LSB hibához kell biztosítani.
(#) slimcolt hozzászólása Szept 8, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!
A fényerős dologra nem tudok mit mondani, kipróbálom többféle képpen!
A +-Vref tulajdonképpen miért kell? ezek a tartományok között végez méréseket a konverter?
Ha nem kell a teljes tápfesz tartomány, akkor pontosabb lesz a felbontás?
Vagy teljesen rosszul gondolom?
Többféle megoldást is kipróbálok majd! Az OPA-s dologra azért is gondoltam, hogy alacsony kimeneti impedanciával tudjam hajtani az ADC-t.
Következő: »»   976 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem